Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 11.05.2012, 06:52:47
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae44 Vezi mesajul
Dumnezeu vrea sa ne bucuram de biruinta asupra lumii train in lume nu in afara ei,sa ne bucuram de sotiile noastre, de copiii nostri si de viata impreuna cu cei dragi, si El ne-a indemnat sa indraznim,sa credem ca avem la dispozitie puterea Lui prin credinta.catolicii aplica in mod total eronat conceptia de a nu se casatori clericii, luindu-l ca ex pe Pavel.am prieteni care nu s-au casatorit si poate nici n-or s-o faca vreodata si il slujesc pe Dumnezeu dar sunt cazuri particulare nu obligati de un sistem sa zic.
Preotia/monahismul este un dar, pe care il poti primi sau nu ti se descopera. Nimeni nu e obligat sa fie calugar sau preot slujitor, deci nu exista niciun abuz institutional, pentru ca tu ai facut alegerea de a trece de la preotia generala personala, pe care o au toti credinciosii, la preotia slujitoare a Bisericii. Daca ambele moduri de vietuire sunt traite in mod autentic in Hristos, atunci sunt de aceeasi cinste, pentru ca omul nu se mantuieste prin sederea in lume sau in manastire, ci prin smerenie si pocainta, iar acestea pot fi implinite si de mireni si de calugari. In proorocii Moise si Ilie avem chipurile celor doua moduri de vietuire: Moise- chip al casatoriei, Ilie- chip al calugariei. Celibatul este legat de cultul curatiei, prevazut in Vechiul Testament, dar care nu se regaseste in Noul Testament, unde se vorbeste despre episcopi si diaconi casatoriti. Problema de astazi nu este insa celibatul si casatoria, ci incapacitatea omului de a face bine o alegere pe viata si de a se tine de ea. Desigur, vocatia naturala a omului e casatoria, celibatul fiind o vocatie extraordinara, exceptia de la regula.

Sfintenia monahala si sfintenia conjugala sunt cei doi versanti ai Taborului; culmea si a unuia si a celuilalt este Duhul Sfant. Prin ambele se poate intra in odihna lui Dumnezeu. Ambele cai, contradictorii pentru ratiunea umana, se afla interior unite, tainic identice". (Paul Evdokimov)

Biserica Romano-Catolica a avut motivele ei cand au ales preotii slujitori doar randul celor cu vocatia celibatului, doar in biserica nu este nimic neglijabil, orice nevointa isi are rostul ei. Nu-i insa exclus sa-i primeasca ca si preoti slujitori si pe cei casatoriti. B.R.C se vrea un organism viu, adaptat la nevoile actuale. Din cate stiu exista preoti casatoriti in cadrul ei, cei proveniti din randurile bisericii anglicane, deci celibatul nu mai e obligatoriu pentru toti, asa cum se intampla de altfel in alte biserici particulare ce fac parte din Biserica Catolica. Ce e insa straniu si nedrept, spun eu, la catolici, este ca nu permit preotilor casatoriti (anglicani, greco-catolici) sa oficieze slujbe religioase, decat in "teritoriul istoric" al bisericii lor, alimentand astfel superioritatea inexistenta a preotilor celibi.

Ca au preferat sa aleaga preoti doar din randul celor cu vocatia celibatului, nu consider neaparat un abuz, (desi la o prima vedere pare o discriminare) viitorul preot avand de facut o alegere in cunostinta de cauza, insa sa recunosti ca si preoti oameni casatoriti, dar sa nu-i lasi sa slujeasca decat in “cusca” pe care le-o indici tu, mi se pare un abuz extrem de grav, de parca “preotia” lor ar depinde de intinderea teritoriala, nu de vocatia pastorala, pe care Sfantul Scaun le-a recunoscut-o, atunci cand i-a hirotonisit. Atitudinea asta ne arata ca B.C e preocupata de intinderea teritoriala si raspandirea “puterii” Romei , care sa fie cat mai mare, cat mai mare ,drept pentru care face compromisuri, urmarind o aderenta formala la ea, ca in fond, nu se schimba nimic, tot esti privit drept “inferior”, un supus al Bisericii Romano-Catolice, nu un frate in marea familie catolica. Prevad un cataclism in B.C daca continua pe linia asta, a lucrului cu jumatati de masura.

Last edited by ioanna; 11.05.2012 at 08:41:38.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 11.05.2012, 11:19:14
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

PARINTELE CLEOPA:DREAPTA CREDINȚĂ A NEAMULUI ROMÂNESC:

“Să știți că rădăcina și viața poporului nostru, înaintea lui Dumnezeu, este credința cea dreaptă în Hristos, adică Ortodoxia. Noi ne-am încreștinat de aproape două mii de ani, din timpul Sfântului Apostol Andrei.
Coloniștii romani, cărora le-au predicat Sfinții Apostoli Petru și Pavel la Roma, și cei din Grecia, când au venit aici cu legiunile romane, au adus credința ortodoxă. Eram daci pe atunci; strămoșii noștri sunt dacii și romanii, de la care am rămas noi românii. De atunci, de când am primit sfânta și dreapta credință în Dumnezeu, poporul nostru a avut viață. Până atunci a fost mort; numai cu trupul era viu, iar cu sufletul era mort. Viața poporului român este dreapta credință în Iisus Hristos. Băgați de seamă! Ca popor creștin de doua mii de ani de când suntem noi, am avut toată administrația noastră și toată tradiția noastră sfântă. Să ținem cu tărie la credința ortodoxă.
Ați văzut dumneavoastră de la primii voievozi creștini ai românilor, de când sunt cele trei Țări Române, Moldova, Muntenia și Ardealul, toți au fost creștini ortodocși.Ați văzut pe Mihai Viteazul? Mama lui a fost călugăriță. Du-te la Mănăstirea Cozia și vei vedea, lângă Mircea cel Bătrân, care a întemeiat această mănăstire și-i înmormântat acolo, o lespede de piatră pe care scrie: „Aici odihnește Monahia Teofana, mama lui Mihai Viteazul”. Ai auzit? El domn peste trei principate și mama lui călugăriță. Apoi și Ștefan cel Mare. Du-te la Mănăstirea Probota, unde este înmormântat Petru Rareș, facută de el. Vei vedea lângă dânsul scrie: „Aici odihnește roaba lui Dumnezeu, Monahia Maria Oltea, mama lui Ștefan cel Mare”. Ei domni și mamele lor călugărițe! Vedeți voi câtă unire era între credință și conducere atunci? Cel ce conducea țara avea mamă călugăriță și frate călugăr. Așa trebuie să murim!
Au cunoscut că totul este deșertăciune. Da, erau adevărați domni: „Oricât ar fi, viața asta este umbră și vis! Este o scurtă trecere! Dar eu când mor mă duc la o viață care nu are sfârșit. Cine are să se roage pentru mine?” Așa cugetau înaintașii.
Ai văzut că toți își făceau câte o mănăstire și mormânt în mănăstire? Fericiți și de trei ori fericiți au fost domnii noștri ortodocși: Ștefan cel Mare și Sfânt, la Putna; Ieremia Movilă și Gheorghe Movilă, la Sucevița; Petru Rareș, la Probota; Lăpușneanu, la Slatina; Alexandru cel Bun, la Bistrița; Mircea cel Bătrân, la Cozia. Ai auzit unde este inima lor? Unde este inima ta, acolo va fi și comoara ta. Pentru aceea au făcut ei mănăstiri, ca să fie pomeniți sute de ani la Sfânta Liturghie.
Ștefan cel Mare n-a fost baptist! Mircea cel Bătrân n-a fost evanghelist sau adventist! Alexandru cel Bun n-a fost martorul lui Iehova, ca nebunii ăștia care au ieșit acum. Nici o sectă nu exista în țara nostră pe atunci. Aceștia vin din străinătate, plătiți de masoni, să ne strice dreapta credință și originea noastră și rădăcina noastră de popor ortodox.
Ce spune Sfântul Efrem Sirul? „Cu omul eretic să nu vorbești, în casă să nu-l primești, la masă să nu stai cu dânsul, bună ziua să nu-i dai”. Aceștia sunt înaintemergătorii lui Antihrist. Că Mântuitorul a spus la Efeseni, prin Apostolul Pavel: Biserica este Trupul lui Hristos, iar cap al Bisericii este Hristos. Fiecare sectar care s-a despărțit de Biserică, s-a despărțit de Hristos. Este om al satanei.
Evanghelia spune: În vremea de apoi vor ieși hristoși mincinoși și prooroci mincinoși și pe mulți vor înșela. Păziți-vă de sectari care dau broșuri prin trenuri, prin gări și prin cutiile de poștă și unde văd oameni, dau gratuit otrava lor. Când vei vedea o carte că nu are aprobarea Sfântului Sinod și nu are cruce pe ea, dă-o pe foc, chiar Biblie dacă este! Dacă-i sectară și scrie să nu vă închinați la icoane, dă-o pe foc! Nici un păcat nu ai! Aceasta este otrava semănată de înaintemergătorii lui Antihrist. Toate sunt otravă.
