Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 18.01.2017, 20:50:14
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Răspunsul tău la această problematică fiind care? Bineînțeles însoțit de procesul intelectual aferent, de o logică sănătoasă însoțită de argumentul biblic și nu de agurida administrată cu lingurița Sf.Tradiții.
Agurida administrata cu lingurita Sfintei Traditii.
Dar tu stii ce este Sfanta Traditie? Din ce tin minte VT a fost 'colectat' in sute de ani, in 1300 de ani.
Aceeasi lucrare a Duhului Sfant a fost consemnata in multe locuri, iar unele din ele au fost selectate.
Sfanta Traditie nu conta in oale si ziduri, consta in revelatia lui Dumnezeu timp de 2000 de ani. Pentru ca Duhul Sfant este cu noi de 2000 de ani in caz ca nu stii, si nu a aparut dupa ploaia sectara si nu iese din Biblie cand o deschizi.

Arunci cuvinte fara sa stii o boaba despre Ortodoxie. Ai trecut de la Ortodoxie la Adventism ca o vita la taiere, nestiind o boaba, dar fiind 'ferm convins de contrariul'.

Habar nu ai despre ce vorbesti pe scurt.

Mai bine sa o urmezi pe Hellen White si altii care asteapta a 2-a venire in costume albe.
Apropo, cand ati planificat urmatoarea venire a lui Hristos.
Acum cum vine? Pe nori, sau cum? De fapt a venit pe nori, dar ascuns. Acum o sa vina pe norisori, dar o sa fie ceata si nu o sa se vada.

Tu nu iti vezi ridicolul consortilor si in special al celor care ar trebui sa fie 'mentori' si profeti?
Reply With Quote
  #202  
Vechi 18.01.2017, 20:52:42
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Topicul acesta este despre suflet și nu despre adventiști, sabat, zeciuială, ori frustrarea cuiva care nu a putut răspunde satisfăcător la chestiunile respective pe topicele aferente.
Deci, dacă nu există un argument logic și biblic în același timp cu privire la ce fel de înviere au avut parte sfinții respectivi, eu zic s-o lăsăm așa.
Gigele argumentul suprem este REVELATIA DIRECTA LUI DUMNEZEU care este mai presus de Scriptura pentru ca Dumnezeu cel Viu este primul si nu Scriptura.
Sau voi l-ati dat jos pe Dumnezeu si ati asezat Scriptura in locul lui si va inchinati foilor si cartilor pe care le-ati transformat in idoli???

Argumentul logic si biblic este ca asa s-a consemnat si sunt marturii scrise.
Au 'inviat' in sensul deplin al invierii omenesti. Si apoi au murit.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 18.01.2017, 20:56:07
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
M-am prins domnule G, și nu de acum, ci încă de pe când am trecut de la Ortodoxie la Adventism. Sufletul e terenul de bătălie între Dumnezeu și diavol într-adevăr.
Cât privește prima problemă, după ce vă puneți de acord cu dl. Simpllu și cu dogma ortodoxă, poate mai discutăm acest aspect.
Si totusi care e problema ta? Ortodoxia?
Pentru ca ai o problema si nu stii care este...
Scriptura? Dumnezeu? Invierea?

Daca tragem linie in urma tuturor lucrurilor ramane unul singur:
la Inviere Hristos le va spune unora: DEPARTATI-VA DE LA MINE voi cei care lucrati faradelegea. Si acestia vor fi dintre falsii profeti....
Lumea va fi impartita in minciuna si adevar, intre confesiuni si Biserica ADEVARULUI. Si exista o singura Biserica, cea a Adevarului.
Reply With Quote
  #204  
Vechi 19.01.2017, 05:27:24
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asa ca gusta si tu din propria doctorie...pai vezi, se poate, de ce scuipi acum?
Da, ai dreptate, doar că eu eram pe subiect, pe când tu nu. Și continui s-o comiți...
___

Domnule G & Co., sunteți buni să deschideți un topic despre adventiști, poate reușim acolo să scriem despre subiectul atât de nedezbătut aici. Mulțumesc.
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 19.01.2017, 09:53:12
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Da, ai dreptate, doar că eu eram pe subiect, pe când tu nu. Și continui s-o comiți...
___

Domnule G & Co., sunteți buni să deschideți un topic despre adventiști, poate reușim acolo să scriem despre subiectul atât de nedezbătut aici. Mulțumesc.
Stai linistit ca s-a dezbatut suficient pe alte threaduri suficient din protestantism; poti sa deschizi tu un topic si sa-l transformam in camp de lupta si de polemica intensa.
Chiar crezi ca mesajul tau este atat de drept si de corect si de argumentat incat sa ajungi la vreo concluzie pe subiectul 'adventism'?


Si oricum postarile tale seamana a 'pescar' plecat la pescuit, mai degraba lup imbracat in haina de oaie care vinde nestiutorilor ceea ce nici el nu cunoaste.

Last edited by gpalama; 19.01.2017 at 09:58:33.
Reply With Quote
  #206  
Vechi 19.01.2017, 10:52:09
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Stai linistit ca s-a dezbatut suficient
Atunci închideți frate și acest topic, că văd că mai nou se poartă...
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 20.01.2017, 13:52:53
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Dacă până acum erai adeptul concepției dualiste (trup+suflet), acum ai devenit ”trialist”?
faptul ca eu am devenit trialist, nu are importanta. Spune Biblia ca omul are un suflet sau nu?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #208  
Vechi 20.01.2017, 15:56:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Da, ai dreptate, doar că eu eram pe subiect, pe când tu nu. Și continui s-o comiți...
Pai n-ai bagat tu la subiect si Sfanta Traditie ortodoxa?

Bagam si noi Nesfanta traditie adventista de ziua a septea.

Bagat apel la ratiune si Scriptura?
Trebuie sa definim ce inseamna "ratiune" si "Scriptura" din perspectiva adventista, nu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 20.01.2017, 16:00:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
faptul ca eu am devenit trialist, nu are importanta. Spune Biblia ca omul are un suflet sau nu?
Zice ca are da' e un fel de abur ce dispare, cand omu' moare.

Nu asta e problema, problema e ca omului nu-i mai place Scriptura cand trebuie sa apeleze la doctrinele lui pentru a analiza chestiunea mortii pe Cruce.

Ca daca ar fi dupa definitia adventista, devine hilara treaba: Dumnezeu a disparut 3 zile.

Daca nu e asa, atunci n-a murit deci e pacaleala.

Daca vreti sa bagati un adventist in ceata puteti sa-i puneti in fata dilema asta - se blocheaza ca vitelul la poarta noua si ii s-a zis cu elanul "misionar".

In cel mai fericit caz, o sa incerce o explicatie stupida, de care se pote rade si o saptamana.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 20.01.2017, 18:42:55
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Imi pare rau, dar nu asta reiese din versetele in cauza decat daca le tragi tare de par :)



Pai am urmat studiul biblic care ti l-am trimis si tie si mi se pare foarte pertinent.

Nu si interpretarile tale.



Sau a prejudecatii tale.



Adica Hristosul adventist nu este o singura persoana, sunt doua ca un soi de siamez spiritual sau cum? :)
Nu știai? Ereziile adventismului includ și erezii hristologice. Un criptonestorianism, ca săfie mai clar.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare