Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 26.06.2010, 20:29:09
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Fii bland si cauta pacea si vei gasi pacea. Doamne ajuta!
asta si cautam. un loc cu pace. orice gazda are dreptul sa-si selecteze musafirii. si daca nu vrea musafiri e dreptul ei sa nu-i primeasca.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #42  
Vechi 26.06.2010, 20:33:26
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Asa e, Coralina, ai dreptate. Tu sa fii fericita. Numai bine!
Doriana, si noi te iubim pe tine, asa cum iubim toti oamenii. si eu ii iubesc chiar si pe cei care imi fac rau dar asta nu inseamna ca ma duc acum sa ii imbratisez si sa le spun cat de mult ii iubesc. Nu suntem deloc nici sfinti nici mucenici, nici misionari si nu facem din acest forum un loc in care sa ne demonstram in fata celor de alte credinta (sau necredinciosi) marea noastra iubire fata de intreaga omenire si nici parada de sentimentele noastre crestinesti.

Sunt sigura ca daca ne-am intalni pe strada nimeni dintre cei de pe aici nu s-ar purta urat cu tine, dar pana nu se intampla asta de ce nu ne poti lasa in pace sa ne vedem de ale noastre?

Stii cum suna asta? Ne superi, ne deranjezi si apoi tot noi suntem pacatosi ca nu intoarcem si celalalt obraz. Pai nu crezi ca ar fi mai simplu daca ai da tu mai multa dovada de dragoste si ne-ai demonstra-o prin a nu ne mai da ocazia de a pacatui?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #43  
Vechi 26.06.2010, 20:39:56
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit prea multa frica !

cei carora le repugna prezenta ateilor si a sectarilor,si vor sa nu-i mai vada deloc pe aici,nu numai ca dau dovada de o flagranta ura de aproapele nostru( ce atitudine poate fi oare mai pagana decat asta ?! ),dar fac dovada si a propriei lor fragilitati si slabe credinte,din moment ce se simt conturbati in convingerile lor de vorbaria argumentationala a celor de mai sus !

Noi ca si crestini trebuie sa fim oameni de dialog,si sa stim sa ascultam pe celalalt, aproapele nostru,si sa nu ne suparam pe el, asa tare, chiar daca ne injura sau e nepoliticos ,ci sa incercam cu calm si luciditate, si argumente clare sa-l convingem ca se inseala !
orice ateu sa sectar care vine pe acest sait e un castig pentru ortodoxie, pt ca macar intra in dialog, si vrea sa vorbeasca,iar daca va simti ca e privit cu dragoste frateasca si nu cu ura, aproape ca s-ar putea converti pana la urma !

dar asa cum am zis, oamenii is foarte fatarnici in momentul actual,si in romania de azi,, pt ei conteaza mai mult formalismele in credina si nu faptele concrete,si mai ales nu au iubire de om, is seci la suflet !
tot respectul pentru cei care nu sunt asa,din fericire mai sunt si pe aici,insa foarte putini !
Reply With Quote
  #44  
Vechi 26.06.2010, 20:44:01
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
cei carora le repugna prezenta ateilor si a sectarilor,si vor sa nu-i mai vada deloc pe aici,nu numai ca dau dovada de o flagranta ura de aproapele nostru( ce atitudine poate fi oare mai pagana decat asta ?! ),dar fac dovada si a propriei lor fragilitati si slabe credinte,din moment ce se simt conturbati in convingerile lor de vorbaria argumentationala a celor de mai sus !

Noi ca si crestini trebuie sa fim oameni de dialog,si sa stim sa ascultam pe celalalt, aproapele nostru,si sa nu ne suparam pe el, asa tare, chiar daca ne injura sau e nepoliticos ,ci sa incercam cu calm si luciditate, si argumente clare sa-l convingem ca se inseala !
orice ateu sa sectar care vine pe acest sait e un castig pentru ortodoxie, pt ca macar intra in dialog, si vrea sa vorbeasca,iar daca va simti ca e privit cu dragoste frateasca si nu cu ura, aproape ca s-ar putea converti pana la urma !

dar asa cum am zis, oamenii is foarte fatarnici in momentul actual,si in romania de azi,, pt ei conteaza mai mult formalismele in credina si nu faptele concrete,si mai ales nu au iubire de om, is seci la suflet !
tot respectul pentru cei care nu sunt asa,din fericire mai sunt si pe aici,insa foarte putini !
Toata pololologhia asta ar fi foarte educativa si ar avea sens daca asta ar fi forum orthodox-sectar-catholic-ateu-wiccan punct ro.

Numai ca nu e.

Dar lasa, cineva trebuia sa fie si bland si linistit si impaciuitor si sa arate cu degetul pe ceilalti farisei, el nefiind unul :)

Tu Radule, cand ii faci pe altii fatarnici si farisei si ce ai mai zis pe acolo -- cam cum crezi ca esti? Sau zi dragoste, fariseii si fatarnicii, chiar de-ar fi, nu au dreptul sa fie iubiti? Adica tu alegi pe cine iubesti si pe ceilalti ii judeci? Chiar de-am fi ultimii fundamentalisti, tu care propovaduiesti pe-aici dragostea de aproapele si intelegerea -- ne discriminezi, frate? Ts ts ts...

Intotdeauna fariseii, fatarnicii, uratorii de aproapele sunt ceilalti, nu noi insine, never ever :)

Acesta este doar un forum in ultima instanta, dar sa va pregatiti sa auziti ACELEASI lucruri si cand o sa refuzati rugaciuni in comun cu celelalte culte, sarbatoriri si cuminecari in comun si orice altceva o mai fi aducand viitorul.

PS: repet ce am spus in postul anterior de pe acst topic: n-am nici o treaba anymore cu nimeni, dar cand cineva vine pe acest forum si pune intrebari legate de credinta/traire, sa primeasca raspunsuri ortodoxe, nu amestecatura de opinii. Ca daca avea nevoie de ghiveci, gasea alt loc sa isi exprime nedumeririle, nu forum crestinortodox.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 26.06.2010 at 20:47:50.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 26.06.2010, 20:48:53
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
Daca nu vrei sa arate asa cum il descri tu forumul nostru mergi te rog mult si posteaza pe un forum de-al tau ca dupa felul cum ai scris numele Domnului Iisus sigur esti un sectar. Acolo sigur o sa ii intalnesti pe cei care "iti plac" :"neo-protestantii, cei obraznici,etc".
cate atacuri la persoana am patit eu pe saitul asta, nu pot sa zic, si nici nu are sens !
dar nu m-am suparat,si nu o sa o fac nicicand, pt asa mic lucru de nimic !
insa tie iti zic ceva foarte logic si de bun simt : conteaza oare cum ma comport cu aproapele meu,sau ortografia numelui lui dumnezeu ?!
conteaza forma seaca a credintei sau fapta concreta ?!
asa e toata tara asta,ea se bazeaza in proportie de cca 70-80 % pe multe forme fara fond, vorbarie multa, da fapte ioc !
cand ai vorba ghie fapta romanu scartaie rau ghie tot !!!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 26.06.2010, 20:51:39
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
cate atacuri la persoana am patit eu pe saitul asta, nu pot sa zic, si nici nu are sens !
dar nu m-am suparat,si nu o sa o fac nicicand, pt asa mic lucru de nimic !
insa tie iti zic ceva foarte logic si de bun simt : conteaza oare cum ma comport cu aproapele meu,sau ortografia numelui lui dumnezeu ?!
conteaza forma seaca a credintei sau fapta concreta ?!
asa e toata tara asta,ea se bazeaza in proportie de cca 70-80 % pe multe forme fara fond, vorbarie multa, da fapte ioc !
cand ai vorba ghie fapta romanu scartaie rau ghie tot !!!
Ferice de tine frate ca esti unul dintre putini 20-30%.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 26.06.2010, 20:53:22
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
