Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 19.02.2013, 15:33:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
- daca presupunem ca universul este infinit si ca acesta ar fi creat de o entitate infinita (Dumnezeu in speta), atunci nu cumva ar fi o contradictie dogmatica ? Ar trebui ca in lumea creata sa existe ceva care ar avea o caracteristica prorpie numai lui Dumnezeu (infinitatea), ceea ce ar pune universul pe aceeasi treapta cu Dumnezeu din punctul de vedere al spatiului. Nu stiu ce are de spus dogmatica in aceasta privinta, este doar o speculatie de a mea, astept pe cineva sa comenteze.
Omul a fost creat dupa chipul lui Dumnezeu; cu minte, afect, vointa si totusi nu e pe aceeasi treapta cu Dumnezeu.

Mai ai?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 19.02.2013, 15:39:37
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Omul a fost creat dupa chipul lui Dumnezeu; cu minte, afect, vointa si totusi nu e pe aceeasi treapta cu Dumnezeu.

Mai ai?
Mintea , vointa si sentimentele omului nu sunt infinite, corect ?

Asta spun si eu, nimic nu e pe aceeasi treapta cu Dumnezeu, deci totul e finit. Un lucru finit nu necesita sa fie creat de un lucru infinit.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 19.02.2013, 15:42:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Un lucru finit nu necesita sa fie creat de un lucru infinit.
Cum ziceam, e o axioma si de la o axioma arbitrara nu poti ajunge decat la concluzii arbitrare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 19.02.2013, 15:45:27
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cum ziceam, e o axioma si de la o axioma arbitrara nu poti ajunge decat la concluzii arbitrare.
Nu e o axioma, e o simpla observatie. Nu are caracter de lege, nici macar de lema. Este o observatie logica.

Un pahar de sticla poate sa fie construit de un om, turnator in sticla, nu e neaparat sa fi fost creat de o civilizatie ultra-avansata. Putea sa-l faca si un simplu muncitor cu o suflatoare si un cuptor.


Pana la urma imi dau seama ca ceea ce face imposibila demonstrarea logica a existentei lui Dumnezeu, este chiar definitia Lui. Nimic din lumea creata nu se compara cu EL. Deci, in concluzie, tot ce e in lumea creata poate fi creat de cineva diferit de El. E ciudat, dar asa arata logica, concluzia nu e asa de directa cum am scris-o acum, sunt niste pasi intermediari de parcurs, pe care i-am aratat in posturile mele anterioare.

Last edited by iliegh; 19.02.2013 at 15:53:40.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 19.02.2013, 16:01:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Nu e o axioma, e o simpla observatie. Nu are caracter de lege, nici macar de lema. Este o observatie logica.

Un pahar de sticla poate sa fie construit de un om, turnator in sticla, nu e neaparat sa fi fost creat de o civilizatie ultra-avansata. Putea sa-l faca si un simplu muncitor cu o suflatoare si un cuptor.
Cu alte cuvinte, vrei sa demonstezi ca o civilizatie ultr-avansata nu poate sa faca pahare de sticla.

Poftim, incearca.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 19.02.2013, 16:11:32
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cu alte cuvinte, vrei sa demonstezi ca o civilizatie ultr-avansata nu poate sa faca pahare de sticla.

Poftim, incearca.
Tot nu ai inteles. Sau pur si simplu intri pe forum si faci posturi la intamplare, altfel nu imi explic (se da vreun premiu daca ai multe posturi cumva?).

Ba da,putea sa faca, dar nu inseamna ca l-a si facut. Putea sa-l faca si un om simplu.

Una din cele mai raspandite demonstratii ca Dumnezeu exista, este cazul celulei vii.

Celula e o constructie asa de complexa incat natura nu putea sa o creeze prin pura intamplare, asa ca existenta acesteia a fost atribuita lui Dumenzeu, nu evolutionismului.

Gresit.

Pana la a ajunge de a presupune un creator infinit, mai exista posibilitatea banuirii unui creator finit, foarte avansat, foarte inteligent, dar infinit departe de Dumenzeu.

