Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #461  
Vechi 16.04.2014, 11:13:47
freehugs freehugs is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2012
Locație: Craiova
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru freehugs
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
1,5 % era răspunsul pentru calculul pe care l-a făcut. Care, însă, nu are sens. Era vorba că sunt 30% creștini, dintre care 5% ortodocși. Așa că, în cele din urmă, numărul ortodocșilor este de 333,(3) ori mai mare decât cel indicat de freehugs
Corect , numarul este cu 333,(3) mai mare - acum am vazut
30/100 * 5/100 = 150/10 000 = 15/1000 = 0.015 calculul era corect totusi :))
Intr-devar nu are sens pentru ca articolul de mai sus este scris gresit sau eu am inteles gresit.
Cred ca mai degraba se refera la 5% din populatia lumii,nu la 5% din populatia crestina.

5%* 7 mld = 350 mil ortodocsi - cred ca asta e calculul corect

Imi cer scuze.

Ceea ce vroiam sa evidentiez este ca procentul , fie el si 5%, este foarte mic, ca sa consideram ca doar noi mergem pe calea cea dreapta; ajungem la un numar foarte mic al oamenilor care se mantuiesc cu adevarat(banuiesc ca sunteti de acord ca dintre ortodocsi foarte putini se mantuiesc)
__________________
"Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și neprihănirea Lui, și toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra.” (Mat. 6,33)
Reply With Quote
  #462  
Vechi 16.04.2014, 12:02:47
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

2,9% = 208.000.000

http://en.wikipedia.org/wiki/Eastern...rch_by_country

Tarile unde sunt peste 5%:

Albania 24%
Belarus 48,3%
Bosnia & Herzegovina 38%
Bulgaria 75,4%
Cipru 70%
Estonia 13%
Georgia 83,9%
Grecia 75%
Letonia 17,8%
Lebanon 10%
Macedonia 64,8%
Moldova 93,3%
Muntenegru 72%
Romania 86%
Rusia 80%(aici am pus si tarile invecinate cu Rusia, si au facut parte din URSS:Kyrgyzstan,
Turkmenistan,Uzbekistan )
Serbia 68,5%
Ucraina 72%

Ce este interesant este faptul ca toate aceste tari fac de peste 1000 de ani parte din Biserica Ortodoxa. De unde rezulta ca evanghelizarea si convertirea la Biserica Ortodoxa in celelalte tari este foarte mica si in multe cazuri inexistenta.

Conform spuselor ortodocsilor Iisus vine numai dupa ce intreaga lume va fi evanghelizata de Biserica Ortodoxa.

Conform numerelor si statisticilor, se pare ca mai are mult de asteptat ...
Reply With Quote
  #463  
Vechi 16.04.2014, 12:07:04
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freehugs Vezi mesajul
Corect , numarul este cu 333,(3) mai mare - acum am vazut
Încă o dată, iartă-mă: nu este cu 333,(3) mai mare (care înseamnă adunare), ci de 333,(3) ori (înmulțire)

Citat:
Ceea ce vroiam sa evidentiez este ca procentul , fie el si 5%, este foarte mic, ca sa consideram ca doar noi mergem pe calea cea dreapta; ajungem la un numar foarte mic al oamenilor care se mantuiesc cu adevarat(banuiesc ca sunteti de acord ca dintre ortodocsi foarte putini se mantuiesc)
Cred că este hazardat să ne apucăm de statistici în privința mântuirii. S-o lăsăm în seama lui Dumnezeu.

Last edited by CristianR; 16.04.2014 at 12:38:26.
Reply With Quote
  #464  
Vechi 16.04.2014, 12:11:49
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Cred că este hazardat să ne apucăm de statistici în privința mântuirii. S-o lăsăm în seama lui Dumnezeu.
Da, așa mă gândeam și eu.
Reply With Quote
  #465  
Vechi 16.04.2014, 12:45:37
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Cel mai bine e dacă le lăsăm pe toate în mâna lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #466  
Vechi 16.04.2014, 14:06:04
freehugs freehugs is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2012
Locație: Craiova
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru freehugs
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Încă o dată, iartă-mă: nu este cu 333,(3) mai mare (care înseamnă adunare), ci de 333,(3) ori (înmulțire)

Cred că este hazardat să ne apucăm de statistici în privința mântuirii. S-o lăsăm în seama lui Dumnezeu.

Da, asa este - ai dreptate in ambele afirmatii.
__________________
"Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și neprihănirea Lui, și toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra.” (Mat. 6,33)
Reply With Quote
  #467  
Vechi 16.04.2014, 16:19:09
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
2,9% = 208.000.000

http://en.wikipedia.org/wiki/Eastern...rch_by_country

Tarile unde sunt peste 5%:

Albania 24%
Belarus 48,3%
Bosnia & Herzegovina 38%
Bulgaria 75,4%
Cipru 70%
Estonia 13%
Georgia 83,9%
Grecia 75%
Letonia 17,8%
Lebanon 10%
Macedonia 64,8%
Moldova 93,3%
Muntenegru 72%
Romania 86%
Rusia 80%(aici am pus si tarile invecinate cu Rusia, si au facut parte din URSS:Kyrgyzstan,
Turkmenistan,Uzbekistan )
Serbia 68,5%
Ucraina 72%

Ce este interesant este faptul ca toate aceste tari fac de peste 1000 de ani parte din Biserica Ortodoxa. De unde rezulta ca evanghelizarea si convertirea la Biserica Ortodoxa in celelalte tari este foarte mica si in multe cazuri inexistenta.

Conform spuselor ortodocsilor Iisus vine numai dupa ce intreaga lume va fi evanghelizata de Biserica Ortodoxa.

Conform numerelor si statisticilor, se pare ca mai are mult de asteptat ...
Ezio, ai mare dreptate; si eu m-am intrebat intotdeauna de ce in ansamblu autocefaliile duc o politica de "atenuare" a uneia din cele mai importante porunci date Bisericii de catre Iisus, dupa Invierea Sa.
Reply With Quote
  #468  
Vechi 16.04.2014, 22:18:04
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Ce este interesant este faptul ca toate aceste tari fac de peste 1000 de ani parte din Biserica Ortodoxa. De unde rezulta ca evanghelizarea si convertirea la Biserica Ortodoxa in celelalte tari este foarte mica si in multe cazuri inexistenta.

Conform spuselor ortodocsilor Iisus vine numai dupa ce intreaga lume va fi evanghelizata de Biserica Ortodoxa.

Conform numerelor si statisticilor, se pare ca mai are mult de asteptat ...
"23.dacă într'adevăr rămâneți întemeiați în credință, întăriți și neclintiți de la nădejdea Evangheliei pe care-ați auzit-o, cea care a fost propovăduită la toată făptura de sub cer și al cărei slujitor făcutu-m'am eu, Pavel." Coloseni 1.

Conform marturisirii Sf.Ap.Pavel Evanghelia a fost propovaduita la toata faptura de sub cer inca din vremea sa. De aceea, crestinii aveau convingerea inca din timpul Sf.Ap.Pavel ca Parusia este foarte aproape, ajungand pana acolo incat sa-l asemene pe imparatul Nero cu Antihristul.

Nu cred ca trebuie sa ne amagim: daca Parusia era aproape inca din vremea Sf.Ap.Pavel, cu cat este mai aproape acum, in zilele noastre. Eu cred ca e o ispita sa credem ca Parusia intarzie, dar, de asemenea, tot o ispita este si nevroza cauzata de aceasta.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #469  
Vechi 17.04.2014, 02:31:32
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freehugs Vezi mesajul
... ajungem la un numar foarte mic al oamenilor care se mantuiesc cu adevarat...
Calculul la care ai ajuns arată un număr mult prea mare.

1. Și m-am uitat și iată Mielul stătea pe muntele Sion și cu El o sută patruzeci și patru de mii, care aveau numele Lui și numele Tatălui Lui, scris pe frunțile lor.(Apoc14,1)

3. Și cântau o cântare nouă, înaintea tronului și înaintea celor patru ființe și înaintea bătrânilor; și nimeni nu putea să învețe cântarea decât numai cei o sută patruzeci și patru de mii, care fuseseră răscumpărați de pe pământ.(Apoc14,3)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 17.04.2014 at 07:47:31.
Reply With Quote
  #470  
Vechi 17.04.2014, 13:48:10
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
"23.dacă într'adevăr rămâneți întemeiați în credință, întăriți și neclintiți de la nădejdea Evangheliei pe care-ați auzit-o, cea care a fost propovăduită la toată făptura de sub cer și al cărei slujitor făcutu-m'am eu, Pavel." Coloseni 1.

Conform marturisirii Sf.Ap.Pavel Evanghelia a fost propovaduita la toata faptura de sub cer inca din vremea sa. De aceea, crestinii aveau convingerea inca din timpul Sf.Ap.Pavel ca Parusia este foarte aproape, ajungand pana acolo incat sa-l asemene pe imparatul Nero cu Antihristul.

Nu cred ca trebuie sa ne amagim: daca Parusia era aproape inca din vremea Sf.Ap.Pavel, cu cat este mai aproape acum, in zilele noastre. Eu cred ca e o ispita sa credem ca Parusia intarzie, dar, de asemenea, tot o ispita este si nevroza cauzata de aceasta.
Asa credea el, pentru ca inca nu se descoperisera omului din lumea euroafroasiatica, pina atunci stiuta, si celelalte parti ale lumii. Evident ca doar Dumnezeu stie momentul sfirsitului acestui ciclu, asa cum El Insusi a afirmat.
Reply With Quote
Răspunde