Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.08.2010, 18:47:59
annna annna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2007
Mesaje: 14
Implicit CAUT DUHOVNIC=indrumator=sfatuitor

Daca cineva ma poate ajuta cu o sugestie: spuneti-mi un preot/calugar duhovnic in Bucuresti care sa ma lumineze intr-o hotarare cruciala pentru mine si familia mea si de care poate depinde chiar o viata
Nu sunt "lipita" de un duhovnic si nu vreau neaparat sa ma spovedesc in post in graba si aglomeratie.
Nu caut un "vazator" in duh ci un om care sa ma asculte cu rabdare si sa se roage pentru mine pentru ca Dumnezeu sa-i descopere ce trebuie sa fac pentru ca nu-mi permit sa gresesc. Viata mea, a copilului si sotului meu depind de decizia mea.
Poate in felul acesta imi voi gasi duhovnic. Poate cunosateti un preot cu rabdare si har
Astept raspuns si multumesc anticipat
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.08.2010, 21:40:41
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annna Vezi mesajul
Daca cineva ma poate ajuta cu o sugestie: spuneti-mi un preot/calugar duhovnic in Bucuresti care sa ma lumineze intr-o hotarare cruciala pentru mine si familia mea si de care poate depinde chiar o viata
Nu sunt "lipita" de un duhovnic si nu vreau neaparat sa ma spovedesc in post in graba si aglomeratie.
Nu caut un "vazator" in duh ci un om care sa ma asculte cu rabdare si sa se roage pentru mine pentru ca Dumnezeu sa-i descopere ce trebuie sa fac pentru ca nu-mi permit sa gresesc. Viata mea, a copilului si sotului meu depind de decizia mea.
Poate in felul acesta imi voi gasi duhovnic. Poate cunosateti un preot cu rabdare si har
Astept raspuns si multumesc anticipat
- Pr. Ct. Coman: Biserica Sf. Voievozi Mihail si Gavriil care este in apropiere de Gara de Nord, undeva inspre pta. Matache.
- Pr. Vasile Gavrila: Biserica rusa de la Universitate (mai este numita biserica studentilor)
- Pr. Durlea: Biserica Sf. Gheorghe Vechi (in spatele magazinului Cocoru de la Unirea)
- Pr. Costinel: Biserica Sf. Parascheva din Bucurestii Noi, pe str. Nazarcea
- Pr. Marian: Biserica de la caminele studentesti din regie...nu-i stiu numele din pacate
- mai este un preot fff bun dar am un mare lapsus acum...la Bis. Sf. Visarion care eset pe strada Sf. Visarion de la pta. Romana cum mergi spre Victoriei...

...si lista poate continua...dar pe cei care ti i-am scris mai sus garantez 100%
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.08.2010, 09:16:24
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
- mai este un preot fff bun dar am un mare lapsus acum...la Bis. Sf. Visarion care eset pe strada Sf. Visarion de la pta. Romana cum mergi spre Victoriei...
Este vorba de parintele Crangasu
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.08.2010, 10:15:22
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Este vorba de parintele Crangasu
Daaaaaaa....exact, multumesc :)
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.08.2010, 11:32:29
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
-
- Pr. Marian: Biserica de la caminele studentesti din regie...nu-i stiu numele din pacate
-
Este vorba de Biserica Sfantul Grigorie Palama de langa Politehnica.
Cu toate acestea eu cred ca si noi trebuie sa rugam pe Dumnezeu ca sa ne daruiasca un duhovnic.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.08.2010, 12:50:54
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Este vorba de Biserica Sfantul Grigorie Palama de langa Politehnica.
Cu toate acestea eu cred ca si noi trebuie sa rugam pe Dumnezeu ca sa ne daruiasca un duhovnic.
Asa este George...aceasta este Biserica...eu n-am mai fost de cativa ani acolo, dar il cunosc pe pr. Marian de cand era student si cantam impreuna la strana la biserica pr. Coman.

In rest asa este mai trebuie sa ne si rugam sa ne ajute Dumnezeu sa gasim un duhovnic pe masura noastra. In acest sens eu din experienta mea am multe de povestit...cum am ajuns la pr. Sofian, la pr. Coman apoi...a fost chiar mana lui Dumnezeu.

Eu sunt convinsa ca toti cei care isi doresc cu adevarat un duhovnic si au credinta, se roaga vor gasi exact ce au nevoie.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.08.2010, 15:58:42
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Tu aștepți de la oameni să te povățuiască și să te îndrume în hotârârile tale? Si zici că-s criminale și că sunt chestiuni de viață și de moarte? Păi de ce nu te rogi la Maica Domnului și te va feri de păcat oriunde te vei afla și oriunde te vei duce... și în fundul mării iadului de vei ajunge, adică în gLumea largă, rugăciunile ei și de acolo te vor scoate afară dacă folosești sfânta Cruce.

