Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 01.05.2012, 19:17:32
iimro2003 iimro2003 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Mesaje: 8
Implicit

Rog pe domnul Mihai sa ma ierte, nu vreau sa transform acest loc in polemica. Poate ca si dumnealui va interpreta raspunsul meu ca si danabt si de aceea mai inainte intreb: ce parinte e mai iubitor, cel care isi hraneste fiul cu lingurita toata viata, sau cel care il invata o meserie ca sa isi cistige singur traiul?
Canonul personal este pentru vindecarea sufletului celui care il primeste (si nu pentru curatirea mintii, pentru ca Dumnezeu sufletul il va judeca...), este personal si individual. Insa pentru ajutorarea aproapelui care a cerut aceasta mi-am permis sa pun mai presus Cuvintul Evangheliei. Alegerea insa apartine fiecaruia. Eu am dat doar reteta doctoriei ca bolnavul sa si-o prepare singur, si altii care vor avea nevoie alta data sa se foloseasca de ea la fel.
Doamne Ajuta!


Presupun ca restul aspectelor se vor fi discutat deja prin forum, sau daca doriti o discutie separata privind doctrina si practica rugaciunii, se poate deschide un topic nou....Am editat dupa ce am mai parcurs pe aici cite putin. Se pare ca forumul influenteaza postatorii la fel de mult pe cit postatorii influenteaza forumul. Duhul Dragostei si smereniei este inabusit de dorinta de afirmare si in loc de duhovnicie aici se refuleaza minii si frustrari personale. O falsa cunoastere si o falsa credinta a celor care nu se ostenesc sa citeasca Scripturile sau macar cartile mai accesibile ale sfintilor si duhovnicilor care se gasesc la preturi mici pe toate drumurile. Doctrina din auzite de pe la colturi si credinta de duminica. Domnul sa va aiba in paza!
In ce-l priveste pe domnul Mihai, imi intaresc indemnul pentru credinta si adaug la acesta un sfat personal, fara legatura cu rugaciunea: daca e adevarat credincios, sa isi petreaca timpul in compania celor ca el si nu pe forumuri de acest gen.
In ce ma priveste, aseara am intrat ca sa vad daca inca mai exista contul meu si daca mai exista, sa il sterg, dorinta intarita de lectura de azi. Cind am intrat am crezut ca voi gasi informatii si raspunsuri la unele intrebari ce le aveam, insa m-am lamurit repede si intre timp mi s-a intarit convigerea ca am gresit acum 2 ani cautind aici ceea ce e in alta parte. Un crestin nu are ce sa caute pe forumuri de acest gen. Insa probabil ca Dumnezeu nu m-a lasat sa plec inainte de a vedea necazul domnului Mihai pentru a alatura si rugaciunea mea la cele pe care el insusi le va indrepta catre El.
Va urez tuturor sa vi se deschida inimile spre El ca sa vedeti si sa practicati Adevarul si Dragostea, si sa va indrume pe calea fiecaruia in lumea reala pe linga care trecem cu totii adesea, preocupati de discutii si persoane virtuale. Sa va deschideti ochii spre frumusetea lucrarii Lui si sa va indeparteze de lucrarea celui viclean, care se regaseste din plin pe acest forum. Aveti oameni in carne si oase linga voi, familii, preoti si oameni de duh, carti si locuri frumoase unde sa va treceti timpul precum si Biserici in care sa va rugati pentru aproapele. Si toata lumea v-a fost pusa la indemina prin mila Lui, doar sa va deschideti ochii si sa vedeti aceasta. Dumnezeu sa va lumineze si sa va dea sanatate!

Last edited by iimro2003; 01.05.2012 at 20:16:56.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 01.05.2012, 20:10:02
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iimro2003 Vezi mesajul
Rog pe domnul Mihai sa ma ierte, nu vreau sa transform acest loc in polemica. Poate ca si dumnealui va interpreta raspunsul meu ca si danabt si de aceea mai inainte intreb: ce parinte e mai iubitor, cel care isi hraneste fiul cu lingurita toata viata, sau cel care il invata o meserie ca sa isi cistige singur traiul?
Canonul personal este pentru vindecarea sufletului celui care il primeste (si nu pentru curatirea mintii, pentru ca Dumnezeu sufletul il va judeca...), este personal si individual. Insa pentru ajutorarea aproapelui care a cerut aceasta mi-am permis sa pun mai presus Cuvintul Evangheliei. Alegerea insa apartine fiecaruia. Eu am dat doar reteta doctoriei ca bolnavul sa si-o prepare singur, si altii care vor avea nevoie alta data sa se foloseasca de ea la fel.
Doamne Ajuta!


Presupun ca restul aspectelor se vor fi discutat deja prin forum, sau daca doriti o discutie separata privind doctrina si practica rugaciunii, se poate deschide un topic nou....
Doamna/domnule, va rugam: ati putea sa va abtineti de la comentarii pe acest fir?
Reply With Quote
  #53  
Vechi 01.05.2012, 20:15:00
ELENA MIRELA ELENA MIRELA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2012
Locație: Rm.Valcea
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
1. VladCat .....= L, 30.04.2012
2. Dorinastoica= M, 01.05;
3. NPriceputul = Mi,02.05;
4. Zaharia ......= J, 03.05;
5. anonim-1.....= V,04.05;
6. Ana-Maria....= S,05.05;
7. Cristiboss.....= D,06.05;
8. Glykys.........= L,07.05;
9. Yasmina.......= M,08.05;
10.Adriana98.....= Mi,09.05;
11.Hartford.......= J,10.05;
12.delia31.........= V,11.05;
13.ELENA MIRELA= S,12.05
14.Annyta..........= D,13.05

Daca cele 2 surori de pe pozitiile 12 si 13 au obiectii , le rog sa anunte.
Nu am nici o obiectie....voi citi pe 12 mai paraclisul MD .
Reply With Quote
  #54  
Vechi 01.05.2012, 20:17:06
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iimro2003 Vezi mesajul
Rog pe domnul Mihai sa ma ierte, nu vreau sa transform acest loc in polemica. Poate ca si dumnealui va interpreta raspunsul meu ca si danabt si de aceea mai inainte intreb: ce parinte e mai iubitor, cel care isi hraneste fiul cu lingurita toata viata, sau cel care il invata o meserie ca sa isi cistige singur traiul?
Canonul personal este pentru vindecarea sufletului celui care il primeste (si nu pentru curatirea mintii, pentru ca Dumnezeu sufletul il va judeca...), este personal si individual. Insa pentru ajutorarea aproapelui care a cerut aceasta mi-am permis sa pun mai presus Cuvintul Evangheliei. Alegerea insa apartine fiecaruia. Eu am dat doar reteta doctoriei ca bolnavul sa si-o prepare singur, si altii care vor avea nevoie alta data sa se foloseasca de ea la fel.
Doamne Ajuta!


Presupun ca restul aspectelor se vor fi discutat deja prin forum, sau daca doriti o discutie separata privind doctrina si practica rugaciunii, se poate deschide un topic nou....
Iertați-mă, vă rog! Nu m-au deranjat cuvintele dumneavoastră. Sunteți un om bun. Vă mulțumesc pentru mâna care mi-ați întins-o și pentru sfaturile demne de luat în seamă! Așa este, trebuie să căutăm la cei de lângă noi! Maica Domnului să vă ocrotească!

Vă mulțumesc la fiecare dintre voi! Cu bunătatea voastră mă ridicați din deznădejde! Preasfânta Născătoare de Dumnezeu să vă dea sănătate, căci aveți niște suflete mari!
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)

Last edited by CelMandru; 01.05.2012 at 20:20:18.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 01.05.2012, 20:48:18
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iimro2003 Vezi mesajul
Rog pe domnul Mihai sa ma ierte, nu vreau sa transform acest loc in polemica. Poate ca si dumnealui va interpreta raspunsul meu ca si danabt si de aceea mai inainte intreb: ce parinte e mai iubitor, cel care isi hraneste fiul cu lingurita toata viata, sau cel care il invata o meserie ca sa isi cistige singur traiul?
Canonul personal este pentru vindecarea sufletului celui care il primeste (si nu pentru curatirea mintii, pentru ca Dumnezeu sufletul il va judeca...), este personal si individual. Insa pentru ajutorarea aproapelui care a cerut aceasta mi-am permis sa pun mai presus Cuvintul Evangheliei. Alegerea insa apartine fiecaruia. Eu am dat doar reteta doctoriei ca bolnavul sa si-o prepare singur, si altii care vor avea nevoie alta data sa se foloseasca de ea la fel.
Doamne Ajuta!


Presupun ca restul aspectelor se vor fi discutat deja prin forum, sau daca doriti o discutie separata privind doctrina si practica rugaciunii, se poate deschide un topic nou....Am editat dupa ce am mai parcurs pe aici cite putin. Se pare ca forumul influenteaza postatorii la fel de mult pe cit postatorii influenteaza forumul. Duhul Dragostei si smereniei este inabusit de dorinta de afirmare si in loc de duhovnicie aici se refuleaza minii si frustrari personale. O falsa cunoastere si o falsa credinta a celor care nu se ostenesc sa citeasca Scripturile sau macar cartile mai accesibile ale sfintilor si duhovnicilor care se gasesc la preturi mici pe toate drumurile. Doctrina din auzite de pe la colturi si credinta de duminica. Domnul sa va aiba in paza!
In ce-l priveste pe domnul Mihai, imi intaresc indemnul pentru credinta si adaug la acesta un sfat personal, fara legatura cu rugaciunea: daca e adevarat credincios, sa isi petreaca timpul in compania celor ca el si nu pe forumuri de acest gen.
In ce ma priveste, aseara am intrat ca sa vad daca inca mai exista contul meu si daca mai exista, sa il sterg, dorinta intarita de lectura de azi. Cind am intrat am crezut ca voi gasi informatii si raspunsuri la unele intrebari ce le aveam, insa m-am lamurit repede si intre timp mi s-a intarit convigerea ca am gresit acum 2 ani cautind aici ceea ce e in alta parte. Un crestin nu are ce sa caute pe forumuri de acest gen. Insa probabil ca Dumnezeu nu m-a lasat sa plec inainte de a vedea necazul domnului Mihai pentru a alatura si rugaciunea mea la cele pe care el insusi le va indrepta catre El.
Va urez tuturor sa vi se deschida inimile spre El ca sa vedeti si sa practicati Adevarul si Dragostea, si sa va indrume pe calea fiecaruia in lumea reala pe linga care trecem cu totii adesea, preocupati de discutii si persoane virtuale. Sa va deschideti ochii spre frumusetea lucrarii Lui si sa va indeparteze de lucrarea celui viclean, care se regaseste din plin pe acest forum. Aveti oameni in carne si oase linga voi, familii, preoti si oameni de duh, carti si locuri frumoase unde sa va treceti timpul precum si Biserici in care sa va rugati pentru aproapele. Si toata lumea v-a fost pusa la indemina prin mila Lui, doar sa va deschideti ochii si sa vedeti aceasta. Dumnezeu sa va lumineze si sa va dea sanatate!
Va rugam din suflet sa faceti bine si sa deschideti un alt thread despre ce anume va preocupa pe dvs in legatura cu rugaciunea.Aici,un frate a cerut ajutor!
Va rog sa luati aminte!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 01.05.2012, 21:00:33
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Confirm pentru ziua de mâine.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 01.05.2012, 22:53:55
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

1. VladCat .....= L, 30.04.2012
2. Dorinastoica= M, 01.05;
3. NPriceputul = Mi,02.05;
4. Zaharia ......= J, 03.05;
5. anonim-1.....= V,04.05;
6. Ana-Maria....= S,05.05;
7. Cristiboss.....= D,06.05;
8. Glykys.........= L,07.05;
9. Yasmina.......= M,08.05;
10.Adriana98.....= Mi,09.05;
11.Hartford.......= J,10.05;
12.delia31.........= V,11.05;
13.ELENA MIRELA= S,12.05;
14.Annyta..........= D,13.05;
15.Adriana Cluj....= L,14.05;
16.anonim-2.......= M,15.05;
17.ioanna..........= Mi, 16.05;
18.anna21..........= J, 17.05;
19.anonim-3........= V,18.05;
20.ovidiu b..........= S,19.05;
21.laraG..............= D,20.05;


NB : facut cu ultimile corectii de date.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #58  
Vechi 02.05.2012, 12:52:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Ma inscriu si eu pe lista.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 02.05.2012, 17:09:32
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe 21 mai ma rog eu, daca se poate
Reply With Quote
  #60  
Vechi 02.05.2012, 22:30:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Daca nu se completeaza lista , il rog pe Zaharia sa ma mai treaca de cate ori vrea in zilele de luni ,vineri si sambata indiferent de data . Deci in afara de Duminica 6-05 cand sunt programat , pot sa citesc Paraclisul si in zilele sus mentionate . Cand ma vad in lista in afara de ziua programata , raspund cu drag : prezent .
Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog, rugati-va pentru mine Ana-Maria N Umanitare 15 20.07.2011 12:55:40
Va rog, rugati-va pentru mine!! simona76 Generalitati 30 17.11.2009 13:16:23
Va rog rugati-va pentru mine !! lumyclau Umanitare 35 13.09.2009 14:30:48
Va rog, rugati-va pentru mine maniucu Generalitati 28 20.03.2009 14:22:01
Va rog rugati-va pentru mine !! lumyclau Rugaciuni 1 12.09.2008 19:21:53