Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 23.09.2015, 14:19:58
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Eu cunosc tineri ortodocși (și fete și băieți) de la care am avut de învățat de-a lungul timpului și pentru care am tot respectul; sunt credincioși și preocupați de mântuire, mult mai mult decât eram eu și prietenii mei la vârsta lor; sunt membri ai ASCOR/Asociația Tinerii Creștin-Ortodocși ASE.
Cei pe care îi cunosc eu mai bine sunt foarte atenți la prieteniile pe care le leagă în vederea căsătoriei.
Acum, după niște ani de căsătorie, eu sunt de părere că o relație frumoasă este un dar de la Dumnezeu cât și un rezultat al efortului nostru.

Sunt de acord cu AlinB că un rol important îl are disponibilitatea fiecăruia de a evolua.
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
  #102  
Vechi 23.09.2015, 16:15:31
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Cand dupa 2 zile de intilniri una propune in public :daca te insori cu mine tata iti asigura hirotonia,si parohie,si bani de nunta si casa din...cutare loc,etc nu crezi ca e fara sens sa continuie?!Am fost curios si discret m-am apropiat mai tarziu de parintele tata al ei si dupa un timp am discutat sincer cu fata si familia ei.E o fata buna,credincioasa cu o facultate de informatica,bine crescuta,politicoasa,cred ca si fata mare,.Are insa un defect:considera totul in viata un troc!Nu intelege sensul corect de iubire.Ea zice sincer asa:ofer credinta mea,fecioria mea ,fidelitatea mea si tot ce am pt un viitor preot,care sa nu ma triseze sa nu ma brutalizeze si sa nu paraseasca parohia tatei.E singura la parint!Iar acel tanar nu cred ca ar putea schimba o fata,pt ca nu cred ca a indraznit macar sa incercce sa sarute o fata.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #103  
Vechi 23.09.2015, 16:50:24
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
tata iti asigura hirotonia,si parohie,si bani de nunta si casa din...cutare loc
Știu că e off-topic, însă aici văd o problemă peste care mi se pare că nu trebuie să trecem nepăsători.
Nu știu cât de des este întâlnită formula de mai sus atunci când e vorba de hirotonie, respectiv atribuirea unei parohii tânărului preot, dar este posibil ca ea să facă parte dintr-o nefericită (după părerea mea) tradiție – omenească, iar nu dumnezeiască și apostolică.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 23.09.2015, 18:46:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Cand dupa 2 zile de intilniri una propune in public :daca te insori cu mine tata iti asigura hirotonia,si parohie,si bani de nunta si casa din...cutare loc,etc nu crezi ca e fara sens sa continuie?!Am fost curios si discret m-am apropiat mai tarziu de parintele tata al ei si dupa un timp am discutat sincer cu fata si familia ei.E o fata buna,credincioasa cu o facultate de informatica,bine crescuta,politicoasa,cred ca si fata mare,.Are insa un defect:considera totul in viata un troc!Nu intelege sensul corect de iubire.Ea zice sincer asa:ofer credinta mea,fecioria mea ,fidelitatea mea si tot ce am pt un viitor preot,care sa nu ma triseze sa nu ma brutalizeze si sa nu paraseasca parohia tatei.E singura la parint!
Nu vad nimic din ce i s-ar putea considera o vina capitala ba chiar destule calitati pe langa care ar mai fi loc si de altele, sub indrumarea potrivita.
Care cel mai probabil nu o va gasi la acest baiat.

Citat:
Iar acel tanar nu cred ca ar putea schimba o fata,pt ca nu cred ca a indraznit macar sa incercce sa sarute o fata.
Ce legatura are schimbatul cu sarutatul?

Evident, daca a respins-o doar pentru atat lucru, nici el nu intelege prea mult natura umana si nici conceptul de schimbare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.09.2015 at 18:49:12.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 23.09.2015, 20:08:52
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
.Are insa un defect:considera totul in viata un troc!Nu intelege sensul corect de iubire.Ea zice sincer asa:ofer credinta mea,fecioria mea ,fidelitatea mea si tot ce am pt un viitor preot,care sa nu ma triseze sa nu ma brutalizeze si sa nu paraseasca parohia tatei.
Intre noi fie vorba, date fiind originile casatoriei dpdv social, si cum este folosita si inteleasa in mod practic, nu este departe de adevar.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 23.09.2015, 21:29:49
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Lina,daca tanarul e atat de sfios incat nu imdrazneste sa incerce a saruta o fata,cum crezi ca o poate schimba!?
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #107  
Vechi 23.09.2015, 22:46:43
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Eu am obiceiul ca impreuna cu cativa frati sa ne pustiim din cand in cand.vreau sa va expun cu acordul lui,ce a inteles unul dintre acesti frati despre iubire si casatorie:
Deci erau doi buni prieteni:unul era mai mult decat bogat si unul sarac ,dar amandoi voiau sa slujesca lui Dumnezeu.Cel bogat l-a luat pe cel sarac cu el si au facut o facultate de teologie cu cheltuiala celui bogat!Au intalnit o fata absolventa de teologie didactica si s-au indragostit amandoi de ea.Erau cam tot asa de naivi in materie de fete ca sa tanarul de care am mai pomenit.Parintii tinarului bogat au aranjat cu cu parintii fetei (care nu erau nici ei saraci)casatoria celor doi!Tinerii se cunosteau iar fata nu a obiectat.Deci joi trebuia sa fie cununia civila si logodna religioasa si duminica nunta.Prietenul sarac i-a zis
aproximativ asa!Si eu o iubesc,dar daca Dumnezeu a vrut sa fiti impreuna,eu ma voi calugari undeva departe ,ca nu cumva fiind langa voi sa ma biruie durerea si ispita!Tanarul bogat s-a intristat dar a ramas cu multumirea ca se va casatori cu fata iubita.Miercuri dimineata insa fata i-a zis cam asa:Iti voi fi sotie credincioasa si nu te voi minti niciodata pt ca cred in Dumnezeu!Ca sa iti dovedesc sinceritatea mea iti marturisesc ca nu te iubesc pe tine ci pe prietenul tau .Te asigur ca el nu va sti niciodata si nimeni afara de tine.Nu mai adaug ce a simtit acela.I-a zis doar atat:Si el te iubeste!Fata a spus: Cum sa ma iubeasca daca nu mi=a spus asta si nu mi-a oferit sansa sa ALEG INTRE TINE SI EL.Asta era acasa la fata!Tanarul a plecat apoi la casa lui pt unele treburi!Trec cateva ore si tanarul nu se intoarce.Suna la telefon parinti rudele cu diverse probleme ,ca la o viitoare cununie civila ,dar viitorul mire nu se arata,dar in afara de fata nu pare sa bage nimeni in seama,mai ales ca viitorii cuscri era de la amiaza la casa mirelui!Fata suna pana la urma pe fix si il gaseste!El ii zice sa vie la el ca ii este rau.Se duce si dupa ce sta de vorba cateva minute cu cei din casa urca la el.Cand intra il gaseste pe prietenul lui,agitat,care se inroseste cand o vede....Fata intreaba de viitorul ei sot.Prietenul ii spune ca crede ca a inebunit,si explica ca ii cere lui sa se casatoreasca cu ea si ca a iesit de cateva minute!Deodata nevaleste logodnicul si incepe sa tipe ca i-a prins imbratisati,ca se sarutau..etc.Cei doi au ramas fara cuvinte nefind nimc intre ei.Se aduna toti de prin casa,parintii fetei ,ai lui si rude,dar el continua aceleasi acuzatii pe acelasi ton.Si anunta ca nu se mai casatoreste cu ea si ii cere ei si prietenului lui sa paraseasca locuinta lor!Parintri fetei sunt surprinsi ,dar parasesc casa aceea cu fata si putin dupa aia pleaca si prietenulu lui.Parintii fetei insa erau oameni importanti (tatal chiar membru mirean intr-un sinod de episcopie)si dupa indelungi discutii cu fata nu inteleg nimic,dar decid ca fata trebuie sa se casatoreasca cu prietenul aceluia!Si asa se inampla!cam in 3 saptamani are loc nunta celor doi.Cel ramas singur se duce in Grecia apoi cu diverse afaceri prin Sinai si cam dupa un an urmeaza calugaria alba.El imi zice de multe ca o iubea asa demult incit numai implinind iubirea ei se simte multumit si ca numai aSA II PUTEA FACE SA FIE IMPREUNA!Dar cei doi, desi el ajunge preot, nu l-au iertat niciodata si nu au inteles gestul lui.Iar acest frate este fericit ca ei nu au inteles gestul lui!Recunosc ca de atata iubire si profunzime eu nu as fi fost capabil.

Cam asta ar fi iubirea unui crestin ortodox cu adevarat.Mai sunt baieti crestini?Desigur mai sunt!trebuie insa descoperiti si intelesi.Mai sunt fete crestine!La fel:mai sunt!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #108  
Vechi 23.09.2015, 22:51:04
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Eu am obiceiul ca impreuna cu cativa frati sa ne pustiim din cand in cand.vreau sa va expun cu acordul lui,ce a inteles unul dintre acesti frati despre iubire si casatorie:
Deci erau doi buni prieteni:unul era mai mult decat bogat si unul sarac ,dar amandoi voiau sa slujesca lui Dumnezeu.Cel bogat l-a luat pe cel sarac cu el si au facut o facultate de teologie cu cheltuiala celui bogat!Au intalnit o fata absolventa de teologie didactica si s-au indragostit amandoi de ea.Erau cam tot asa de naivi in materie de fete ca sa tanarul de care am mai pomenit.Parintii tinarului bogat au aranjat cu cu parintii fetei (care nu erau nici ei saraci)casatoria celor doi!Tinerii se cunosteau iar fata nu a obiectat.Deci joi trebuia sa fie cununia civila si logodna religioasa si duminica nunta.Prietenul sarac i-a zis
aproximativ asa!Si eu o iubesc,dar daca Dumnezeu a vrut sa fiti impreuna,eu ma voi calugari undeva departe ,ca nu cumva fiind langa voi sa ma biruie durerea si ispita!Tanarul bogat s-a intristat dar a ramas cu multumirea ca se va casatori cu fata iubita.Miercuri dimineata insa fata i-a zis cam asa:Iti voi fi sotie credincioasa si nu te voi minti niciodata pt ca cred in Dumnezeu!Ca sa iti dovedesc sinceritatea mea iti marturisesc ca nu te iubesc pe tine ci pe prietenul tau .Te asigur ca el nu va sti niciodata si nimeni afara de tine.Nu mai adaug ce a simtit acela.I-a zis doar atat:Si el te iubeste!Fata a spus: Cum sa ma iubeasca daca nu mi=a spus asta si nu mi-a oferit sansa sa ALEG INTRE TINE SI EL.Asta era acasa la fata!Tanarul a plecat apoi la casa lui pt unele treburi!Trec cateva ore si tanarul nu se intoarce.Suna la telefon parinti rudele cu diverse probleme ,ca la o viitoare cununie civila ,dar viitorul mire nu se arata,dar in afara de fata nu pare sa bage nimeni in seama,mai ales ca viitorii cuscri era de la amiaza la casa mirelui!Fata suna pana la urma pe fix si il gaseste!El ii zice sa vie la el ca ii este rau.Se duce si dupa ce sta de vorba cateva minute cu cei din casa urca la el.Cand intra il gaseste pe prietenul lui,agitat,care se inroseste cand o vede....Fata intreaba de viitorul ei sot.Prietenul ii spune ca crede ca a inebunit,si explica ca ii cere lui sa se casatoreasca cu ea si ca a iesit de cateva minute!Deodata nevaleste logodnicul si incepe sa tipe ca i-a prins imbratisati,ca se sarutau..etc.Cei doi au ramas fara cuvinte nefind nimc intre ei.Se aduna toti de prin casa,parintii fetei ,ai lui si rude,dar el continua aceleasi acuzatii pe acelasi ton.Si anunta ca nu se mai casatoreste cu ea si ii cere ei si prietenului lui sa paraseasca locuinta lor!Parintri fetei sunt surprinsi ,dar parasesc casa aceea cu fata si putin dupa aia pleaca si prietenulu lui.Parintii fetei insa erau oameni importanti (tatal chiar membru mirean intr-un sinod de episcopie)si dupa indelungi discutii cu fata nu inteleg nimic,dar decid ca fata trebuie sa se casatoreasca cu prietenul aceluia!Si asa se inampla!cam in 3 saptamani are loc nunta celor doi.Cel ramas singur se duce in Grecia apoi cu diverse afaceri prin Sinai si cam dupa un an urmeaza calugaria alba.El imi zice de multe ca o iubea asa demult incit numai implinind iubirea ei se simte multumit si ca numai aSA II PUTEA FACE SA FIE IMPREUNA!Dar cei doi, desi el ajunge preot, nu l-au iertat niciodata si nu au inteles gestul lui.Iar acest frate este fericit ca ei nu au inteles gestul lui!Recunosc ca de atata iubire si profunzime eu nu as fi fost capabil.

Cam asta ar fi iubirea unui crestin ortodox cu adevarat.Mai sunt baieti crestini?Desigur mai sunt!trebuie insa descoperiti si intelesi.Mai sunt fete crestine!La fel:mai sunt!
Cum adica aveti obiceiul sa va pustiiti?!
Reply With Quote
  #109  
Vechi 23.09.2015, 23:10:12
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Noi find in mir ca asceti.ne retragem in zone izolate,in pustiuri cate o luna-doua,unde traim cu ce caram in spinare,dar mai mult ajunam si ne rugam continuu ,mai ales citire continua la psaltire.Ne ducem in grupuri de 4-10,ca la intamplatoare primejdii mari sa ne putem ajuta
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #110  
Vechi 23.09.2015, 23:54:16
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Noi find in mir ca asceti.ne retragem in zone izolate,in pustiuri cate o luna-doua,unde traim cu ce caram in spinare,dar mai mult ajunam si ne rugam continuu ,mai ales citire continua la psaltire.Ne ducem in grupuri de 4-10,ca la intamplatoare primejdii mari sa ne putem ajuta
Superb. Dvs. si prietenii dvs. aveti o evlavie cu adevarat adanca. Si eu as vrea uneori sa am asemenea trairi, dar...nu pot, sunt un rebel dus cu pluta (nu fata de Dumnezeu, fereasca Cerul, ci tocmai fata de evlavie, dar nu intotdeauna fata de evlavie ca stare/sentiment in sine, ci fata de unele manifestari; deseori "in lume" suspectez manifestarile evlavioase ca fiind ipocrite, un soi de mirenisme pietiste hiero-mimetice). Nu va "perii", sunt foarte sincer cand spun ca nu am mai intalnit o asemenea practica. Imi amintiti de unele grupari de tineri credincisoi catolici sau de eremitii din Ashur si Aram al primelor secole crestine.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare