Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.09.2011, 22:29:15
alyna26 alyna26 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Mesaje: 54
Implicit Apostolul Petru si evanghelia atribuita lui

Am o intrebare, se stie ca Apostolul Petru este piatra de temelie a bisericii catolice. atunci de ce evanghelia sa a fost exclusa din biblie?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.09.2011, 14:26:26
alyna26 alyna26 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Mesaje: 54
Implicit

Nici un raspuns? Atunci sa mai pun cateva intrebari, poate totusi cineva isi va gasi timp pentru a raspunde. Sincer eu nu am reusit inca sa citesc Evanghelia lui Petru, dar ma intreb cu ce contrazicea ea celelalte Evanghelii de nu a fost inclusa in Biblie? Apostolul Petru este unul din cei mai importanti apostoli, si atunci de ce a fost cuvantul sau indepartat?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.09.2011, 15:05:14
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Evanghelia lui Petru nu-i poate fi atribuita acestuia deoarece sustine deocetismul, adica neaga suferintele Lui Hristos. Exista multe rescrieri ale fragmentelor vetero-testamentare si nou-testamentare,texte gnostice, interpretari si reinterpretari,mai ales din sec.II, insa nu sunt canonice, pentru cultura generala e bine sa le lecturezi, insa invataturile le insusesti doar dupa ce le-ai trecut prin filtrul invataturii crestine autentice. Serapion este cel care a citit-o si a facut un raport despre elementele diocetice ce le continea, interzicandu-le crestinilor din Rhossus sa o mai foloseasca.

Last edited by ioanna; 25.09.2011 at 15:09:52.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.09.2011, 15:12:10
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Pentru ca nu e a lui Petru. Am traducerea evangheliilor apocrife a lui Badilita, dar nu am acum timp sa scriu mai mult. In prefata ei, se scrie ca e de secol II, ca e posibil sa fi fost redactata in Siria sau Egipt,a fost cunoscuta in mediile docetiste , isi preia materialul din evangheliile canonice si are scop apologetic. Badilita scrie: "Credem ca este vorba despre un autor apartinand unei comunitati crestine de sorginte pagana, data fiind simpatia fata de Pilat". Autorul nu cunostea Palestina, mediul d e viata in care a trait Iisus. Manuscrisul gasit la sfaristul sec. XIX e incomplet: prima scena ramasa ni-l prezinta pe Irod poruncind soldatilor executarea rastignirii, apoi Petru repovesteste scena din punctul sau de vedere. Textul a fost scris pentru paganii din Asia Mica, de aici si accentul apasat al caracterului divin al Mantuitorului. In centrul evangheliei, ridicarea lui Iisus la ceruri, insotit de doi ingeri si precedat de o cruce.
Si in prezent este controversata, cercetatorii disputandu-se asupra eventualelor elemente gnostice sau docetiste.
Am citat si parafrazat din prefata la traducerea lui Badilita la Evanghelii apocrife, Humanitas, 195 sqq.


Poate ar trebui reamintit aici ca acest canon al Bibliei, cu cartile pe care le avem noi azi, a fost fixat in Traditie, prin secolul IV, cand s-a decis ce sa ramana si ce sa fie dat afara. Asa ca sectantii care se lauda cu sola Scriptura si cu faptul ca nu respecta Traditia, nu stiu ce zic, deoarece Biblia insasi apartine Traditiei.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.09.2011, 15:24:21
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Exista 34 de evenghelii, din care 4 sunt canonice, restul texte apocrife. Daca le citesti (fragmentele ramase) poti identifica multe teme gnostice. Am citit si eu de curiozitate Evanghelia dupa Iuda si altele. Trebuie tinut cont ca Crestinismul a avut o arie larga de raspandire si s-a altoit pe sisteme locale de gandire, de aici si multimea de texte si rescrieri ale fragmentelor bibice, texte mai ales din sec.II. Cel mai mult mi-a placut Apocryphon-ul lui Ioan, cum e descris fragmentul din Facere despre episodul edenic, e total altceva :) apar influentele marcionismului: un Dumnezeu rau (Ialdabaoth) si unul bun.

Last edited by ioanna; 25.09.2011 at 15:31:57.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apostolul Pavel Pelerin spre Rasarit Sfintii Apostoli Petru si Pavel 80 08.06.2017 17:13:54
Apostolul iubirii Carmen FUNIERU Moaste 12 18.05.2013 22:48:25
Apostolul Toma - un indoielnic? costel Generalitati 20 03.05.2011 17:08:48
Obiceiul omenesc cu painea si vinul carora le este atribuita calitatea de "Pasti" doctor_faustus Sfintele Pasti - Invierea Domnului 27 31.03.2011 11:11:44
Sfantul Andrei - Apostolul romanilor Dumitru calin Intrebari utilizatori 0 01.12.2010 00:12:15