Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 15.02.2012, 10:58:09
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Da cea mai importanta invatatura e ca nu primesti plata inainte ...si ca ceasul al 11 lea este acum.Lucreaza tu macar ultimul ceas cum trebuie.
Nu cred să fi spus vreodată că primim plata înainte. Ba mai mult decât atât: am repetat cu insistență că n-o primim nici măcar la moarte, ci doar la înviere! Chiar tu m-ai criticat de nenumărate ori pentru această insistență...
Reply With Quote
  #522  
Vechi 15.02.2012, 11:01:31
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu cred să fi spus vreodată că primim plata înainte. Ba mai mult decât atât: am repetat cu insistență că n-o primim nici măcar la moarte, ci doar la înviere! Chiar tu m-ai criticat de nenumărate ori pentru această insistență...
Stiu si nu vorbeam de tine, vorbeam de cei care deja ne arata banii.
Reply With Quote
  #523  
Vechi 15.02.2012, 11:10:13
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Stiu si nu vorbeam de tine
Aham, am înțeles

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
vorbeam de cei care deja ne arata banii.
Totuși, nu putem acuza nici pe cei ce declară "sunt mântuit, slavă lui Dumnezeu!" că greșesc. Bucuria mântuirii trebuie să caracterizeze pe orice copil al lui Dumnezeu. Hristos de aceea a murit pentru noi, pentru a putea beneficia de această mântuire. Doar că unii o acceptă prin credință, iar alții o refuză...
Reply With Quote
  #524  
Vechi 15.02.2012, 11:19:24
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Aham, am înțeles

Totuși, nu putem acuza nici pe cei ce declară "sunt mântuit, slavă lui Dumnezeu!" că greșesc. Bucuria mântuirii trebuie să caracterizeze pe orice copil al lui Dumnezeu. Hristos de aceea a murit pentru noi, pentru a putea beneficia de această mântuire. Doar că unii o acceptă prin credință, iar alții o refuză...
Ma rog dupa parerea mea e o mare greseala.Eu inteleg publicitatea asta dar e o mare greseala.Si satana a fost pentru mult timp unul din cei mai importanti ingeri.Si Iuda a fost ales.Daca nu vezi in fiecare moment ca ai ceva de imbunatatit e o mare greseala.Asta inseamna sa " lucrezi la mantuirea ta cu frica si cutremur ".Daca te consideri cu stea in frunte adu-ti aminte ca a mai cazut o stea din cer.
Reply With Quote
  #525  
Vechi 15.02.2012, 11:26:37
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
erata.
Din cauza repezelii s-a strecurat o greseala . Cuvantul impartialitate trebuie inlocuit cu
partialitate.
eu cred ca e omnipartialitate. tine cu toti.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #526  
Vechi 15.02.2012, 11:29:51
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ma rog dupa parerea mea e o mare greseala.Eu inteleg publicitatea asta dar e o mare greseala.Si satana a fost pentru mult timp unul din cei mai importanti ingeri.Si Iuda a fost ales.Daca nu vezi in fiecare moment ca ai ceva de imbunatatit e o mare greseala.Asta inseamna sa " lucrezi la mantuirea ta cu frica si cutremur ".Daca te consideri cu stea in frunte adu-ti aminte ca a mai cazut o stea din cer.
  1. Pentru Lucifer a trecut "ora astrală" când mai putea să redevină o stea strălucitoare pe firmamentul Cerului.
  2. Pocăința nu este o "înbunătățire" a caracterului, ci o transformare totală a minții și viețuirii. Asta înseamnă μετάνοια.
  3. Sunt de acord cu necesitatea faptelor [bune], dar acestea nu plătesc mântuirea noastră. Dacă astfel ar sta lucrurile, Jertfa lui Hristos ar fi inutilă, iar accederea la mântuire s-ar realiza pe baza faptelor bune, nevoințelor și ascezei. Așa cum se crede în orice religie păgână...
Reply With Quote
  #527  
Vechi 15.02.2012, 11:55:08
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
  1. Pentru Lucifer a trecut "ora astrală" când mai putea să redevină o stea strălucitoare pe firmamentul Cerului.
  2. Pocăința nu este o "înbunătățire" a caracterului, ci o transformare totală a minții și viețuirii. Asta înseamnă μετάνοια.
  3. Sunt de acord cu necesitatea faptelor [bune], dar acestea nu plătesc mântuirea noastră. Dacă astfel ar sta lucrurile, Jertfa lui Hristos ar fi inutilă, iar accederea la mântuire s-ar realiza pe baza faptelor bune, nevoințelor și ascezei. Așa cum se crede în orice religie păgână...
99 daca mantuirea e un dar atunci nu trebuie sa platesti pentru un dar. Numai ca si mosul vine doar la copii cuminti nu vine la toti.Iisus a spus " Mama Mea și frații Mei sunt cei ce ascultă Cuvântul lui Dumnezeu și-l împlinesc." De asemeni ti-a dat unele indicii despre cum vei fi judecat, nu dupa cum ai predicat cu gura ca-l iubesti pe Dumnezeu ci dupa cum ai simtit cu inima ca-l iubesti si cum ai implinit iubirea ajutandu-ti aproapele.Ce inseamna sa-ti ajuti aproapele ? Faci un tabel si gata, daca ajuti 10 sau 100 de oameni esti mantuit ? Ajuta 1000 si sa-ti para rau ca nu-i poti ajuta pe toti.Asta inseamna sa lucrezi la mantuirea ta cu frica si cutremur.Arata-i lui Dumnezeu ca-l iubesti , arata-i ca esti "cuminte " indeplinind cuvantul .
Reply With Quote
  #528  
Vechi 15.02.2012, 12:07:06
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Poza CALUGARILOR atoniti ce au slujit cu latinii:
http://graiulortodox.wordpress.com/2...a-athonitilor/

Reply With Quote
  #529  
Vechi 15.02.2012, 12:40:31
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

*** Mantuirea... O, dar nemeritat care te-a dat Dumnezeu fiecarui om de pe acest pamant care te crede si te primeste. Atatea dispute in jurul tau. Mantuire tu, har minunat, atatea neintelegeri si tulburari in jurul tau...***

Fratilor in Hristos, toti cei ce Il marturisiti pe El ca Dumnezeu, Domn si Mantuitor... purtati-va cu cinste unii fata de altii, purtati-va cu cinstea aceasta care vi s-a dat - sa fiti fii ai Celui PreaInalt.

Haideti sa ne aplecam putin asupra acestui subiect ca sa intelegem ce ne invata Sf.Sriptura.

Mantuirea inseamna izbavire, scapare, scoatere. Acum, mantuirea aceasta de care vorbeste fratele meu "Nicolae44", de care vorbesc eu si pe care a marturisit-o si Pavel este izbavirea de sub puterea celui rau, izbavirea de sub puterea pacatului. Atat.

Insa Sf.Scriptura ne arata mai multe forme de mantuire, si de aici... controversele. Sa luam seama bine, la mantuire (izbavire, scapare) asa cum o gasim in Biblie:

(1) Mantuirea - vindecarea, izbavirea de sub povara bolii:
-"Du-te, credinta ta te-a mantuit." Indata orbul si-a capatat vederea si a mers pe drum dupa Iisus." (Marc.10:52)
-"Scoala-te si pleaca; credinta ta te-a mantuit." (Luc.17:19)

(2) Mantuirea - scoaterea pe sine a crestinului din mijlocul lumii, din randul oamenilor necredinciosi:
-"Mantuiti-va din mijlocul acestui neam ticalos." (Fapt.2:40)
-"...cautati sa mantuiti pe unii, smulgandu-i din foc..." (Iuda 23)

(3) Mantuirea - izbavirea (data in dar) de sub puterea celui rau, de sub puterea pacatului - cea pe care o marturisim noi, eterodocsii:
- "...am fost izbavit (mantuit) din gura leului." (2 Tim. 4:17)
- "Ci credem ca noi, ca si ei, suntem mantuiti prin harul Domnului Iisus." (Fapt.15:11)
- "Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu." (Efes.2:8)
- "Domnilor, ce trebuie sa fac ca sa fiu mantuit?" Pavel si Sila i-au raspuns: "Crede in Domnul Isus, si vei fi mantuit tu si casa ta." (Fapt.16:31)
- "Daca marturisesti deci cu gura ta pe Iisus ca Domn si daca crezi in inima ta ca Dumnezeu L-a inviat din morti, vei fi mantuit." (Rom.10:9)
-"El ne-a mantuit si ne-a dat o chemare sfanta, nu pentru faptele noastre, ci dupa hotararea Lui si dupa harul care ne-a fost dat in Hristos Isus, inainte de vesnicii, (2Tim.1:9)"

(4) Mantuirea odata primita, trebuie pastrata:
- "...duceti pana la capat mantuirea voastra, cu frica si cutremur..." (Fapt.2:12)

(5) Mantuirea viitoare - izbavitoare - cea la care nadajduim cu totii si ortodocsii si eterodocsii:
- "...Domnul ma va izbavi (scoate, scapa) de orice lucru rau si ma va mantui, ca sa intru in Imparatia Lui cereasca." (2 Tim. 4:18)
- "De aceea lepadati orice necuratie si orice revarsare de rautate, si primiti cu blandete Cuvantul sadit in voi, care va poate mantui sufletele." (Iac.1:21)

(6) Mantuirea finala, cea cu adevarat glorioasa si plina de biruinta de sub puterea mortii:
-"Cand trupul acesta, supus putrezirii, se va imbraca in neputrezire, si trupul acesta muritor se va imbraca in nemurire, atunci se va implini cuvantul care este scris: "Moartea a fost inghitita de biruinta." (1Cor.15:54)


---------------------------------
Mantuirea care aduce atata dezbinare nu este certitudinea mostenirii Imparatiei lui Dumnezeu, ca si cum deja, avand biletul rezervat noi suntem in avion. Nu. Nicidecum. Ci intelegerea faptului ca suntem izbaviti (mantuiti) de sub puterea celui rau, ca odata ce ne-am pocait, ne-am marturisit si am primit pe Hristos in viata noastra El lucreaza de-acum in noi, prin Duhul Sfant, omul cel nou. Noi marturisim ca am rastignit firea noastra cea veche: "Am fost rastignit impreuna cu Hristos, si traiesc… dar nu mai traiesc eu, ci Hristos traieste in mine. Si viata, pe care o traiesc acum in trup, o traiesc in credinta in Fiul lui Dumnezeu care m-a iubit si S-a dat pe Sine insusi pentru mine." (Gal.2:20)

Mantuirea aceasta ne obliga acum la umblarea in curatia data de El, in neprihanirea ceruta de El, in sfintenia in care El ne-a asezat "...sa ne curatam de orice intinaciune a carnii si a duhului si sa ne ducem sfintirea pana la capat, in frica de Dumnezeu." (2Cor.7:1)

Aceasta este credinta noastra dar cum ramane cu faptele?
-"Si Dumnezeu poate sa va umple cu orice har, pentru ca, avand totdeauna in toate lucrurile din destul, sa prisositi in orice fapta buna,." (2Cor.9:8)
-"Incolo, fratii mei, tot ce este adevarat, tot ce este vrednic de cinste, tot ce este drept, tot ce este curat, tot ce este vrednic de iubit, tot ce este vrednic de primit, orice fapta buna si orice lauda, aceea sa va insufleteasca." (Filip.4:8)
-"Dar va zice cineva: "-Tu ai credinta, si eu am faptele." "-Arata-mi credinta ta fara fapte, si eu iti voi arata credinta mea din faptele mele." (Iac.2:18)

Acum... noi nu mai gresim? Din pacate, da. "Toti gresim in multe feluri...." (Iac.3:2)
insa iata si nadejdea noastra cu care venim sa ne marturisim (spovedim) inaintea Lui, si prin care capatam iertare:
"Dar, daca cineva a pacatuit, avem la Tatal un Mijlocitor, pe Iisus Hristos, Cel Neprihanit." (1Ioan.2:1)
---------------------------------

Dumnezeu "voieste ca toti oamenii sa fie mantuiti si sa vina la cunostinta adevarului." (1Tim.2:4)

Last edited by ucenic; 15.02.2012 at 13:14:22.
Reply With Quote
  #530  
Vechi 15.02.2012, 13:12:55
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Mantuirea care aduce atata dezbinare nu este certitudinea mostenirii Imparatiei lui Dumnezeu, ca si cum deja, avand biletul rezervat noi suntem in avion.
Ba esti in avion numai ca nu stii daca vei ajunge la destinatie.Fiecare om are cate un loc in avion dar avionul nu a plecat sta si asteapta sa se urce cat mai multi.In timpul asta unii urca in avion si altii se plictisesc si coboara.
Dar fratele tau ne spune ca el deja a ajuns la capatul drumului si ca nici la judecata nu va veni.E important sa intelegem de unde certitudinea asta ca daca uiti tot ce-ai invatat si lasi " Duhul lui Dumnezeu " sa-ti talmaceasca evanghelia ai si ajuns la capat.Uite ca Pavel voia sa se asigure ca va prinde un loc in avion desi se pare ca vizitase si destinatia.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Celor din alte secte si culte - De ce v-ati [re]botezat? lareine Secte si culte 812 25.03.2014 17:26:18
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 21:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18