Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.05.2015, 00:01:48
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Categoric! Și tocmai aici e măreția...
Asa este, maretia puterii lui Dumnezeu. Rabdarea in suferinta nu este o cruce usoara si nu poate fi purtata oricum, asta este concluzia mea. Sunt multe clipe cand nu reusim sa intelegem rostul suferintei noastre dar in Imparatia Lui, cand cei ajunsi acolo vor privi in urma, se va sterge orice lacrima, durere, totul isi va arata sensul cutremurator si izbavitor iar moartea nu va mai fi. Adesea,una dintre cele mai greu de acceptat realitati in suferinta, si cu asta inchei, este ca nici un suflet nu este lipsit de importanta in fata lui Dumnezeu. Insa ceea ce la noi este cu neputiinta...la Dumnezeu toate sunt cu putiinta :) A Lui sa fie slava pentru tot.Mi-a parut bine sa te revad Ioane.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.05.2015, 00:27:37
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Foarte frumos text!
Să mă ierți, că îl găsesc cu totul ... ortodox......:)
Uneori imi pun o intrebare naiva: "Unde-i ortodoxia"? Sa fie oare in mod strict, doar la cei ce nu s-au rupt de Biserica Ortodoxa? Astazi, in biserica, in timpul "fericirilor", mi-am amintit pentru o clipa de o scena atunci cand se intona "Fericiti, facatorii de pace!" Eram in curte, la tara, impreuna cu majoritatea dintre frati, veniti in vizita de vara, la parinti, asezati cu totii in jurul mesei discutand cele obisnuite. Din pozitia mea, puteam vedea ce se intampla pe strada in anumite locuri, unde imaginea nu era obturata de pomi sau tufele de liliac sau iasomie, plantate de mama strategic de-alungul gardului lung de peste 50 de metri De la coltul strazii am zarit un consatean mergand agale spre casa care era situata mai sus de a noastra cu vreo doua sute de metri. Il cunoasteam bine si stiam ca e un om linistit, dar "pocait", (nu stiu la ce secta), ceea ce pentru satul noastru era oarecum ciudat. Dar el era un tip OK, casatorit si cu copii. Pentru o clipa, am devenit subit interesat de acel om si nu mai auzeam absolut nimic din ce se discuta la masa. Parca cineva imi striga sa fiu pregatit sa intervin cat mai urgent posibil, iar eu nu intelegeam de ce, dar ma supuneam acelui gand. Cand omul a ajuns exact in dreptul portii noastre, din sensul opus i-a aparut un individ certat cu legea si cu bunul simt, care facuse cunostinta si cu penitenciarul, pentru o vreme. Si fara nicio explicatie, i-a aplicat acelui om o lovitura de i-a sarit sapca de pe cap. Si cum eu eram "in asteptare", nu mi-a trebuit decat doua secunde sa ajung intre ei, fara sa spun nimic alor mei. Ciudat era faptul ca la doar cativa metri in spatele tanarului certat cu legea, venea plin de mandrie tatal lui, care ma dojenea pe mine fiindca intervin. Cu siguranta, tanarul purta si cutit la el, dar cel putin in sat n-am reusit sa supar pe cineva vreodata si cred ca din respect nimeni nu mi-ar face vreun rau, dar atunci simteam cum acel tanar ar fi avut un chef teribil de bataie, si nu avea cui sa i-o administreze.
De multe ori m-am gandit, daca acel om, rupt de Biserica Ortodoxa, L-ar fi suparat pe Dumnezeu atat de mult, de ce m-ar mai fi avertizat din timp pe mine, sa sar in ajutorul lui? Pentru ca eu sunt incredintat ca "am fost avertizat" din momentul in care l-am vazut la colt. Oare nu are Dumnezeu mila si grija de toata fiinta zidita de El? Nu ma refer la mine, fiindca as fi intervenit oricum, ci la "mesajul" pentru el!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.05.2015, 02:53:39
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Binule, ma ingrozesti. .
Teatru.
Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Tu iti dai seama ca tocmai ai justficat arderea sau orice alta executie a "ereticilor"?
"am justificat"...doar in mintea ta.
Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Nici o teorie filosofica/ideologie politica/dogma religioasa nu valoreaza cat viata unui semen.
Propozitia de mai sus e ... teoria ta filozofica....si astia care cred in teorii filozofice/ideologii politice/dogme religioase sunt fanatici periculosi( "Ma ingrozeste modul in care fanatismele eclesial-dogmatice si politico-ideologice isvorasc din aceeasi mlastina imunda a subiectivismului care isi are propria ingustime ca idol, ingustimea confesional-organizationala privita ca arhetip al perfectiunii." )


Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Cand vei fi capabil sa creezi viata, de preferat ex nihilo, anunta-ma; te voi recunoaste ca zeu. Pana atunci, esti doar unul din miliardele de inregimentati subiectivi..
Dumnezeu a creat viata ex nihilo,il recunosti ca Dumnezeu? Problema e ca Dumnezeu vine cu ideologia Sa si cum tie nu-ti plac ideologiile....


Citat:
Cu fiecare postare precum a ta citita, mai moare in mine si in altii ca mine o cuanta din ceea ce, candva, era "credinta".
Asta se cheama justificare vicleana...dai vina pe altii pentru [...]tale.

Citat:
Partea rea este ca exact ca tine gandeau inchizitorii in Roma, Calvin in Geneva, Robespierre la Paris si Stalin la Kremlin. "Dogma Bisericii/doctrina Partidului e mai presus de viata
"

Te contrazici singur.Teoria ta filozofica era ca: " Nici o teorie filosofica/ideologie politica/dogma religioasa nu valoreaza cat viata unui semen."?dar tu ucizi semenii tai ,jertfindu-i pe altarul filozofiei tale....daca nu erai ipocrit nu judecai pe nimeni caci viata oricarui om(Stalin,eu sau oricine altcineva)e mai presus de orice filozofie si cu atat mai mult de filozofia ta.

PS:tu nu prea ai idee ce inseamna dogma, daca pui dogma Bisericii ,adevarul revelat de Dumnezeu alaturi de ideologiile politice inventate de oameni...dar iti dai si tu cu parerea .
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.05.2015, 23:01:29
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Da,dogma e mai pretioasa decat viata aproapelui ,pentru ca in dogma se ascunde Dumnezeu si voia Lui."Eu sunt Calea,Adevarul si Viata."...si in afara Adevarului de fapt iubirea aproapelui e ...defecta,adica nu e iubire.
Iubirea aproapelui, nu trebuie conditionata nici de ce faptuieste acesta, nici de ce gandeste acesta.

Din punctul meu de vedere, cel mai important lucru care trebuie retinut din toata Biblia este acesta: ca iubirea aproapelui este la fel de importanta ca iubirea Lui Dumnezeu.

Nu este cu nimic mai prejos.

Nu este nici macar cu o fractiune mai putin importanta.

Nu este de trecut cu vederea, nu este de neglijat.

Nu este conditionata de nimic - ca-i frate, ca-i dusman, ca-i credincios, ca-i eretic.....

Cele doua iubiri nu pot fi decelate, nu pot fi separate una de cealalta. Pentru ca daca una este falsa si cealalta automat este falsa. Acesta este markerul, indicatorul cu care ne putem testa calitatea focului nostru launtric.

Daca nu iubim aproapele (indiferent de ceea ce crede sau faptuieste acesta) oare ce fel de Dumnezeu purtam in inima noastra?

Daca il luam peste picior, daca-l privim de sus, daca-l intepam si ne simtim bine - ce Adevar, Viata si Cale, ce dogma dospim in inima noastra?

Mai degraba un Dumnezeu care ne hraneste propriile tendinte si nevoi egoiste.

Daca punem respectarea dogmei mai presus de iubirea aproapelui suntem la fel ca si fariseii - care pretuiau dogma mai mult decat omul.

Cel ce crede ca mai intai incepe cu iubirea Lui Dumnezeu si dupa aceea afla el iubirea aproapelui se afla in inselare.

Cele doua trebuie lucrate simultan, fara oprire pana la ultima suflare.
__________________

Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.05.2015, 00:29:45
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
Nu, nu...:) Cred că tu confunzi aici altoirea cu dezvoltarea.


Și cum să nu fie explicată despătimirea?

Nu ai citit nici o carte creștină? Or, dacă ai citit, chiar nu pricepi nimic?


