Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.10.2014, 19:10:34
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
De ce patesc atatea? Am rabdat 2 luni acum nu mai pot! Sunt disperata... de ce permite Dumnezeu........ nu mai rezist, azi m-am certat cu ea toata ziua ca deja nu mai inghit ce imi face. Ce sa fac??? ((( am cedat nervos si psihic........
De ce? De ce?

Niciun eveniment bun, rau sau neutru nu se produce fara o anumita cauza.
Ploaia, vantul, foamea, supararea, mania…

Cand intelegem cauza stim mai bine ce este de facut.
Este o intrebare fireasca, izvorata din rationalul fiintei noastre.

Pot fi doua categorii de cauze:
1.ratiunile ascunse ale Lui Dumnezeu care doreste sa te mantuiesti rabdand si iertandu-ti mama necontenit, (metaforic de 70 de ori cate 7) / si

2. pacate proprii stiute sau nestiute.

Indiferent de cauza, calea iertarii si rabdarii este singura optiune vindecatoare si mantuitoare.
__________________

Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.10.2014, 21:46:45
AndraEu AndraEu is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2014
Mesaje: 62
Implicit

Asa este......

Last edited by AndraEu; 01.11.2014 at 13:33:01.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.10.2014, 22:15:32
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndraEu Vezi mesajul
Asa este...... imi spune ca nu a fost niciodata fericita, ca i-am fcut mereu rau, ca din cauza mea e asa......ca vrea sa scape de mine, ca nu ma mai suporta, ca mereu am stresat-o...ma jigneste.... nu sunt buna de nimic in fata ei, zice ca nu ma poate ierta ca am gresit pre mult fata de ea. Nu stiu ce sa mai fac? Efectiv vrea sa nu mai fiu... si are momente cand e bine, fericita si vorbeste cu mine.
Ce sa fac cand zice sa o las, ma respinge... Oare se va schimba.. eu intradevar am gresit ca am ajuns intr-un timp sa nu o mai ascult, sa fiu violenta, rea.... ajunseem a cred ca nu ma iubeste si ne avand credinta in Dumnezeu...nerugandu-ma, indepartandu-ma de Dumnezeu......am ajuns sa ma port extrem de urat cu ea cativa ani, sa o resping si eu, sa ac exact ce imi facea ea.. ajunsesem sa cred ca e bine sa fi rau, sa nu ai suflet cum nici ea nu avea cand eram mica......ma jignea, scuipa, batea, zicea ca nu sunt buna de nimic, toata frustrarea pe mine o arunca.
Acum de cand merg la biserica, m-am spovedit,,, sunt altfel, ma port frumo tot nu ma vrea in viata ei... Ce sa mai fac?? Oricum as fi nu e bine......
Schimbarile nu se produc peste noapte.
Trebuie indelunga rabdare.

Aratand intelegere si disponibilitate sa nu astepti reciproca.

Aratand afectiune sa nu te astepti la caldura.

Efortul rabdarii trebuie sa fie in primul rand pentru sufletul ei, si doar in al doilea rand pentru tine. Acest gand altruist are multa putere lucratoare in el.

Dupa un timp roadele vor apare negresit.
__________________

Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.10.2014, 22:18:50
AndraEu AndraEu is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2014
Mesaje: 62
Implicit

asa este...

Last edited by AndraEu; 01.11.2014 at 13:33:22.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.10.2014, 22:27:19
AndraEu AndraEu is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2014
Mesaje: 62
Implicit

Hmmmmm........

Last edited by AndraEu; 01.12.2014 at 02:22:59.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.10.2014, 22:31:31
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndraEu Vezi mesajul
am trait in desfranare... regret. Cand stiia ca am pe cineva riposta urat, nu ii convenea ca nu o mai ascultam.. vroiam sa fiu fericita cu cineva! Si nu vroia, nu ii placea de nici un baiat, ii critica mereu... Eram nervoasa ca nu ma lasa sa fiu fericita si eu, efectiv imi doream sa stiu ca ii pasa cuiva de mine! Ca ma iubeste, sa uit de ce faceau parinti mei.... am devenit rebela, neascultatoare.. nu imi mai pasa ca o doare, ca sunt rea, credeam ca asa trebuie a fiu cu ea fiindca ea numai asa era... Nu a fost o mama care sa aibe rabdare, sa fie calda, sa imi spuna cuvinte frumoase.... Din potriva, ma jignea cum putea ea...
Trecutul trebuie lasat in urma. Este trecut.

