Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 23.08.2010, 21:29:55
vasinec77 vasinec77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Chiar de ar fi sarbatorit Hristos Pastele cu Azimi painea dospita pentru noi
Nu conteza ce a facut Hristos. Nu este EL modelul nostru. Stim noi mai bine ce avem de facut. Asta ati vrut sa spuneti?

P.S. Sunt convins ca mai sunt si alte exemple in care Domnul Iisus Hristos a facut sau poruncit intr-un fel, iar noi facem cum ne spun invataturile sau poruncile omenesti.

P.S.2. Ca tot vorbim de Hristos si Sfanta Impartasanie: de ce nu se face spalarea picioarelor, asa cum a facut-o Domnul Iisus Hristos (spre invatatura noastra) si ne-a indemnat si pe noi sa facem la fel? Pentru edificare, cititi Ioan 13:14,15. Domnul Iisus Hristos este foarte limpede, in ceea ce face si spune, referitor la acest ritual din cadrul Sfintei Impartasanii.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 23.08.2010, 22:31:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec77 Vezi mesajul
de ce nu se face spalarea picioarelor,
În fiecare an, de Joia Mare, Sf Părinte Papa spală picioarele a 12 tineri diaconi. La rândul lor, episcopii de rit roman tradițional, cu ocazia Liturghiei Crismale când sunt prezenți toți preoții și se sfințește uleiul care va fi folosit pentru adminsitrarea Sf Mir, spală picioarele tuturor preoților prezenți.

Totuși, ritualul spălării picioarelor nu este esențial Liturghiei. Nici existența sării pe masă, care să fie răsturnată de voluntari precum dv, nu este esențială, deși a a avut loc la Cina cea de Taină. Esențiale Liturghiei (=condiții fără de care Prefacerea nu are loc) sunt: existența unui preot ca Alter Christus, existența materiei proprii (pâine și vin), formula Prefacerii și intenția de Prefacere.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #33  
Vechi 23.08.2010, 23:16:32
vasinec77 vasinec77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Totuși, ritualul spălării picioarelor nu este esențial
Normal ca nu este esential acest ritual. A fost practicat de Domnul Iisus Hristos si tot EL ne-a indemnat sa facem la fel. "Deci, dacã Eu, Domnul si Învãtãtorul vostru, v-am spãlat picioarele, si voi sunteti datori sã vã spãlati picioarele unii altora. Pentru cã Eu v-am dat o pildã, ca si voi sã faceti cum am fãcut Eu."(Ioan 13:14,15). Esential este sa facem ceea ce ne invata capii bisericii, in special cel care este considerat loctiitorul lui Hristos.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 23.08.2010, 23:23:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Deocamdată, capul Bisericii mele, locțiitorul lui Cristos, spală picioarele tinerilor apostoli. Dar în cazul dv ? Dv când v-a spălat picioarele ultima dată pastorul ? Dar profetesa dv Elena G. Albu, avea acest obicei la liturghia sâmbătală ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #35  
Vechi 23.08.2010, 23:26:07
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Post

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dar profetesa dv Elena G. Albu, avea acest obicei ?
,,Elena Albu"...foarte tare frate Un fel de Nuti Albu? :)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 24.08.2010, 00:00:47
vasinec77 vasinec77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Deocamdată, capul Bisericii mele, locțiitorul lui Cristos, spală picioarele tinerilor apostoli. Dar în cazul dv ? Dv când v-a spălat picioarele ultima dată pastorul ? Dar profetesa dv Elena G. Albu, avea acest obicei la liturghia sâmbătală ?
Cu ocazia fiecarei Sfinte Impartasanii, noi ne spalam picioarele unii altora, asa cum ne-a invatat Domnul Iisus Hristos. Pastorul participa la acest ritual al umilintei si slujirii, la fel ca orice simplu credincios.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 24.08.2010, 00:07:10
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec77 Vezi mesajul
Cu ocazia fiecarei Sfinte Impartasanii, noi ne spalam picioarele unii altora, asa cum ne-a invatat Domnul Iisus Hristos. Pastorul participa la acest ritual al umilintei si slujirii, la fel ca orice simplu credincios.
La noi este altfel. Mai intii ne calcam in picioare dupa care ne cerem iertare unii la altii.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 24.08.2010, 00:44:32
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec77 Vezi mesajul
Cu ocazia fiecarei Sfinte Impartasanii, noi ne spalam picioarele unii altora, asa cum ne-a invatat Domnul Iisus Hristos. Pastorul participa la acest ritual al umilintei si slujirii, la fel ca orice simplu credincios.
Dar de ce va spalati unii altora picioarele? V-ati curatat in rest de toate pacatele si doar picioarele va sunt murdare, asa ca in cazul apostolilor?!?
Reply With Quote
  #39  
Vechi 24.08.2010, 03:47:06
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Dar de ce va spalati unii altora picioarele? V-ati curatat in rest de toate pacatele si doar picioarele va sunt murdare, asa ca in cazul apostolilor?!?
Dar oare prostituata Maria Magdalena era spalata de pacate de a trecut la spalat de picioare cu parul ei?
Pe asta cu curatia sufleteasca inainte de spalat de picioare de unde ai mai scos-o?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 26.08.2010, 21:04:24
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec77 Vezi mesajul
Cu ocazia fiecarei Sfinte Impartasanii, noi ne spalam picioarele unii altora, asa cum ne-a invatat Domnul Iisus Hristos. Pastorul participa la acest ritual al umilintei si slujirii, la fel ca orice simplu credincios.
Ce frumos!! Unde se intampla asta? As dori si eu sa particip daca se poate.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
cina cea de taina, paine dospita, paine nedospita, pesach



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuitorul si zambetele Eliana Generalitati 36 19.06.2012 14:59:59
Sa-l visam pe Mantuitorul tigerAvalo9 Generalitati 14 25.08.2011 10:48:50
A cina cu necunoscuti Anca-Miha Generalitati 34 18.12.2008 22:39:27