Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 12.01.2012, 20:09:18
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul

Eu ma bucur tare mult ca tu te distrezi acum, vazand cum imaturitatea ta a dus la divergente intre membrii forumului. Si daca tot ne apreciezi atat de mult sfaturile, uite inca unul: incearca sa mai cresti putin! La minte ma refer, desigur! Iar la momentul potrivit, arata'i viitorului tau sot ceea ce ai scris aici si explica'i cum il iubesti, desi e barbat si deci e un desfranat si un animal. Ah, si inca ceva! Ca sa eviti sa mai versi lacrimi de crocodil de atata sensibilitate, deschide o carte frumoasa in loc de o pagina de internet. Macar in carti rautatea e fictionala.
Interesant cum sunt eu de vina pentru divergentele dintre membrii forumului :))) Serios, si voi ceilalti credeti la fel? Ei uite, daca imi spuneti ca eu sunt de vina, imi cer scuze, nu am vrut sa va certati.

Viitorul sot stie despre problemele mele :) Si mai stie foarte bine si ca il iubesc, il intreb uneori daca stie, si imi spune ca stie foarte bine.

Si nu cred ca ai numarat tu cate carti am citit, te-ai plictisi daca ai numara...Sau te refereai ca ar trebui sa stau cu nasul numai in carti? Ei uite ca mie imi place sa fac mai multe lucruri, nu doar sa citesc, de exemplu imi place sa ma uit la video-uri amuzante pe net...

Uite cum m-ai judecat de gresit in 3 aspecte deja.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #92  
Vechi 12.01.2012, 20:16:56
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Sa nu te superi pe mine, dar cred ca problema ta rezida in relatia de cuplu.
Nu ai incredere in el ca te iubeste cu adevarat pentru ceea ce esti, ca te-ar iubi in orice conditii etc etc...
Nu ma supar pe tine. Credeam si eu asa la inceput. Intr-adevar nu aveam incredere in el, asa cum zici tu, dar s-a tot chinuit sa imi castige increderea si a reusit, acum chiar am incredere foarte mare in el. Si tot repeta un lucru de care mi-am dat seama ca e adevarat, ca ma razbun pe el pentru tot ce vad eu negativ in alti barbati. Nu mai fac asta cu el, pentru ca mi-am dat seama ca avea dreptate. Dar as vrea sa-mi treaca totusi problema asta pe care o am cu barbatii (repet, nu cred ca toti sunt la fel, ma doare doar ca e vorba de o majoritate), probabil imi va trece doar cu multa rugaciune.
Am momente in care ma doare foarte tare ce vad si plang, ma deprim ffff tare si in acele momente de criza am nevoie de ajutor imediat, asa cum am primit pe acest forum de exemplu. Dar vindecarea adevarata imi va veni de la Dumnezeu, numai nu stiu cand...
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #93  
Vechi 12.01.2012, 20:27:02
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Interesant cum sunt eu de vina pentru divergentele dintre membrii forumului :))) Serios, si voi ceilalti credeti la fel? Ei uite, daca imi spuneti ca eu sunt de vina, imi cer scuze, nu am vrut sa va certati.

Viitorul sot stie despre problemele mele :) Si mai stie foarte bine si ca il iubesc, il intreb uneori daca stie, si imi spune ca stie foarte bine.

Si nu cred ca ai numarat tu cate carti am citit, te-ai plictisi daca ai numara...Sau te refereai ca ar trebui sa stau cu nasul numai in carti? Ei uite ca mie imi place sa fac mai multe lucruri, nu doar sa citesc, de exemplu imi place sa ma uit la video-uri amuzante pe net...

Uite cum m-ai judecat de gresit in 3 aspecte deja.
:)) Nu te'am judecat in niciun aspect. Nu am spus ca e vina ta ca se cearta forumistii pe aici, vina ta e ca ai deschis un subiect cel putin tampit. Dar asta e alta poveste si fiecare are dreptul sa scrie ce vrea, deci imi cer scuze ca am spus asta.
La partea cu viitorul sot nu te'am judecat. Dar nu te cunosc si nu am presupus direct ca esti logodita. Insa daca tot esti pe cale sa te casatoresti, iti iubesti barbatul, iar el [presupun] nu e un pervers imputit, nu stiu de ce iti mai pasa de ceilalti barbati din lume. Fii fericita ca ai gasit unul bun, nu un animal [din nou, imi dau cu presupusul, te rog sa ma corectezi daca gresesc] si lasa'i pe ceilalti in treaba lor!
Cu cartile... din nou, nu te'am judecat, ti'am oferit o alternativa, ca daca tot te deranjeaza rautatea lumii poti sa iti intorci privirea de catre ea si sa iti ocupi timpul cu ceva util. Cu ocazia asta iti salvezi si ochisorii de lacrimi.
Cat despre numaratul cartilor tale... haha, nu m'as plictisi, pentru ca nu ma foarte intereseaza! Daca ai citit mult, foarte bine. Poti sa continui! Si poti si sa te uiti la videoclipuri amuzante, desi vad ca nu te ajuta sa razi, ci sa plangi.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 12.01.2012, 20:28:46
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Dar as vrea sa-mi treaca totusi problema asta pe care o am cu barbatii (repet, nu cred ca toti sunt la fel, ma doare doar ca e vorba de o majoritate), probabil imi va trece doar cu multa rugaciune.
Am momente in care ma doare foarte tare ce vad si plang, ma deprim ffff tare si in acele momente de criza am nevoie de ajutor imediat, asa cum am primit pe acest forum de exemplu. Dar vindecarea adevarata imi va veni de la Dumnezeu, numai nu stiu cand...
Când privești păcatele altora e ca și cum ai merge pe o punte peste o prăpastie și, în loc să privești strict la punte, cedezi ispitei de a privi în jos. Sigur că o să te ia amețeala și ai să cazi. Puntea e rugăciunea iar capătul e Dumnezeu.
Nu te mai preocupa de ceilalți bărbați, cu atât mai mult cu cât nu de cel de lângă tine e vorba. Ferește-te cât poți de ispitele gândului. Dă-i minții tale întotdeauna ceva bun de lucru. Încet, încet, nu vei mai vedea aspectele astea care te smintesc și vei începe să-i observi mai mult pe cei care îți aduc lumină. Dacă tu însăți vei fi în lumină.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 12.01.2012, 20:36:21
anamaria simleu anamaria simleu is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
Concret... trebuie să lași judecatul în seama lui Dumnezeu. Dacă lumea în care trăiești ți se pare un iad, e semn că deznădăjduiești. Nu poți spune că-L iubești pe Hristos, și în același timp să n-ai pic de nădejde. Ia exemplu de la dreptul Iov, și lasă totul în mâinile lui Dumnezeu. Lasă categoriselile și blamarea cu asprime a firii păcătoase din oameni, și pune-te la rugăciune. Nu te mai ruga să înțelegi tu mersul lucrurilor, și logica lui Dumnezeu, ci, cere-i PreaBunei lui Maici să-ți înmoiae inima învârtoșată care vede bărbați ca niște bestii. Cere-i credință nestrămutată. Cere-i smerenie. Cere-i răbdare...

Iartă-mă dacă par aspru, și ca o bestie. Dacă vrea cu tot dinadinsul, și nu cred că e greu, bestie poate fi orice om. Asta se întâmplă când uiți de Dumnezeu. Dar dacă tu judeci, te mânii, și urăști pe acela care e o bestie, atunci nici tu nu ești mai presus. Roagă-te pentrul el, iartă-l, îndreaptă-l dacă poți, și, cu discernământ sănătos, dă tu exemplul fără să arunci cu piatra, că altfel nu îți atragi decât osânda.

Încă o dată iertare pentru îndrăzneală! Mi-am permis și eu, păcătosul, să îndemn la discernământul, pe care nici eu nu-l am de cele mai multe ori. Dar poate că vei găsi vreun folos în cuvintele mele.
frumos indemn
Reply With Quote
  #96  
Vechi 12.01.2012, 20:55:35
mariuszamfirescu mariuszamfirescu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Mesaje: 7
Implicit

In facultate aveam o colega care avea mereu o problema cu ,, barbatii" si nu-i putea suferi mai ales pe unii care faceau anumite chestii mai urate, sa spun asa. In primii ani am locuit la camin pe acelasi palier si am devenit foarte apropiati, un fel de amici si ne confesam unul altuia. Imi povestea ca isi dorea sa-si faca un prieten dar ca a avut parte numai de magari si nesimtiti. Prin anul 5 mi-a spus ca si-a gasit prin intermediul unui site, un tip care nu era ,,barbat" si cu care se intelege foarte bine si vrea sa se casatoreasca. Stiam ca in B.O o astfel de castorie, cand sotul este impotent nu este permisa dar am aflat ca in urma unei cercetari mai amanuntite de catre duhovnic si cu aprobarea episcopului se poate face.
Sau casatorit de vre-o 4 ani si au o casatorie alba, au infiat 2 copii si se inteleg foarte bine. Acum cateva luni am povestit cu ea pe internet si mi-a spus ca tipul este foarte atent cu ea, ca il iubeste foarte mult si nu regreta nici o clipa pasul facut.
Considerati ca a procedat bine sau rau?
Reply With Quote
  #97  
Vechi 12.01.2012, 21:03:48
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariuszamfirescu Vezi mesajul
In facultate aveam o colega care avea mereu o problema cu ,, barbatii" si nu-i putea suferi mai ales pe unii care faceau anumite chestii mai urate, sa spun asa. In primii ani am locuit la camin pe acelasi palier si am devenit foarte apropiati, un fel de amici si ne confesam unul altuia. Imi povestea ca isi dorea sa-si faca un prieten dar ca a avut parte numai de magari si nesimtiti. Prin anul 5 mi-a spus ca si-a gasit prin intermediul unui site, un tip care nu era ,,barbat" si cu care se intelege foarte bine si vrea sa se casatoreasca. Stiam ca in B.O o astfel de castorie, cand sotul este impotent nu este permisa dar am aflat ca in urma unei cercetari mai amanuntite de catre duhovnic si cu aprobarea episcopului se poate face.
Sau casatorit de vre-o 4 ani si au o casatorie alba, au infiat 2 copii si se inteleg foarte bine. Acum cateva luni am povestit cu ea pe internet si mi-a spus ca tipul este foarte atent cu ea, ca il iubeste foarte mult si nu regreta nici o clipa pasul facut.
Considerati ca a procedat bine sau rau?
Mie mi se pare ciudat! Dar daca ei sunt fericiti...
Reply With Quote
  #98  
Vechi 12.01.2012, 21:06:54
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Da, cred ca a facut bine, mai ales daca e pace in familie si a mai si infiat copii, cred ca e foarte bine.
Dar de exemplu eu nu as face asa ceva, nu as cauta dinadins un barbat impotent, sexualitatea poate fi ceva minunat care uneste doi oameni. Dar daca ei asa i s-a nimerit si asa e fericita, de ce nu...
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #99  
Vechi 12.01.2012, 21:10:01
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Cand vei avea curajul sa pui inima la bataie ca sa gasesti raspunsul, cu rugaciune si cu Dumnezeu, atunci vei vedea ce e si in inima unui barbat. Cu siguranta vei fii suprinsa.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 12.01.2012, 21:14:41
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariuszamfirescu Vezi mesajul
Considerati ca a procedat bine sau rau?
Din moment ce se înțeleg foarte bine, deși, iată, au trecut deja 4 ani, putem spune că au procedat bine, nu ? Și eu cunosc două astfel de cupluri fericite. Desigur, nu este o rețetă universală. Singura rețetă universală de fericire se găsește în Matei cap 5.

Totuși, două lucruri mă intrigă în postarea asta.
Primul, este sintagma nu era "barbat" folosită cu înțelesul de: nu avea potență sexuală. Până la urmă, iată că tot ecuația "un bărbat este ceva centrat în jurul unui penis" ajunge din subconștient la suprafață. În aceeași logică, am putea spune că femeile frigide, adică aproape 50 % dintre femei după statistici, nu sunt, de fapt, femei. Dacă nu le funcționează ceva pe la organele copulatorii, carevasăzică feminitatea lor nu e.

Al doilea, este că apare povestea acestui caz în contextul în care se vorbea aici despre mojicie. Prin urmare, cu cât înjuri mai gros, faci apropouri sexuale mai fără perdea ești mai potent ? Dacă este așa, avem deja o explicație care să susțină asemenea practici de gang. Te pomenești că, vorbind și purtându-se buruienos, unii bărbați vor să transmită ideea "să vezi ce potent sunt !"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce nu (prea) merg barbatii la biserica? N.Priceputu Reguli in Biserica 113 19.11.2012 13:12:39
De ce barbatii vor doar aspectul fizic? AGabriela Nunta 151 09.11.2012 09:24:09
barbatii pot fi fideli unei singure femei? Jamaica Nunta 133 10.09.2012 16:06:38