Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 01.02.2011, 13:03:00
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

De ce murim? Fragment dintr-un cuvant al Mitropolitului Bartolomeu rostit in 2009 in catedrala din Cluj:
http://www.youtube.com/watch?v=M1XVKinw26E

+Vesnica pomenire+
  #42  
Vechi 01.02.2011, 13:33:47
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Dumnezeu sa il ierte! Imi pare asa de rau, e o pierdere imensa pentru Biserica Ortodoxa! Sa il mantuiasca Dumnezeu si pe noi sa ne ajute de sus!
  #43  
Vechi 01.02.2011, 14:10:53
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte!
Sigur ii este foarte bine acolo unde este acum.
"Moartea este o trecere, este o punte"
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
  #44  
Vechi 01.02.2011, 14:32:53
cristianul cristianul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2009
Mesaje: 10
Implicit Trinitas

Rusine tv Trinitas si pf Daniel care au declarat pe acest mare om persoana non grata ;nu au spus nimic despre activitatea acestui ierarh in ultimi ani de activiate.
Aseara toate televiziunile urlau despre aceasta stire mai putin Trinitasul tv care ne dadea imagini din Ierihon,Nicolae Dima nu si-a mai tinut emisiunea probabil ca nu a primit dezlegarea de la pf Daniel sa poata spune ceva despre IPS Batolomeu;ar fi putut face o editie speciala cu acest eveniment;ii era frica sa nu-si piarda postul caldut.
Ne da 2 minute la jurnalul de la 10.00 pm cu IPS Bartolomeu...pentru mine sunteti niste NIMENI-trinitas si daniel
Trinitasul lu Daniel e mai ceva ca tvr-ul cu Ceausescu.
  #45  
Vechi 01.02.2011, 14:43:39
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristianul Vezi mesajul
Rusine tv Trinitas si pf Daniel care au declarat pe acest mare om persoana non grata ;nu au spus nimic despre activitatea acestui ierarh in ultimi ani de activiate.
Aseara toate televiziunile urlau despre aceasta stire mai putin Trinitasul tv care ne dadea imagini din Ierihon,Nicolae Dima nu si-a mai tinut emisiunea probabil ca nu a primit dezlegarea de la pf Daniel sa poata spune ceva despre IPS Batolomeu;ar fi putut face o editie speciala cu acest eveniment;ii era frica sa nu-si piarda postul caldut.
Ne da 2 minute la jurnalul de la 10.00 pm cu IPS Bartolomeu...pentru mine sunteti niste NIMENI-trinitas si daniel
Trinitasul lu Daniel e mai ceva ca tvr-ul cu Ceausescu.
Păi nu ar fi fost laude tardive și în deșert dacă se apucau pe Trinitas ca să-l laude și să ia moace din alea ponosite de păreri de rău prefăcute? Deci au făcut foarte bine că au păstrat tăcere, căci așa se cuvine la căpătâiul părintelui... Și fii sigur că Bartolomeu Anania nu le-a ținut minte nici o răutate, la nimeni absolut, nici măcar torționarilor comuniști sau trădătorilor din vremea studențimii, deși Har Domnului avea o memorie de calculator, și a făcut foarte simplu aceasta, iertând... din toată inima, mai ales pe prietenii lui țiganii și ungurii... care de multe ori l-au iubit mai mult ca românii, mai mult ca frații.

Deci nu-ți face sânge rău dragul meu, căci el nu este pe nimeni supărat, și se vede clar după cerul mirific de senin de azi din Cluj. Mărturie evidentă că a privit întotdeauna și în urmă dar și înainte cu maximă și profundă seninătate.

Așa că fii liniștit că nu e nici o supărare.

Last edited by vsovivi; 01.02.2011 at 14:47:37.
  #46  
Vechi 01.02.2011, 14:53:58
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristianul Vezi mesajul
Rusine tv Trinitas si pf Daniel care au declarat pe acest mare om persoana non grata ;nu au spus nimic despre activitatea acestui ierarh in ultimi ani de activiate.
Aseara toate televiziunile urlau despre aceasta stire mai putin Trinitasul tv care ne dadea imagini din Ierihon,Nicolae Dima nu si-a mai tinut emisiunea probabil ca nu a primit dezlegarea de la pf Daniel sa poata spune ceva despre IPS Batolomeu;ar fi putut face o editie speciala cu acest eveniment;ii era frica sa nu-si piarda postul caldut.
Ne da 2 minute la jurnalul de la 10.00 pm cu IPS Bartolomeu...pentru mine sunteti niste NIMENI-trinitas si daniel
Trinitasul lu Daniel e mai ceva ca tvr-ul cu Ceausescu.
Nu te repezi ca măgarul la poamele din poză. O să vezi în seara asta o emisiune făcută fără grabă, probabil la știri. Ce vroiai, să fi pregătit un telenecrolog înainte de moartea mitropolitului ? Alminteri, site-ul Patriarhiei a publicat deja numeroase reacții ale înaltului cler și alte materiale decente despre marele plecat "în cea lume" (cum spun maramureșenii).
  #47  
Vechi 01.02.2011, 15:02:04
claudiu80 claudiu80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Mesaje: 1
Implicit claudiu

