Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 07.12.2016, 16:14:09
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Si cum ramane bre cu "Lasa mortii sa-si ingroape mortii ? " pe care a spus-o Hristos ?
Sa nu-mi spui ca se refera la papusi animatronice :))[/quote]Hm... Chiar ai impresia că Hristos ar fi sugerat că morții sapă gropi în cimitir pentru alți morți? Hai să fim serioși!
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 07.12.2016, 16:18:48
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Chiar ai impresia că Hristos ar fi sugerat că morții sapă gropi în cimitir pentru alți morți? Hai să fim serioși!
Bre tu ai zis ca mortii sunt morti.Deci daca mortii sunt morti cum poate mortul sa ingroape alt mort ?
Na parascovenie....
Uite d-asta imi place Ortodoxia domne.Ca este coerenta.La altii se intinde firul prea tare si se rupe.Face poc si gata...
Reply With Quote
  #143  
Vechi 07.12.2016, 16:21:01
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Bre tu ai zis ca mortii sunt morti.Deci daca mortii sunt morti cum poate mortul sa ingroape alt mort ?
Na parascovenie....
Uite d-asta imi place Ortodoxia domne.Ca este coerenta.La altii se intinde firul prea tare si se rupe.Face poc si gata...
E atât de coerentă că-L contrazice până și pe Dumnezeu! Până se rupe firul... bineînțeles.
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 07.12.2016, 16:37:05
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
E atât de coerentă că-L contrazice până și pe Dumnezeu! Până se rupe firul... bineînțeles.
"Lasa mortii sa-si ingroape mortii " a spus Hristos.Vezi ca Dumnezeu intelege prin moarte altceva decat intelegem noi.
Adica oricine se desparte de Dumnezeu (fie in ca este in viata asta) este mort.El devine viu din nou in momentul cand se aproape de Dumnezeu iarasi sau se indreapta spre Dumnezeu din nou.Dar unde mai intalnim noi chestia asta ?

Auzi coane' ia fii atent aciulea:

Și i-a zis fiul: Tată, am greșit la cer și înaintea ta și nu mai sunt vrednic să mă numesc fiul tău.
22. Și a zis tatăl către slugile sale: Aduceți degrabă haina lui cea dintâi și-l îmbrăcați și dați inel în mâna lui și încălțăminte în picioarele lui;
23. Și aduceți vițelul cel îngrășat și-l înjunghiați și, mâncând, să ne veselim;
24. Căci acest fiu al meu mort era și a înviat, pierdut era și s-a aflat. Și au început să se veselească.


Uite-bre mortii tai nu numai ca vorbesc, dar ce fac ei... fac p-o-c-a-i-n-t-a
Si in acel moment ce spune Dumnezeu ? Spune "ca acest fiul al meu era mort si a inviat " adica cel ce crede in Dumnezeu are viata vesnica cu Dumnezeu.Cine nu cred in Dumnezeu are viata vesnica cu dracu'
Naspa frate, rau de tot.
Vezi ca Scriptura atrage atentia ca desi suntem vii biologic s-ar putea sa devenim fara sa stim morti sufleteste.Iar trupul nostru este de tzarana , pe care odata ce-l lepadam(adica murim trupeste) ne ducem viata noastra reala, cea sufleteasca.
Iti mai reamintesc ca noi suntem spirite in invelisuri biologice ca sa existam
in aceasta lume.Forma noastra biologica este materializarea interctiunii noastra cu aceasta lume.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 07.12.2016, 17:12:50
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Iar încurcăm borcanele și nu e bine. Metafora e una și moartea adevărată e alta. Cât trăiește omul încă există speranță de a se împăca cu Dumnezeu. Când are loc adevărata despărțire de Dumnezeu, nu se mai poate face nimic, la fel după momentul morții. Vezi, de aici se trage și erezia pomenilor, parastaselor și a rugăciunii pentru morți.
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 07.12.2016, 17:17:12
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Cum nu am adus argumente? Nu am adus eu dar au adus altii... Cum spune Pavel ca cunoaste un om care... In trup sau in afara lui... Deci cum in afara lui ? Visa? Apoi biblia spune ca Iisus este primul înviat din morti si tu spui ca altul e sensul ? Adica rastalmacesti ! Tu nu intelegi ca te faci de ras aici? Sau scopul tau e ca din 1000 de oameni poate prostasti vreunul? Numai voi cu iehovistii in general nu puteri accepta ca Dumnezeu nu e un Dumnezeu al mortilor. Asemănarea voastră cu ei e văzută si de ceilalti protestanti. Ps când unele scrieri ale lui White sau dovedit a fi plagiate din scrierile lui Smith a-ti zis ca pe vremea aia nu se considera plagiat asa cum se considera astăzi. Dar de ce avea nevoie White sa plagieze dupa ala când era cicase inspirata ?
Reply With Quote
  #147  
Vechi 07.12.2016, 17:23:40
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Iar încurcăm borcanele și nu e bine. Metafora e una și moartea adevărată e alta. Cât trăiește omul încă există speranță de a se împăca cu Dumnezeu. Când are loc adevărata despărțire de Dumnezeu, nu se mai poate face nimic, la fel după momentul morții. Vezi, de aici se trage și erezia pomenilor, parastaselor și a rugăciunii pentru morți.
Dar nu-s erezii bre.Aici e confuzia ta mirifica.

Bre ia fi atent aciulea:
5. Și iată, Doamne, Tu le-ai cunoscut pe toate și pe cele din urmă și pe cele de demult; Tu m-ai zidit și ai pus peste mine mâna Ta.
6. Minunată este știința Ta, mai presus de mine; este înaltă și n-o pot ajunge.
7. Unde mă voi duce de la Duhul Tău și de la fața Ta unde voi fugi?
8. De mă voi sui în cer, Tu acolo ești. De mă voi coborî în iad, de față ești.
(Psalm 138)
Viata noastra reala incepe de abia dupa ce murim trupeste. Iar daca Dumnezeu s-a milostivit de om sa-l salveze si apoi a murit pe Cruce pt ai invia si pe cei din Iad, atunci tot Dumnezeu pentru pocainta celor de pe pamant cat si suferinta celor din iad , poate sa aduca suflete din iad in Rai.

Mai mult ceea ce sustii tu se contrazice cu "Unde mă voi duce de la Duhul Tău și de la fața Ta unde voi fugi? "
Ori daca ai muri de tot atunci ai asta ar fi o solutie ipotetica sa nu te mai gasesca Dumnezeu.Dar cum uite ca Psaltirea te contrazice profund.
Deci la renunta la prostia asta ca omul moare de tot cand leapada invelisul
biologic.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 07.12.2016, 18:08:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Trasă de păr interpretarea! Căci afirmația (”morții nu mai știu nimic”) Îi aparține lui Dumnezeu, nu mortului. Mortul nu este un fel de zombi care umblă aiurit pe pustii, ci nu mai are nici un fel de activitate, fizică, mentală, ori spirituală. Mortul e... mort! Înțelegi?
Imi pare rau, dar nu asta reiese din versetele in cauza decat daca le tragi tare de par :)


Citat:
Păi tocmai de aceste cuvinte ale Scripturii vorbesc eu aici, nu de cuvintele oamenilor, oricine ar fi ei. Apropo, Miller era baptist și credea în nemurirea [necondiționată] sufletului. Te invit și pe tine să dai credit Scripturii, nu părerilor discutabile ale oamenilor.
Pai am urmat studiul biblic care ti l-am trimis si tie si mi se pare foarte pertinent.

Nu si interpretarile tale.

Citat:
Încă o dată:Scriptura trebuie tălmăcită de ea însăși, nu forțată pe calapodul prejudecății tale.
Sau a prejudecatii tale.

Citat:
Dacă ai pretenția că cunoști tainele lui Dumnezeu, treaba ta; eu rămân la ce este scris, nu fac speculații cu privire la natura lui Dumnezeu (respectiv la cum e posibil să fi murit Omul Dumnezeu).
Adica Hristosul adventist nu este o singura persoana, sunt doua ca un soi de siamez spiritual sau cum? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 07.12.2016, 18:10:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
E atât de coerentă că-L contrazice până și pe Dumnezeu! Până se rupe firul... bineînțeles.
Nu dom'le ar trebui sa facem ca voi, cand apare incoerenta si inconsecventa doctrinara, hop bagam misterul pe fir si propunem fantasmagorii spirituale ca posibile explicatii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 07.12.2016, 18:12:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Iar încurcăm borcanele și nu e bine. Metafora e una și moartea adevărată e alta. Cât trăiește omul încă există speranță de a se împăca cu Dumnezeu. Când are loc adevărata despărțire de Dumnezeu, nu se mai poate face nimic, la fel după momentul morții. Vezi, de aici se trage și erezia pomenilor, parastaselor și a rugăciunii pentru morți.
Omu' ti-a dat un exemplu clar vizavi de moarte ca despartire de Dumnezeu, ca tu ziceai ca asta se intampla doar dupa Judecata - deci nu cunosti Scriptura.

Acum o dai pe alta parte a minciunii, ca deh, "nu e despartire adevarata" introducand fantezii care calca in picioare textul Sf. Scripturi.

Ba e foarte adevarata si o data cu moartea devine doar definitiva, atata tot.

Este clar ca moartea este de doua feluri: fizica si spirituala.

Si in ambele cazuri inseamna o despartire, trup-suflet si om-Dumnezeu.

Dar te faci ca nu vezi, ca deh..ceea ce nu scrie la noi in manual, nu mai vedem in Sf. Scriptura.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 07.12.2016 at 18:15:14.
Reply With Quote
Răspunde