Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1051  
Vechi 13.05.2010, 00:13:51
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Ai scos din context expresia "limbile vor inceta". Vezi tot versetul:"Dragostea nu va pieri niciodatã. Proorociile se vor sfîrsi; limbile vor înceta; cunostinta va avea sfîrsit."(1 Corinteni 13:8). Daca tu intelegi, din acest verset, ca vorbirea in limbi (care este un dar al Duhului Sfant) s-a sfarsit, inseamna ca si celelate s-au sfarsit (proorociile, cunostinta).
Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Ma supara incorectitudinea ta. Stiai ca si in ortodoxie exista darul vorbirii in limbi si totusi, te faci ca nu stii, ca sa poti sa-i arati cu degetul pe altii (care vorbesc in limbi desi acest dar a incetat - dupa cum spui tu, si te copiaza si altii).
Vai, Vasalie, ce frate bun esti.

Exemplu de fair play: „ domle, in biserica mea nu se vorbeste in limbi dar haideti sa nu trecem peste ce este scris si sa nu ascundem adevarul!”

As spune ca e din ciclul: „asa da!”

Last edited by penticostalulmantuibil; 13.05.2010 at 00:19:21.
  #1052  
Vechi 13.05.2010, 00:14:23
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Si, acela unu nu este "valabil". Care este norma? Daca vrei, mai cerceteaza si vei mai gasi si altii, pe care nu-i stii (cum nu l-ai stiut nici pe asta indicat de mine). Vrei sa-ti arate un adventist care sunt vorbitorii in limbi din ortodoxie?





Problemele acestea discuta-le cu cei care zic ca au darul vorbirii in limbi.

P.S. La punctul 3 se greseste. Un dar al Duhului Sfant nu este dat numai celor dintr-o confesiune religioasa. Dumnezeu nu este asa marginit (mai ales in gandire) ca noi.
Iarta-ma, am ratat momentul in care am zis ca nu e valabil??
Ce am vrut sa spun e ca faptul ca un sfant s-a invrednicit de harisma asta cu un scop precis (ce reiese din acatist, ca nu gasesc acum viata sfantului sa o citesc) de a o indrepta pe o oarecare Annoula si ca in acatistul sau, chiar cand il laudam, zicem ca nu cautam noi darul acela de care s-a invrednicit el -- e dovada suficienta ca acest dar nu e ceva obisnuit. Este valid in cazul lui, dar tot o floare rara.

Stii, noi nu cerem harisme, deie-ne Domnul pocainta si smerenie si-ajunge atat. Iar daca s-ar trezi vreunul vorbind si-ar avea cat de cat ratiune dupa faza asta, s-ar inspaimanta si ar alerga fuguta la duhovnic sa-i spuna. Cred ca pe noi nu ne-apuca vorbitul in limbi (la ortodocsii legati de Biserica, zic) pentru ca atunci cand ai duhovnic si te supui cercetarii celuilalt, dupa cum il lumineaza si pe acela Sfantul Duh, e mai greu sa propaseasca-n tine "harismele" si slavele desarte. Cand ai parte de un parinte cu darul deosebirii duhurilor, mai greu se lipeste inselarea de om.

Dar ramane faptul ca, ai vazut si tu, din cand in cand unul are acest dar -- Biserica recunoaste darul unora dintre membrii ei insa ne indeamna sa ne ferim de-a-l dori/cauta si prin asta sa intelegi ca si daca s-ar da, oamenii s-ar ruga sa se ridice de la ei. Pentru ca nu ne foloseste la nimic.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
  #1053  
Vechi 13.05.2010, 00:20:37
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Ma supara incorectitudinea ta. Stiai ca si in ortodoxie exista darul vorbirii in limbi si totusi, te faci ca nu stii, ca sa poti sa-i arati cu degetul pe altii (care vorbesc in limbi desi acest dar a incetat - dupa cum spui tu, si te copiaza si altii).

Spune ce ai pe suflet dar fii macar fair-play.
Imi pare rau, ti-am spus si atunci...ca problema nu e ca exista, ci cum...si in ce mod se manifesta. Nu mi se pare deloc fair sa bagam totul intr-un ceaun, fara sa mai analizam particularitatile...deci cum se manifesta in Ortodoxie, in ce conditii...si in ce mod in cultul penticostal.

Eu vad o diferenta, si mi se pare de bun simt...ca darul sa se manifeste frumos, si nu scalambait, ragand, urland, deci prin atitudini fara control...sau transformand credinciosul de pana la momentul programat, intr-un altul in acele cateva minute.

Eu de asemenea zic, decat sa cred in orice spune fiecare despre sine...mai bine m-as gandi la modul cum vorbeau Sfintii Apostolii in limbi, ei...si la acest simplu gand, ma infioara alte interpretari ciudate, impreuna cu manifestarile lor.

Tu ce crezi, spun lucruri gresite...sau fac bine in dreptul meu pentru ca nu sunt deschisa tuturor parerilor de sine ale penticostalilor?

Last edited by AndruscaCIM; 13.05.2010 at 00:23:20.
  #1054  
Vechi 13.05.2010, 00:27:35
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Vai, Vasalie, ce frate bun esti.

Exemplu de fair play: „ domle, in biserica mea nu se vorbeste in limbi dar haideti sa nu trecem peste ce este scris si sa nu ascundem adevarul!”

As spune ca e din ciclul: „asa da!”
Da parca eram si eu sora ta, eu sunt rauta, sau tot buna?
  #1055  
Vechi 13.05.2010, 00:29:10
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Dar ramane faptul ca, ai vazut si tu, din cand in cand unul are acest dar -- Biserica recunoaste darul unora dintre membrii ei insa ne indeamna sa ne ferim de-a-l dori/cauta si prin asta sa intelegi ca si daca s-ar da, oamenii s-ar ruga sa se ridice de la ei. Pentru ca nu ne foloseste la nimic.
Adevar graiesti....
  #1056  
Vechi 13.05.2010, 00:35:19
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Imi pare rau, ti-am spus si atunci...ca problema nu e ca exista, ci cum...si in ce mod se manifesta. Nu mi se pare deloc fair sa bagam totul intr-un ceaun, fara sa mai analizam particularitatile...deci cum se manifesta in Ortodoxie, in ce conditii...si in ce mod in cultul penticostal.

Eu vad o diferenta, si mi se pare de bun simt...ca darul sa se manifeste frumos, si nu scalambait, ragand, urland, deci prin atitudini fara control...sau transformand credinciosul de pana la momentul programat, intr-un altul in acele cateva minute.
In Ortodoxie se manifesta la fel ca si in Cultul Penticostal.

Pentru ca Duhul Sfant nu face discriminari si nu are confesiuni favorite.

In Ortodoxie nu exista doar o singura persoana cu darul vorbirii in limbi.
Sunt mult mai multe: sute, poate mii.

Eu am citit despre trei mii, dar nu am surse suficient de documentate.

Insa un fapt semnificativ este destul de sigur: sunt cel putin cinci ierarhi ortodocsi contemporani care sustin miscarea carismatica. Nu Penticostala, Carismatica.
Ori carismaticii sunt putin mai zbantuiti decat penticostalii.
  #1057  
Vechi 13.05.2010, 00:39:12
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
In Ortodoxie se manifesta la fel ca si in Cultul Penticostal.

Pentru ca Duhul Sfant nu face discriminari si nu are confesiuni favorite.

In Ortodoxie nu exista doar o singura persoana cu darul vorbirii in limbi.
Sunt mult mai multe: sute, poate mii.

Eu am citit despre trei mii, dar nu am surse suficient de documentate.

Insa un fapt semnificativ este destul de sigur: sunt cel putin cinci ierarhi ortodocsi contemporani care sustin miscarea carismatica. Nu Penticostala, Carismatica.
Ori carismaticii sunt putin mai zbantuiti decat penticostalii.
Nu se manifesta la fel. Imi arati exact sau las-o balta. Citeste acatistul ala sa vezi ca nu e la fel. Insusi parintele ti-ar spune, cu toata blandetea si dragostea, ca te inseli.

Auzi nu ti se pare cam stupid sa apara darurile Duhului Sfant fix in cadrul unor grupuri asa-zis carismatice? Ce miscare carismatica? Hai sa ne miscam mai cu talent si sa ne deschidem inimile, ca vine duhul?

Da link sa vad cine sustine ce :)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
  #1058  
Vechi 13.05.2010, 00:54:58
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
in ortodoxie se manifesta la fel ca si in cultul penticostal.

pentru ca duhul sfant nu face discriminari si nu are confesiuni favorite.
Ba nu!!!!!!
  #1059  
Vechi 13.05.2010, 00:59:00
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Nu se manifesta la fel. Imi arati exact sau las-o balta. Citeste acatistul ala sa vezi ca nu e la fel. Insusi parintele ti-ar spune, cu toata blandetea si dragostea, ca te inseli.

Auzi nu ti se pare cam stupid sa apara darurile Duhului Sfant fix in cadrul unor grupuri asa-zis carismatice? Ce miscare carismatica? Hai sa ne miscam mai cu talent si sa ne deschidem inimile, ca vine duhul?

Da link sa vad cine sustine ce :)
...dar pe langa faptul ca se incurajeaza unii pe altii, mai pune si pastorul banuiesc niste condimente, ca sa mearga treaba.

Eu bat pariu ca daca nu s-ar ridica cu totii, si nu ar fi sustinuti...Duhul Sfant nu ar mai veni! Dar asa...cica vine cand vrea El, dar eu cred ca ceva trebuie sa vina...ca nah, lumea asa credincioasa sa nu primeacsa nimic?
  #1060  
Vechi 13.05.2010, 01:03:49
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Eu le-as sugera experimentul asta:

1. timp de 3 luni...talmacii sa taca, si sa lase vorbitorii sa vorbeasca, sa vada daca intelege cineva vreun mesaj..de fapt mai multe persoane, si sa se vada daca inteleg cu totii acelasi lucru...saaaau improvizeaza doar!

2. Cand vine momentul cu pricina, sa stea cu totii linistiti...cu mainile la spate si sa spuna o rugaciune in gand, dar absolut necesar si pastorul sa stea linistit...si sa vada daca mai vine Duhul Sfant asa cum venea, din senin...si la modul ala.

Eu as fi curioasa sa vad ce s-ar alege de comunitate, si cat de credinciosi si daruiti s-ar mai simti...daca ar schimba DVD-ul...
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 23:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 23:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 13:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 22:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 18:09:10