Raul trecutului trebuie uitat.
Raul prezentului trebuie acoperit cu dragoste noua. Cu iertarea ei dar si iertare/impacare de sine.

Raul nu are nicio putere asupra ta daca nu-l hranesti cu reprosuri si rememorari dureroase.

Sterge totul cu buretele.
Pune un nou inceput.
__________________

Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.10.2014, 22:43:03
AndraEu AndraEu is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2014
Mesaje: 62
Implicit

Hmmmmmmm.......

Last edited by AndraEu; 01.12.2014 at 02:24:00.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.10.2014, 22:51:54
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndraEu Vezi mesajul
Asa este... dar ea cand si in prezaent imi reproseaza, jigneste... se poarta asa ce sa fac? In astfel de situati cum sa fac fata?? Fiindca regret ca ma supar... vreau sa ajung sa nu ma mai las afectata... L-am suparat ieri pe DUmnezeu ca m-am suparat pe mama, m-am certat cu ea. mie rusine sa ma rog.... nu stiu daca poate sa ma mai asculte? Ce sa fac... nu vreau sa il pierd pe Dumnezeu, nu vreau sa ajung in iad........
In momentul de fata - reactivitatea este mai puternica decat intentia rationala spre rabdare si toleranta.

Aceasta inseamna ca este nevoie sa cauti anumite pauze in relatie - pentru linistire, rugaciune si reflectie.
__________________

Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.10.2014, 22:59:16
AndraEu AndraEu is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2014
Mesaje: 62
Implicit

Hmmmmm.......

Last edited by AndraEu; 01.12.2014 at 02:16:52.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.10.2014, 23:30:34
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndraEu Vezi mesajul
Ma asculta DUmnezeu dupa ce l-am dezamagit iar? :
Bineinteles.Niciodata sa nu te indoiesti de asta.
Citat:
(( sunt foarte slaba.... duhovniceste si pacatoasa... eu pot iubi oameni dar cand ei nu o fac ma supar, sufar! Mie frica sa mai iubesc fiindca sunt dezamagita....offff
Iubeste oamenii, dar numai Dumnezeu poate sa-ti garanteze ca-ti va intoarce iubirea inapoi.
Faptul ca tu suferi, atunci cand iubesti, se datoreaza razboiul dintre Dumnezeu si Diavol.Diavolul uraste pe Dumnezeu dar si pe oricine are
chipul si asemanarea Sa ( adica in acest caz si pe om).
Din aceasta cauza ,acolo unde cineva manifesta iubire (atribut Dumnezeiesc) acolo Diavolul se duce sa faca rascoala.
Ia uite ce spune parintele Calistrat, i-auzi:
http://www.youtube.com/watch?v=jvZLmfMjgfM
http://www.youtube.com/watch?v=oGJNNPcHTB4
http://www.youtube.com/watch?v=Ojw9R650yLo
Citat:
Eu in prezent ma rog lui DUmnezeu si Maici Domnului, citec acoperamantul Maici Domnului...
Foarte bine faci.Idee e sa nu mai pui la inima, rautatile altora.Atunci cand
te simti incercata, spunea rugaciunea inimii si cheama-l repede pe Hristos,
iar apoi sa-ti aduci aminte de vorbele parintelui din clipurile de mai sus.

PS: in Evanghelia dupa Matei(18:10), Hristos spune:
"Feriti-va sa nu defaimati nici macar pe unul din acesti micuti;caci va spun ca ingerii lor in ceruri vad purerea fata Tatalui Meu care este in ceruri "
Stii cine sunt acesti micuti ? Toti cei care cred in EL,inclusiv tu.
Iar toti cei care ii vor prigonii pe acesti micuti , vor da socoteala in fata Dreptatii Divine.
Sa-l fereasca Dumnezeu, pe cineva sa fie judecat dupa Dreapta Judecata.Ca n-o sa-i placa deloc, deloc, deloc.
Asadar capul sus si inainte.
De fiecare data cand cazi, ridica-te.Pentru ca atunci cand esti cazut si vrei sa te ridici, tu ai doar intentia s-o faci,
insa cel care te ridica este insusi Hristos
! Nu esti singura, si nu vei fi singura.Hristos este cu tine, aici, acum si in Vecii Vecilor, Amin!

Last edited by oaie_cugetatoare; 12.10.2014 at 23:43:56.
Reply With Quote
Răspunde