De mult timp stau si ma tot gandesc daca sa spun sau nu ce a inceput sa ma deranjeze pe acest forum. Am decis sa spun deoarece prefer sa fiu sincera decat ipocrita. In urma cu cativa ani am descoperit ac. site si nu dupa mult timp am inceput sa postez si pe forum. Ei bine, atunci la inceput a fost frumos pt. ca aveam ce invata. Erau multi membri CRESTINI ORTODOCSI de la care iti imbogateai cunostintele, care atunci cand postau ceva nu o faceau in necunostinta de cauza, aveau bazele ortodoxiei. Acum ac. forum s-a transformat intr-un camp de lupta. Ce ma deranjeaza cel mai tare este ca avem membri noi adventisti, penticostali, etc. si atei care se tot baga sg. in seama, atunci cand se incepe o discutie posteaza si ei dar nu vad de ce din moment ce ei nu cred in Maica Domnului, in cruce, s.a. , atunci cand un membru incearca sa ajute se gaseste cate un ateu sa arunce cu noroi in el pana nu mai poate si tot asa. Este pacat ca multi membri vechi stau deoparte, citesc dar nu mai intervin si pe de-o parte au dreptate sa procedeaze astfel. Eu nu vad de ce ac sectari nu merg pe forumurile sectei din care fac parte. Un pr. imi spunea o data ca el il prefera pe ac. individ betiv, fumator care duminica face chermeze in loc sa fie in biserica dar care asa cum este el nu renunta la credinta lui, decat sa aiba in biserica un adventist care ar vrea sa treaca la ortodoxie deoarece asta nu are statornicie in credinta. Si mare dreptate avea. Majoritatea celor din secte se muta de la una la alta intr-o veselie. Aseman ac. forun acum si mbri. lui cu o biserica ai carei enoriasi crezand ca vor aduce la dreapta credinta sectarii si ateii i-au primit in biserica lor, i-au lasat sa mai vb. in timpul slujbei ca poate poate vor intelege ceva pana la urma, i-au lasat sa faca mizerie pe jos de frica, ca, daca ii cearta o sa plece, i-au lasat sa il intrebe pe pr. tot felul de lucruri si chiar sa ridice tonul la el tot din dorinta de a-i lasa sa isi lamureasca unele neantelegeri, iar ei, enoriasii vechi si cu frica de Dumnezeu in dorinta lor de a face bine s-au retras, au tacut, nefacand altceva decat sa isi lase biserica sa fie vandalizata si pr. calcat in picioare. Cam asa este si ecumenismul dupa mine. Stiu ca o sa fie multi care o sa ma condamne pt. ce am scris dar nu imi pasa. Am spus ceea ce am gandit si ceea ce cred. Celor din alte religii le spun doar atat: ASA CUM EXISTA UN SG. DUMNEZEU TOT ASA EXISTA SI O SG.SI DREAPTA CREDINTA.
Tocmai din aceasta cauza m-am c-am retras si eu de pe forum. Nu raspundeti atacurilor caci nu se merita sa ne coborim la nivelul lor de constiinta. Sa-i lasam sa vorbeasca singuri, poate ca intr-o zi se vor plictisi si vor pleca.
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 26.06.2010, 20:54:27
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Toata pololologhia asta ar fi foarte educativa si ar avea sens daca asta ar fi forum orthodox-sectar-catholic-ateu-wiccan punct ro.

Numai ca nu e.

Dar lasa, cineva trebuia sa fie si bland si linistit si impaciuitor si sa arate cu degetul pe ceilalti farisei, el nefiind unul :)

Tu Radule, cand ii faci pe altii fatarnici si farisei si ce ai mai zis pe acolo -- cam cum crezi ca esti? Sau zi dragoste, fariseii si fatarnicii, chiar de-ar fi, nu au dreptul sa fie iubiti? Adica tu alegi pe cine iubesti si pe ceilalti ii judeci? Chiar de-am fi ultimii fundamentalisti, tu care propovaduiesti pe-aici dragostea de aproapele si intelegerea -- ne discriminezi, frate? Ts ts ts...

Intotdeauna fariseii, fatarnicii, uratorii de aproapele sunt ceilalti, nu noi insine, never ever :)

Acesta este doar un forum in ultima instanta, dar sa va pregatiti sa auziti ACELEASI lucruri si cand o sa refuzati rugaciuni in comun cu celelalte culte, sarbatoriri si cuminecari in comun si orice altceva o mai fi aducand viitorul.

