Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.11.2014, 15:38:51
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forever... Vezi mesajul
Mulțumesc pentru mesaj și pentru atenționări, respectiv este al doilea răspuns în care mi se atrage atenția asupra egoismului și este util să conștientizez asta.

Pentru ca acest caz să fie mai clar, trebuie să menționez că problema concretă constă în muncă (exagerat de) multă pentru aproximativ o lună (fără zile libere), cu recurență trimestrială, când nu mai avem timp de prieteni, activități plăcute sau relaxante șamd. Prioritatea în aceste perioade (după aceea a datoriei de îndeplinit) este odihna/ somnul. Nu pot spune "nu", ci Doamne ajută! Nu fac asta din lăcomie sau mândrie, ci așa e contextul. Părintele duhovnic mă povățuiește spre răbdare și acceptarea cu mulțumire a situației.

Recunosc că nu pare așa greu (acum când nu sunt într-o astfel de perioadă). Știu că fiecare are greutățile sale. Dar voi cum reacționați la oboseală, când nu vă permiteți să vă orpiți și să spuneți nu?
La problema cu egoismul nu m-am referit direct la tine. Nu-ti cunosc situatia ca sa stiu de la ce vine oboseala aceea accentuata si depresia.
Ma gandeam mai mult la angajatori de ex. care nu impart munca asa cum ar trebui. Fac economie si dau munca a doi oameni numai la unul singur. Si apar asa 3 nefericiti deodata: cel cu munca, cel dat afara (sau neangajat) si in final si angajatorul, caci acei care muncesc prea mult fie se imbolnavesc si intra in medicale, fie fac greve si atunci se pierd mai multi bani.

La fel exista privat si oameni care nu vor sa imparta cu altii vreo activitate ci mai degraba se plang ca ei nu mai pot.

Trebuie vazuta situatia concreta si ce se poate face totusi. Nu e normal sa lucrati fara libere o luna intreaga. Nici legal. Nu prea sunt de acord cu duhovnicul, sa tot stai si sa accepti orice pana te faci praf.
Da, inteleg ca se refera poate la faptul ca sa fiti multumit ca aveti de lucru, este foarte delicata situatia. Dar sanatatea este totusi cea mai importanta si nu ti-o poate da nimeni inapoi...

In rest sfaturile pe care le-am notat ar trebui sa le aplic si eu si nu prea reusesc din diverse motive mai mult sau mai putin obiective.

Ca sa raspund la ultima intrebare:
Personal am avut si stuatii in care am clacat si m-am imbolnavit. Am tras si am tras pana am picat fizic.
Nu stiu daca la tine e vorba de oboseala trupeasca mai degraba, sau sufleteasca.
Prima se mai rezolva - te opresti si te culci si te odihnesti (acasa sau in spital daca este cazul) si iti dai seama de povestea cu ulciorul care nu merge de multe ori la izvor...
Astenia sufleteasca vine de la alte lucruri si se rezolva mai greu. De multe ori sunt factori externi...


@Negruta - Totusi Dumnezeu ne-a dat si corpul si nu avem voie sa ne batem joc de el. Si asta cu pacatul este totusi o extrema. Chiar numai pacat vad unii in toate? Oare asta doreste Dumnezeu sa facem din noi? Nu stiu, ma tem ca nu.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.11.2014, 16:04:48
negruta negruta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Negruta - Totusi Dumnezeu ne-a dat si corpul si nu avem voie sa ne batem joc de el. Si asta cu pacatul este totusi o extrema. Chiar numai pacat vad unii in toate? Oare asta doreste Dumnezeu sa facem din noi? Nu stiu, ma tem ca nu.
Vorbeam de atletii lui Hristos - oameni despatimiti, rupti de lume, cu mintea petrecand mai mult la cele de Sus, care s-au adus pe ei jertfa lui Hristos! Ei si-au topit trupul ca sa creasca cu duhul..
Dar cei mai multi oameni iubitori de Dumnezeu traiesc curat si simplu, fara excese si se mantuiesc. Fiecare cu chemarea lui.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.11.2014, 16:56:13
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dar sanatatea este totusi cea mai importanta si nu ti-o poate da nimeni inapoi...
Cea mai importantă este dragostea, pentru Dumnezeu mai întâi, iar apoi față de oameni.

Citat:
Nu stiu daca la tine e vorba de oboseala trupeasca mai degraba, sau sufleteasca.
Prima se mai rezolva - te opresti si te culci si te odihnesti (acasa sau in spital daca este cazul) si iti dai seama de povestea cu ulciorul care nu merge de multe ori la izvor...
Eu zic că e vorba de oboseală fizică. Dorm, dar nu mereu atât de mult și de adânc cât ar fi nevoie. Apoi mai e frustrarea că, în perioadele respective, nu mai am timp de citit, de prieteni. Doar atât. Și mie mi se pare nedrept, dar este scris că viața în lume nu e ușoară, avem greutăți, nedreptăți, ispite.

Încercam să văd cumva eforturile mele în lumina voii lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.12.2014, 15:31:30
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Nădejdea în Dumnezeu nu rămâne fără răspuns :-)

S-a întâmplat o "schemă" de care am mai auzit: cineva are un șef mai dificil/ exigent, se spovedește și primește canon să se roage pentru șef, iar după un timp șeful e mutat/ promovat :-)

Sper să fie mai bine și de folos pentru toată lumea!

Postul acesta (al Crăciunului) îmi aduce multe bucurii - ceea ce vă doresc tuturor!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.12.2014, 17:27:49
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Când mă copleșesc problemele, tot rugăciunea rămâne sprijin de bază, iar dacă trec și pe la moaștele Sfinților, toate problemele își găsesc rezolvarea, de parcă aș lăsa o cerere scrisă și ar fi aprobată, de multe ori în regim de urgență.
Cu ceva timp în urmă, tot de pe acest site, dintr-o postare a lui cristiboss (căruia îi mulțumesc) am aflat că există un acatist care se numește Acatistul Atotputernicului Dumnezeu, la năvălirea ispitelor http://www.crestinortodox.ro/comunit...p?group_id=808. Mie, pe lângă alte rugăciuni, îmi este de mare folos!
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.12.2014, 15:02:55
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monnis Vezi mesajul
Când mă copleșesc problemele, tot rugăciunea rămâne sprijin de bază, iar dacă trec și pe la moaștele Sfinților, toate problemele își găsesc rezolvarea, de parcă aș lăsa o cerere scrisă și ar fi aprobată, de multe ori în regim de urgență.
Cu ceva timp în urmă, tot de pe acest site, dintr-o postare a lui cristiboss (căruia îi mulțumesc) am aflat că există un acatist care se numește Acatistul Atotputernicului Dumnezeu, la năvălirea ispitelor http://www.crestinortodox.ro/comunit...p?group_id=808. Mie, pe lângă alte rugăciuni, îmi este de mare folos!

Bun si adevarat raspuns. Cum a zis si Hristos: Biruiti, asa cum si eu am biruit.

Daca vin navala ispitele si bolile inmulteste rugaciunea; mai multe rugaciuni la sfinti, acatiste, mers la sfinte moaste, la Biserica la slujbe.

Citeste rugaciuni dupa rugaciuni, sa mori in rugaciune, dar nu cedand sub greutatea necazurilor. Sa mori cu rugaciunea pe buze.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.07.2016, 16:43:09
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit duhul lumii

Duminica aceasta am ascultat la Sfânta Liturghie fragmentul din Evanghelie despre grijile vieții. Mai exact despre cum nu trebuie sa ne îngrijorăm despre ce vom mânca sau vom bea, despre ce vom îmbrăca... ci să căutăm mai întâi împărăția lui Dumnezeu și toate celelalte se vor adăuga nouă.
Și totuși simt că duhul lumii mă sufocă.
Numesc "duhul lumii" mediul în care trăiesc:
 --> muncă de dimineața până seara – desi scrie în Psalmi “Ieși-va omul la lucrul său și la lucrarea sa până seara. “, deci nu ar trebui să mă plâng, totuși este greu 

 --> competiție, război al nervilor (nu spirit de conlucrare)–cine are argumente mai multe și mai bune în favoarea părerii proprii – pe mine mă obosesc controversele și lupta pentru a avea dreptate
 --> mândrie pentru realizări personale sau ale copiilor
 --> fuga după plăceri de diverse feluri.

Părintele Stăniloaie scria că lipsa de comuniune între oameni, precum și lipsa de comuniune între oameni și Dumnezeu echivalează cu o agonie. Iar cine, singur fiind, se crede liber, se înșeală, căci nu există libertate adevărată în izolare și niciodată nu-ți asiguri propria libertate dominând.
A nu se înțelege că eu sunt străină de cele de mai sus. Din ce în ce mai rar mă așez la rugăciune, din ce în ce mai rar mă bucur.
Dumnezeu mi- a dat și momente când mă simțeam mai aproape de El, dar atunci nu eram capabilă să-mi îndeplinesc îndatoririle “din lume” și uneori nu s-a sfârșit bine.

