Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.07.2008, 17:32:41
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

cit despre STEFAN CEL MARE SI SFINT, iata ca sint multi detractori ai lui. sint curios citi in ziua de azi mai postesc pentru altii, nu pentru propria lor persoana?
Stefan cel mare si Sfint postea tot timpul cu o zi inainte de fiecare batalie. A platit pentru tot ce a facut: i-a murit o fiica departe de el fara ca el sa isi poata ajuta fata, i-a murit un fiu in batalia din Codrii Cosminului.
El nu si-a tinut niciodata copii departe de cimpul de lupta. ar fi putut sa o faca, dar nu a vrut.
Stefan cel Mare a fost tot timpul in fruntea ostilor.
ar fi putut sa stea in spatele lor si sa coordoneze totul.

bine ar fi pentru romania acum sa apara un alt Stefan.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.07.2008, 17:42:43
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Nu este adevarat. Uita-te la tarile din jurul nostru care au fost cucerite de turci si nici una nu vorbeste turceste.

Cat des[re Stefan cel Mare, nu stiu, ma abtin. A fost un mare militar, viata sfanta nu a prea dus, si a contruit biserici in schimb. Poate asta este una din caile de a obtine sfintenia, nu stiu.
Noesis, cred ca daca Stefan cel Mare ar fi fost catolic, Biserica Romano Catolica imediat l-ar fi canonizat. Asa cum s-a intamplat in cazul multor beatificari.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.07.2008, 18:29:46
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.536
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiB
cit despre STEFAN CEL MARE SI SFINT, iata ca sint multi detractori ai lui. sint curios citi in ziua de azi mai postesc pentru altii, nu pentru propria lor persoana?
Stefan cel mare si Sfint postea tot timpul cu o zi inainte de fiecare batalie. A platit pentru tot ce a facut: i-a murit o fiica departe de el fara ca el sa isi poata ajuta fata, i-a murit un fiu in batalia din Codrii Cosminului.
El nu si-a tinut niciodata copii departe de cimpul de lupta. ar fi putut sa o faca, dar nu a vrut.
Stefan cel Mare a fost tot timpul in fruntea ostilor.
ar fi putut sa stea in spatele lor si sa coordoneze totul.

bine ar fi pentru romania acum sa apara un alt Stefan.
Andrei si eu sunt mindru de vitejia sa, chiar am prieteni descendenti ai razesilor de pe vremea lui INSA:

La noi la Ortodocsi nu exista Sfinti ONORIFICI asa cum se procedeaza pe la marile universitati

De ce trebuie neaparat numit Sfint si astfel sa folosim acest cuvint in van, in desert lucru care este de la diavol, asta vrea el...sa luam numele Domnului si a sffintilor lui in desert

Ca urmare sa-i spunem EROU!...fara RISC DUHOVNICESC

Am citit articolul editorial si vad ca ii lipsesc foarte multe din insusirile DE BAZA ale sfintilor

erou...da
carturar...da

Om care a capatat Darurile Duhului Sfint descrise de Sf. Ap. Pavel...din cite stim din Izvoarele istorice, nu din imaginatie... NU
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.07.2008, 18:36:22
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.536
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiB
bine ar fi pentru romania acum sa apara un alt Stefan.
Nu mai are cum sa apara, din moment ce portitele de formare a unui asemenea caracter puternic sunt FERECATE cu mii de lacate prin:

Drepturile Omului
Libertatea de exprimare
Aparteneta la UE
Aparteneta la NATO
Democratia salbatica de tip Jungla

din start un Stefan cel Mare NU ARE VOIE SA SE FORMEZE... decit poate cu sanse mari sa ajunga in puscarie sau la vre-un spital de psihiatrie
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.07.2008, 16:34:30
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Sunt anumite personalitati care contesta sfintenia lui Stefan cel Mare.
Daca stii, George, poti sa ne dai si niste nume? Cine sunt aceste personalitati?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.07.2008, 22:00:01
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Sunt retineri mai ales in randur unor istorici, preucum Razvan Teodorescu, chiar si Dan Berindei.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.07.2008, 22:38:02
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Eu nu inteleg de ce contestati sfintenia lui Stefan cel Mare. Stiti sa va luati repede dupa ce au scris cronicarii ca omora fara judet si curvea mult, numai atata vedeti.
Citat:
În prealabil postat de Cozia
De ce trebuie neaparat numit Sfint si astfel sa folosim acest cuvint in van, in desert lucru care este de la diavol, asta vrea el...sa luam numele Domnului si a sffintilor lui in desert
Afirmatia asta m-a dat pe spate...pai cum sa fie de la diavol canonizarea marelui domnitor? Tu crezi ca Sf. Sinod face astfel de compromisuri? I s-a facut slujba, are si Acatist. Cine suntem noi sa punem la indoiala Biserica? Cozia, trebuia sa te gandesti bine inainte sa postezi asta.

Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.07.2008, 23:05:22
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Pai veilur, daca nu ii credem pe cei care au trait in timpul lui, sau foarte aproape de timpul lui, pe cine sa credem? Normal ca te iei si dupa cronicari.

E interesant cum unii stiu sa aleaga doar ce vor din ceea ce se intample in viata bisericii. Pe de o parte Sfantul Sinod e damnat (va aduceti aminte cand a fost ales Patriarhul Daniel, etc etc) pe de alta parte daca Sfantul Sinod canonizarea lui Stefan cel Mare, atunci asa este. Pai hotarati-va, oameni buni.

Si pana la urma ce atata discutie pe tema asta. Daca intr-adeva Dumnezeu il are inc eata sfintilor, atunci spre cinstea lui il cinstim, si daca nu, nu-i nici un bai. Ceea ce este ciudat este ca in calendare (cel putin cele tiparite de Arhiepiscopia Sucevei si radautilor) 2 iulie, ziua mortii lui Stefan cel Mare este trecuta de cativa ani cu cruce rosie, nu stiu daca asta e chiar normal, dat fiind ca sunt si alti sfinti care nu au asa ceva desi au dus o viata imbunatatita.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.07.2008, 00:31:29
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.536
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
I s-a facut slujba, are si Acatist. Cine suntem noi sa punem la indoiala Biserica?
Asta am vrut sa stiu. In cazul asta totul este bine si conform Bisericii, hatarirea careia nu o punea nimeni la indoiala
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.07.2008, 02:36:50
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Sunt retineri mai ales in randur unor istorici, precum Razvan Teodorescu, chiar si Dan Berindei.
mda, pai atunci nu-i bai. mi-era teama sa nu fie vreo fata bisericeasca.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stefan cel Mare si Sfant marlene Generalitati 20 02.07.2010 18:48:10
Stefan cel Mare si Sfant in rasa monahala? costel Pelerinaje la locuri Sfinte 17 02.07.2010 15:23:24
stefan cel mare si manastirile lui cosmin95 Generalitati 4 16.09.2009 23:09:56
A MURIT MARE STEFAN IORDACHE iulyaan Generalitati 17 14.09.2008 21:11:05