Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.03.2015, 12:18:56
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pentru Mihnea si Mihai

Per bacco, stiti de cine imi aduce aminte igorete al lu' emilian remus botos?
De personajul "iscoada" din piesa "Razvan si Vidra" de B. P. Hasdeu.
Pe bune.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.03.2015, 12:44:20
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Vezi că ți-am arătat pe celălalt thread, tu însuți ai spus că te cheamă Remus Emilian Botoș.

În ce privește alegația ta "Numele de "romano" (din "romano-catolici"), tradus de la grecescurile romioi, romei, romaios", este ridicolă.

Biserica își are administrația centrală în orașul Roma și este păstorită de Episcopul Romei. Limba oficială a Bisericii este latina.

Iar tu susții că numele Bisericii ar fi o traducere înapoi din greacă a unui cuvânt care a ajuns, inițial, în greacă din latină !!! și că nu are nimic de-a face cu orașul Roma, ci cu Imperiul Roman.
"Barsaumas", iartă-mă frățior, dacă te-am smintit.

G. Mihai, greșești, sau mai rău minți. Unde spun eu că sunt Daniel, sau Emilian?

Numele nu are importanță, pâna la urmă, ci ceea ce spun și ceea ce transmit.
Nici unde nu spun că mă numesc Emilian. Îmi pare rău. Nici nu spun că eu sunt Daniel ortodox, minți din nou.
Arată-mi citat al meu, quote, unde spun așa ceva.
Manipulezi și dezinformezi. Nu sunt Daniel, nici Emilian, sunt Igor. Încântat de cunoștință.

Erezia franco-latină, vrei să spui, are administrația centrală în orașul Roma, că franco-latinii nu mai fac parte din Biserică, din anul 1054.

Iar Biserica, ca organism eclasial, își mută centrul administrativ, de la Roma, la Constantinopol, în anul 330, cum bine știm deja. Și acolo rămâne, pe vecie, și azi, tot acolo e, la Constantinopol.

Numele "romioi-katolikoi", este preluat din limba greacă. Rădăcinile întregii limbii latine, stă în limba greacă, știai?

Înainte de a exista Imperiul Roman, a existat Imperiul lui Alexandru Macedon, grecul, macedonianul. Imperiul lui, a fost mai mare ca imperiul roman, știai?

Imperiul Roman a fost fondat de grecul Eneas, întemeietorul gintei latine, știai?

Toată limba latină, stă și are fundament pe limba greacă. Ba mai mult, toate limbile de pe pământ, azi, stau pe fundamentul limbii grecești.

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Noaptea minții.
Noaptea minții, cum bine spui. Ieși afară din noaptea minții.

Ieși, pentru Dumnezeu, până nu e prea târziu.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 13.03.2015 at 12:46:55.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.03.2015, 12:57:41
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Daca as fi fost in sinodul BOR, eu il puneam patriarh.

Va dati seama ce sinaxa frateasca facea cu Preafericitul Chiril al Moscovei, avand ca invitati pe Putin conducand un sobor de decorati in Ucraina, cum ii infierau ei pe "franco-latini" si cum totul se termina cu slalom pe mese printre sticle de Moskowskaia ?

Traiasca tovarasia! Haraso pravoslavia !
Nu Moskowskaya, ci Stalinskaya.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.03.2015, 16:22:33
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

Nu aveme in nevoie de aceste abordari confesionaliste,ale unor minti ratacite aflate in slujba moscovei !
Sa lasam confesiunile crestine in buna pace,asa cum le-a lasat Marele Creator,care a gandit crestinismul intr-o formula triadica :

catolica
ortodoxa
protestanta

Toate sunt cai egale pentru a junge la acelasi varf al credintei,si oamenii nu ar trebui sa faca din ele cai ale poticnirii fata de aproapele nostrum de alta credinta !
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.03.2015, 17:23:35
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit Expresie :)

Ooooo, preaîntunecimea voastră, "domnule" franc-mason, am onoarea :) Chiar ești mason? Pe bune? Cum e? E ciudat tare, așa-i? În ce grad ești? Care-i misiunea ta pe forum? Sau în general? Când se adună "frații"? În fine, nu-mi spune, nu sunt curios, era o ispită, ca să te cicălesc.

Măi, mânca-te-ar Raiul și pe tine de rătăcit mic, ce tot vorbești acolo? Marea triadă? E marea de prostie din căpșorul tău.

Care verset din Biblie, sau care citat al Sfinților Părinți, sau care Sfânt Sinod Ecumenic din cele 9, spune de triade, pleiade, etc.? :)

Nula. Nada. Niente. Nimic, nici unul, niciunde.
Trăiești în minciună. E alegerea ta. Eu nu mă opun. Dar am datoria să te atenționez, dacă te iubesc.