Florine, toată viața Bisericii este și explicație și aplicație și descriere și tot ce ar mai dori sufletul omenesc să fie.
Sau, poate, înțelegi ceva special prin termenul "explicație"...

Chiar așa, ce este pentru tine explicația?

De nu o găsești în Biserică, unde sufletul își află limanul, odihna în Domnul...

Cezar, poti sa o denumesti cum doresti.

Important de retinut, ca literatura patristica este o colectie de explicatii suplimentare.

Sunt ca niste meditatii date in particular unor elevi care nu pot sa surprinda din prima sensul corect al lectiei.

Acestea modeleaza gandirea si simtirea in directia corespunzatoare pentru a revela intelesurile incapsulate in cateva simboluri scrijelite pe tabla.

=============

Nu ce este pentu mine explicatia in general, ci explicatia nepatimirii mai precis, pentru ca in literatura patristica avem foarte multe explicatii-talcuiri, revelarea unor sensuri profunde;
unde cei neinvatati inteleg literal, cei incercati vad simboluri, portaluri spre trairi intelegatoare mai inalte.

La alta scara, un raspuns similar poate fi dat si de protestanti - care considera ca Biblia este suficienta.


Sau asa cum a condensat Iisus toata intelegerea in cele doua porunci:

"'Să iubești pe Domnul, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău, și cu tot cugetul tău.'
Aceasta este cea dintâi, și cea mai mare poruncă.
Iar a doua, asemenea ei, este: 'Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.'
În aceste două porunci se cuprinde toată Legea și Proorocii."


Daca in aceste doua porunci este cuprinsa toata Legea - ce nevoie mai avem de alte explicatii, formulari si ritualuri?

Iisus se exprima limpede: iL Iubesti pe Dumnezeu si aproapele atunci ai indeplinit Toata Legea. Aceasta stare a inimii este completa.
Acestea doua sunt suficiente. Ar putea fi postulata ca Dogma Suficientei.
Nu spune ca mai trebuie indeplinite si alte conditii, cum ar fi: sa apartii unui cult, sa nu lucrezi duminica...

Insa ce ne facem, ca noi de fapt si de drept nu iubim, suntem incapacitati destul de serios in acest sens.

Avem nevoie de meditatii in particular, pentru ca surprinderea sensului "iubirii" nu este un lucru usor asa cum s-ar parea la prima vedere.

Pentru ca noi in mod natural suntem egoisti, nu altruisti si iubitori.
Pentru ca iubirea este rodul convergentei multor virtuti pe care omul cu truda trebuie sa le practice.

Cu cat explicatiile sunt mai clare (si elevul silitor) cu atat rezultatele sunt mai bune.
Degeaba elevul este silitor daca acesta nu are acces la o invatatura corecta si detaliata, care sa surprinda toate aspectele in mod logic. Sa fie evitata invatarea dupa ureche, mecanica.

Dar daca invatura este limpede, ceea ce va intelege va avea o baza solida,
o cauzalitate clarificata, care-i va permite sa-si adanceasca intelegerea intr-un mod coerent, in siguranta.

Nimanui nu-i place o materie care pare absconsa, cu termeni si simboluri care nu sunt intelesi clar.
Care produc confuzie si perceptii contradictorii.

O putem aborda, incercam sa o invatam, dar fara tragere de inima. Pentru ca nu este suficient de bine clarificata.

De exemplu, cand rugaciunea este fara tragere de inima ,atunci avem, in primul rand, probleme de intelegere, de abordare corecta.

O materie pe care o intelegi, o practici cu mare placere. Esti intr-o permanenta stare de entuziasm.

Ce nu s-a explicat in literatura patristica, un aspect critic, nodal, fundamental din punctul meu de vedere, este
esenta nepatimirii - ramanerea fără patimă față de înțelesurile (chipurile) lucrurilor.

Caci fara nepatimire, dragostea care se cere de la noi este imposibila.

Un principiu fundamental enuntat, dar neexplicat.

Una este sa-i spui elevului, mai citeste odata lectia de la clasa si alta sa-i descoperi printr-o pedagogie speciala sensul nepatimirii.
__________________

Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.05.2015, 00:39:25
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Iubirea aproapelui, nu trebuie conditionata nici de ce faptuieste acesta, nici de ce gandeste acesta.
Nu esti original ,a spus-o altcineva inaintea ta:Sa iubesti pe vrajmasul tau.
...
dar,ce inseamna sa iubesti pe aproapele,concret?
Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere, cel mai important lucru care trebuie retinut din toata Biblia este acesta: ca iubirea aproapelui este la fel de importanta ca iubirea Lui Dumnezeu.

Nu este cu nimic mai prejos.

Nu este nici macar cu o fractiune mai putin importanta.

Nu este de trecut cu vederea, nu este de neglijat..
E fals.Trebuie sa crezi si sa-l iubesti pe Dumnezeu mai intai ,ca sa poti sa-l iubesti pe aproapele caci iubirea aproapelui este o consecinta a iubirii lui Dumnezeu .
[quote=florin.oltean75;591456Nu este conditionata de nimic - ca-i frate, ca-i dusman, ca-i credincios, ca-i eretic.....[/quote]

NNicolae Steinhardt

Sa-ti fie aproapele ca un pagan si ca un vames...e o forma de iubire.
Nicolae Steinhardt:"Nicăieri și niciodată nu ne-a cerut Hristos să fim prosti. Ne cheamă să fim buni, blânzi și cinstiți, smeriți cu inima, dar nu tâmpiți. Cum de-ar fi putut proslăvi prostia Cel care ne da sfatul de-a fi mereu treji ca să nu ne lăsăm surprinși de satana? Și-apoi, stă scris că “Dumnezeu nu este un Dumnezeu al neorânduielii”. Iar rânduiala se opune mai presus de orice neîndemânării zăpăcite, slăbiciunii nehotărâte, neînțelegerii obtuze. Domnul iubește nevinovăția, nu imbecilitatea. Să știm, și ei și noi, că mai mult rău iese adeseori de pe urmă prostiei decât a răutății. Nu... slujitorilor diavolului, adică șmecherilor, prea le-ar veni la îndemâna să fim prosti.



Citat:
Daca punem respectarea dogmei mai presus de iubirea aproapelui suntem la fel ca si fariseii - care pretuiau dogma mai mult decat omul.
...oare nu pricepi ca e o dogma in sine ce afirmi tu mai sus ?...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.05.2015, 00:47:27
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Iubirea aproapelui, nu trebuie conditionata nici de ce faptuieste acesta, nici de ce gandeste acesta.
Nu esti original ,a spus-o altcineva inaintea ta:Sa iubesti pe vrajmasul tau.
...
dar,ce inseamna sa iubesti pe aproapele,concret?
Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere, cel mai important lucru care trebuie retinut din toata Biblia este acesta: ca iubirea aproapelui este la fel de importanta ca iubirea Lui Dumnezeu.

Nu este cu nimic mai prejos.

Nu este nici macar cu o fractiune mai putin importanta.

Nu este de trecut cu vederea, nu este de neglijat..
E fals.Trebuie sa crezi si sa-l iubesti pe Dumnezeu mai intai ,ca sa poti sa-l iubesti pe aproapele caci iubirea aproapelui este o consecinta a iubirii lui Dumnezeu .
Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Nu este conditionata de nimic - ca-i frate, ca-i dusman, ca-i credincios, ca-i eretic.....
 
Sa-ti fie aproapele ca un pagan si ca un vames...e o forma de iubire.
<br>Nicolae Steinhardt:"Nicăieri și niciodată nu ne-a cerut Hristos să fim prosti. Ne cheamă să fim buni, blânzi și cinstiți, smeriți cu inima, dar nu tâmpiți. Cum de-ar fi putut proslăvi prostia Cel care ne da sfatul de-a fi mereu treji ca să nu ne lăsăm surprinși de satana? Și-apoi, stă scris că “Dumnezeu nu este un Dumnezeu al neorânduielii”. Iar rânduiala se opune mai presus de orice neîndemânării zăpăcite, slăbiciunii nehotărâte, neînțelegerii obtuze. Domnul iubește nevinovăția, nu imbecilitatea. Să știm, și ei și noi, că mai mult rău iese adeseori de pe urmă prostiei decât a răutății. Nu... slujitorilor diavolului, adică șmecherilor, prea le-ar veni la îndemâna să fim prosti.



Citat:
Daca punem respectarea dogmei mai presus de iubirea aproapelui suntem la fel ca si fariseii - care pretuiau dogma mai mult decat omul.
...oare nu pricepi ca e o dogma in sine ce afirmi tu mai sus ?...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.05.2015, 03:11:31
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul

Important de retinut, ca literatura patristica este o colectie de explicatii suplimentare.

.
Doar atât?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.05.2015, 21:48:02
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
Doar atât?
Explicatiile patristice sau talcuirile (daca preferam izul arhaic) nu sunt explicatii obisnuite, pentru ca ele comunica intelepciune dumnezeiasca.

Explicatiile stiintifice, cele care elucideaza fenomene si cauzalitati care nu tin de sufletul omului, desi sunt bune, nu rezolva problema existentiala a omului care aspira tainic la o vesnicie plina de fericire.

Le spunem patristice (PATER), pentru ca fiecare sfant a devenit la randul lui un Tata prin Duhul Dumnezeiesc, un Tata Agent aL Tatalui Vesnic.

Este o mare bucurie sa aratam respect si adanca recunostinta tuturor acestor Tati si Mame (AMMA) in care se oglindeste Tatal Vesniciei, tuturor celor care ne-au daruit nestemate de intelepciune, medicamente care vindeca bolile ascunse din care apar toate bolile la vedere si moartea insasi.

Prin sadirea duhului cuvintelor lor in inima noastra, ne facem fiii lor dupa duh, fiii Lui Dumnezeu.


Intram in Familie.


Familia celor stralucesc ca sorii, luminati de Adevar.
__________________

Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.05.2015, 00:03:10
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
Postat de Ioan Cezar
Mai întâi, mărturisesc că nu înțeleg ce anume vrei să spui prin "privit corect".

Nu înțeleg semnificația formulării.

Te referi la actul perceptiv?

La observație?

La disciplina ascetică a simțurilor?


Inseamna constientizare corecta a tuturor experientelor noastre, indiferent de natura lor.

Viata noastra este o inlantuire secventiala de constientizari suscitate din exterior si din interior.

Corect, presupune identificarea in suma de proprietati a obiectului constientizat, lipsa existentei prin sine a obiectului respectiv.

------
Sa presupunem ca vedem o floare.

Constientizarea incorecta (privirea incorecta) concepe floarea ca un fenomen care exista in sine, independent, izolat, autonom.

Constientizarea corecta vede toate proprietatile florii (petale, culoare…) dar mai vede ceva in plus,
insubstantialitatea existentiala a acesteia.

Insubstantialitatea se refera la faptul ca mintea surprinde ca floarea nu are o existenta in sine, independenta.

(de exemplu, pentru ca aceasta este un efect al altor fenomene, este o instanta a unor fenomene aflate in transformare care nu pot fi denumite flori).

Cand acest factor mental este prezent in economia constientizarii, metaforic, floarea apare mintii ca fiind transparenta, este cunoscuta perfect launtric.

Cand acest factor mental este prezent in constientizarile noastre de zi cu zi, asa cum se succed ele, experientele incep sa fie percepute ca fiind transparente.

Mintea se dezleaga de intelesul (chipul) lucrurilor.

Acest factor mental actioneaza ca un clarificator de apa (water clarifier).

Mintea noastra tulbure o face limpede si cristalina.

Orice fenomen se prezinta inselator, ca existand in sine, aceasta intelepciune nu doar ca nu-i da crezare
dar vede direct prin fenomen.

Atata vreme cat experientele noastre sunt concepute incorect, suntem cuprinsi de patima, indiferent ce miscare facem.

-----------



Aceasta transparenta, unire si slobozire a mintii, despatimire poate fi resimtita si ca efect colateral al practicarii intensive a celorlalte virtuti,intr-un anumit moment al progresului.


Pentru ca fiecare virtute poarta o anumita doza de adevar.



Deci nu este absolut necesara rationarea modului de existenta a ceea ce este constientizat.


Deci dupa duh, Bisericii nu-i lipseste nimic.



----------------------


Practicarea ideala a dragostei este in unime cu despatimirea.

O astfel de dragoste ajunge repede la maturitate.

Acolo unde poate fi intors obrazul celui care ne loveste, acolo unde toata faptura este privita cu dragoste arzatoare.



------------




Insa atata vreme cat suntem impatimiti, atingerea unei astfel de dragoste este “Mission Imposibile”
__________________

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare