Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.12.2010, 20:43:05
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Credinta in Iisus Hristos!

As vrea sa stiu cum as putea sa cred in Hristos , din toata inima, cred in El dar cateodata am unele indoieli,da-ti-mi putin ajutor!!!
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.12.2010, 20:57:06
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
As vrea sa stiu cum as putea sa cred in Hristos , din toata inima, cred in El dar cateodata am unele indoieli,da-ti-mi putin ajutor!!!

Nu stiu cum sa incep, este o chestie foarte delicata, credinta si relatia cu Iisus trebuie sa fie in primul rand personala apoi in comuniune cu Biserica

Eu am doua sfaturi pentru tine, , citeste cu atentie Noul Testament si roaga-te Domnului sa-ti descopere Cuvantul,

Apoi roaga-te si cere luminare de la Duhul Sfant pentru ca doar Duhul Sfant ti-l poate descoperi pe Domnul Iisus Hristos dupa cum zice Scriptura "De aceea, vă fac cunoscut că precum nimeni, grăind în Duhul lui Dumnezeu, nu zice: Anatema fie Iisus! - tot așa nimeni nu poate să zică: Domn este Iisus, - decât în Duhul Sfânt. (1 Corinteni 12:3) sau in alt loc "
Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine"(Ioan 15: 26).

E normal sa avem indoieli, schipoatari, nelamuriri, dar important e sa nu rupem niciodata firul de legatura cu Dumnezeu care este rugaciunea, in rest, Domnul va avea grija cu siguranta sa se salajluiasca in inimile noastre daca noi ii facem loc si il primim

Indoiala e omeneasca, persistenta in indoiala si ne cautarea adevarului e draceasca
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)

Last edited by danyel; 13.12.2010 at 21:01:15.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.12.2010, 21:03:41
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
As vrea sa stiu cum as putea sa cred in Hristos , din toata inima, cred in El dar cateodata am unele indoieli,da-ti-mi putin ajutor!!!
Citeste Noul Testament cat de des poti (sau asculta-l! Vezi ca ai cateva variante mai jos cu albastru). Iarasi si iarasi si iarasi. Pentru ca de fiecare data cand vei citi (asculta) vei da, poate, alt sens vietii tale! Incet-incet vei reusi sa descoperi intreaga suferinta a Mantuitorului, iar daca ai un suflet sensibil (cum nu ma indoiesc ca ai din moment ce iti doresti ceea ce-ti doresti), nu se poate sa ramai de piatra si sa nu-L iubesti cu toata fiinta ta. Nu numai ca nu te vei mai indoi, dar vei suferi si vei sangera in suflet cand vei auzi o injuratura sau un cuvant denigrator la adresa Lui.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.12.2010, 21:04:32
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Nu stiu cum sa incep, este o chestie foarte delicata, credinta si relatia cu Iisus trebuie sa fie in primul rand personala apoi in comuniune cu Biserica

Eu am doua sfaturi pentru tine, , citeste cu atentie Noul Testament si roaga-te Domnului sa-ti descopere Cuvantul,

Apoi roaga-te si cere luminare de la Duhul Sfant pentru ca doar Duhul Sfant ti-l poate descoperi pe Domnul Iisus Hristos dupa cum zice Scriptura "De aceea, vă fac cunoscut că precum nimeni, grăind în Duhul lui Dumnezeu, nu zice: Anatema fie Iisus! - tot așa nimeni nu poate să zică: Domn este Iisus, - decât în Duhul Sfânt. (1 Corinteni 12:3) sau in alt loc "
Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine"(Ioan 15: 26).

E normal sa avem indoieli, schipoatari, nelamuriri, dar important e sa nu rupem niciodata firul de legatura cu Dumnezeu care este rugaciunea, in rest, Domnul va avea grija cu siguranta sa se salajluiasca in inimile noastre daca noi ii facem loc si il primim

Indoiala e omeneasca, persistenta in indoiala si ne cautarea adevarului e draceasca
multumesc pt. informatii, o sa incep sa citesc din NT.
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.12.2010, 21:07:51
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
As vrea sa stiu cum as putea sa cred in Hristos , din toata inima, cred in El dar cateodata am unele indoieli,da-ti-mi putin ajutor!!!
Crede cu toata fiinta, rosteste-I numele, vorbeste in gand cu El.Crede!Mergi la Biserica, repeta in gand toate rugaciunile rostite, implora-L pe Hristos si se va milui de tine. Cu cat iti da tarcoale indoiala, tu mai mult sa crezi.Cheama-L in orice imprejurare- si la bucurie si la necaz,cere-I, multumeste-I,adora-L.Citeste sub indrumare carti ziditoare de suflet. Astfel vei gasi calea.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.12.2010, 21:10:12
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit ''Patimile lui Hristos''

Ati vazut filmul ''Patimile lui Hristos''regizat de Mel Gibson, eu il am descarcat , si de fiecare data cand ma uit ,imi vine sa plang , sunt niste scene termuratoare, oare asa sa fi suferit si Iisus?Deci filmul nu are cum sa nu iti trezeasca ceva in interiorul


http://www.youtube.com/watch?v=rd-GXzReZuc aici aveti trailerul
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.12.2010, 21:14:07
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
As vrea sa stiu cum as putea sa cred in Hristos , din toata inima, cred in El dar cateodata am unele indoieli,da-ti-mi putin ajutor!!!

Te-asi mai sfatui sa rostesti tot timpul rugaciunea inimii "Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul" rosteste-o in gand oriunde te-ai afla, cand esti la serviciu, pe drum, oriunde, aceasta rugaciune te ajuta sa-ti inabusi gandurile pacatoase si te tine in permanenta in legatura cu cerul, in aceasta privinta te-asi sfatui sa citesti cartea "Pelerinul rus"
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.12.2010, 21:14:42
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
As vrea sa stiu cum as putea sa cred in Hristos , din toata inima, cred in El dar cateodata am unele indoieli,da-ti-mi putin ajutor!!!
Singurul meu sfat este sa gasesti un preot dispus sa te asculte si poate, daca comunicati bine si capeti incredere in el, vei gasi ajutor in aceasta problema. Indiferent de indoielile tale eu pot sa-ti dau o singura incredintare: Dumnezeu, pentru ca tu Il cauti in modul acesta sincer si deschis, iti va iesi inainte si Il vei gasi. Doamne ajuta!
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.12.2010, 22:08:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
As vrea sa stiu cum as putea sa cred in Hristos , din toata inima, cred in El dar cateodata am unele indoieli,da-ti-mi putin ajutor!!!
Pofta vine mâncând. Mâncați Sf Său Trup și Sânge. Împărtășiți-vă mai des decât o faceți în prezent. Din ce vă împărtășiți mai des, din aceea veți dori să o faceți și mai des, fiindcă veți vedea că numai El satură. Spovada și împărtășania, nimic nu se compară cu acestea. Nici filmul "Patimile lui Cristos", nici chiar Sfânta și Dumnezeiasca Scriptură. Credința este dar supranatural, ca să o câștigați vă trebuie ajutor supranatural. Numai prin spovadă ajungeți la starea de grație, numai prin cuminecare ajungeți la uniune mistică, adică acolo unde viermele neadormit al îndoielii nu mai are nici un spor. Acolo unde scorpionul grijii e silit să își devoreze propria coadă. Numai cine s-a unit cu Adevărul și s-a făcut una cu El știe să deosebească adevărul de iluzie.

Dacă nu am fi păcătoși, ne-ar ajunge o împărtășanie pe an. Ba chiar una într-o viață. Și am fi mereu în stare de grație. Dar suntem oameni slabi și, la scurtă vreme după împărtășanie, uneori după un timp de ordinul zilelor, unirea cu Isus începe să slăbească. De obicei, slăbirea începe cu gândurile pe care nu ar trebui să le avem. Acestea creează breșe foarte mici la început în starea sufletului nostru. Pe urmă, breșele se lărgesc. Cât timp breșele nu sunt foarte mari și nu a apărut încă păcatul care să ne arunce la pământ, în acest stadiu ceva a rămas de la ultima împărtășanie: este setea de Cristos. Acum e momentul bun ca să ne cercetăm cugetul și să ne împărtășim din nou.

Este doar sfatul meu, de om care a trecut prin aceste îndoieli. Iar leacurile pe care le-am aflat, acestea sunt: spovada și împărtășania.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.12.2010, 22:09:06
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Te-asi mai sfatui sa rostesti tot timpul rugaciunea inimii "Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul" rosteste-o in gand oriunde te-ai afla, cand esti la serviciu, pe drum, oriunde, aceasta rugaciune te ajuta sa-ti inabusi gandurile pacatoase si te tine in permanenta in legatura cu cerul, in aceasta privinta te-asi sfatui sa citesti cartea "Pelerinul rus"
Ms , am sa incerc!
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele Lui Iisus Hristos Sebastiana Din Noul Testament 9 26.07.2013 21:08:19
Numele lui Iisus Hristos androneo Generalitati 2 09.01.2012 12:27:11
De ce a plans Iisus Hristos ? Marin56 Intrebari utilizatori 8 23.06.2011 09:26:43
Handicapati si Iisus Hristos alecsandru Generalitati 18 10.12.2009 22:15:15
Iisus Hristos ancah Biserica Ortodoxa Romana 10 09.05.2008 21:30:22