Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 19.08.2010, 21:14:52
Pr.Gheorghe
Guest

Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Parinte, nu va suparati eu tot nu inteleg... Mi se pare corect ca atunci cand stii ca vrei sa te spovedesti sa depui un minim efort. Stiu ca oricand te poti spovedi si inteleg ca oamenii sunt diferiti, dar nu ar trebui sa facem cum e corect?
Singurul lucru corect conform invataturii Domnului Hristos este Iubirea: iubirea de Dumnezeu si iubirea de aproapele tau. Daca nu reusesti sa intelegi asta te rog sa nu te tulburi, roaga-te Lui si te va ajuta sa intelegi la vremea potrivita, iar pentru a ajunge acolo va trebui sa ai rabdare. Daca simti dorinta sa faci un oarecare "efort suplimentar" eu te sfatuiesc sa nu faci nimic fara binecuvantarea duhovnicului ca sa nu cazi in plasa dracilor.

Citat:
Imi dau seama ca lui Dumnezeu nu Ii place ceea ce este puterile noaste si totusi nu m-am referit la cazurile de urgenta ci in general.
Eu personal nu am intalnit spovedanii de urgenta decat atunci cand mustrarea de constiinta era atat de mare ca omul acela se trezea in miezul noptii si batea la usa preotului ca sa se marturiseasca sau cand omul, muribund fiind, cerea cu ardoare sa-si descarce sufletul.
Crestinii cei lenesi insa vor sa stabileasca ca normal (si chiar obligatoriu) un program pentru spovedanie: in fiecare post de peste an este spovedanie normala si in afara acestei perioade este spovedanie de urgenta!!! Ba uite ca nu este asa! Esti crestin, trebuie sa ai constiinta treaza in fiecare clipa, trebuie sa stii ca imediat ce ai gresit nu mai esti la fel ca inainte de greseala si poate chiar atunci auzi de la Dumnezeu: "nebune, in noaptea asta voi cere sufletul tau...". Ce-i raspunzi oare? Nu ai cum sa ma iei Doamne, ca nu m-am spovedit ca nu e inca postul cutare! Dupa acest criteriu pot spune ca nu exista cazuri de urgenta si altele fara urgenta! Boala este boala si gata! Fratia ta vrei sa-mi spui ca ai siguranta ca la un minut dupa ce ai cazut in pacatul "cel fara urgenta" Dumnezeu nu te poate chema la judecata din cer si astfel sa te faci de ras? Sau de unde stii, cum stabilesti fratia ta care este situatia de urgenta si care nu?
Problema insa se punea referitor la postul inainte de spovedania "normala". Dracul asa vrea sa faca: se gandeste el cum sa-l departeze pe crestin de spovedanie; macar sa-l faca sa se spovedeasca mai rar daca nu-l poate opri de tot. Zice el:
- Impartasania mare paguba imi face, dar macar nu este chiar in fiecare saptamana, da' spovedania asta... Ce-ar fi sa leg Spovedania de Impartasire: daca se impartaseste de patru ori pe an s-ar spovedi tot de atatea ori si astfel am timp sa-l ispitesc ca pacatele de peste an fie sa le uite fie sa nu le mai spuna!
Zis si facut! Incepe dracul sa bage in urechile lenesului tot felul de ganduri:
- Ce te duci la spovedit acum (de urgenta!!!) lasa pentru post ca tot te spovedesti ("ne-urgent"!!!) atunci, vezi ca nu prea ai timp acum, vezi ca popa nu prea are el timp si altele tot asa, doar-doar l-o face pe om sa se obisnuiasca cu spovedania numai in Postul Mare.
Dupa ce l-a prins oarecum, vine alt drac, mai "teolog" si zice celui care inca se mai gandeste ca vrea sa se spovedeasca si in afara de Impartasania din Postul Mare:
- Mai crestine, da tu nu ai pic de rusine sa te apropii de o asa mare lucrare fara sa tii post? O data in an ai ocazia sa capeti iertare de pacatele tale si tu, raule si lenesule, nu depui nici un efort! In iad ai sa ajungi pentru asta, pentru ca Dumnezeu o sa se supere. Ai vazut si tu, ca doar esti destept: Impartasania este Taina - Spovedania este Taina, la Impartasanie tii post, la Spovedanie de ce nu tii?
Crestinul slab si inganfat crede si incepe sa se gandeasca: mai..., ce mare pacat era sa fac eu! Ia sa ma apuc sa tin un post, macar de trei zile, si sa ma duc apoi sa ma spovedesc. Si se apuca, dar nu e perioada de post si nu are nici binecuvantare de la duhovnic...; dracul stie si cheama multime de ispititori atunci si omul incepe sa amane postul inca o zi si inca o zi, ba chiar zice: ei, ce atata chin; ia lasa pe Postu' Mare ca tot merg atunci la spovedit.
Trec zilele, pacatele se uita, se invata cu gustul si mirosul lor si cand ajunge la duhovnic zice: ei, parinte, iaca ce-am mai facut; n-am facut decat bine si nu-mi aduc aminte sa am pacate prea mari asa ca da-mi dezlegare sa ma Impartasesc ca uite ce mutime de pacatosi ai de spovedit in biserica.
Vezi cum poti sa cazi? Daca omul de mai sus ar fi avut o legatura constanta si bazata pe ascultare si smerenie cu duhovnicul sau ar fi mers sa-i ceara acestuia binecuvantare sa tina post inainte de spovedanie iar duhovnicul, cu Harul lui Dumnezeu, ar fi vazut inselarea si l-ar fi aparat, fiinca nu cred ca exista un duhovnic care sa interzica unui om sa se spovedeasca fiindca nu a tinut post inainte. Incearca sa crezi chiar daca nu vrei (sau nu poti) sa intelegi ca Sfanta Spovedanie nu poate fi conditionata de post!

Citat:
Dumneavoastra vreti sa inteleg ca oricine se poate spovedi oricand fara nicio zi de post, perfect, dar oare nu s-ar creia obisnuinta pentru cel in cauza? Aici e vorba de fiecare persoana in parte de starea de sanatate si de puterea duhovniceasca pe care duhovnicul o cunoaste cel mai bine.
Aici esti esti confuza in exprimare! Da, oricine se poate spovedi fara nici o zi de post! Obisnuinta la ce?
Iar in ceea ce priveste relatia persoanei cu duhovnicul, aceasta este intima si duhovnicul are dreptul sa faca ce crede el de cuviinta pentru a sprijini pe crestinul penitent. Un caz particular nu poate genera o regula in Biserica, sau mai direct: daca duhovnicul fratiei tale ti-a zis ca ai nevoie de post inainte de spovedanie, fa asa cum ti-a zis ca stie Duhul ce face, dar asta nu este valabil pentru toata Biserica.

Citat:
Vedeti si userul Aurelia Popescu a zis ca se tine post macar in ziua aceea dupa spusele pr Argatu.
Poate ma faceti sa inteleg...
Problema pe care o discutam se refera, de fapt, la trecerea unui fapt (postul inainte de spovedanie) din particular spre general si chiar in obligatoriu. Singurul lugru obligatoriu in Biserica noastra este Iubirea, asa cum spuneam si la inceputul acestei postari. Orice altceva se poate defini doar in plan particular si deci ramane sub puterea de cumpanire a Duhovniciei si a duhovnicului, ca reprezentant al acesteia. Nimic nu ne va putea fi de inteles daca nu ne va calauzi cineva!
In cadrul Tainei Spovedaniei penitentul trebuie sa vina cu pacatul iar preotul vine cu puterea de a dezlega. De ce sa tina post penitentul? Ce fel de post trebuie el sa tina? De ce trebuie sa tina trei zile si nu patru sau poate una? Sunt multe alte intrebari, ca si acestea, care nu pot avea raspuns daca incercam sa generalizam, sa creem o regula general valabila referitoare la obligativitatea postului inainte de spovedanie. Daca insa fiecare caz este analizat in parte, duhovnicul va putea da un raspuns la fiecare intrebare ce se naste, dar aceste raspunsuri nu sunt valabile pentru toti ceilalti; acestia vor trebui sa ceara propriile lor raspunsuri de la duhovnicii lor.
Pe scurt: unul are poate nevoie de post inainte de spovedanie ca sa ajunga in rai iar altul ca sa ajunga in iad! Cate zile de post? Asta nu prea stiu, iertati-ma!

Domnul sa-ti dea putere sa intelegi!
Reply With Quote
Vechi 19.08.2010, 22:38:03
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Eu nu am generalizat postul inainte de spovedanie. Pur si simplu m-am gandit ca atunci cand doresti sa te spovedesti e bine sa postesti inainte. Nu am exclus spovedania fara nicio zi de post. Cred ca nu m-am facut inteleasa...
Reply With Quote
Vechi 19.08.2010, 23:16:38
georgetug georgetug is offline
Junior Member

Data înregistrării: 20.07.2010
Implicit am venit de acasa - acasa

[quote=Pr.Gheorghe;279767]Singurul lucru corect conform invataturii Domnului Hristos este Iubirea: iubirea de Dumnezeu si iubirea de aproapele tau. Daca nu reusesti sa intelegi asta te rog sa nu te tulburi, roaga-te Lui si te va ajuta sa intelegi la vremea potrivita, iar pentru a ajunge acolo va trebui sa ai rabdare. Daca simti dorinta sa faci un oarecare "efort suplimentar" eu te sfatuiesc sa nu faci nimic fara binecuvantarea duhovnicului ca sa nu cazi in plasa dracilor.

asa mai vii de acasa - cum se spune. raspunsul este clar si corect.
Reply With Quote
Vechi 20.08.2010, 15:19:58
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member

Data înregistrării: 15.11.2005
Implicit Pentru Gabriela

Draga Gabriela,
Ceea ce am scris eu se referea la ultima carte citita de mine care ma ajuta sa ma ridic si sa nu mai fac nimic din ceea ce facusem pana in acel moment. Eu sunt un biet suflet neputiincios dar PARINTELE GHEORGHE STIE mult si bine si asta trebuie sa urmam noi. Are mare dreptate in TOT ceea ce spune Sfintia Sa, exista la un moment dat riscul de a nu mai ajunge sa ne spovedim pentru ca: nu am tinut post, nu am scris pacatele pe hartie motive si motive care nu fac altceva decat sa ne indeparteze de spovedanie.
Multumim Parinte pentru lamuririle date si sa va ajute Dumnezeu sa fiti cat mai mult pe forum cu lamuriri si indreptari pentru noi toti cei ce avem nevoie si trebuinta.
Reply With Quote
Vechi 21.08.2010, 22:24:26
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 31.10.2009
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Inteleg ce spune parintele. Eu doar am spus cum observ ca se obisnuieste la noi.
Reply With Quote
Vechi 02.09.2010, 16:28:20
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member

Data înregistrării: 21.09.2006
Implicit

Pe preot il spovedeste un alt preot sau un episcop. El asa trebuie sa iasa in fata lumii, ca o persoana ce s-a marturisit. Din nefericire sunt din ce in ce mai multe cazuri in care preotul uita ca trebuie sa se marturiseasca, ramanand la credinta ca el trebuie doar sa spovedeasca.

Noi ne-am obisnuit sa credem ca inaintea oricarei impartasiri e nevoie de spovedanie. Nu. Dar credem asta pentru ca ne impartasim foarte rar. Asa ca nu trebuie sa cadem in pacat, daca aflam ca un preot s-a impartasit in ultimele trei duminici fara sa se fi spovedit.
Reply With Quote
Vechi 02.09.2010, 18:36:38
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member

Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Implicit

Este foarte necesara pregatirea duhovniceasca a preotului, care are la baza Spovedania. Foarte frumos spune Sfantul Grigorie Teologul cu privire la preotie: "Daca vrei sa luminezi pe altul, tu insuti sa fii lumina, daca vrei sa vindeci pe altul tu insuti trebuie sa fii vindecat"
Reply With Quote
Vechi 20.09.2010, 15:55:49
razschumi razschumi is offline
Junior Member

Data înregistrării: 20.09.2010
Implicit

Buna ziua, as vrea adresa unui preot cu care sa pot vorbi online (spovedanie), multumesc.
Reply With Quote
Vechi 20.09.2010, 16:33:29
Doriana Doriana is offline
Senior Member

Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Implicit

Exista preoti care fac spovedanii on-line? Se poate asa ceva?
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Vechi 20.09.2010, 21:26:25
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member

Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Exista preoti care fac spovedanii on-line? Se poate asa ceva?
Eu sunt sigura ca in Romania cel putin nu exista asa ceva la preotii ortodocsi...insa userul de mai sus a vrut si el sa mai creeze putin atmosfera, ca poate nu prea mai era pe aici.
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau sa ma fac preot petrisor.nicu Intrebari utilizatori 24 17.05.2011 19:18:46
Recomandare de la preot CristianB Resurse ortodoxe on-line 28 26.06.2008 23:57:08
Criticat de preot cozia Preotul 26 23.03.2008 23:10:44
PREOT alexandra Preotul 24 20.01.2007 23:47:25