Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1301  
Vechi 13.04.2016, 02:11:26
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Florin, zici ca nu se poate sti cand a inceput sa se manifeste nemanifestatul, adica ceea ce numesti tu divinitatea primordiala.

Ok, dar macar in ce scop? Asta ati reusit sa aflati din multa voastra contemplatie apofatica?Ca sa ce? Care-i sensul, logica interna, intentia?

Un buddhist isi pune intrebarea in ce scop, care-i obiectivul, rostul, intentia pentru care a inceput s-o faca?

Avea nevoie divinitatea nemanifestata buddhista de ceva-altceva? De ce a inceput sa se manifeste si sa emane tot ce exista, daca odata emanate, scopul e sa revina cat mai curand in starea de nemanifestare?

Adica universul a iesit in forme multiple din starea aceea de nemanifestare absoluta, se chinuie o eternitate intr-un ciclu nesfarsit de incarnari si morti ca sa se intoarca tot acolo, in nirvana nemanifestarii absolute. La ce bun? Care-i ideea, intentia? Exista un plan cu cap si coada, cu un obiectiv, o tinta, ceva, orice?

De ce a trebuit nemanifestatul sa se manifeste?
De ce mai degraba exista lumea in loc sa nu fi fost nimic? De ce a inceput sa se manifeste in loc sa fi ramas in nemiscarea absoluta spre care tindeti acum toti care credeti in asta? Un buddhist se intreaba asta?

Are constiinta de sine divinitatea asta buddhista primordiala? A avut un plan, niste legi de respectat pentru a nu se ajunge la moarte, si pt a se evita karma? Moartea e fara de inceput?
Ca din legea karmei si samsarei nu se intelege deloc cum sufletul tinut captiv intr-un copac isi poate da seama de plan.

Divinitatea primordiala buddhista e si ea ignoranta? Daca nu, cum se poate ca tot ce exista in varii forme de viata, fiind de aceeasi esenta cu divinitatea sa sufere de ignoranta? Se intampla ceva in momentul asa-zisei purcederi, de isi uita natura si trebuie sa contemple la nesfarsit pentru a-si aduce aminte?

Divinitatea nu-i vine in ajutor? De ce ii lasa pe cei emanati sa se chinuie cu reincarnarile? Vrea sa ii invete o lectie? Mai multe? Scopul final al omului e acelasi cu scopul bursucului si al ciuboticii cucului? De a ajunge in nirvana? La ce foloseste trecerea dintr-un regn in altul, dintr-unul superior intr-unul inferior, incapabil sa mai evolueze? Cum isi cunoaste sufletul propria evolutie, daca intr-o presupusa viata anterioara a fost rumegatoare iar apoi buruiana? Ambele specii fiind necugetatoare.

Cum se poate ca in starea initiala de nemanifestare sa nu existe ignoranta dar odata inceput ciclul manifestarilor, toate cele ce purced din ea sa capete obligatoriu aceasta trasatura negativa generatoare de rau? Divinitatea buddhista a intentionat cu buna stiinta sa se intample asta?
Reply With Quote
  #1302  
Vechi 13.04.2016, 02:45:27
freehugs freehugs is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2012
Locație: Craiova
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru freehugs
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Eu cred ca daca omul il confunda pe Dumnezeu cu vreo plasmuire a mintii omenesti, poa' sa se alinieze la ce valori umane profunde vrea, ca in final va avea parte de dumnezeul creat dupa chipul si plasmuirea mintii lui, adica un idol ireal, si nu de Dumnezeul care a facut cerul si pamantul si pe care infinitul nu poate sa-l cuprinda, nici vreo minte de creatura sa-L imagineze, fiindca in fiinta Lui e absolut incognoscibil, de negandit, ne neinchipuit.
Singurul care ni-L poate indica pentru a nu-L imagina fiecare in fel si chip e Dumnezeu-Omul, Iisus Hristos!
A cauta doar reflectii ale lui Dumnezeu in bunatatea, iubirea, dreptatea creaturilor, si a nu vedea in Hristos nimic altceva decat in Buddha, e insasi esenta antihristica.


Buddhistii cred intr-o divinitate din care purcede tot ce exista. Nu? Prin urmare, atat divinitatea cat si lumea sunt eterne, fara inceput si fara sfarsit, lumea fiind emanatia acestei divinitati.

Crestinii ortodocsi cred intr-un Dumnezeu Treime, unul in Fiinta, in trei Persoane, care a creat lumea din nimic.
"Cred Intr-Unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul, Facatorul Cerului si al Pamantului, al tuturor celor vazute si nevazute".

Crestini cred ca starea de suferinta, boala si moarte nu e cauzata de Dumnezeu, nu e din vesnicie, ci provocatade pacatul neascultarii primilor oameni. Cu ajutorul diavolului, ingerul razvratit din libera lui alegere.

Buddhistii spun ca starea de suferinta si moarte exista din veci, ca n-are inceput si probabil nici sfarsit, fiind cauzata de ignoranta celor ce purced din divinitate. Pentru ca suferinta sa aiba sfarsit, si sa nu se tot reincarneze, trebuie sa scape de ignoranta.
Daca ar scapa de ignoranta, nu s-ar tot reincarna in nenumarate secvente existentiale fara sfarsit, ci ar pluti fara forma, in abisul si vacuitatea non-manifestarii.

Scopul ultim al buddhistilor e cum sa ajunga iar la starea de nemanifestare din care au purces. Problema e ca n-au cum sa-si aminteasca nimic de la o reincarnare la alta, asa ca o iau iar de la cap cu ignoranta.

Crestinii cred intr-un Dumnezeu iubitor si Proniator, care a creat lumea cu un scop clar si care atat de mult a iubit lumea, incat L-a dat pe singurul Sau Fiu sa fie rastignit pe Cruce spre iertarea pacatelor.
"Si intru Unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Unul Nascut, Care din Tatal S-a nascut, mai inainte de toti vecii.

Crestinii cred ca in afara de Tatal, Fiul si Sf. Duh, nimeni altcineva nu poate fi numit Dumnezeu, nimeni altcineva nu are esenta divina, nu e emanatie divina. Creatorul e singurul necreat. Creaturile nu au esenta divina si nici acces la ea. Au in schimb acces la har, dar pe alta cale. A smereniei, curatirii de pacate prin Sf. Taine, fara de care nu exista si nu poate exista nicio iluminare in afara de perverse inselari demonice!

Buddhistii cred intr-o divinitate din care purcede tot ce exista si deci toate au esenta divina.

Crestinii cred ca Singurul Fiu al lui Dumnezeu de aceeasi esenta divina cu Tatal si Sf. Duh e Iisus Hristos si ca S-a rastignit pe Cruce pentru iertarea si stergerea pacatelor lumii.

Buddhistii (unii din ei) cred ca Iisus e unul oarecare din nenumaratii iluminati divini care a parcurs nenumarate reincarnari.

Crestinii cred in Intruparea, Rastignirea, Moartea, Invierea si Inaltarea cu trupul a lui Hristos ca singura modalitate prin care umanitatea noastra sa fie unita prin har cu divinitatea, in Persoana Dumnezeului-Om.

Crestinii cred ca Hristos poate ierta pacatele si ca imediat dupa moarte, un om iertat nu are ce rele sa ispaseasca in asa-zise alte reincarnari.
Vezi cazul talharului de pe cruce! Hristos l-a iertat pentru toate relele, si ca talhar, cred ca facuse destule, si i-a zis "astazi vei fi cum Mine in Rai!" N-a urmat nicio reincarnare a talharului, ci a fost iertat si dus in rai!

Buddhistii nu cred in iertarea pacatelor facuta de Hristos, ci in legea implacabila a karmei si reincarnarii, eterna si ea.

Dumnezeu-omul in care cred crestinii are un nume care nu poate fi nicicum ignorat, nici folosit fraudulos de nimeni altcineva oricat ar fi de sfinti/iluminati/intelepti/jertfelnici/iubitori etc.
Un singur Om e de aceeasi fiinta cu Dumnezeu: Iisus Hristos! Nimeni altcineva dintre creaturi, niciodata sub nicio forma nu are, n-a avut si nu va avea aceeasi fiinta cu Tatal si Sf. Duh! Veac pururi!

