Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 25.03.2013, 16:08:09
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Eu am înțeles că Dumnezeu Se lasă cunoscut nouă oamenilor pe măsura puterii noastre de a ne folosi de Revelație. Ne dezvăluie doar ceea ce ne este de folos pentru mântuire, ținînd mereu cont de starea noastră (căzută).
Dealtfel, Revelația e un proces desfășurat în trepte succesive, funcție de cei cărora Domnul li S-a înfățișat și de etapele Planului mântuirii, care a trecut prin metamorfoze succesive până la culmea Întrupării și lucrării jertfelnice a Domnului Iisus Hristos.
Într-un fel se arată Dumnezeu evreilor din vechime, de pildă lui Moise, în alt fel creștinilor de astăzi... Noi nu suntem ca Moise și nici Moise nu este ca noi.

Într-un dialog doar cu numele, așadar mai bine zis într-un monolog autist, emițătorul nu ia în seamă particularitățile receptorului. Legea junglei, a stăpânului dictator, a teroristului - iată cum ar suna o astfel de situație de comunicare. Una avînd ca singură miză: puterea absolută. Or, e limpede că Dumnezeu nu obișnuiește să se poarte ca un dictator, ci mai degrabă ca un tată blând, puternic, răbdător și atât de iertător. E drept că uneori și pedepsitor.

Într-o relație deplină, unde se manifestă iubirea și prețuirea, fiecare ține cont de însușirile și limitele celuilalt. Înclin să cred, așadar, că Domnul, știindu-ne cum suntem și preștiind totul, ne-a vorbit despre Tatăl întrucât această ipostază ne este nouă cel mai de folos.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna "a merge" la Tatal? Sergiu_B Spiritualitatea ortodoxa 27 21.08.2013 18:51:12
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Nelamuriri din citate - "nu esti de-al Nostru" sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 61 15.12.2012 20:09:01
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Cine suntem? Ne ducem in lume si cautam tot "al nostru si ai nostri"? sophia Generalitati 40 03.05.2010 22:06:45