Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.09.2006, 17:54:16
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din cate stiu eu un forum este alcatuit ca sa putem comunica,sa ne spunem opiniile,sa ne dam cu parerea...etc
Marea mea problema este :cum sa comunici cu persoane care nu pot sa spuna din capul lor nimic,sa sustina o idee sau sa dea o replica ci dau citate interminabile,copiate de pe net,pe care sincer va marturisesc ca nu le citesc niciodata...?
Consider ca pot citi sau ma pot documenta daca vreau,dar nu sa ma intoxic si aici de un stil agasant care se rezuma numai la a reda citate si iar citate si in rest nimic interesant de luat in seama...problema este ca aici cei care fac acest lucru nu sunt sectanti,sunt ortodocsi,care,culmea ii acuza pe sectanti neluand in seama ca si ei au cam acelasi stil.
Am facut acest top pt cei care vor sa scrie si sa-si sustina propriile idei cu proprii argumente chiar daca aceste argumente au la baza o documentare...FARA CITATEEEEEEEEEE !!!! insa
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.09.2006, 18:14:05
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Da, citatele, multitudinea si lungimea lor sunt agasante. Nu stiu de ce nu vorbeste fiecare din ceea ce stie, din experienta proprie, cu cuvintele lui. Eu cred ca sunt multi care ar putea s-o faca, dar prefera sa recurga la citate. Ar fi mult mai interesant si mai folositor daca fiecare ar vorbi despre subiectul propus cu propriile lui cuvinte. Cu siguranta, lumea ar citi, s-ar simti atrasa de ceva venit din suflet, nu din cuvintele altuia care pot fi interpretabile. Haideti sa incercam! Nimeni nu s-a nascut invatat!...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.09.2006, 18:19:43
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Corect.
Sunt de acord sa dai numele unui site sau numele unei carti,melodii...etc daca ti-a placut si ti s-a parut interesanta...dar ca sa scrii numai in citate,deja mi se pare ca persoana respectiva are o problema...iar eu personal niciodata nu m-am invartit printre habotnici....am alergie...imi pare rau,dar asta este.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.09.2006, 18:31:15
Rusu_Tiberiu Rusu_Tiberiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 55
Implicit

perfect de acord cu amandoi.
pentru asta m-am tot zbatut si eu pe aici. vreau sa aud pareri, vreau sa vad opinii.. moduri de a gandi..
..insa citatele omoara capacitatea asta de a te exprima liber.
haideti sa comunicam prieteni, e cel mai de pret lucru. comunicarea. libera exprimare.
numai bine si astept niste noi topicuri interesante, ca altfel voi creea eu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.09.2006, 23:20:39
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rusu_Tiberiu
ca altfel voi creea eu.
Doamne fereste! :p
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.09.2006, 23:47:05
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Sora CLAUSEMI,iti inteleg demersul si il sprijin si eu.Dar,sa nu cadem dintr-o extrema in alta.Unele citate din Biblie sunt necesare pentru a evidentia si uneori a argumenta mai bine ceea ce vrem sa spunem.Deci,eu sunt de parere ca trebuie aleasa o cale de mijloc,adica nici sa postezi numai citate,fara nici o explicatie,dar nici sa vina cineva si sa spuna tot ce-i trece lui prin cap,fara a da vreun citat,pentru ca nu are de unde,oricum nu din Biblie,care sa-i sustina spusele.Undeva trebuie sa fie un echilibru.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.09.2006, 23:50:23
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

MARIUS
Nici eu nu sunt adepta extremismelor...e normal sa folosesti un citat pt a-ti intari o idee sau sa te folosesti de anumite expresii ale unor personalitati...dar ceea ce fac cate unii deja ma dispera...eu la asa ceva faceam referire...una este sa dai un citat din Biblie si alta este sa dai toata Biblia sau orice alta carte.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.09.2006, 23:57:45
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

In legatura cu folosirea citatelor doresc sa fac cateva precizari:
- Nu este rau ca folosim citate. Important este ce fel de citate folosim; ele trebuie sa aibe un corespondent in Scriptura si in Traditie, altfel sunt doar produse subiective care satisfac doar ratiunea.
- Pe de alta, ne-am obisnuit sa dam marturie despre Dumnezeu doar din marturiile altora; nu depunem nici un efort in a maturiza relatia noastra cu El si a avea propriile marturii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.09.2006, 00:04:13
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu pot sa spun decat ca sunt fericita sa constat ca mai exista si persoane cu care poti comunica aici si care sa fie in stare sa-si sustina liber o parere.
Sincer mi-a venit inima la loc.
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.09.2006, 00:29:52
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Prin concluzia data de sora CLAUSEMI eu sper sa se termine cu neintelegerile pe acest forum si asfel sa evitam convocarea celui de-al optulea sinod ecumenic aici.Nimeni nu este tinut cu forta aici,dar unii se afla in intuneric si nu vor sa primeasca lumina.Sper sa fie doar impresia mea,dar am vazut ca multi din acestia,dandu-le lumina nu vor s-o primeasca,chiar daca pentru asta trebuie sa-si inchida ochii,pentru a ramane tot in intuneric.Sper ca m-am inselat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curiozitate Zeytin Botezul 2 11.02.2013 22:59:22
curiozitate soulonfire Generalitati 5 02.10.2011 21:59:41
o curiozitate roxicka Generalitati 6 13.09.2010 17:56:18
Curiozitate... zoridezi Generalitati 18 04.06.2009 19:09:46