Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Istoria bisericii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 30.01.2013, 03:03:42
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
O sa ne straduim cei de pe forum sa luam legatura cu BOR, ca si BOR sa-si faca timp si sa ia legatura cu tine!!!!
Va rog sa ma iertati de aceasta grava omisiune, dar cred ca mi se trage din momentul in care am citit de calitatea indoielnica cica al unor sfinti.
Auzi, calitatea de model tu care postezi la thred-ul ,,sa ne amuzam oleaca" - impreuna cu fratele tau neagu - glume porcoase sau cu idolul tau, cu care nu v-asi dori pentru nimic in lume, credeti-ma, sa va pupati bot in bot in eternitate, dar daca il iubiti asa de mult...
Sa ne rugam pentru cei bolnavi
si sa ii rugam sa se roage si ei pentru noi, bolnavii inaintea Domnului...
Reply With Quote
  #152  
Vechi 30.01.2013, 11:58:23
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Probabil din cauză că am preluat-o de la dl. Pleșu.

În rest, cu totul de acord în ce privește raportul dintre vorbă și faptă. Întotdeauna am căutat să-i urmez pe cei în a căror viață se reflectau vorbele lor, ocolindu-i pe cei care doar citau. E nevoie de cuvânt viu.

În ce privește relativizarea icoanei prin alăturarea cu imaginile profane... Nu știu ce să zic. Depinde foarte mult de privitor, de ochiul său. Iar în cazul elevilor, depinde dacă cineva le deschide ochii, dacă-i învață să privească icoana. Altfel, sfințenia obișnuiește să invadeze mundanul în Ortodoxie.

Mă tem că prea mic. Abia mă deprind, încet, încet, să privesc icoana mai cu atenție, să-i descopăr teologia ascunsă, criptată uneori. Primul duhovnic pe care l-am avut era un bun cunoscător al limbajului iconografic. Cred că ceva am păstrat și eu din ce mi-a dăruit.
Da-mi voie sa ma plec in fata randuielilor lui Dumnezeu prin care tu mi-ai dat un raspuns atat de cumine si plin de povete intelepte!
Reply With Quote
  #153  
Vechi 11.02.2013, 17:44:10
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit De citit tot articolul!

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Îmi pare rău Dumitre, dar faptul că sunt atâția care au bătut și li s-a deschis mă face să zic ce am zis și susțin în continuare.
A, că e unul sau altul, ateu din neștiință ... e una. Dar tu, care zici că 12 ani ai încercat...
http://www.crestinortodox.ro/editori...de-139398.html

Hristos S-a definit pe Sine drept usa spre mantuire. "Eu sunt usa. De va intra cineva prin Mine, se va mantui…" (Ioan 10, 9). In aceasta situatie, usa nu mai este un obiect, ci o persoana. Trecerea prin ea neputandu-se realiza in chip mecanic, ci numai prin dialog. Fiind o usa vie, ea nu are nevoie de un afis cu privire la modul ei de intrebuintare. Fiecare o poate deschide intr-un mod propriu. Unul o deschide prin cuvinte de multumire, de iertare, altul prin fapte de milostenie etc.

Se poate intampla ca unii sa bata in aceasta usa si sa nu li se deschida. In astfel de situatii nu usa e cauza nedeschiderii, caci ea nu este selectiva. Cauza neintrarii sta in cel care bate. Acesta bate in ea ca in orice alt obiect. Nu o vede ca fiind total diferita de tot ce exista. Gestul acestuia e asemanator cu cel care desi se roaga lui Dumnezeu, nu primeste raspuns la cereri, pentru ca doreste cele ce nu ii sunt necesare pentru mantuire.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 24.03.2013, 16:07:52
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La mulți ani, dragi ortodocși, astăzi, cu prilejul Duminicii Ortodoxiei!

Să-I mulțumim lui Dumnezeu pentru mângâierea sufletească de care avem parte datorită icoanelor nefăcute de mână de om.
Să-I mulțumim lui Dumnezeu și pentru icoanele pictate cu pioșenie, în post și rugăciune, după canoanele ortodoxe.

http://www.teologiepentruazi.ro/2012...todoxiei-2012/
Reply With Quote
Răspunde