Voi cum vă simțiți, în raport cu cele descrise mai sus? Cum putem să Îl vedem pe Dumnezeu în lume și în semeni?
Poate e și o urmă de akedie/plictiseală în ceea ce simt. Iar în cartea lui Gabriel Bunge despre akedie în învățătura lui Evagrie Ponticul am găsit idea că în aceste situații (de saturație) trebuie totuși să stăruim în coordonatele în care ne aflăm, ca și un călugăr în chilia sa.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.07.2016, 17:28:56
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forever... Vezi mesajul
Duminica aceasta am ascultat la Sfânta Liturghie fragmentul din Evanghelie despre grijile vieții. Mai exact despre cum nu trebuie sa ne îngrijorăm despre ce vom mânca sau vom bea, despre ce vom îmbrăca... ci să căutăm mai întâi împărăția lui Dumnezeu și toate celelalte se vor adăuga nouă.
Și totuși simt că duhul lumii mă sufocă.
Numesc "duhul lumii" mediul în care trăiesc:
 --> muncă de dimineața până seara – desi scrie în Psalmi “Ieși-va omul la lucrul său și la lucrarea sa până seara. “, deci nu ar trebui să mă plâng, totuși este greu 

 --> competiție, război al nervilor (nu spirit de conlucrare)–cine are argumente mai multe și mai bune în favoarea părerii proprii – pe mine mă obosesc controversele și lupta pentru a avea dreptate
 --> mândrie pentru realizări personale sau ale copiilor
 --> fuga după plăceri de diverse feluri.

Părintele Stăniloaie scria că lipsa de comuniune între oameni, precum și lipsa de comuniune între oameni și Dumnezeu echivalează cu o agonie. Iar cine, singur fiind, se crede liber, se înșeală, căci nu există libertate adevărată în izolare și niciodată nu-ți asiguri propria libertate dominând.
A nu se înțelege că eu sunt străină de cele de mai sus. Din ce în ce mai rar mă așez la rugăciune, din ce în ce mai rar mă bucur.
Dumnezeu mi- a dat și momente când mă simțeam mai aproape de El, dar atunci nu eram capabilă să-mi îndeplinesc îndatoririle “din lume” și uneori nu s-a sfârșit bine.

Voi cum vă simțiți, în raport cu cele descrise mai sus? Cum putem să Îl vedem pe Dumnezeu în lume și în semeni?
Poate e și o urmă de akedie/plictiseală în ceea ce simt. Iar în cartea lui Gabriel Bunge despre akedie în învățătura lui Evagrie Ponticul am găsit idea că în aceste situații (de saturație) trebuie totuși să stăruim în coordonatele în care ne aflăm, ca și un călugăr în chilia sa.
O metoda este sa incerci de exemplu sa poti reusi ca in decursul unei zilei
sa poti face cele 7 laude.(Evident ca n-o sa-ti iasa din prima, nici din a doua...,poate din a treia).
In felul asta alungi akedia si stii ca mai tot timpul ai un obiectiv.
Cand ma refer la 7 laude ma refer sa le faci exact cum au fost ele stabilite:

miezonoptica:fix la miezul-noptii
utrenia + ceasul 1: dimineata devreme;
ceasul 3 :intre 9-12
ceasul 6 :intre 12-15
ceasul 9:intre 15-17
Vecernia: dupa orele 17
Pavecernita Mica: dupa orele 19:00

Asa cum vezi daca ai incerca sa respecti un astfel de program liturgic n-ai mai putea sa te plictisesti.Ca n-ai mai avea cum, caci imediat cum s-a terminat o etapa a programului liturgic trebuie sa te pregatesti pt cealalta.

Last edited by Copacel; 12.07.2016 at 17:33:06.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.07.2016, 17:42:07
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Deci de 4-5 ori pe zi, la serviciu, pui pe birou ceaslovul, aprinzi lumânarea, tămâia și începi rugăciunile, fără să-i mai bagi în seamă pe colegi. Dacă nu vei fi dat afară după asta, sigur nu te va mai deranja nimeni. Asta e ideea, Copăcel?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.07.2016, 17:46:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Deci de 4-5 ori pe zi, la serviciu, pui pe birou ceaslovul, aprinzi lumânarea, tămâia și începi rugăciunile, fără să-i mai bagi în seamă pe colegi. Dacă nu vei fi dat afară după asta, sigur nu te va mai deranja nimeni. Asta e ideea, Copăcel?
Neaparat. O sa-ti dea si citate din Scriptura pentru asta.

El asa face.
Si nu deranjeaza nimeni, cel mult asistenta cand trebuie sa-si ia tratamentul
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare