Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.10.2011, 23:25:46
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
of,fetele astea...cred ca sunt vreo 4 threaduri facute de tipi care cer sfat ca li s-au aprins calcaiele dupa una.
mie nu mi s-au aprins calcaiele dupa ea.... doar ca nu am avut tangente cu persoane de alte religii... chiar nu imi doresc nici un viitor care sa aiba legatura cu ea.....
Doamne ajuta....
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.10.2011, 23:29:29
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
ciudat.... acum doua zile am primit o cerere pe messenger de la o fata... am acceptat, si am inceput sa discut cu ea..... o minte sclipitoare, o fata perfecta, fara vicii, dar care la un momentdat m-a intrebat daca sunt ortodox.... imediat mi-am dat seama ca e de alta religie... fata frecventeaza biserica penticostala dar a fost botezata cand era mica in biserica ortodoxa..... e o fata dragutza si pare din ce in ce mai atrasa de mine..... toata ziua ma cauta, imi trimite mesaje, ma suna.... am invitat-o sa iesim undeva, a acceptat, dar dupa 2 ore s-a razgandit.... e tare ciudata.... mi-a pus o gramada de intrebari despre aspectul meu fizic..... mi-a spus ca tatal ei este diacon, dar nu a incercat nici o secunda sa faca prozelitism religios sau sa ma convinga de ceva.... nu stiu ce sa fac in continuare.... Doamne ajuta!!!
dupa doar ... 2 zile si acelea pe YM ...esti sigur ca e ... "o fata perfecta, fara vicii" ...

cati ani ai?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.10.2011, 23:49:50
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rafael12345 Vezi mesajul
Buna ziua! Dumneavoastra cum ati facut sa fie posibila casatoria? Ce sacrificii? Dar pt mine fata asta e tot ceea ce imi doresc! Recunosc arat foarte bine si ma plac foarte multe fete insa imi place f mult fata asta? char nu exista o solutie?
Mesajul este pt ,,Lacrimi"
La mine a fost altceva. Sotul ortodocs, a trecut la penticostali dupa 9 ani de casnicie. Daca as fi stiut... Dar fiecare ne purtam crucea noastra pe pamant...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.10.2011, 23:52:12
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
dupa doar ... 2 zile si acelea pe YM ...esti sigur ca e ... "o fata perfecta, fara vicii" ...

cati ani ai?
am 21 de ani.... de fapt incearca sa para perfecta.... e putin ciudata...... ma intriga.... cred ca o sa continui sa vad ce vrea cu adevarat...... pare putin instabila emotional.... am discutat cu o fata care o cunoaste..... zice despre ea ca e cam ciudata, retrasa, trece usor de la o extrema la alta, adica acum devine isterica, peste cateva secunde e o fata atat de dulce.... Doamne ajuta....
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.10.2011, 00:43:18
cetecist cetecist is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Smile

Citat:
În prealabil postat de rafael12345 Vezi mesajul
Buna ziua. Recent am intalnit o fata care imi place foarte mult. Eu sunt crestin iar ea penticostala. Stiu ca ma place si ea stie ca o plac. Am invitat-o la un suc si tot refuza desi sunt convins ca isi doreste asta. Nu li se permite sa iasa cu un baiat la un suc? de fiecare data cand ne intalnim ma intreaba cum vreau sa fie persoana cu care vreau sa ma casatoresc si daca mi-ar placea o persoana ca ea? In eventualitatea in care s-ar ajunge la o posibila casatorie...ar fi un impediment sa se casatoreasca cu un crestin ortodox? Si vreau sa va mai intreb de ce refuza sa iesim la un suc?
nu iese la suc deoarece vrea ceai:).chiar nu gasesti tu o fata de aceeasi religie cu tine,careia sa-i placa sucul:) si cu care sa pasesti in Biserica pentru Sfanta Taina a Nuntii?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.10.2011, 10:29:22
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dv nu faceți parte din aceeași denominație cu dna Doriana ? Iată ce ne spunea dumneaei în postarea 519 de pe topicul "Mântuirea, numai la ortodocși ?":
:) Dna Doriana nu e chiar un penticostal tip. A fost o vreme cand si ea gandea ca numai penticostalii sau np sunt mantuiti si sunt inca multi penticostali care gandesc asa. Dar unora li se mai deschid ochii pe parcurs.

Acum, ca sa fiu sincera, daca as fi in locul fetei nici eu nu m-as marita cu un ortodox. Nu ca nu ar fi dragut, dar frumusetea trece. Insa casnicia este ceva foarte important; probleme apar oricum si as vrea ca macar in chestiuni de credinta sa nu ne certam. Sa mergem duminica impreuna la Biserica, nu unul in BO si altul in BP. Sa-i pot vorbi despre ceea ce mie imi vorbeste Dumnezeu fara sa-mi spuna ca sunt amagita, ca asa i-a spus parintele, sa putem merge impreuna in tabere crestine unde Dumnezeu lucreaza cu har, dar unde ortodocsii nu au dezlegare sa mearga, etc. Diferentele de idei sunt suficient de mari ca sa creeze in timp rupturi si mai mari.

In cazul lui Rafael, fata a intuit bine ca nu exista "doar un suc" atunci cand baiatul e indragostit lulea. Orice intalnire adanceste mai mult relatia si face o eventuala despartire mai grea, iar ea nu vrea sa se incurce. Daca e fata desteapta si credincioasa, il va refuza in continuare, pana cand el va da dovada ca are intentii serioase. Iar daca va continua flirtand...asta e...inseamna ca e doar o fata oarecare.

Iar pentru Cristy: Fereste-te de fete care agata baieti pe internet fara sa stie parintii lor credinciosi. Asta daca vrei sa fii un ortodox serios.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.11.2011, 13:27:13
Preotul tau Preotul tau is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
La mine a fost altceva. Sotul ortodocs, a trecut la penticostali dupa 9 ani de casnicie. Daca as fi stiut... Dar fiecare ne purtam crucea noastra pe pamant...
sotul dumneavoastra a trecut la penticostali? asta e intr-adevar un blestem in familie...imi pare rau....
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.12.2011, 01:30:03
MagicMushroom MagicMushroom is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 2
Implicit salut

parerea mea este ca :

Dragostea ar trebui sa fie singura religie :) si cumva (scuzati-mi blasfemia) cred ca asta e ceea ce au vrut sa spuna toti marii vizionari ai lumii....dar cumva, au fost gresit intalesi...de aici si pana la varsari de sange, cruciade, arderi pe rug, impuneri de dogme si reguli absurde care mai mult ii despart pe oamenii decat sa ii uneasca a fost doar un pas, desigur puterea hegemonica si controlul absolut au contribuit de-asemenea la supa care deja era in fierbere. deci, sfatul meu, e sa nu va la lasati ingraditi de idei religioase abstracte daca exista iubire intre voi....ea e oricum mai puternica si mai...frumoasa, nu ?

e doar parerea mea, nu e neaparat cel mai bun sfat. Asta depinde de voi.
Cu respect,
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.12.2011, 08:35:30
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MagicMushroom Vezi mesajul
parerea mea este ca :

Dragostea ar trebui sa fie singura religie :) si cumva (scuzati-mi blasfemia) cred ca asta e ceea ce au vrut sa spuna toti marii vizionari ai lumii....dar cumva, au fost gresit intalesi...de aici si pana la varsari de sange, cruciade, arderi pe rug, impuneri de dogme si reguli absurde care mai mult ii despart pe oamenii decat sa ii uneasca a fost doar un pas, desigur puterea hegemonica si controlul absolut au contribuit de-asemenea la supa care deja era in fierbere. deci, sfatul meu, e sa nu va la lasati ingraditi de idei religioase abstracte daca exista iubire intre voi....ea e oricum mai puternica si mai...frumoasa, nu ?

e doar parerea mea, nu e neaparat cel mai bun sfat. Asta depinde de voi.
Cu respect,
Tu ai inima bună a unui pacifist și pentru aceasta probabil vei fi contestat. În definitiv, Hristos o astfel de religie a propovăduit: religia iubirii față de semeni și față de Dumnezeu. Sf. ap. Iacov se exprimă cam la fel:

"Dacă cineva crede că este religios, dar nu-și ține în frâu limba, își înșală inima, iar religia lui este fără valoare. Religia curată și nepângărită înaintea lui Dumnezeu, Tatăl nostru, este să ai grijă de orfani și de văduve în necazurile lor și să te păstrezi neîntinat de lume." (Iacov 1,26.27)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.12.2011, 13:37:54
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MagicMushroom Vezi mesajul
parerea mea este ca :
Dragostea ar trebui sa fie singura religie :) ... deci, sfatul meu, e sa nu va la lasati ingraditi de idei religioase abstracte daca exista iubire intre voi....ea e oricum mai puternica si mai...frumoasa, nu ?
,
Ati spus bine. Modul de existenta pe care l-a intrupat Iisus Hristos a fost dragostea, care nu e doar o virtute, ci eliberarea de existenta individualista, este stradania omului de a exista iubind si pentru ca iubeste.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
cununie, neoprotestanti



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cultul crestin baptist sebislider Intrebari utilizatori 243 28.01.2013 23:13:47
Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie? faniela Secte si culte 439 20.01.2012 13:35:47
Mic predicator penticostal!! Templier Knight Secte si culte 35 20.12.2011 20:26:24
Un penticostal in biserica ortodoxa zoridezi Secte si culte 8 08.05.2009 07:14:10