Nimic nu poate duhovnicul fără credință... a lui și a ta... deci cere credință... dar fără dragoste curată nimic nu sunt și la nimic nu-mi folosește... căci slava de la oameni nu folosește la nimic chiar dacă pot să mut și munții.

Eu parcă simt din ceea ce spui că vrei să pleci în gLume.

Deci ia să vedem...

Și să nu te judec!.. cu nici un chip.

Last edited by vsovivi; 12.08.2010 at 16:03:23.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.08.2010, 16:28:47
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Tu aștepți de la oameni să te povățuiască și să te îndrume în hotârârile tale? Si zici că-s criminale și că sunt chestiuni de viață și de moarte? Păi de ce nu te rogi la Maica Domnului și te va feri de păcat oriunde te vei afla și oriunde te vei duce... și în fundul mării iadului de vei ajunge, adică în gLumea largă, rugăciunile ei și de acolo te vor scoate afară dacă folosești sfânta Cruce.

Nimic nu poate duhovnicul fără credință... a lui și a ta... deci cere credință... dar fără dragoste curată nimic nu sunt și la nimic nu-mi folosește... căci slava de la oameni nu folosește la nimic chiar dacă pot să mut și munții.

Eu parcă simt din ceea ce spui că vrei să pleci în gLume.

Deci ia să vedem...

Și să nu te judec!.. cu nici un chip.
Nu toata lumea este la fel de inalta spiritual cum esti tu, vsovivi.
Noi astia mai micuti, mai pricajiti, avem nevoie, uneori, de un intermediar.
Dar mai ales avem nevoie de cineva care sa ne inteleaga si sa ne povatuiasca.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.08.2010, 16:45:02
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Nu toata lumea este la fel de inalta spiritual cum esti tu, vsovivi.
Noi astia mai micuti, mai pricajiti, avem nevoie, uneori, de un intermediar.
Dar mai ales avem nevoie de cineva care sa ne inteleaga si sa ne povatuiasca.
Păi asta ziceam și eu ca nu de la toată gLumea să caute sfaturi sau ajutorul, ci de la aia micuții și pricăjiții, adică de la sfinții care au viață sfântă și tainică... fiincă necredincioșii fără credință nu prea au cum să te ajute și dacă se strofoacă... eventual te ajută să ajungi un fel de farisei exact așa ca ei... (firește că la preoți și la arhierei mă refer)... Păi ce sens să întrebați pe preot că și așa nu-L ascultați... și ce sens să mergeți prin mănăstiri că nu duceți viață sfântă... și ce sens să faceți închinăciuni la arhierei dacă nu pricepeți ce zic ei și ce sens au toate dacă doar vreți să scăpați de rău, fugind de răul care vine... Pui de năpârpârci și de vipvipere pentru ce vreți să scăpați de răul care vine și cine v-a învățat să fugiți? Faceți roade vrednice de pocăința voastră și va fugi răul de la voi! Și să vezi atunci la ce înălțime spirituală ajungeți că va veni bogatul la tine și va fura viața ta ca să mai trăiască și el o fericire... adevărată.

Problema e ca înălțimea aia spirituală să nu fie viceversa... așa cum o au cei din gLume: mâncare, neascultare și desfrânare... dar înălțimea mea spirituală, atât cât este, nu e a mea și nici a voastră, ci e de sus și e a urmașilor urmașilor Domnului în veacul vecilor.Amin.

Și să nu te judec!.. cu nici un chip.

Last edited by vsovivi; 12.08.2010 at 16:52:31.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.08.2010, 16:56:41
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
... Păi ce sens să întrebați pe preot că și așa nu-L ascultați... și ce sens să mergeți prin mănăstiri că nu duceți viață sfântă... și ce sens să faceți închinăciuni la arhierei dacă nu pricepeți ce zic ei și ce sens au toate dacă doar vreți să scăpați de rău, fugind de răul care vine... Pui de năpârpârci și de vipvipere pentru ce vreți să scăpați de răul care vine și cine v-a învățat să fugiți? Faceți roade vrednice de pocăința voastră și va fugi răul de la voi! Și să vezi atunci la ce înălțime spirituală ajungeți că va veni bogatul la tine și va fura viața ta ca să mai trăiască și el o fericire... adevărată.
...
Si tu ce ne inveti sa facem????
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Caut un duhovnic iRoDiOn Generalitati 1 14.04.2012 12:57:49
caut un duhovnic in jud.Alba Dobra Daniela Intrebari utilizatori 18 14.01.2011 23:01:13
Caut un DUHOVNIC IN Constanta alys77 Mari Duhovnici si predicile lor 5 12.05.2010 17:16:41
Caut duhovnic in Iasi sau in imprejurimi Nikos Mari Duhovnici si predicile lor 15 14.01.2009 10:19:48
Caut un duhovnic pe forum Florin-Ionut Generalitati 0 01.08.2008 10:16:47