De ce nu luam in considerare si aceasta posibilitate si trecem direct la Dumnezeu ?

Last edited by iliegh; 19.02.2013 at 16:21:02.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 19.02.2013, 16:31:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul

Pana la a ajunge de a presupune un creator infinit, mai exista posibilitatea banuirii unui creator finit, foarte avansat, foarte inteligent, dar infinit departe de Dumenzeu.

De ce nu luam in considerare si aceasta posibilitate si trecem direct la Dumnezeu ?
Pentru ca mergand pe aceasta linie si acel mini-creator trebuie sa fi avut o origine inteligenta si inevitabil tot la Dumnezeu ajungem.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 19.02.2013, 16:31:17
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
- daca presupunem ca universul este infinit
Paradigma stiintifica contemporana implica Big Bang, ceea ce arata ce Universul este finit.
De asemnea legea conservarii energiei arata ca materia din univers este finita.

In acest mod stiinta de ajuta sa "scapam" de speculatia filozofica a universului nostru infinit.
Ipoteza filozofica a multiversurilor infinite... e doar o filozofie (fiind in afara domeniului stiintific).


Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
si ca acesta ar fi creat de o entitate infinita (Dumnezeu in speta), atunci nu cumva ar fi o contradictie dogmatica ?
Dogmatic vorbind nu. Dumnezeu atotputernic (infinit in putere si lucrare-energie-har) face tot ce vrea (dar nu vrea sa faca toate cate poate).
Dumnezeu este cauza tuturor existentelor "caci il El traim si ne miscam si fiintam" (Faptele Apostolilor 17,3)

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Ar trebui ca in lumea creata sa existe ceva care ar avea o caracteristica prorpie numai lui Dumnezeu (infinitatea),
Nu neaparat. Filozofic vorbind.
Un pictor picteaza cum vrea el... Potentialul de a picta al pictorului este foarte mare (infinit sa zicem), insa intr-o pictura el pune doar o mica parte din energia sa, talentul sau...

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
ceea ce ar pune universul pe aceeasi treapta cu Dumnezeu din punctul de vedere al spatiului. Nu stiu ce are de spus dogmatica in aceasta privinta, este doar o speculatie de a mea, astept pe cineva sa comenteze.
Ce este spatiul? Ce este timpul? Exista ele in realitate (ca dimensiuni cadru in care exista universul) sau sunt doar o congnitie inteletuala umana a modului nostru de existenta?
Teoria Relativitatii ne ofera raspnsul stiintific pentru functionarea universului la sacara mare (atomica).

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #49  
Vechi 19.02.2013, 16:40:25
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pentru ca mergand pe aceasta linie si acel mini-creator trebuie sa fi avut o origine inteligenta si inevitabil tot la Dumnezeu ajungem.
Gresit din nou.

Nu putem ajunge in nici un fel la Dumnezeu. Pentru ca acel minicreator finit poate fi creat tot de un creator finit un pic mai mare. Si tot asa ... Pe cale logica nu exista necesitatea de a ajunge niciodata la Dumnezeu. E o notiune in afara logicii, cum am mai spus.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 19.02.2013, 16:41:39
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Pana la urma imi dau seama ca ceea ce face imposibila demonstrarea logica a existentei lui Dumnezeu, este chiar definitia Lui.
Definitia (numele lui Dumnezeu) este: "Eu sunt Cel ce sunt" (Iesirea 3,14; Isaia 6,3; Ioan 6,20ș Apocalipsa 1,8; )

Dumnezeu poate fi cunoscut (implicit inteles) exclusiv intru harul Duhului Sfant, caci "Duh este Dumnezeu" si "cele duhovnicesti sunt lamurite oamenilor duhovnicesti" (I cor 2)

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Nimic din lumea creata nu se compara cu EL. Deci, in concluzie, tot ce e in lumea creata poate fi creat de cineva diferit de El.
Despre o arie muzicala a lui Mozart spre exemplu... cineva ar putea spune ca e generata (compusa) de un soft de PC

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare