Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 23.03.2012, 12:37:03
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pentru ca si Hristos a suferit odata moartea pentru pacatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepti, ca sa ne aduca pe noi la Dumnezeu, omorat fiind cu trupul, dar viu facut cu duhul,Cu care S-a coborat si a propovaduit si duhurilor tinute in inchisoare...

La asta ma refeream.Dar nu mai insist ca stiu deja smecheria cu Noe.Inteleg ca are si profetul simpatii adventiste dar asta nu inseamna nimic.Important e ca ceilalti sa se intrebe inainte de a intra in polemica asta si in altele cum s-a mantuit lumea 1800 de ani.Cum a rabdat Dumnezeu ca Biserica sa fie biruita si a trebuit sa se nasca o noua generatie de profeti 1800 de ani mai tarziu ca sa aduca lucrurile pe calea cea buna.
Restul e cearta fara rost.Unii iti cer sa te lepezi de invatatura sfintilor, altii iti cer sa te lepezi de Biserica, altii iti cer sa te lepezi de Biblie, altii iti cer sa te lepezi de Dumnezeu. Toti iti cer de fapt acelasi lucru.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 23.03.2012, 13:50:57
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu contează deloc ce cred eu, contează ce este scris! Acest lucru l-a contestat iuliu46. Negi și tu că scrie "roșu pe alb"


"Și Cel ce sunt viu. Am fost mort, și, iată, sunt viu, în vecii vecilor, și am cheile morții și ale iadului." (Apocalips 1,18 - Biblia Sinodală)

Deci tu spui ca Mantuitorul a fost inconstient pe timpul mortii. Afla atunci ca tu nu te numesti crestin ci antihrist. Pentru tine Hristos nu e Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat. Rupand din context ajungi la asemnea aberatii. Dumnezeu sa se milostiveasca de voi adventistii ca va aflati luptatori impotriva Lui(ca si martorii de altfel).
p.s incheiem aici dialogul. am aflat in sfarsit raspunsul la intrebarea mea.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 23.03.2012, 14:10:35
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
De ce nu poti sa admiti daca este scris ca a fost viu ? Doar pentru ca nu se potriveste cu doctrina pe care o simpatizezi ? Sau ti-ai format o conceptie despre cum ar trebui sa fie lucrurile dupa care te-ai apucat sa citesti Biblia ?
totusi Biblia spune ca desi era mort cu trupul, a fost viu cu duhul. Daca era mort si inconstient 3 zile, atunci cum de a putut sa se coboare si sa predice acelor duhuri inchise in acesta perioada?
Reply With Quote
  #104  
Vechi 23.03.2012, 14:15:20
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
"Și Cel ce sunt viu. Am fost mort, și, iată, sunt viu, în vecii vecilor, și am cheile morții și ale iadului." (Apocalips 1,18 - Biblia Ortodoxă)
asa si? Unde e problema? Da, Hristos a fost mort 3 zile. Asta stim cu totii! Acelasi lucru o spune si Petru, dar el detaliaza mai mult decat Ioan in Apocalipsa. Petru spune ca Iisus a fost cu trupul in mormant 3 zile, DAR CU DUHUL s-a coborat in locul unde erau cateva duhuri inchise si le-a predicat. Stiu...ceea ce zice Petru contravine invataturii vostre adventiste si asta nu va convine. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #105  
Vechi 23.03.2012, 14:16:01
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
totusi Biblia spune ca desi era mort cu trupul, a fost viu cu duhul. Daca era mort si inconstient 3 zile, atunci cum de a putut sa se coboare si sa predice acelor duhuri inchise in acesta perioada?
scuze...mesajul era pt profet
Reply With Quote
  #106  
Vechi 23.03.2012, 14:16:52
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
probabil unde este Adancul (acolo-i trimitea Isus pe draci, retineti, in Adanc si nu in Iad).

sa retinem ca Biblia spune ca Isus a fost mort 3 zile si ca a treia zi a inviat. nu putem sa admitem ca Isus totusi a fost viu in aceste 3 zile umbland prin Adanc, asta s-a intamplat dupa invierea Sa.
totusi Biblia spune ca desi era mort cu trupul, a fost viu cu duhul. Daca era mort si inconstient 3 zile, atunci cum de a putut sa se coboare si sa predice acelor duhuri inchise in acesta perioada?
Reply With Quote
  #107  
Vechi 23.03.2012, 14:18:44
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Era gata inventat de evrei, El doar l-a folosit într-o parabolă.
adica Iisus Hristos, ADEVARUL si Viata, s-a folosit in predicele sale de invataturi mincinoase cum ar fi "sanul lui Avraam"? Asta vrei sa spui?
Reply With Quote
  #108  
Vechi 23.03.2012, 17:10:10
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
totusi Biblia spune ca desi era mort cu trupul, a fost viu cu duhul.
După ce că folosești o Biblie aproximativă, nici nu o citezi corect.

"Pentru că și Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepți, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul" (1 Petru 3,18 - versiunea ortodoxă)

A fost făcut viu cu duhul, adică înviat. Ori vrei să zici că în timpul vieții pământești era mort cu duhul și a fost făcut viu cu duhul, doar în momentul morții pe cruce?! Aberația aberațiilor!
Reply With Quote
  #109  
Vechi 23.03.2012, 17:11:48
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
asa si? Unde e problema? Da, Hristos a fost mort 3 zile. Asta stim cu totii! Acelasi lucru o spune si Petru, dar el detaliaza mai mult decat Ioan in Apocalipsa. Petru spune ca Iisus a fost cu trupul in mormant 3 zile, DAR CU DUHUL s-a coborat in locul unde erau cateva duhuri inchise si le-a predicat. Stiu...ceea ce zice Petru contravine invataturii vostre adventiste si asta nu va convine. Doamne ajuta!
Contravine învățăturii întregei Biblii! Și nu o zice Petru, ci interpretarea aceasta fantastico-aiuristică cu doi Hristoși: unul în Rai și unul în Iad, ambii (!!) pe durata morții Lui... sau a Lor... sau... Doamne iartă-mă, multă negură mai există!
Reply With Quote
  #110  
Vechi 23.03.2012, 17:12:49
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
adica Iisus Hristos, ADEVARUL si Viata, s-a folosit in predicele sale de invataturi mincinoase cum ar fi "sanul lui Avraam"? Asta vrei sa spui?
În parabolele Sale S-a folosit de multe exemple negative pentru a ne învăța lucruri spirituale.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletul dupa moarte vidoveczandrei Slujba inmormantarii 137 27.05.2012 07:26:06
Ce intalnim dupa moarte costel Generalitati 86 20.02.2011 09:38:22
Sufletul dupa moarte ...? Templier Knight Generalitati 3 30.11.2010 00:58:26
Moarte dupa 2 saptamani ? Robertworld Generalitati 6 03.08.2010 13:26:33