Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.07.2009, 15:46:50
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Chiar daca ingerii au fost cei care au dat ipostas raului, ramane o mare taina, de ce Dumnezeu a ales sa mantuiasca numai pe om, nu si pe ingerii cazuti...
S-a dat un raspuns: ingerii nu au fost ispititi de altcineva. Iar caderea acestora a insemnat si intarirea lor definitiva in rau. Ei nu mai vor sa iubeasca, mai bine spus nu mai au puterea de a iubi.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.10.2009, 12:17:18
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Menirea omului pe pamant

DOAMNE SI STAPINUL VETI MELE DUHUL TRINDAVII SI AL GRAIRI DESARTE NU MIL DA MIE ,IAR DUHUL BLINDETI AL DRAGOSTEI DE TINE SI DE APROAPELE DUHULSMERINIEI DUHUL BUNATATI DAMIL MIE SARMANUL :
menirea omului pe acest pamant este sa faca voia lui DUMNEZEU in tot ce face si sa ceara de la DUMNEZEU in numele Prea Sfintlui sau FIU HRISTOS Domnul si MINTUITORUL nostru in primul rand minte si intelepciune vedeti ce spune BIBLIA cum se ruga Imparatul SOLOMON de si era destul de tInar cInd a fost uns ca IMPARAT<RUGiNDUSE ZICEA DOAMNE DAMI MINTE SI INTELEPCIUNE SA STIU CUM SA CONDUC PE POPORUL TAU > iar DOMNUL CE RASPUNS IA DAT CU MULT MAI MULTE ITI VOI DA AVERI NE NUMARATE SI MARIRE MARE CA VOR VENI DE LA MARGINILE PAMINTULUI SA AUDA SI SA ASCULTE INTELEPCINNEA TA
Vezi surioara mea simplitatea cu care se ruga acest vas ales al DOMNULUI nu cerea sa primeasaca averi nici alte foloase el se multumea cu aceia ca DOMNUL la ales si la pus sa conduca poporul ISRAIEL el in simplitatea lui a inteles ca aceasta este menirea lui pe pamant aceasta era voia lui DUMNEZEU cu privire la menirea lui pe pamant citeste SFINTA BIBLIE si vei gasi raspuns la intrebarile tale la framintarile tale
spune in biblie ca si peri capului ne sint numarati si unul nu cade fara vioa lui DUMNEZEU atunci oare de ce mai punem aceste intrebari am ajuns ca in timpul cInd omul a voit sa se suie la cer construind turnul lui babel omul a vrut sa vada pe DUMNEZEU de si DUMNEZEU ERA IN TOA TE SI ESTE SI ASTAZI SI VA FI CIT VA FI LUMEA ACEASTA . AMIN AMIN AMIN
DOMNUL cerului si al pamantului DOMNUL slavei sa te bine cuvinteze cu multa intelepciune si pricepere si cu veata cea VESNICA Amin Amin Amin .Slava Tatalui si Fiului si SfIntului Duh AMIN +++++++++++
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.10.2009, 13:00:22
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Menirea omului este sa se indumnezeiasca. Sa luam aminte ca indumnezeirea nu este un produs. L-ai cumparat si-l ai. Si nu e nici asemeni unui fruct pe care sa-l mananci dintr-o singura imbucatura.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.10.2009, 13:57:47
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pentru ce a fost creat?
Ce trebuia sa faca si n-a facut si invers?
Este el suficient de puternic facut si pregatit pentru menirea sa? Sau a esuat?
E vina pacatelor?
E vina lui ca este asa?
Daca n-ar fi fost ispita si greseala din Rai, ar fi fost omul altfel?
Si ar fi fost fara de pacate sa zicem. Atunci care ar mai fi fost telul sau, caci mantuirea n-ar mai fi fost. Ar fi fost desavarsit.

Si ar fi trebuit sa ramana Iisus cu el aici ca om? Poate ca altfel ar fi fost lumea azi, mai buna, mai puternica. Omul ar fi fost altfel.
Deja nu mai are rost sa ma scuz sau sa umblu cu menajamente deoarece ne cunoastem .
Si cu toate acestea ma surprinzi grozav de mult . Concluzia mea este ca esti ne vorbita rau de tot ...sau ca mai bine ar trebui sa te apuci sa scri o carte despre ,,D.zeu si credinta in El ...pt. necredinciosi".
Felul acesta de intrebari ca si multitudinea lor nu le poate pune decit un om care nu are cu D.zeu decit o legatura cerebrala...si atit. Suflet ,sa ma ierti dumneata dar...sufletu !
Eu am tot trecut in revista topicurile pe care le-ai deschis si m-am minunat desi cred ca daca ar fi sa facem abstractie de D.zeu (ceea ce de-adevaratelea este extrem de greu)ai fi o sora minunata ! Ai multe trasaturi placute dar nu ai gasit care este cauza lor si nici cum sa le legi intre ele. Cu siguranta ca exista oameni care te iubesc si numai pt. atit ...dar este pact sa te opresti aici .Eu zic sa cautam mai intii dara imparatia lui D.zeu si toata dreptatea Lui pt. ca dupa aceea sigur ni se va adauga tot restul !
Sa fi iubita si binecuvintata !
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.10.2009, 15:11:38
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pentru ce a fost creat?
Ce trebuia sa faca si n-a facut si invers?
Este el suficient de puternic facut si pregatit pentru menirea sa? Sau a esuat?
E vina pacatelor?
E vina lui ca este asa?
Daca n-ar fi fost ispita si greseala din Rai, ar fi fost omul altfel?
Si ar fi fost fara de pacate sa zicem. Atunci care ar mai fi fost telul sau, caci mantuirea n-ar mai fi fost. Ar fi fost desavarsit.

Si ar fi trebuit sa ramana Iisus cu el aici ca om? Poate ca altfel ar fi fost lumea azi, mai buna, mai puternica. Omul ar fi fost altfel.
....priviti cazul unui copil tinut de mama sa, inca de la nastere pana la varsta adolescentei, intr-un grajd sau intr-o magazie, in intuneric, legat cu lanturi, in mizerie, in lipsa de socializare sau comunicare, caruia i s-a dat hrana doar pentru supravietuire. Acel om se va dezvolta ca un animal, fara rationament si fara discernamant...si-atunci te intrebi, care este menirea acelui om ? Mantuirea ? Se presupune ca mantuirea tine de constiinta, ca sa nu mai spun de toate accesoriile cu care s-a impopotonat de-a lungul timpului acest concept de mantuire. Si-atunci, acel om cum raspunde pentru viata ce i-a fost data de sus, atata timp cat viata, in general depinde de ceilalti de langa noi ?
Ma intreb astfel, ce vina si ce pacat are un infractor crescut si educat intr-un mediu infractional si atat de subred din punctul de vedere al moralitatii ?
Deci, menirea noastra nu tine doar de noi insine, asta este cert !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 18.10.2009 at 15:15:25.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.10.2009, 15:22:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
....priviti cazul unui copil tinut de mama sa, inca de la nastere pana la varsta adolescentei, intr-un grajd sau intr-o magazie, in intuneric, legat cu lanturi, in mizerie, in lipsa de socializare sau comunicare, caruia i s-a dat hrana doar pentru supravietuire. Acel om se va dezvolta ca un animal, fara rationament si fara discernamant...si-atunci te intrebi, care este menirea acelui om ? Mantuirea ? Se presupune ca mantuirea tine de constiinta, ca sa nu mai spun de toate accesoriile cu care s-a impopotonat de-a lungul timpului acest concept de mantuire. Si-atunci, acel om cum raspunde pentru viata ce i-a fost data de sus, atata timp cat viata, in general depinde de ceilalti de langa noi ?
Ma intreb astfel, ce vina si ce pacat are un infractor crescut si educat intr-un mediu infractional si atat de subred din punctul de vedere al moralitatii ?
Deci, menirea noastra nu tine doar de noi insine, asta este cert !
Foarte corect , si de aceea suntem creati sa traim impreuna ! Cum traim si ce alegem sa facem , asta depinde numai si numai de noi .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.10.2009, 15:34:00
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Foarte corect , si de aceea suntem creati sa traim impreuna ! Cum traim si ce alegem sa facem , asta depinde numai si numai de noi .
Nu, tocmai asta am evidentiat, ca nu intotdeauna " cum traim si ceea ce alegem sa facem " depinde doar de noi, tocmai fiindca mai exista si parinti care ne schimonosesc sensul si personalitatea inca din copilarie, intr-o asa masura de grava, incat nu ramanem decat niste animale ale societatii...si, psihologic, uneori ne este chiar foarte greu sa mai remediem ceva pentru a tine cont de ratiunea contiintei proprii. Aici ma refer la cazuri mai izolate, dar existente...din pacate.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.10.2009, 00:16:07
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pentru ce a fost creat?
Ce trebuia sa faca si n-a facut si invers?
Este el suficient de puternic facut si pregatit pentru menirea sa? Sau a esuat?
E vina pacatelor?
E vina lui ca este asa?
Daca n-ar fi fost ispita si greseala din Rai, ar fi fost omul altfel?
Si ar fi fost fara de pacate sa zicem. Atunci care ar mai fi fost telul sau, caci mantuirea n-ar mai fi fost. Ar fi fost desavarsit.

Si ar fi trebuit sa ramana Iisus cu el aici ca om? Poate ca altfel ar fi fost lumea azi, mai buna, mai puternica. Omul ar fi fost altfel.
Astea-s intrebari ale intelepciunii! Iti voi da raspunsuri ale
intelepciunii.
1. Omul a fost creat ca Dumnezeu sa aiba cu cine sta de
vorba in racoarea serii (la o partida de sah, de exemplu!).
2. Trebuia sa refuze partida cu sarpele, desi nu cred ca putea.
3. E imperfectiunea lui, n-a fost creat perfect, ci perfectibil.
4. Nu. Povestea Imparatului cu cei doi fii, unul cuminte, ingerul,
si altul neascultator, omul. Fiul ratacitor trebuia sa treaca prin
scoala vietii, numita Pamant, si apoi sa se reintoarca, smerit.
5. Nu. Desavarsit nu poti fi. Doar Dumnezeu e desavarsit. Noi
putem sa ne apropiem cat putem de desavarsire. Si nu poti
inainta in desavarsire daca nu lupti cu raul si nu te jertfesti.
De aceea ingerii nu cresc in desavarsire. Pot doar cadea.
6. Calea desavarsirii e cea mai grea. Nu putea fi destelenita
decat de...Fiul Lui Dumnezeu.
7. Nu. Omul ca sa ajunga puternic trebuie mai intai sa fie slab,
dar totusi sa incerce sa-si duca destinul asa cum Domnul si-a
purtat crucea, adica cu sacrificii.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 31.10.2009, 08:29:30
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Astea-s intrebari ale intelepciunii! Iti voi da raspunsuri ale
intelepciunii.
1. Omul a fost creat ca Dumnezeu sa aiba cu cine sta de
vorba in racoarea serii (la o partida de sah, de exemplu!).
2. Trebuia sa refuze partida cu sarpele, desi nu cred ca putea.
3. E imperfectiunea lui, n-a fost creat perfect, ci perfectibil.
4. Nu. Povestea Imparatului cu cei doi fii, unul cuminte, ingerul,
si altul neascultator, omul. Fiul ratacitor trebuia sa treaca prin
scoala vietii, numita Pamant, si apoi sa se reintoarca, smerit.
5. Nu. Desavarsit nu poti fi. Doar Dumnezeu e desavarsit. Noi
putem sa ne apropiem cat putem de desavarsire. Si nu poti
inainta in desavarsire daca nu lupti cu raul si nu te jertfesti.
De aceea ingerii nu cresc in desavarsire. Pot doar cadea.
6. Calea desavarsirii e cea mai grea. Nu putea fi destelenita
decat de...Fiul Lui Dumnezeu.
7. Nu. Omul ca sa ajunga puternic trebuie mai intai sa fie slab,
dar totusi sa incerce sa-si duca destinul asa cum Domnul si-a
purtat crucea, adica cu sacrificii.
Raspunsul 1. e doar pentru tine sophia, cel din carte e altul:
1. Ca sa fim dumnezei (in har, binenteles).
Vezi ce gand inalt are Dumnezeu cu noi, fiinte imperfecte!
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.11.2009, 10:17:57
toni2009 toni2009 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2009
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pentru ce a fost creat?
Ce trebuia sa faca si n-a facut si invers?
Este el suficient de puternic facut si pregatit pentru menirea sa? Sau a esuat?
E vina pacatelor?
E vina lui ca este asa?
Daca n-ar fi fost ispita si greseala din Rai, ar fi fost omul altfel?
Si ar fi fost fara de pacate sa zicem. Atunci care ar mai fi fost telul sau, caci mantuirea n-ar mai fi fost. Ar fi fost desavarsit.

Si ar fi trebuit sa ramana Iisus cu el aici ca om? Poate ca altfel ar fi fost lumea azi, mai buna, mai puternica. Omul ar fi fost altfel.
Imi pun si eu aceste intebari. Si am cautat raspunsuri in Biblie. Vechiul testament insa mi s-a parut plin de crime si de fapte pe care nu le-am inteles. Am cautat raspunsuri. Am ajuns aici:
http://www.perceivingreality.com/
http://shanti-spirit.ro/
Acum incerc sa patrund in spiritualitatea. Si oscilez intre indoiala si certitudine. Intre ratiune si credinta dincolo de ratiune.
Tu ce parere ai?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rostul candelei este sa arda si rostul omului este sa se roage NECTARIE Generalitati 13 12.01.2011 20:35:49
Sabia pe care Iisus Hristos a adus-o pe pamant Rodica50 Intrebari utilizatori 4 24.10.2010 20:47:37
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Dumnezeu a trimis iubirea pe pamant - de ce atunci este pacat? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 45 08.02.2010 23:46:13
Care este misiunea oamenilor pe pamant? Andreea_Oana Generalitati 14 27.06.2007 14:01:51