Nu l-am cunoscut personal. Doar din cartile Inaltpreasfintiei Sale, marturiile unor preoti din Eparhie si din relatarile mass-mediei. Insa, m-am atasat de acest Vladica Ordodox pana in "maduva oaselor", cum spune o zicala romaneasca, si de acest OM, ca de un bunic. De aceea, recunosc, ca numai trecerea la cele vesnice a PF Teoctist m-a intristat in egala masura. Ma intristeaza pentru ca pierdem un mare Ierarh si carturar, dar ma si bucur deoarece, sunt convins, ca am castigat un rugator pentru neamul nostru.
Celor care se indoiesc de activitatea lui pastorala din timpul regimului comunist le reamintesc cateva lucruri (Dumnezeu stie daca au sau nu dreptate):
1. e usor sa judeci acum. Oare voi ce ati fi facut?
2. Le reamintesc de faptul ca inaintea lui Dumnezeu conteaza cum te afla sfarsitul vietii (amintiti-va de talharul de pe cruce si de alti sfinti care inainte de pocainta au avut o viata destrabalata)
3. "Nu radeti de pacatele lui facute peste zi, caci nu cunoasteti pocainta lui de peste noapte!" - nu imi amintesc cine e autorul citatului dar e memorabil ca mesaj.
Dumnezeu sa il odihneasca si sa il aseze in cetele dreptilor, iar noi sa il pomenim in rugaciunile noastre!
  #48  
Vechi 01.02.2011, 15:25:39
cristianul cristianul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2009
Mesaje: 10
Implicit Trinitas

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nu te repezi ca măgarul la poamele din poză. O să vezi în seara asta o emisiune făcută fără grabă, probabil la știri. Ce vroiai, să fi pregătit un telenecrolog înainte de moartea mitropolitului ? Alminteri, site-ul Patriarhiei a publicat deja numeroase reacții ale înaltului cler și alte materiale decente despre marele plecat "în cea lume" (cum spun maramureșenii).
Sa o luam usurel zic eu
Cand televiziunea lu PF Daniel a spus ceva de omul asta;ati auzit vreodata la programul liturgic al ierarhilor sa se fi spus ceva vreodata de IPS Bartolomeu ?;va spun eu ca nu.Atita ura ce poate avea acest patriarh nu cred sa mai existe pe undeva.Cred ca le-a transmis f sec celor de la trinitas sa nu pomeneasca ceva de IPS Bartolomeu de cand era in viata(inca de cand a fost ales patriarh)
  #49  
Vechi 01.02.2011, 15:32:59
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristianul Vezi mesajul
Sa o luam usurel zic eu
Cand televiziunea lu PF Daniel a spus ceva de omul asta;ati auzit vreodata la programul liturgic al ierarhilor sa se fi spus ceva vreodata de IPS Bartolomeu ?;va spun eu ca nu.Atita ura ce poate avea acest patriarh nu cred sa mai existe pe undeva.Cred ca le-a transmis f sec celor de la trinitas sa nu pomeneasca ceva de IPS Bartolomeu de cand era in viata(inca de cand a fost ales patriarh)
Nemultumirea ta poate sau nu sa fie fondata. Dar nu rezolvi nimic sa scoti in evidenta eventualele greseli ala PF Daniel. Fiecare are o parere despre el, nu e cazul sa il judecam si prin gestul tau la asta instigi.
Vom raspunde toti la randul nostru pentru faptele noastre! Sa ne rugam pentru IPS Bartolomeu ca niciodata rugaciunea nu poate fi in plus.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
  #50  
Vechi 01.02.2011, 15:41:50
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Nu e nicio ură prietene Cristianul, ci decizia Arhiepiscopiei Clujului de a nu cotiza la cheltuielile trustului Basilica.
Desigur, IPS Bartolomeu a făcut opinie separată adeseori și în Sfântul Sinod, dar de aici până la ură e cale lungă. Dacă era așa cum zici dumneata atunci nici site-ul Patriarhiei nu se înghesuia să reacționeze.

Conflictele în interiorul clerului înalt au existat dintotdeauna, dar nu trebuie noi să le proiectăm pe fondul conflictelor mizerabile dintre laici. Să nu uităm că dracul are cel mai mult de lucru în Biserică, că la cazino doarme liniștit într-un colț. Dar și în Biserică are doar victorii de etapă și se întâmplă ca proiecțiile noastre negative să-l ajute să obțină aceste biruințe parțiale.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Madalina Manole a plecat la Domnul ! cristiboss56 Generalitati 238 04.10.2021 16:38:38
Bunica mea a plecat la Domnul... glykys Generalitati 75 12.06.2014 11:24:15
Parintele Arsenie Papacioc a plecat la Domnul Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 77 18.11.2012 13:58:30
Parintele Arsenie Papacioc a plecat la Domnul Bogdan N Generalitati 1 20.07.2011 15:39:25
Cornel Fugaru a plecat la Domnul + cristiboss56 Generalitati 8 15.07.2011 13:10:54