Când spui că toate sunt căi egale, contrazici Biblia:

"Nimeni nu poate să slujească la doi domni, căci sau pe unul îl va urî și pe celălalt îl va iubi, sau de unul se va lipi și pe celălalt îl va disprețui; nu puteți să slujiți lui Dumnezeu și lui mamona." - Matei 6, 24.
"Nici o slugă nu poate să slujească la doi stăpâni. Fiindcă sau pe unul îl va urî și pe celălalt îl va iubi, sau de unul se va ține și pe celălalt îl va disprețui. Nu puteți să slujiți lui Dumnezeu și lui mamona." - Luca 16, 13.

Dar mai ales, uite ce spune:

"Căci se vor ridica hristoși mincinoși și prooroci mincinoși și vor da semne mari și chiar minuni, ca să amăgească, de va fi cu putință, și pe cei aleși." - Matei 24, 24
"Se vor scula hristoși mincinoși și prooroci mincinoși și vor face semne și minuni, ca să ducă în rătăcire, de se poate, pe cei aleși." - Marcu 13, 22.

Deci nu pot fi 3 hristoși adevărați. Ci numai Un Hristos, care spune și pune Adevărul, iar ceilalți 2 sau mai mulți, care mint. Deci conform Bibliei, cum ți-am arătat.

Cum să alegi de bună voie, să stai în așa mare nebunie și nerozie, să crezi că oricine se numește creștin, se mântuiește?

"Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri." - Matei 7, 21.

Și în nici un caz, niciodată, o mișcare politică, ca franc-masoneria, nu va spune Adevărul. Că luptă împotriva Lui.

În fine, te compătimesc sincer...

P.S.:

BARSAUMAAAAS ! :)
Aștept răspuns, te rog frumos, la această postare: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=780

Mulțumesc.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 13.03.2015 at 20:19:56.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.03.2015, 12:50:29
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Așa e, doamnă Anita.

Domnul Dumnezeu să aibe milă de noi toți.

Îmi amintesc de un Cuvânt al lui Dumnezeu:

I Timotei 6, 10-11:

10. Că iubirea de argint este rădăcina tuturor relelor și cei ce au poftit-o cu înfocare au rătăcit de la credință, și s-au străpuns cu multe dureri.
11. Dar tu, o, omule al lui Dumnezeu, fugi de acestea și urmează dreptatea, evlavia, credința, dragostea, răbdarea, blândețea.

Vai de ei, toți franco-latinii, în ziua judecății lor...
Asta dovedeste ca esti un bun cunoscator al scripturilor.
Dar sa nu ne pripim ,nu stim cum ii va judeca Domnul pe cei care sunt catolici ,dar putem presupune ca nu va fi la fel de ingaduitor cu cei care au lepadat botezul ortodox.
Eu cred ca esti totusi un pic radical.
Cineva tocmai mi-a deschis ochii zilele trecute ,chiar nu stiam de ce Domnul Hristos a vorbit in parabole ucenicilor pt ca fariseii sa nu inteleaga.
Mi-a zis ca de fapt Hristos a vrut sa ii fereasca de cunoastere pe cei care nu sunt pregatiti sa primeasca cuvantul lui Dumnezeu dar vor fi intrebati la Judecata daca au stiut.Pentru ca altfel vor fi judecati cei care stiu .Ca sa ii fereasca de o osanda mai mare ,din dragoste fata de ei Domnul nu le-a explicat parabolele.Pentru ca ei tot in ratacirea lor ar fi ramas .
Asa si tu ,din dragoste pt cei care nu sunt ortodocsi cred ca ar trebui sa nu mai fii atat de vehement. Mai ales ca ei nu au adus nici o vorba despre asta ,tu ai deschis discutia.
Cel mai important este sa ne vedem de mantuirea noastra. De fapt toti sfintii parinti despre asta vorbesc ,sa ne ingrijim de propria mantuire.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.03.2015, 13:12:37
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Nu aveme in nevoie de aceste abordari confesionaliste,ale unor minti ratacite aflate in slujba moscovei !
Sa lasam confesiunile crestine in buna pace,asa cum le-a lasat Marele Creator,care a gandit crestinismul intr-o formula triadica :

catolica
ortodoxa
protestanta

Toate sunt cai egale pentru a junge la acelasi varf al credintei,si oamenii nu ar trebui sa faca din ele cai ale poticnirii fata de aproapele nostrum de alta credinta !
Hritos cand a plecat nu a lasat crestinismul in aceasta formula ,ci a lasat una soborniceasca si apostoleasca Biserica
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.03.2015, 22:17:19
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Anita, da, iubim ereticii ca oameni, dar nu poți să protejezi un eretic, și să spui că îți este ascuns Adevărul față de erezia lui, din dragoste ce are Dumnezeu pentru tine, ca să nu fi osândit cu pedeapsă mai mare în iad... :) În primul rând în iad, nu este nicio pedeapsă de la Dumnezeu, dar ăsta-i alt subiect teologic.

Deci revin, sunt zeci de versete care te contrazic și dovedește că ce spun eu, păcătosul, e Adevărat.

Adevărul trebuie mărturisit și apărat de atacurile ereziilor. Tocmai de aceea avem Sfintele Sinoade, cele 9, ca să se stabilească granița Luminii față de întuneric.

Ce se întâmplă în Biblie, cu fariseii față de Apostoli, nu poate fi o comparație mântuitoare cu Adevărul față de erezie. Hristos vrea să cunoaștem ereziile, ca să putem stabili prin Duhul Sfânt, mântuirea, față de nemântuire.

Toți ereticii, sunt afară din Biserică, în granițele nemântuitoare, stabilite tocmai pentru a arăta nebunia minții lor. Ca și unii și alții să înțeleagă ce este bine și mântuitor și ce este rău și nemântuitor.

Iar ereticii, nu se vor mântui.

Iertare.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 16.03.2015 at 22:19:40.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.03.2015, 09:01:23
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Este adevarat ,dar si ei stiu asta ,noi le spunem adevarul odata ,de doua ori ,dar de cate ori ?
Zice si Hristos ca daca nu intelege si de biserica ,de eretic sa te departezi.
Asa ca sa ii lasam in erezia lor.
Propria mantuire trebuie sa ne intereseze , si cand vorbeste ereticul , il atentionam ca sa nu sminteasca si pe cei mai mici caci "mai de folos i-ar fi dacă i s-ar lega de gât o piatră de moară și ar fi aruncat în mare, decât să smintească pe unul din aceștia mici"
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.03.2015, 02:16:48
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Nu, Anita, ei doar se fac că nu știu asta.
Ei nu vor să înțeleagă și să accepte că sunt în erezie. Și tot li se dovedește erezia, li se arată Adevărul, dar din cauza mândriei lor, nesupunerii, neiubirii și lăcomiei, nu vor să accepte.
Iar noi le spunem Adevărul, de 2 ori:
"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te," - Tit 3, 10
Dar acele două mustrări, pot dura câte 20 de ani fiecare mustrare, sau câte 2 minute. Depinde câtă dragoste are cel ce mustră erezia.

Însă e clar că Dumnezeu vrea să fie printre creștini și eretici. De ce? Uite:
"Căci trebuie să fie între voi și eresuri, ca să se învedereze între voi cei încercați." - I Corinteni 11, 19.
Deci ereziile, fac mai strălucitoare credința, fac mai minunat și mântuitor creștinismul, fac mai mare biruința și mai de neimaginat răsplătirea, pentru "turma mică, care va moșteni Împărăția Cerurilor" (Luca 12, 32)

Deci noi, creștinii, azi, știind atât de multe despre erezii, ne este mai ușor să fim creștini, dogmatic vorbind, și Dumnezeu a lămurit acest lucru, pentru a rezista mai ușor, în fața asediilor secolului 21, în care suntem și a celor ce vor urma, asediile plăcerilor materiale, de tot felul.

Iar când spui că propria mântuire trebuie să ne intereseze, ești egoistă.
Mai bine prefer să nu mă mântuiesc eu, dar să scap cumva din ghenă, să împiedic mai bine zis, pe măcar 2 sau 3 oameni de pe pământ, să ajungă acolo, și să-i ajut cu orice îmi stă în putere, să biruiască și să dobândească cerurile.

Îmi amintesc în acest context de:
"Mai mare dragoste decât aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui să și-l pună pentru prietenii săi." - Ioan 15, 13.
și:
"Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioși și să nu căutăm plăcerea noastră." - Romani 15, 1.
și
"În lupta voastră cu păcatul, nu v-ați împotrivit încă până la sânge." - Evrei 12, 4.

Înțelegi acum? Așa trebuie să ne pese de eretici. Sunt fii risipitori. Oaia pierdută, pentru care Hristos lasă cele 99 de oi, și merge în căutarea celei pierdute.

Și cum bine spui la final, exact pentru protejarea celor mici, ai noștrii, să nu fier smintiți, dacă știm să luptăm bine, trebuie să luptăm, pe fronturile nevăzute, pentru a birui ereziile, a câștiga sufletele, și asa, a fi păziți cei mai mici, în siguranță... neortodox spus. Dumnezeu prin noi, dacă asta vrem și ne dorim. Iar răsplata celui care face acestea, va fi precum a Apostolilor, spune Sfântul Ioan Gură de Aur.

Iertare.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare