Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.07.2010, 23:21:09
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

legat de homosexualitate/bisexualitate si reabilitare:

http://savatie.trei.ro/savatie/scrisoare1.htm
http://savatie.trei.ro/savatie/scrisoare2.htm
  #22  
Vechi 12.07.2010, 12:38:07
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
De parca a fi o boala.
Ma intristati cand spuneti anumite lucruri fara sa va informati. In primul rand ar trebui sa stiti simnificatul de "boala": este o alteratie a starii fizice si psihologice in grad sa reduca sau chiar sa elimine functionalitatile organismului.

Eu nu vad omosexualitatea ca o amenintare la supravietuirea a respectivei persoane sau alterari functiilor organice, din moment ce este o alegere inconstienta si nu poti schimba gusturile cu rationalitatea.

De exemplu, mie nu-mi place ciocolata (am gustat-o si imi face scarba) deci pentru voi ce este: o boala sau o neplacere a gustului? Dar intr-o zi am incercat ciocolata alba si mi-a placut foarte mult (deci a devenit tipul meu preferit). De fiecare data cand vad in fata mea ciocolata (normala) si ciocolata alba, imi vine apa in gura numai pentru ultima.
Cam asa este si omosexualitatea (dar mult mai serioasa). Este un gust care nu poti sa-l controlezi cu rationalitatea, face parte de inconstient, chiar daca un gay se pune cu o fata (deoarece ii spune religia, politica), el va visa, isi va dori totdeauna sa steie cu un baiat.

Acum va pun o intrebare: voi sunteti etero, dar societatea si religia (sa presupunem) va zice ca trebuie sa fiti omosexuali? Cum reactionati? Cum puteti explica alegerea voastra si cum va feriti?
  #23  
Vechi 12.07.2010, 15:02:10
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
De parca a fi o boala.
Ma intristati cand spuneti anumite lucruri fara sa va informati. In primul rand ar trebui sa stiti simnificatul de "boala": este o alteratie a starii fizice si psihologice in grad sa reduca sau chiar sa elimine functionalitatile organismului.

Eu nu vad omosexualitatea ca o amenintare la supravietuirea a respectivei persoane sau alterari functiilor organice, din moment ce este o alegere inconstienta si nu poti schimba gusturile cu rationalitatea.

De exemplu, mie nu-mi place ciocolata (am gustat-o si imi face scarba) deci pentru voi ce este: o boala sau o neplacere a gustului? Dar intr-o zi am incercat ciocolata alba si mi-a placut foarte mult (deci a devenit tipul meu preferit). De fiecare data cand vad in fata mea ciocolata (normala) si ciocolata alba, imi vine apa in gura numai pentru ultima.
Cam asa este si omosexualitatea (dar mult mai serioasa). Este un gust care nu poti sa-l controlezi cu rationalitatea, face parte de inconstient, chiar daca un gay se pune cu o fata (deoarece ii spune religia, politica), el va visa, isi va dori totdeauna sa steie cu un baiat.

Acum va pun o intrebare: voi sunteti etero, dar societatea si religia (sa presupunem) va zice ca trebuie sa fiti omosexuali? Cum reactionati? Cum puteti explica alegerea voastra si cum va feriti?

De taierea voii ai auzit?
  #24  
Vechi 12.07.2010, 15:05:19
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
De taierea voii ai auzit?
Interesant e ca taierea voii se practica si la heterosexuali
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
  #25  
Vechi 12.07.2010, 15:05:44
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Si ce rost mai are mantuirea cand eu deja am pacatuit? Deci chiar daca sunt crestina sau nu, eu tot in iad merg....
Asta inseamna lipsa credintei si a nadejdii in ajutorul lui Dumnezeu!
  #26  
Vechi 12.07.2010, 15:06:45
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Interesant e ca taierea voii se practica si la heterosexuali
Este de folos oricand suntem condusi si nu conducem!
  #27  
Vechi 12.07.2010, 22:24:19
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
De taierea voii ai auzit?
Da, si sunt contrarie la aceasta. Iubirea si sexualitatea face parte din firea umana si consider abstinenza o prostie.
  #28  
Vechi 13.07.2010, 20:35:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Da, si sunt contrarie la aceasta. Iubirea si sexualitatea face parte din firea umana si consider abstinenza o prostie.
. . . un singur amendament : Abstinenta de la bunul simt este o mare PROSTIE !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 13.07.2010 at 22:33:09.
  #29  
Vechi 15.07.2010, 10:29:44
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Bisexualitatea este o nenorocire ! Fie ca este una invocata ca fiind genetica sau dobandita, este o nenorocire, daca ne raportam la mantuire. Atfel dam in discutii inutile.
  #30  
Vechi 18.07.2010, 00:47:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
De parca a fi o boala.
Ma intristati cand spuneti anumite lucruri fara sa va informati. In primul rand ar trebui sa stiti simnificatul de "boala": este o alteratie a starii fizice si psihologice in grad sa reduca sau chiar sa elimine functionalitatile organismului.
Deci care va sa zica dupa definitia ta, boala se rezuma strict la aspectul fiziologic?

Dar de bolile psihice ai auzit?
Ca de cele spirituale clar nu, asta fiind un aspect care probabil preferi din comoditate si N alte motive sa-l ignori.

Citat:
Acum va pun o intrebare: voi sunteti etero, dar societatea si religia (sa presupunem) va zice ca trebuie sa fiti omosexuali? Cum reactionati? Cum puteti explica alegerea voastra si cum va feriti?
Daca homosexualitatea ar fi modul natural si dominant de manifestare a sexualitatii, fara doar si poate ca religia ar cere-o si nici o persoana religioasa n-ar avea ceva impotriva ei.

Dar din moment ce lucrurile stau taman invers, cred ca mai degraba partizanii homosexualitatii sunt pusi in dificultate cand trebuie sa argumenteze pretinsa normalitate a orientarii homosexuale.

Nu ar fi mai usor sa accepte ca este o deviere de la normalitate si sa fie tratata ca atare?
Nu cred ca un om normal ar osandi de ex. un om care are o problema psihica, atat timp cat este constient de ea si face tot ce ii sta in putere sa se trateze.

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Da, si sunt contrarie la aceasta. Iubirea si sexualitatea face parte din firea umana si consider abstinenza o prostie.
Depinde ce intelegi prin termenul de 'iubire' si aspectul ca 'sexualitatea face parte din firea umana'.

Daca pentru tine asta inseamna sa-ti lasi samanta peste tot unde apuci si ti se permite din slabiciune sau greseala si eventual ar trebui sa ti se multumeasca cu o vesnica iubire pentru ca ai binevoit sa faci acest gest magnific de care sunt capabili alte cateva sute de milioane de barbati, apoi ai o problema sau chiar mai multe, chiar daca nu-ti afecteaza, teoretic, functionalitatea fiziologica.

Noi intelegem iubirea cea legata de sexualitate ca familie si toate valorile pe care ea le implica.
Ti se pare prea complicat, restrictiv, etc?

Last edited by AlinB; 18.07.2010 at 00:50:37.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se poate ierta un astfel de pacat ? marianmarian Generalitati 22 05.10.2013 09:45:59
Poate fi considerat pentru ea un pacat sau o fapta buna? miti29 Botezul 4 16.12.2011 23:50:40
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 16:02:01
Divortul- poate fi considerat pedeapsa a lui Dumnezeu?! leonard78 Generalitati 37 24.05.2011 21:19:44
Antena1 vede in 666 doar o superstitie,(considerat de unii ca fiind numarul satanei) tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 11 03.02.2009 08:57:00