Buddhistii considera tot si toate, ca fiind divine. Ei isi recunosc divinitatea in toate fapturile bune, blande, iubitoare etc. fiindca oricum toate sunt emanatii divine. Pentru buddhisti, lumea = dumnezeu! Totul e dumnezeu la buddhisti! Omul, pomul, randunica, soricelul, capra cu iezii, vantul, stancile, planetele, oceanul, cerul, norii, ingerii si diavolii, toate purced din divinitate, toate sunt dumnezeu! Doar trebuie sa contemple mult pana isi reamintesc asta. Toate trebe sa scape de ignoranta si sa afle ca asta e natura lor ultima! Dupa care urmeaza vacuitatea, nimicul absolut! Nirvana!
In crestinism, credem ca cei ce se cred egali/de aceeasi esenta cu Dumnezeu n-o sfarsesc prea bine. Lucifer&co, de ex.

etc., etc.

Si zici ca nu conteaza ce nume dau unii sau altii lui Dumnezeu!!!
Olala cate vorbe. Ce minte luminata! Cate intrebari!
Stiti tot ce fac/cred toti budistii si tot ce cred/fac toti crestinii . Oau!
Cunoasteti si care este esenta antihristica! Incredibil!
Cata siguranta! As spune fara sa exagerez ca dumneavoastra cunoasteti adevarul absolut!
Cam la ce nivel de sfintenie ati ajuns avand toata aceasta cunoastere?
Sunteti deja mantuita sau asteptati moartea sa aflati ?
__________________
"Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și neprihănirea Lui, și toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra.” (Mat. 6,33)
Reply With Quote
  #1303  
Vechi 13.04.2016, 02:53:37
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freehugs Vezi mesajul
Olala cate vorbe. Ce minte luminata! Cate intrebari!
Stiti tot ce fac/cred toti budistii si tot ce cred/fac toti crestinii . Oau!
Cunoasteti si care este esenta antihristica! Incredibil!
Cata siguranta! As spune fara sa exagerez ca dumneavoastra cunoasteti adevarul absolut!
Cam la ce nivel de sfintenie ati ajuns avand toata aceasta cunoastere?
Sunteti deja mantuita sau asteptati moartea sa aflati ?
Olala cate semne de exclamare. Oau!
Si ziceati, pe un alt post, ca traim cele mai frumoase si mirobolizante clipe ale istoriei lumii? Ca Tatal le lucreaza pe toate mai abitir ca oricind?
Pai atunci ce va mirati asa?!
Reply With Quote
  #1304  
Vechi 13.04.2016, 03:03:07
freehugs freehugs is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2012
Locație: Craiova
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru freehugs
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Olala cate semne de exclamare. Oau!
Si ziceati, pe un alt post, ca traim cele mai frumoase si mirobolizante clipe ale istoriei lumii? Ca Tatal le lucreaza pe toate mai abitir ca oricind?
Pai atunci ce va mirati asa?!
Ma mir de bucuros ce sunt, cum altfel?
__________________
"Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și neprihănirea Lui, și toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra.” (Mat. 6,33)
Reply With Quote
  #1305  
Vechi 13.04.2016, 03:07:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Eu cred ca daca omul se raporteaza si aliniaza la valorile profund umane (respectul fata de viata, fiinte, puterea de sacrificiu, daruirea de sine, dreptate, rabdare, afectiune...), in fapt iL iubeste si respecta pe unicul Dumnezeu, indiferent cum este acesta denominat.

In astfel de persoane, Dumnezeu poate fi cu usurinta recunoscut.
Aveti si raportorul pentru a masura acest aliniament sau doar e unul care tine de formale declaratii?

Unicul Dumnezeu?

Pai trebuie sa ne hotaram, daca e unic, nu poate in acelasi timp sa sustina si mantuirea prin incarnari succesive si cea intr-o singura, unica viata, prin credinta lucratoare in jertfa Fiului Sau.

De altfel, nici nu poate avea un Fiu, pentru ca ori e unicul, ori e Sf. Treime. Mi se pare mie sau "budhistii" tai n-au aflat inca de Sf. Treime?

Si tot asa.

Deci poti sa denominezi cat vrei, pana la urma tot la o nominare te intorci, cu pretentia ca a ta e mai isteatza, absoluta, rationala, etc. decat a altora.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1306  
Vechi 13.04.2016, 03:16:06
freehugs freehugs is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2012
Locație: Craiova
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru freehugs
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aveti si raportorul pentru a masura acest aliniament sau doar e unul care tine de formale declaratii?

Unicul Dumnezeu?

Pai trebuie sa ne hotaram, daca e unic, nu poate in acelasi timp sa sustina si mantuirea prin incarnari succesive si cea intr-o singura, unica viata, prin credinta lucratoare in jertfa Fiului Sau.

De altfel, nici nu poate avea un Fiu, pentru ca ori e unicul, ori e Sf. Treime. Mi se pare mie sau "budhistii" tai n-au aflat inca de Sf. Treime?

Si tot asa.

Deci poti sa denominezi cat vrei, pana la urma tot la o nominare te intorci, cu pretentia ca a ta e mai isteatza, absoluta, rationala, etc. decat a altora.
Bai frate eu nu stiu daca sa va iau in serios sau nu. Voi chiar nu puteti intelege ca exista si o alta perspectiva asupra lumii?
Pai unii budisti probabil ca nu au auzit de Sfanta Treime! Si nici nu o sa auda vreodata!
Voi chiar credeti ca Dumnezeu are treaba doar cu noi crestinii ortodocsi ? Bai frate suntem doar 5% ortodocsi pe lumea asta, tu crezi ca Dumnezeu ii ignora pe ceilalti 95% din oameni?
Cum poate cineva sa creada ca doar el are dreptate si restul sunt asa de umplutura?
__________________
"Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și neprihănirea Lui, și toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra.” (Mat. 6,33)
Reply With Quote
  #1307  
Vechi 13.04.2016, 03:17:43
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freehugs Vezi mesajul
Ma mir de bucuros ce sunt, cum altfel?
Bucurati-va cu cutremur. Nu de alta, dar precum ziceati, Tatal lucreaza...
Reply With Quote
  #1308  
Vechi 13.04.2016, 03:20:26
freehugs freehugs is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2012
Locație: Craiova
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru freehugs
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Bucurati-va cu cutremur. Nu de alta, dar precum ziceati, Tatal lucreaza...
Nu stiu cum vine asta, dar ma bucur cu bucurie.
__________________
"Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și neprihănirea Lui, și toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra.” (Mat. 6,33)
Reply With Quote
  #1309  
Vechi 13.04.2016, 03:21:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freehugs Vezi mesajul
Bai frate eu nu stiu daca sa va iau in serios sau nu. Voi chiar nu puteti intelege ca exista si o alta perspectiva asupra lumii?
Pai unii budisti probabil ca nu au auzit de Sfanta Treime! Si nici nu o sa auda vreodata!
Voi chiar credeti ca Dumnezeu are treaba doar cu noi crestinii ortodocsi ? Bai frate suntem doar 5% ortodocsi pe lumea asta, tu crezi ca Dumnezeu ii ignora pe ceilalti 95% din oameni?
Cum poate cineva sa creada ca doar el are dreptate si restul sunt asa de umplutura?
Bai frate, normal ca exista, problema apare atunci cand te declari crestin si ortodox dar din ce debitezi este evident ca perspectiva ta numai crestina nu e ca ortodoxa nici atat.

Dumnezeu are treaba cu toata lumea, evident, dar nu la modul ca le trimite idei delirante si contradictorii despre cine este si ce vrea de la ei.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1310  
Vechi 13.04.2016, 03:23:32
freehugs freehugs is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2012
Locație: Craiova
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru freehugs
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bai frate, normal ca exista, problema apare atunci cand te declari crestin si ortodox dar din ce debitezi este evident ca perspectiva ta numai crestina nu e ca ortodoxa nici atat.

Dumnezeu are treaba cu toata lumea, evident, dar nu la modul ca le trimite idei delirante si contradictorii despre cine este si ce vrea de la ei.
Bine frate, ai dreptate, dar astia care nu au auzit toata viata lor de ideile noastre luminate, cum e cu ei?
__________________
"Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și neprihănirea Lui, și toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra.” (Mat. 6,33)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Citate preferate, cugetari, vorbe de duh silverstar Generalitati 1175 03.08.2016 15:54:36
Cugetari ORTODOXE ! cristiboss56 Pocainta 80 02.07.2015 22:05:47
Cugetari si Citate Ortodoxe adorcrysti Generalitati 90 12.11.2014 22:55:18
Cugetari despre Hristos florin.oltean75 Generalitati 55 07.04.2012 11:13:01
Cugetari de Craciun florin.oltean75 Generalitati 5 25.12.2011 21:14:10