Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 16.08.2007, 08:10:55
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stefan am o mare rugaminte la tine:) Sunt o mama cu doi copii cu anumite probleme de sanatate, te rog ajuta-ma putin cu rugaciunea ta. Nu iti cer decat sa spui pentru mine de 20 de ori pe zi: Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu miluieste-ne! Atat, nimic mai mult. te rog din inima ma ajuti? Ma ajuti Stefan??
jenica
Reply With Quote
  #192  
Vechi 16.08.2007, 08:52:32
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

nu mai fi complexat....lupta....de ce esti?ca esti slab? si eu sunt slab...si am multe prietene...e bine sa fi slab...si apoi imi plac fetele slabe...si am prietene....am avut si o relatie s-a terminat.....bine sunt si pretentios.....si respectiva....vroia marea cu sarea...dar sunt simpatic...si atrag fetele.....sa ai tupeu...nu renunta...fetelor le place tupeul si bunul simt....bafta!
Reply With Quote
  #193  
Vechi 19.07.2009, 02:07:13
anculici anculici is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2009
Mesaje: 4
Implicit durerea ta

m-ai facut sa plang!!!!!Cred ca si pe ingerul tau pazitor. Poate si el plange acum.Ce zici?
Reply With Quote
  #194  
Vechi 19.07.2009, 02:27:28
anculici anculici is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2009
Mesaje: 4
Smile drum greu

se pare ca il cam ti ocupat pe Dumnezeu de aia nu e atent si la mine
Reply With Quote
  #195  
Vechi 02.04.2010, 01:58:22
inaflorea inaflorea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2010
Mesaje: 1
Smile Hmm....greu, dar nu prea...

Draga Stefan,
Inteleg ca ti-e greu. Toata lumea te crede un nimic, si tu nu poti riposta pentru ca inca nu ai cum dovedi inversul situatiei. Iti spun ceva. Nu am incercat niciodata sa ma sinucid, ce-i drept, dar ...sa te inteleg pot. De ce spun asta?! Uite si istorioara mea:
Am 21 ani si imi cresc singura copilul. Am ramas insarcinata cand avea 20 de ani si nici un fel de sprijin material de la acela pe care ar trebui sa-l consider tatal copilului meu. Mama m-a ajutat enorm, nu spun, asa este, dar ii este rusine cu mine. Cu un copil, singura, fara studii, traiesc pe banii ei fara sa castig decat putinii bani din indemnizatia copilului meu. Probabil, crezi ca sunt o naiva si ca as putea sa cer pesie alimentara de la tatal lui, sau sa-l fortez sa se insoare cu mine, cum se facea inainte. Eu l-am intrebat doar: "Il vrei?" Si ca raspuns am primit:"E imposibil sa fie copilul meu" De atunci nu am mai vorbit deloc cu el. Copilul meu legal, in acte, nu are tata. Mda...cam trist, dar nu ma dau batuta, stii de ce? Pentru ca ce nu te omoara te face mai puternic. Daca vrei poti, si daca poti, vei face. Spune-i multumesc lui Dumnezeu ca esti sanatos, intreg si ca poti face ceva in viata asta. Nu te uita la gura lumii sau altcineva care spune ca nu esti bun de nimica, pentru ca si eu imi aud asa ceva in fiecare zi, mai ales de la mama, chiar daca nu spune direct, ci prin ocolisuri, eu stiu ca ii este rusine cu mine si cu copilul meu, spune la toti ca sunt maritata si ca nu stau cu ea. In fine, ce pot spune eu e, ca trebuie sa lupti pentru ceea ce vrei. Okay, nu spun ca e usor, ca pina la Dumnezeu, dracu iti scoate ochii, dar, cum mi-a spus cineva:"Daca vrei, poti!" Intrebarea e:"Tu...poti? Vrei sa poti? Sau doar te lasi condus de cuvintele altora?" Uite, ia-l ca pe un exercitiu, in fiecare dimineata, in fata oglinzii, in baie, repetati tare, sa te auzi:"Eu pot!" Ajuta...poate nu isi face efectul imediat, dar peste cateva zile te vei simti nou. Si inca ceva
Nu mai cauta iubirea...ea singura te va gasi...Of, vei spune ca ai mai auzit vorbele astea si ca sunt numai bla-bla-uri, dar....vreau sa citesti pina la capat, pentru ca stiu ce spun. Eu, cautam cu disperare pe cineva, crezand ca asta ma va face fericita, dar dadeam tot timpul peste persoane care nu mai dadeau de capat cu mine, adica nu iesea nimic. Si am zis:"Gata, nu mai pot, ma las dusa de soarta." Si stii ceva? Ceva s-a miscat. Adica, in prima zi, am cunoscut pe cineva, pe care de fapt il stiam, dar nu-mi dadeam seama...amuzant, nu?! Cum poate fi posibil asa ceva? uite asa, am invatat in acelasi orasel, dar nu ne-am vazut si nici nu am vorbit vreodata. Si acum, dupa ani, iata-ne vorbind si discutand ca doi indragostiti. M-a acceptat asa cum sunt si e un tata bun pentru copilul meu, chiar daca nu e al lui.
Inceputul e greu,dar daca te lasi prada gandurilor, nu vei putea atinge ceea ce trebuie sa atingi.
Inteleg, ca toata lumea te cearta...si pe mine nimeni nu ma lauda, chiar daca am facut o mancare buna sau am calcat bine o haina...dar...in nici un caz nu ma voi lasa batuta...Le voi demonstra tuturor ca nu degeaba m-am nascut pe lumea asta si ca nu voi muri asa, in anonimat...ehe, la inmormantarea mea va veni multa lume cunoscuta....) Lasa, mai, Stefane...ca esti baiat bun si destept. principalul e sa stii ce vrei de fapt de la viata....si sa mergi inainte, chiar daca este greu...
Reply With Quote
  #196  
Vechi 06.04.2010, 10:17:05
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Inaforea,esti o luptatoare!Ma bucur cand vad oameni care,in pofida necazurilor nu stau sa isi planga de mila ci,cu ajutorul lui Dumnezeu,aleg sa mearga inainte oricat de tare ar durea,oricat de mare ar fi incercarea la care sunt supusi.
Cu siguranta si ingerasul tau iti da puterea sa mergi mai departe.Esti mama in adevaratul sens al cuvantului,iar mamicile trec prin viata ca niste leoaice! :)
Revenind la cazul lui Stefan,problema lui este cu el insusi,cu a se accepta si iubi asa cum este.
Nu degeaba scrie in Biblie sa iti iubesti aproapele ca pe tine insuti.Eu nu am intalnit nici macar o persoana care se uraste si desconsidera pe sine,care sa poata iubi cu adevarat pe cei din jur,nici macar una!
In acelasi timp,actul sinucigas,in cazul de fata are rolul unei razbunari pe cei dragi,dorind sa creeze sentimentul de culpabilitate in ei.
Sa speram,insa,ca Stefan si-a gasit calea si ca astfel de ganduri urate i-au dat pace.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #197  
Vechi 11.04.2010, 18:56:46
Vladimir-Adrian Vladimir-Adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 67
Implicit Ce cauti pe un site crestin?

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil Vezi mesajul
Ti-am mai zis...daca viata iti este un asemenea iad....sinucide-te la dracu si nu mai pierde vremea pe forumuri amenintand oamenii ca o sa iti iei zilele. Daca e o solutie pentru problemele tale...implementeaz-o...
Ce cauti pe un site crestin? Mai bine ai frecventa forumurile ateilor, aia cred ca ar aprecia astfel de sfaturi...
Reply With Quote
  #198  
Vechi 11.04.2010, 20:11:01
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil Vezi mesajul
Sensibili mai suntem . Si hai sa fim seriosi... daca nu ti-ar da nimeni atentie ai incepe cu auto-mutilarea, din moment ce sinuciderea nu mai are acelasi efect... sau poate te vei sinucide. Rezultatul ar demonstra cat de serios ai fost
nu am cunoscut niciodată o persoană atât de abjectă si de handicapată ca tine

Last edited by VladCat; 11.04.2010 at 20:16:00.
Reply With Quote
  #199  
Vechi 11.04.2010, 20:34:08
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Dumnezeu te-a oprit de la asa ceva pentru ca are niste planuri cu tine si pentru ca te iubeste.

Cauta sa te intaresti in credinta si vei vedea ca lucrurile se vor schimba.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #200  
Vechi 11.04.2010, 21:06:38
Miropia Miropia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Mesaje: 5
Implicit Pentru Stefan

Dragă Ștefan, am citit ce spui ca ai incercat sa te sinucizi si apoi ai enumerat si motivele pentru care ai vrut sa faci asta. Vreau sa iti spun ca nu esti singurul care a vrut sa o faca pentru ca si eu am inceract dar nu am intreprins nimic in sensul asta.Mama mea mi-a reprosat ani de zile ca am prea multe perechi de pantaloni si ii las imprastiati pe toate scaunele din casa. Ne certam mereu pe chesyia asta si de aici izbucnea multe alte probleme, jignindu-ne profund si spunanu-ne cele mai usturatoare cuvinte. Si stii ce m-am gandit pana la urma? Sambata mi-am facut curat printre pantaloni si i-am bagat pe toti la spalat, in masina de spalat. Aveam 3 perechi de blugi normali, o pereche de blugi trei sferturi, o pereche de pantaloni negru cu un trandafir inscriptionat pe fund ca asa mi-a placut mie modelul si o pereche atarnati pe cuier. Si stii de ce? Pentru ca nu ma puteam hotari niciodata care pereche mi se potriveste cel mai bine. Acum stiu. Perechea care imi vine cel mai bine este oricare. Oricare pantaloni as imbraca ma simt perfect in ziua aceea. Am renuntat sa mai cumpar alte perechi. Pentru ca cei pe care ii am imi ajung si imi sunt buni deocamdata. Asa e si in viata. Trebuie sa te opresti la un moment dat si sa stai de vorba cu sinele tau interior. Si atunci te gandesti profund? Ce te doare cel mai tare? Sa iti iei viata? Nu? Ai vrea sa o faci dar nu ai putea, pentru ca stii ca viata este mai frumoasa in comparatie cu intunericul. Stii in sinele tau interior ca lumina te va aduce pe calea cea buna. Da stiu, iti doresti o prietena. Acum se pune problema banilor si spui ca din cauza asta nu vei putea avea vreo relatie. Inainte de asta trebuie sa invingi in lupta cu problema care te framanta. E o problema de viata. Te chinuie si te framanti neincetat. Si te roade pe interior. Mama iti face prea multe reprosuri si te acuza nejustificat. Lupta cu tine! Lupta si nu renunta in acest schimb de idei. Las-o sa tipe. Pastreaza calmul si nu renunta pentru nimic in lume la pacea ta launtrica. Gaseste-ti pacea. Gaseste stilul care te defineste. Spui ca bunica te apreciaza si te considera un om demn de respect, bun, care nu merge si pierde timpul aiurea. E clar ca esti un om pe care te poti baza. Fa ceva cu acest dar pe care il ai. E o calitate. Multi oameni se lupta sa-si domoleasca patimile. Altii esueaza si ajung sa se refugieze in alcool, sau isi rateaza careiera, isi pierd serviciul pentru ca nu reusesc sa duca pana la capat lupta cu viata. Fiecare zi pe care o avem in fata este o lupta cu noi insine, o lupta pentru adevar , o lupta pentru a trai. Viata este un dar. Starile de deznadejde sunt incercari pe care Dumnezeu ni le da pentru a ne intari. Sa nu te lasi pacalit. Sa nu renunti nici o clipa, doar pentru ca mama iti reproseaza acele nimicuri. A mea imi spunea mereu ca sunt o incapabila, ca nu stiu sa-mi arat valoarea in fata oamenilor si ca degeaba am facut o facultate, doar pentru ca nu ma comportam asa cum ar fi vrut ea. In fond...care era problema? Era o problema de identitate a ei. De multe ori parintii gresesc si isi cresc copiii asa cum ar fi vrut ei sa fie crescuti dar n-au putut. De multe ori cuvintele pe care ni le arunca in fata sunt cuvintele propriilor lor neputinte de a castiga lupta cu viata si de a-si arata cine sunt.
Las-i pe altii sa isi macine singuri graul la moara :) si nu te sinucide. Nu te duce in intuneric. Alege lumina, care chiar daca la inceput te va orbi, vei fi fericit apoi si iti vei multumi Domnului pentru ceea ce ti-a fost dat sa traiesti.

Last edited by Miropia; 11.04.2010 at 21:21:31.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Politistii romani se sinucid pe capete !!! guardian knight Generalitati 65 28.06.2014 23:34:11