Să țineți credința care ați supt-o de la piepturile maicilor voastre! Să țineți credința care o avem de două mii de ani! Nu vă luați după slugile satanei, care vin din Apus cu milioane de dolari.
Ei cumpără pe cei proști și nelămuriți în credință, ca să rupă unitatea și sufletul poporului român și vor să facă cele mai mari erezii și nebunii în țara asta.Păziți-vă de nebunii aceștia! Au case de rugăciune, dar acolo-i casa satanei. Unde nu sunt preoți și arhierei, nu este Hristos. Că Mântuitorul a spus așa la postoli: Luați Duh Sfânt! Cărora veți ierta păcatele, iertate vor fi. Iar cărora le veți ține, ținute vor fi. Nu la sectari le-a spus aceasta, ci la Apostoli, la episcopi și la preoți. Căci apostolii prin puterea mâinilor și prin succesiunea apostolică, au dat harul Duhului Sfânt la toți preoții din lume, prin hirotonii.
Deci băgați de seamă că sectarii nu au ierarhie canonică; n-au pe Duhul Sfânt în ei; n-au cele șapte Sfinte Taine, nu cinstesc pe Maica Domnului și Sfânta Cruce și nu au mântuire. De aceea, feriți-vă de sectanți.
Auzi ce spune Apostolul Pavel? Luați aminte de voi și de turma voastră, întru care v-a pus pe voi Duhul Sfânt păstori, zice la preoți și la arhierei. Celor doisprezece apostoli pe care i-a ales Hristos când S-a înalțat la cer le-a spus: Stați în Ierusalim până vă veți îmbraca cu putere de sus! Și la Duminica Mare, după zece zile, a venit peste ei Duhul Sfânt de sus, în chip de limbi de foc. Pe urmă vorbeau toate limbile de sub cer. Și după ce i-a îmbrăcat cu putere de sus i-a trimis zicând: Mergând propovăduiți Evanghelia în toată lumea, Botezându-i pe ei în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh. Cel ce va crede și se va boteza, se va mântui, iar cine nu, se va osândi. Deci Biserica lui Hristos are ierarhie canonică, Duhul Sfânt este în Biserică și cap al Bisericii este Hristos. Toți sectarii care sau rupt de Hristos și nu merg la Biserică, sunt fiii lui Antihrist și înaintemergători ai satanei. Să nu vă luați după ei! Să nu spuneți că nu v-am arătat adevărul!
Să ținem credința noastră pe care au ținut-o toți voievozii noștri și toți protopărinții noștri și toți românii cei adevărați. Dacă vrei să fii fiu adevărat al lui Hristos și al Țarii Românești, să ții credința cea dreaptă ortodoxă, care o ținem de două mii de ani. Dacă nu, nu ești fiu al lui Hristos și al Bisericii, și ești străin de neamul românesc. Nu poți fi cetățean creștin și român, dacă nu ai dreapta credință în Hristos. Ești stăin. Nu ești fiu al țării, că fiu adevărat al României este cel care-i ortodox, pentru că Biserica Ortodoxă predomină în țara noastră de două mii de ani, iar pe cei care-s sectari să nu-i primim în casele nostre.
Iar cei care au confesiuni aprobate de stat, cum sunt catolicii și lipovenii, treaba lor. Aceia sunt cu credința lor. Dar aceștia care s-au rupt de Biserica Ortodoxă și s-au facut sectari, nu sunt fii adevărați ai țării noastre, nici ai Bisericii, ci sunt înaintemergători ai satanei. Așa să stiți. Sunt prooroci mincinoși care vor să vă rupă credința și să ducă la pierzare poporul nostru blând. Tineți dreapta credință și nu ascultați de ei!Țara noastră românească a fost ortodoxă dintotdeauna și trebuie să țină linia Ortodoxiei.
Ortodocși suntem de la origine, de la colonizarea Daciei, ortodocși am trăit timp de două mii de ani și ortodocși trebuie să rămânem până la moarte. Asta este adevărata credință ortodoxă a României.
Nu primiți nimic din afară, că toți vor să ne strice unitatea neamului, a credinței și a Bisericii. Toți aceștia sunt vrăjmașii Crucii lui Hristos.”
( Ne-Vorbeste-Parintele-Cleopa-Toate-Volumele-1-16 )
Reply With Quote
  #123  
Vechi 12.05.2012, 02:31:38
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
"Deseori ortodocsii si neoprotestantii discută despre mântuire si despre cum se ajunge la ea plecând de la premiza că ei înteleg acelasi lucru prin termenul "mântuire".
De-a lungul timpului, în urma numeroaselor întrebări puse de neoprotestanti, mi s-a întărit convingerea că mântuirea este înteleasă diferit de ortodocsi si de neoprotestanti.

Când vorbesc despre "mântuire", (neo)protestantii înteleg prin aceasta exclusiv iertarea păcatelor. Astfel, a fi mântuit înseamnă a avea păcatele iertate si a fi gata pentru Împărătia Cerurilor (potrivit învătăturii protestante). Pe de altă parte, ortodocsii înteleg prin "mântuire" ceva mult mai complex, aparte de iertarea păcatelor.
Multumim Gabriela, lamuritor articol! Dar postarea care a urmat articolului m-a convins ca asa cum ortodocsii si neoprotestantii nu inteleg acelasi lucru prin termenul mantuire, tot asa nici acest articol nu a fost inteles la fel de ortodocsi si neoprotestanti. Pentru mine concluzia acestui topic este parerea Sfintilor Parinti: De la tot pacatul se intoarce omul usor, dar de la eres, foarte greu!
Reply With Quote
  #124  
Vechi 12.05.2012, 12:04:51
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
parerea Sfintilor Parinti:
Iarta-ma, sora, dar la ce iti fososesc toate astea, cata vreme mai poti sustine, iata, ca Sfintii Parinti si-au dat si ei, bietii oameni cumsecade, cu ... parerea.
Chiar asta faceau? Isi dadeau cu parerea?... Te pomenesti ca scuipau si seminte, ale caror coji le aruncau spre interlocutori deodata cu ... parerile.
Mai, mai mai.... chiar nu putem iesi deloc din contextul tiganiei noastre autohtone? Din mrejele tv-ului si fituicilor de strada?
Sora, daca n-ai bagat de seama, Parintii si Biserica spun si fac altfel, altceva, altcumva.

M-ai necajit surioara cu expresia din postare (care sugereaza altele mai dihai pe dedesubt), m-ai necajit si iata, iti spun de la obraz: mai pune si matale mana pe bunul simt al lecturii, al studiului si pe rumegarea scrierilor Sfintilor Parinti. Ti-oi face mult bine si ne vei face si noua. Te rog!
Reply With Quote
  #125  
Vechi 12.05.2012, 16:02:36
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

[

QUOTE=ioan cezar;444614]Frate Nicolae, iarta-mi te rog obiectia: pentru faptul ca eu sau fratia voastra am inteles ca Dumnezeu vrea sa ne bucuram noi de viata in lume si in familie, nu putem trage automat concluzia generalizatoare ca toti oamenii sunt chemati la aceasta.
Cu atat mai putin vom putea sa cufundam in arbitrariul sau subiectivismul vietii noastre o intreaga traditie a celibatului la preotii catolici (care isi are radacinile si ratiunile ei puternice) precum si traditia monahala.
De ce nu acceptam ca sunt felurite moduri de a sluji lui Dumnezeu si ca Biserica are discernamantul net superior ratiunilor noastre individuale?...
Nu neg subiectivismul personal, dar nu pot pune in contradictie pe acesta cu insasi Biserica.
Un om ramane un om, oricine ar fi el. Iar Biserica ramane Biserica, indiferent ce crede sau prefera unul sau altul dintre oameni.

Ioan,-nu stiu multe, dar ma bucur ca invat din orice dialog serios-numitorul comun al crestinismului ar trebui sa fie doar Isus Hristos,dar cum???prin cuvintele Lui nu-i asa?...afirmand ca-L cunoastem nu e de ajuns....eu cred in tine de ex. adica in existenta ta dar sa te cred pe tine trebuie sa aud ce zici, sa citesc ce scri si atunci hotarasc daca voi primi cuvintele tale ca adevarate...deci in toate lucrurile ar trebui sa ascultam de Domnul, dar e curios sunt oameni care au partasii cu Domnul sfinti parinti si altii care spun ca le-a vorbit Domnul..si aici e problema daca afirmatiile lor nu corespund scripturii ce facem?.caci astfel am crea o babilonie de credinte sa se adauge in timp cuvinte de-ale Domnului care se contrazic intre ele?Noul testament are ultimuil cuvant acceptam cu totii si pe Pavel si pe ceilalti din scriptura ca de fapt Domnul n-a scris cu mana Lui nici o epistola.Dar Domnul Isus a zis sa ramanem la ce este scris, la ce a scris cine, cand?apocalipsa lui Ioan ne sugereaza incheierea mesajului scris ca suficient pt.a intelege ce trebuie sa facem .cu privire la biserica tu si eu suntem,... Domnul n-a lasat o religie sau cult ci a lasat un mod de viata in urma unei credinte vii,a unei nadejdi care nu e o speranta ci o certitudine...sau ar trebui sa fie....ierarhiile,denominatiunile si multe altele n-au fost lasate de Domnul; ii respect pe oameni,si vreau sa-i iubesc ,cu dorinta de-a fi mantuiti de aceea ma bucur de modul cum scri.Domnul sa te binecuvanteze cu dorinta de a cunoaste si a crede cuvantul Lui fara sa te temi de oameni.AMIN
Reply With Quote
  #126  
Vechi 12.05.2012, 16:31:22
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

[quote=ioanna;444621][font=Verdana]Preotia / Ioana din cate am citit cam toate religiile vechi aveau acest sistem al unora care nu se insurau si nu se maritau.erau preoti, preotese ai diferitelor religii. nu vreau sa contrazic ce spui, ca spui frumos...... dar vorbind personal cu mai multi calugari chiar cu rang intre ei, am constatat lipsa cunostintelor biblice .altii stiau ce a zis cutare si cutare sfant parinte dar ce zicea Domnul nu prea stia si m-am mirat de lucrul acesta.e o viata frumoasa de calugar dar de fapt ce cautam noi pe pamant?sa ne sustinem religia,sa ajungem in cer,sa ascultam de Isus?sa incredintam pe oameni ca avem dreptatea de partea noastra?sau pe noi insine sa ne incredintam prin compararea parerilor?argumente toti avem sa sustinem o teorie sau alta,si nu suntem 2 sa gandim la fel.Dar hai sa-L lasam pe Domnul sa vorbeasca inimilor noastre si noi sa ne straduim sa ascultam de cuvintele Lui mai mult decat de oricine de pe acest pamant oricine ar fi el,si mai mult chiar decat de inima si gandurile noastre .Caci exista un paradox...poti sa fi foarte drept si cinstit in umblarea ta dar sa fi pe o cale gresita si ajungand la capat sa ai surprize,,,sau......sa mai cazi, sa te ridici, sa mergi mai departe sa plangi sa strigi dar sa fi pe calea dreapta care are ca final rezultatul dorit,nadajduit...Domnul sa fie calauza noastra in interpretarea scripturilor ca vezi ce inversunati sunt unii sa-l apere chiar daca El nu o cere.Dar stiu ca Domnul e plin de mila pentru toti
Reply With Quote
  #127  
Vechi 12.05.2012, 17:00:38
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit antiecumenism

sunt de acord cu tine in privinta ecumenismului.nu pot sa zic niciodata de tine ca mergi in rai daca tu insuti nu crezi din toata inima acest lucru....cat despre restul ...trebuiesc cantarite cu un cantar care nu da erori, nici o eroare....am vazut unii mult mai credinciosi ca tine si-au dat viata pentru religia lor dupa ce le-au curmat-o la altii...si sunt gata sa puna din nou mana pe sabie cum a facut Petru ,pana ce ,nu a fost luminat de Domnul.Este foarte bine sa tii la parerea ta si la a altora dar mai bine sa vedem ce zice Mantuitorul de ardoarea noastra de a-L sluji.De fapt sunt niste pasi care trebuiesc urmati,impliniti pentru a ajunge la starea placuta Domnului si iata-i...2 petru cap 1 vers 5,6,7 si 8.... ,,5 De aceea, dați-vă și voi toate silințele ca să uniți cu credința voastră fapta; cu fapta, cunoștința;
6 cu cunoștința, înfrânarea; cu înfrânarea, răbdarea; cu răbdarea, evlavia;
7 cu evlavia, dragostea de frați; cu dragostea de frați, iubirea de oameni.
8 Căci, dacă aveți din belșug aceste lucruri în voi, ele nu vă vor lăsa să fiți nici leneși, nici neroditori în ce privește deplina cunoștință a Domnului nostru Isus Hristos...Ecumenism nu ai sarit nici un pas?Domnul ARE mila si de mine si de tine.AMIN.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 12.05.2012, 19:36:12
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Iarta-ma, sora, dar la ce iti fososesc toate astea, cata vreme mai poti sustine, iata, ca Sfintii Parinti si-au dat si ei, bietii oameni cumsecade, cu ... parerea.
Chiar asta faceau? Isi dadeau cu parerea?... Te pomenesti ca scuipau si seminte, ale caror coji le aruncau spre interlocutori deodata cu ... parerile.
Mai, mai mai.... chiar nu putem iesi deloc din contextul tiganiei noastre autohtone? Din mrejele tv-ului si fituicilor de strada?
Sora, daca n-ai bagat de seama, Parintii si Biserica spun si fac altfel, altceva, altcumva.

M-ai necajit surioara cu expresia din postare (care sugereaza altele mai dihai pe dedesubt), m-ai necajit si iata, iti spun de la obraz: mai pune si matale mana pe bunul simt al lecturii, al studiului si pe rumegarea scrierilor Sfintilor Parinti. Ti-oi face mult bine si ne vei face si noua. Te rog!
Iarta-ma frate, nu am vrut sa te supar, sau sa supar pe cineva. Am folosit cuvantul parere cu sensul de credinta, credinta Sfintilor Parinti. Din cate stiu si hotararile Sinoadelor incepeau astfel: Parutu-ni-s-a noua si Duhului Sfant.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 12.05.2012, 19:37:01
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate Nicolae, mult ma mir de marturisirea pe care o faceti Ioannei, in legatura cu calugarii pe care fratia voastra i-ati intalnit.
Ma mir mult deoarece nu de putine ori m-a mangaiat Bunul Dumnezeu prin discutiile pe care le-am avut cu unii dintre calugarii nostri, din Bucuresti sau din alte zone ale tarii.
Nu stiu cum s-a facut, dar chiar si cand eram student la Teologie (am absolvit 1 an, doar unul singur din pacate) si mai deslusisem cate ceva din Scriptura, bunii calugari ma luminau si ma mangaiau prin cuvintele lor. E drept ca le dadeam tot creditul, ma aratam dornic si insetat de Adevar si nu aveam nici un gand de impotrivire fata de invatatura. Eram deschis. Iar apoi, in timp, tot ce am auzit din gura lor, nu doar ca a ramas valabil, dar s-a tot asezat, a dospit...
Asa incat, ce pot spune, poate ca ati voit sa obtineti ceea ce ati si obtinut.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 12.05.2012, 19:40:16
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Iarta-ma frate, nu am vrut sa te supar, sau sa supar pe cineva. Am folosit cuvantul parere cu sensul de credinta, credinta Sfintilor Parinti. Din cate stiu si hotararile Sinoadelor incepeau astfel: Parutu-ni-s-a noua si Duhului Sfant.
Da sora draga, desigur, ma iertati pentru iritare. Da, e cu totul altceva contextul pe care il citati. Nu e vorba de parere in sensul pe care il dam noi astazi termenului. E cu totul altceva, dar aceasta poate ne va lamuri un frate mai avansat in Teologie, cuvantul "Parutu-ni-s-a noua si Duhului Sfant" meritind, cred eu, o lamurire aparte.
Ma iertati,
Domnul sa va ocroteasca!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rezultate triplu test Mirela0110 Generalitati 6 11.11.2010 13:01:12
Dialogul ,intre sinceritate si viclenie flying Generalitati 3 08.06.2010 23:30:04
Un nou test sangvin detecteaza cancerul cu sase ani înainte de formarea tumorilor absolutep0wer Generalitati 7 08.06.2010 19:58:39