PS: repet ce am spus in postul anterior de pe acst topic: n-am nici o treaba anymore cu nimeni, dar cand cineva vine pe acest forum si pune intrebari legate de credinta/traire, sa primeasca raspunsuri ortodoxe, nu amestecatura de opinii. Ca daca avea nevoie de ghiveci, gasea alt loc sa isi exprime nedumeririle, nu forum crestinortodox.
SUBSCRIU! cum spuneam si pe topicul initiat de Mihnea in privinta plecarii sau ramanerii catolicilor. daca se cheama forum crestinortodox apoi sa fie orotodx.

Daca nu sa i se schimbe denumirea ca sa stim si noi ca nu avem ce cauta aici.

Asa cum alegem sa ne ducem duminica la Biserica noastra si nu la catolici asa ar trebui sa putem alege si in spatiul virtual sa discutam pe forumul nostru ortodox si nu pe un forum cu o tocanita de credinte.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #49  
Vechi 26.06.2010, 21:03:53
Laur28's Avatar
Laur28 Laur28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Totusi, nu inteleg. Forumul e crestin ortodox pentru ca site-ul e crestin ortodox. Toate probleme sunt abordate si lamurite intr-o maniera ortodoxa. Asa cum protestantii si catolicii au aria lor, tot asa si noi avem aria noastra. Si inca una foarte mare (Tainele, Biserica Ortodoxa, Monahismul etc.). Acolo, intr-adevar, nu au ce cauta ceilalti ca afirmatiile lor nu vor face decat sa provoace certuri. Dar atata timp cat ne aflam in aria de Generalitati, unde se poate discuta ORICE, nu numai religie, care-i baiul? Topicuri care sunt pline de discutii aprinse sunt destule (evolutionismul, dupa moarte, existenta lui Dumnezeu etc.), dar daca sunt permise este pentru ca administratorul vede ca argumentele care se aduc in favoarea ortodoxiei sunt bune. Si, cine stie, poate iese ceva bun din asta, si un novice, care isi ridica aceleasi probleme (cum de Dumnezeu a creat lumea in 7 zile cand stiinta spune ca pana sa apara omul au trecut miliarde de ani), se lamureste.

Cine cunoaste ortodoxia, nu se teme nici de catolic, nici de protestant, nici de maimutele superevoluate. Aducem argumente. Vor sa priceapa, bine. Nu, apai pentru mine iara bine. Eu imi fac datoria si-mi apar credinta. Aceeasi credinta de la Hristos incoace! Cine nu stie multe, cauta si afla. Parca eu as fi mare expert. Dar am cautat, am cercetat validitatea argumentelor si le-am expus.

Last edited by Laur28; 26.06.2010 at 21:12:19.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 26.06.2010, 21:22:09
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ok

vorbaria fara solutii concrete,e muta, iara contrazicerea fara ajungere la un acord e oarba !
mi se pare viabila ideea de compromis, pe care o propunea cineva mai sus : separatie !
sa-i ingradim pe atei, protestanti si mai ales pe filosofi,intr-un tarc ( asa zicea,daca bine tin minte),desigur un tarc virtual !
si sa-i lasam acolo sa se macelareasca intre ei, desigur,cu argumente numai !
Deci, pe scurt, sa aiba forumul doua nivele: 1).unul de sus ( al credinciosilor ultra-ortodoxi,care se simt deranjati de contrazicatori si alte specii...!)
2). unul de jos ( o arena unde ateii sa se ia de cap cu cine vor !)
dar atentie, cei de sus sa nu coboare jos si nici invers !

Daca nici asa nu va place,atunci cum se poate mai bine face separarea, schisma asta ???
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce intelegeti prin citatul acesta Marcel_Ionut Spiritualitatea ortodoxa 10 03.11.2012 17:24:26
"Acesta este canonul pentru voi, cei ce va aflati in lume" Ekaterina Spiritualitatea ortodoxa 1 10.10.2012 13:15:13
Fericirile veacului acesta Marius22 Generalitati 7 09.06.2011 13:44:01
Acesta este Dumnezeu si asa lucreaza El ! zaharia_2009 Intamplari adevarate 6 25.05.2011 11:35:02