Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.05.2008, 19:07:41
andrada3 andrada3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2008
Mesaje: 4
Implicit

mama mea a decedat sambata 26 aprilie, la ora 8 dimineata;
pentru a calcula data parastasului de 40 zile, este corect sa incep numaratoarea cu aceasta zi? ajung astfel ca ziua 40 este miercuri 4 iunie. este corect?
daca da, se poate face parastasul fiind miercuri, cu o zi inainte de inaltare?

deoarece din pacate a murit la spital, fiind sambata si pastele, morga spitalului nu a lucrat pana marti (a 4-a zi), cand am putut sa o iau acasa; aici, desi am anuntat preoatul imediat in ziua mortii, nu i s-a facut nici o slujba la 3 zile, doar miercuri in ziua inmormantarii o slujba speciala(deci a 5-a zi);
in acest caz, neavand nici o slujba la 3 zile, ce pot face acum?
mi s-a spus sa fac parastas la 3 saptamani, adica sambata viitoare

a fost reoperata de urgenta, apoi a facut infarct neprevazut.... si asa a murit la terapie intensiva, inainte sa soseasc impreuna cu preotul, fara spovedanie si impartasanie; lumanare nu a avut aproape din cauza instalatiei de oxigen, mi-au spus ca a fost o candela aprinsa intr-o camera alaturata...

ce pot face pentru a ajuta sufletul ei in aceasta situatie?

Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.05.2008, 22:54:21
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrada3
mama mea a decedat sambata 26 aprilie, la ora 8 dimineata;
pentru a calcula data parastasului de 40 zile, este corect sa incep numaratoarea cu aceasta zi? ajung astfel ca ziua 40 este miercuri 4 iunie. este corect?
daca da, se poate face parastasul fiind miercuri, cu o zi inainte de inaltare?

deoarece din pacate a murit la spital, fiind sambata si pastele, morga spitalului nu a lucrat pana marti (a 4-a zi), cand am putut sa o iau acasa; aici, desi am anuntat preoatul imediat in ziua mortii, nu i s-a facut nici o slujba la 3 zile, doar miercuri in ziua inmormantarii o slujba speciala(deci a 5-a zi);
in acest caz, neavand nici o slujba la 3 zile, ce pot face acum?
mi s-a spus sa fac parastas la 3 saptamani, adica sambata viitoare

a fost reoperata de urgenta, apoi a facut infarct neprevazut.... si asa a murit la terapie intensiva, inainte sa soseasc impreuna cu preotul, fara spovedanie si impartasanie; lumanare nu a avut aproape din cauza instalatiei de oxigen, mi-au spus ca a fost o candela aprinsa intr-o camera alaturata...

ce pot face pentru a ajuta sufletul ei in aceasta situatie?
Dumnezeu sa o ierte! In legatura cu parastasele iti vor da detalii, probabil, cei mai bine documentati, ceea ce iti pot spune eu, este ca, poti da pomelnice la mai multe manastiri si asta e bine sa o faci de acum incolo, de cate ori ai posibilitatea.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.05.2008, 23:07:14
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

e suficient si pomelnic la o biserica de mir si un singur pomelnic, cat despre parastase la 6 saptamani 6 luni un an si sa fie pomenita la biserica(e suficient una singura si poate fi si de mir), iar tu andrada nu uita sa te rogi pt ea, si la biserica sa aprinzi cate o luminare
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.05.2008, 20:42:19
alynna alynna is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2007
Mesaje: 47
Implicit

Trebuie sa dai un pomelnic pentru a fi pomenita la Sfanta Liturghie, mai ales acum, timp de 40 de zile de la mutarea la cer, pentru ca o ajuta foarte mult. Pomelnicul trebuie dat la orice biserica sau manastire ce savarseste Sfanta Liturghie in fiecare zi (de obicei doar la manastiri e Liturghie zilnic). Poti face Acatistul pentru cei adormiti, asa am facut si eu cand a murit bunica mea. Alte informatii gasesti aici:
http://www.parohiamacin4.org/pomeni_morti.htm
http://www.ortodoxism.ro/carte.shtml
http://www.crestinortodox.ro/Articol_detaliu_Parastasele_206_237_7708.html
Doamne ajuta si Dumnezeu sa o ierte!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.05.2008, 22:55:43
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrada3
mama mea a decedat sambata 26 aprilie, la ora 8 dimineata;
pentru a calcula data parastasului de 40 zile, este corect sa incep numaratoarea cu aceasta zi? ajung astfel ca ziua 40 este miercuri 4 iunie. este corect?
daca da, se poate face parastasul fiind miercuri, cu o zi inainte de inaltare?

deoarece din pacate a murit la spital, fiind sambata si pastele, morga spitalului nu a lucrat pana marti (a 4-a zi), cand am putut sa o iau acasa; aici, desi am anuntat preoatul imediat in ziua mortii, nu i s-a facut nici o slujba la 3 zile, doar miercuri in ziua inmormantarii o slujba speciala(deci a 5-a zi);
in acest caz, neavand nici o slujba la 3 zile, ce pot face acum?
mi s-a spus sa fac parastas la 3 saptamani, adica sambata viitoare

a fost reoperata de urgenta, apoi a facut infarct neprevazut.... si asa a murit la terapie intensiva, inainte sa soseasc impreuna cu preotul, fara spovedanie si impartasanie; lumanare nu a avut aproape din cauza instalatiei de oxigen, mi-au spus ca a fost o candela aprinsa intr-o camera alaturata...

ce pot face pentru a ajuta sufletul ei in aceasta situatie?
Se poate face parastas si in ziua respectiva, daca se oficiaza Sfanta Liturghie. In acest caz, sigur intr-o manastire, daca nu, se poate face si in ziua Inaltarii Domnului. Sfintii Parinti au randuit ca Sambata sa fie ziua de pomenire ptr cei adormiti. Biserica Ortodoxa a consacrat pentru pomenirea generala a mortilor o zi liturgica pe saptamana, si anume sambata. In slujba Miezonopticii de sambata, in Ceaslov, sunt prezente cantari si rugaciuni speciale, in care ne rugam si mijlocim pentru morti, iar in Octoih, cantarile pentru sambata, de la toate cele opt glasuri, care se combina cu cele ale sfintilor din Mineie, sunt in marea lor majoritate consacrate pomenirii mortilor si mijlocirii pentru ei
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce se poate face pentru mantuirea unui om pe moarte cred_cu_adevarat Generalitati 13 26.11.2012 13:52:06
Paste fericit! PuiMicGeorgiana Sfintele Pasti - Invierea Domnului 35 07.04.2010 13:59:31
parastas la 3 saptamani dupa Paste? andrada3 Generalitati 1 01.03.2010 16:49:55
PASTE FERICIT iosif Generalitati 26 29.04.2008 10:44:55
Paste fericit! quasar Generalitati 1 07.04.2007 18:33:57