Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.03.2017, 10:27:36
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit Avort - dilema

Am o prietena care mi-a destainuit niste probleme fata de care am ramas perplex. Nu am stiut ce sa ii zic.

Recent a fost diagnosticata cu cancer la san. Ea e din Republica Moldova. Acolo doctorii i-au raspuns sec ca mai are 6 luni de trait. Totusi, cu greu, a reusit la Bucuresti sa se trateze si a avut o operatie de succes si a scapat de aceasta boala.

Revenind, ea s-a nascut cu doua utere. Unul mai mic si altul mai mare. Inainte de operatia la san ea fusese insarcinata, dar nu stia. Nu a fost depistata sarcina nici de doctori. Aceasta sarcina s-a lipit de uterul mic. Toti doctorii i-au zis ca o sa fie imposibil de dus sarcina la capat. Din cauza uterului, plus a tratamentului violent la care a fost nevoita sa se supuna. Cu alte cuvinte, putea sa faca avort spontan in orice moment. In aceasta situatie ea a apelat la chiuretaj. A facut avort premeditat. Doctorul care a "rezolvat-o", s-a comportat foarte urat cu ea si dupa experienta mi-a zis ca se simte la capatul puterilor. Are ganduri suicide.

I-am recomandat sa isi caute un preot. Totusi, m-a depasit situatia. Cel mai tare ma sperie sa nu isi duca gandul suicid la infaptuire. A fost prima data cand am privit un om si i-am vazut chipul asa de intunecat.

E prima data cand am intalnit un caz de avort fata de care nu mai pot sa obiectez. Eu sunt anti-avort fara nici o discutie.

Cum sa interpretez acest caz dupa invatatura ortodoxa? Ce sa ii zic?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.03.2017, 11:10:41
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Când e omul la mare supărare cred că cel mai important e să simtă o mână caldă pe umăr, o îmbrățișare din inimă, care să-i spună că nu e singur în necazurile lui.

Apoi va putea primi și ceva din credința ta că moartea oricărui credincios e spre înviere, dacă se apropie de Hristos.

Gândul la sinucidere ar putea fi din cauză că simte că persoana ei nu are valoare pentru cineva. Dacă pentru tine are valoare, va simți asta. Și în felul ăsta va putea înțelege, crede și simți că, dacă unui om îi pasă, lui Dumnezeu îi pasă de o mie de ori mai mult de ea și o vrea vie pentru totdeauna.

Cât despre avort, fă în așa fel ca să nu simtă că o judeci. Dacă o preocupă, dă-i speranță, vorbește-i de iertare. Dacă s-a spovedit și Dumnezeu a iertat-o, să primească această iertare cu toată inima și credința; să se ierte și ea însăși.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 28.03.2017 at 13:47:33.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.03.2017, 11:35:55
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Mi-a zis ca nu o mai incalzeste nimic. De fapt, compatimirea doar o enerveaza. Eu ii inteleg starea. Nu am trecut prin ce a trecut ea, dar am avut de-a face cu demonul deznadejdii. I-am zis ferm ca orice fapta incepe de la gand. Si gandul ce il are ea e cel mai pervers si periculos. Coincidenta a facut ca fix in aceasta perioada sa il (re)citesc pe Sfantul Ioan Scararul. Nu am stiu cum sa ii exprim catehetic, fara sa mentionez de "demoni". Ea e fata crescuta in ortodoxie. Accepta invatatura Bisericii si mostenirea neamului. Fix cand m-am revazut cu ea avea un tricou inscriptionat cu: "Patrie, Neam, Ortodoxie."

O macina ideea ca a facut avort. A zis ca in orice alta situatie nu ar fi apelat la gestul asta. Eu sunt fara cuvinte. Eu cu ea nu suntem foarte apropiati. Am cunoscut-o ocazional, a venit la mine in oras cu treaba si nu cunostea pe nimeni. Si m-a rugat cineva sa am grija de ea cat sta in vizita. Si acum mi s-a confesat si mi-a zis ca partea cu avortu nu a mai spus-o la nimeni. Familie sau apropiati. Iar eu nu am fost in stare sa ii spun un cuvant intelept. In momentul ala m-am rugat in inima si m-am blocat. Si ma tot framant sa ii spun ceva. Acum iar e plecata. I-am mai scris, dar tot ce am putut sa ii zic a fost: "te rog sa ai grija de tine."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.03.2017, 11:42:24
SalutSuntAdrian SalutSuntAdrian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2017
Mesaje: 1
Implicit

Fecioara Maria este nadejdea celor deznadajduiti.

Pe mine chiar zilele trecute m-a ajutat Fecioara Maria dupa ce m-am rugat. Si din tristete m-a dus la optimism.

Poate o ajuta si pe ea daca s-ar ruga. Si, la fel, si tu te poti ruga pentru ea. Eu cred ca o sa o ajute si pe ea si daca ajunge sa planga atunci isi curata inima.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.03.2017, 11:58:39
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

cam cate milioane de romance or fi facut avorturi dupa 1965? cam cate milioane dintre acestea au comis sacrilegiu? cate dintre ele or fi avut parte de intelegerea preotilor?

e greu de indrumat un om aflat intr-o astfel de suferinta, cel mai greu caz de cand sunt eu pe forum.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.03.2017, 12:01:42
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Într-adevăr, întâi de toate trebuie să ne rugăm pentru ea.
Și, iarăși, atunci când nu știm ce să-i răspundem cuiva, să cerem ajutorul de la Dumnezeu. Așa făcea Sf. Serafim din Sarov; am cunoscut și eu un părinte care era evident că așa face. Și primul gând care-i venea rugându-se (uneori un scurt ''Doamne ajută-mă să dau răspuns bun!''), pe acela îl spunea.

P.S. Lancelot, preoții condamnă avortul, și așa și trebuie să facă. Dar pe cea care l-a făcut eu cred că cei mai mulți caută să o ajute. Dacă sunt și dintre cei care o condamnă, aceia greșesc, uitând că Părinții spun: Urăște păcatul, iubește-l pe păcătos!

Încă ceva, Urbanophon: Nu ne aflăm întâmplător undeva și nu întâmplător cineva ni se adresează. Cred că Dumnezeu vrea să-i spună prin tine ceva. Ce anume, numai de la El poți afla.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 28.03.2017 at 12:07:26.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.03.2017, 12:53:22
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Am avut o viata mizera in ultima perioada. Si simt ca nu sunt in masura sa dau sfaturi la cineva. Eu insumi nu m-am spovedit de ani buni si recomand la altii sa se spovedeasca. Si acum mi s-a pus cazul asta in fata care m-a lasat fara cuvinte. Atat de delicat incat am simtit ca un cuvant poate alina sau poate distruge. Cancer, avort, gand suicid.

Sper totusi, data viitoare cand o sa ma intalnesc cu ea, sa ma ajute Dumnezeu sa ii spun ceva folositor. :)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.03.2017, 12:55:56
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Probabil nici nu are nevoie de un sfat, ci doar să o asculte cineva și să-i spună, eventual, o vorbă bună.

Faptul că ți-a încredințat durerea ei înseamnă că te-a simțit receptiv și de încredere. Acestei nevoi, de a nu duce singură toată greutatea suferinței, îi răspunzi tu, și cred că e cel mai bun lucru pe care-l poți face.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 28.03.2017 at 13:11:16.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.03.2017, 13:38:30
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Si totusi cat de aproape este Dumnezeu cel indepartat.

Mare pacat ca nu sunt povatuitori buni in ziua de astazi.
Mare mare pacat ca nu sunt preoti care sa stie ca sa spuna omului in clipele grele si cumplite.
Infiorator sa nu te poata ajuta nimeni in clipele astea.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.03.2017, 01:48:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cu siguranta problema ei nu este avortul in sine.

Nu-ti trebuie multa minte sa intelegi ca nu are nici o vina morala in cazuri de genul asta - cel mai probabil sarcina nici nu era viabila si ii punea in pericol viata, nu era vorba de riscul de avort spontan.

Insa cel mai probabil incrancenarea ii provine din faptul ca a trebuit sa treaca prin toate aceste traumele, probabil ca in sinea ei il vede pe Dumnezeu ca fiind vinovat pentru ele.

E posibil nici sa nu fie perfect constienta de aceste ganduri, de asta e nevoie de cineva care sa o ajute sa si le limpezeasca si mai ales sa-i ofere taria sufleasca de a le depasi.

Ca sa-i faci ei un bine, mai intai fa-ti tu un bine, cauta urgent un duhovnic bun, mergi la el si pe urma o iei frumos de manuta si o duci si pe ea.

Alta solutie nu este - poti sa o duci la un psiholog care sa o ajute sa renunte la gandurile de suicid, dar nu-i va restaura fiinta duhovniceasca, probabil ca pana la sfarsitul terapiei va fi deja cvasi-definitiv moarta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare