Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 19.07.2007, 04:41:17
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu007
merci pt sfaturi si cum ziceti o mica nunta in familie e super dar numai ca suntem doua familii foarte mari si pe plan financiar nu este deocamdata o problema dar eu m am referit ca prima data sa fac cununia pentru ca nu ma simt inca pregatit pentru nunta, as vrea sa mai astept si de asta am vrut sa stiu care i treaba cu inainte sau dupa cununie.
astept in continuare sfaturi de la voi.merci!
de ce nu mergi tu la Duhovnicul tau sa te indrume spre ce este bine? Pe forum se isca tot felul de discutii pro si contra, si a tunci te ametesc toti si nu sti ce este mai bine. Astfel de probleme se discuta cu un Duhovnic.

A te pastra curat pana la casatorie se poate, numai daca Il iubeste pe Dumnezeu din toata inima.
Eu l-am cunoscut pe sotul meu in decembrie 1998 iar in iulie 1999 ne-am casatorit. Nu am "trait" impreuna cu toate ca eu ramaneam la el in weekend si dormeam in acelas pat. Daca oamenii se respecta si isi respecta dorinta unul celuilalt se poate trai curat pana la casatorie chiar daca in tine tropaie hormonii. Orice lucru se poate face daca ai vointa, nu exista "nu pot".
Reply With Quote
  #72  
Vechi 20.07.2007, 16:33:07
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin44
Citat:
În prealabil postat de eu007
salutare la toti, sunt nou pe aici dar sper ca aici pot gasi si eu un raspuns de care am mare nevoie,
deci daca dupa cununia civila e pacat sa faci sex.problema e ca sunt cu o fata de vreo 4 ani si in tot acest timp nu am avut relatii sexuale nici cu ea nici cu altele, nu ca nu am avut ocazia dar mi am facut eu o promisiune sa fac sex sau dragoste,cum vreti voi sa o luati, cu o persoana pe care o iubesc, nu sa plec la primul bordel si sa zic gata am facut o sunt barbat de acum.la inceput relatia noastra era mai mult ca o joaca dar cu timpul a devenit foarte serioasa, deci pana la urma am realizat ca ea e fata pe care o iubesc cu adevarat si am ajuns si la faza cu sexul dar ea mi a zis nu si am intrebat o de ce si mi a spus in fata ca daca ea face sex o va face dupa casatorie dar totusi nu intelesem motivul din ce cauza atunci si nu inainte pentru ca stie foarte bine ca peste ceva timp (un an, doi poate)ne casatorim.si asa m am intrebat care e motivul, din ce cauza nu vrea pana cand am aflat de la cineva ca daca faci sex inainte de casatorie e pacat si am intrebat o daca e din cauza asta si mi a raspuns ca da.alta chestie e ca de un an incoace numai la sex ma gandesc si sa ma duc la alta parca nu ma simt prea bine, asta inseamna sa mi incalc promisiunea ce mi am facut o si sa mi intrerup relatia cu ea deci am decis sa astept pentru ca in primul rand ea merita si in al doilea rand nu o sa regret mai tarziu eu. din aceasta cauza as vrea sa fac cununia civila inainte si pe urma sa ma casatoresc(peste cateva luni) si as vrea sa stiu daca e pacat sa faci sex dupa cununia civila, sa nu mai astept pana la casatorie.
merci mult si ast rasp voastre.
In situatia ta am fost si eu si nu am regretat ca m-am infranat de la sex pana la cununie. La cantarile Cununiei se spune:"Sa va dea Dumnezeu bucuria aceia care a avut-o Sfanta Elena cand a gasit lemnul Sfintei Cruci". Aceasta bucurie am avut-o si o am in continuare de 8 ani de cand m-am insurat si am credinta ca daca nu-mi insel sotia pe care mi-a dat-o Dumnezeu asa cum mi-am dorit-o, nici macar cu gandul, aceasta bucurie si dragoste dintre noi nu se va sfarsi pana la moarte. Eu te sfatuiesc sa faci si cununia civila si cea religioasa in aceiasi zi pentru ca iata ce spune Sfantul Ioan Gura de Aur:"Femeia si barbatul care au facut pacatul inaintea cununiei, vor avea mari scarbe si necazuri dupa cununie, pedepsindu-le Dumnezeu in acesta viata nerabdarea lor." Deci lasa calculele si fa nunta mica in familie si cu prietenii apropiati ca si eu asa am facut-o si a iesit mult mai bine dcat altii care au facut nunta mare la restaurant si au platit datoriile vreo doi ani dupa aceea.
Pentru eu007 si Iustin44


Felicitari!
Sunt fericita sa aud si cazuri fericite, in care barbatii rezista probei timpului si a ispitelor.

La mine situatia nu a fost asa, ... fapt care m-a aruncat intr-un ocean de suferinta si durere.





Reply With Quote
  #73  
Vechi 02.08.2007, 18:12:24
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

cea mai buna metoda contraceptiva;ABSTINENTA
Reply With Quote
  #74  
Vechi 02.08.2007, 22:59:32
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Laurentiu
eu vreau sa primesc mesaje despre carte. trebuie sa-ti dau vreo adresa?
pot sa-ti adresez intrebari?
cum fac?
Reply With Quote
  #75  
Vechi 04.08.2007, 10:24:38
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

toti stim ca a face sex inainte de casatorie este pacat dar important e sa vrem sa acceptam acest lucru. Daca ne gandim la moarte inainte de a face ceva am deveni mai credinciosi. Am cauta sa traim mai mult cu Dumnezeu si atunci nici nu ne-am mai gandi la sex ci la Dumnezeu. Chiar si necasatoriti fiind unii dintre noi putem avea o viata frumoasa cu Dumnezeu, important e cu ce ne hranim privirea si sufletul. Citesti despre Dumnezeu iti e gandul la EL, te uiti la filme sexi sau chiar pe net atunci normal ca gandul iti e numai la sex...Asta e parerea mea.
In ziua de azi cel mai important e sa traim o viata curata cu Dumnezeu ca celelalte lucruri nu au valoare...sunt gunoaie. Ce-as da sa am iar 20 de ani sa-mi fac o viata mai curata...nu va pierdeti timpul cu "e pacat sa faci sex inainte de casatorie?" DAAAAAAAAAAAAAAA E PACAT!!!! TREBUIE SA INTELEGETI ODATA PT TOTDEAUNA, NU MAI BATETI CAMPII CU ASTA. Daca gandesti lumeste despre acest lucru nu este pacat dar daca gandesti duhovniceste este pacat.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 04.08.2007, 19:56:03
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wolf
Am cautat despre aceasta chestiune in mai multe parti si am aflat ca a fii desfranat e un pacat. Si ca a pofti in sufletul tau pe o femeie e pacat. Dragostea se incadreaza in aceste chestiuni? Desigur, aici intervine si faptul ca trebuie sa fim casatoriti si scopul dragostei trebuie sa fie numai copilul. Insa chiar asa e? Daca nu esti casatorit, nu vrei un copil si totusi iubesti persoana de langa tine e absolut necesar sa astepti pana la casatorie ca sa faci dragoste?
Eu ma gandesc ca atat timp cat nu esti "pervers", poti face dragoste fara a te pune rau cu Domnul. Ce parere avetzi?
Exact! E pacat pana sa poftesti o femeie sau un barbat! Daca vrei sa intelegi logica...dar nu cred ca ai inteles vreodata la ce iubire se refera Sf. Pavel. Cand iubesti si gandul la o alta femeie sau barbat iti murdareste constiinta si inseamna inselaciune. Atata timp cat te imbii cu candul preacurviei ai sa ajungi si la la fapte. Daca pe tine nu prea te deranjeaza sexul inainte de casatorie...o femeie ar fi afectata (si la fel si un barbat).Cate metode de contraceptie ai folosi, nici una nu iti da rezultatul garantat ca nu vei face copii. Din momentul cand ea ramane insarcinata...atunci ai sa afli ce inseamna sex inainte de casatorie, este o adevarata drama. Femeia e obligata sa ramana cu copilul, iar nenea fuge speriat. Daca barbatilor li s-ar fi dat darul nasterii sunt 1000% sigura ca nici un barbat nu ar mai viola o femeie si nu numai dar ar practica abstinenta toata viata. Atata timp cat nu e pus la bataie fundul tau...de doare in "basca" daca faci sex inainte sau dupa. Dar D-zeu nu bate cu parul ! din fericire
Reply With Quote
  #77  
Vechi 04.08.2007, 20:45:18
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krabu
La problema asta mai e ceva, ai o relatie, nu te casatoresti, mai ai o relatie, nici asta nu merge, mai ai o relatie, nici asta si tot asa....

Apoi te casatoresti.

Ce se intampla cu celelalte pacate???? Le porti nu. Le tragi dupa tine. Toate sperantele, dorurile, gandurile celor lasate din terte motive: e prea devreme, nu te lasa parintii, trebuie sa termini facultatea, trebuie sa iesi si cu una mai grasa si cu una mai slaba si cu una blonda si cu una bruneta si cu una ciunga etc....

Daca iti faci viata pe un fundament moral puternic, atunci lucrurile sunt mai simple, mai drepte dar fiind mai virtuoase sunt evident mai grele. Daca de la inceput iesi cu o domnisoara si nu te intelegi, nu se aprinde dragostea si daca inchei relatia cu ea nu esti nicicum un nemernic. Daca te intelegi cu ea si totul e frumos si te casatoresti atunci cu adevarat esti un barabat. Pe de alta parte, din acest punct de vedere, daca vezi un barbat/femeie care desfraneaza evident ti se vor parea ceea ce si sunt: desfranati.

Par conceptii invechite. De cca cativa mii de ani. Oare ne`am desteptat acum in ultimii 20 de ani (pentru ca din 90 a inceput la noi aceasta decadere morala). Si daca ne`am desteptat ce am facut noi nou??? NIMIC. Doar consumam: TV, Filme, Ziare, Cora-Carefour, Internet fulltime.

Intrebarea din topic poate ar trebui sa fie alta:

DE CE DIN 1990 A FACE DRAGOSTE NU SE MAI CONSIDERA UN PACAT?????
din pacate nu numai din 1990 se intimpla sa nu se mai considere un pacat ci de mai demult si asta se intimpla pt ca [b]a slabit mult credinta adevarata si iubirea adevarata fata de DUMNEZEU ,caci dc l-am iubi cit de putin pe EL nu l-am mai necaji ;concubinajul dc citim in evanghelia dupa matei vedem ca e considerat ADULTER de catre DUMNEZEUdin cauza celor enumerate mai sus de cite unii din voi. Deci DOMNUL vrea prin aceasta RESTRICTIE sa ne fereasca de complicatii ulterioare,cred eu.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 05.08.2007, 01:41:04
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Adica sa inteleg ca cei care nu sunt casatoriti dar stau impreuna, avand relatii sexuale constante savarsesc desfranarea? Pai daca tot o sa devina sot/sotie, de ce totusi este considerat pacat momentele de intimitate petrecute impreuna?
Reply With Quote
  #79  
Vechi 05.08.2007, 01:49:03
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Adica sa inteleg ca cei care nu sunt casatoriti dar stau impreuna, avand relatii sexuale constante savarsesc desfranarea?
dupa invatatura bisericii crestine, da. inclusiv cei care sunt casatoriti numai civil, nu si religios.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 05.08.2007, 01:58:45
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
dupa invatatura bisericii crestine, da.
Atunci este grava situatia, pentru ca azi nu se mai casatoreste nimeni fara perioada de proba(compatibilitate sentimentala, compatibilitate sexuala, etc.)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
De ce este cunoasterea dragoste? alecsandru Teologie si Stiinta 15 01.03.2008 22:04:42