Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.09.2013, 14:20:56
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu uita că starea actuală a femeii este ca urmare a căderii inițiale. Deci chestia cu "normal și firesc" nu e, din punct de vedere duhovnicește, chiar așa.
Dragos, esti in pericol de moarte!!!! Nu minca acel compot facut de ruda aceea!!!! L-a facut in acea perioada!!!!!! NU DESCHIDEEEEEEE!!!... (acum se da ca in filme slow-motion, Dragos intinzind mina sa deschida borcanul, in vreme ce eu urlu virtual la el).
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.09.2013, 14:35:08
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Bine, o să fiu atent.

Bine ar fi ca toți să fim atenți și mai puțin negljenți la canoane.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.09.2013, 14:37:58
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Bine, o să fiu atent.

Bine ar fi ca toți să fim atenți și mai puțin negljenți la canoane.
Acum serios, frate: exista canoane care reglementeaza activitatea gospodareasca a femeii in acea perioada? Vorbesc serios. Am zis "canoane" (nu conteaza cit de vechi/noi), nu "teologumene", superstitii, etc.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.09.2013, 17:01:40
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Oy vey...deci o gospodina pe stop, cit se poate de curata sufleteste, nu trebuie sa faca ceva gatire in casa, fiindca asta presupune...lipsa menstrei!
Domnule doctor, va respect foarte mult, si citesc cu placere postarile dvs., care imi aduc aminte ca stil de pr. Arsenie Boca, dar...aceste rinduri si aceasta postare au de la mine premiul pentru misticismul deceniului! e tare, foarte tare. Ceva canon legat de relatia intre menstra femeii si muncile in gospodarie? Ma indoiesc ca e parerea Bisericii. Intrebati-va Preasfintitul sub omoforul caruia sunteti. Vorbesc serios. Biserica face ingradiri de pacat, si nu e absurda.
Inca ceva: faza cu "grabirea menstrei buna, intirzierea ei, rea". 1. Menstra da necuratie 2. Necuratia este ceva rau spiritual. 3. Grabirea menstrei (ceva impurificant, deci rau) este buna, intirzierea ei e rea. 4. ?!?!?! Logica isi dadu obstescul sfirsit sub bisturiu, murmurind: "Eram pe stop, oricum...".
Sufletul imi spune ca ar trebui sa va indragesc ca pe o sora , dar mintea va piraste ca am mai avea mult de discutat pt. a intelege dvs. despre ce este vorba .
Dar cum nu putem discuta mai multe, ramin la prima alegere: va indragesc ca pe o sora si va accept asa cum sunteti, chiar daca si acum cind imi scrieti aceste rinduri (nefiresti)ati putea fi intr-o stare... nu stiu cum sa zic, delicata, desigur, sau solicitanta.
Va indragesc oricum !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.09.2013, 17:10:30
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Acum serios, frate: exista canoane care reglementeaza activitatea gospodareasca a femeii in acea perioada? Vorbesc serios. Am zis "canoane" (nu conteaza cit de vechi/noi), nu "teologumene", superstitii, etc.
Dar ce are una cu alta?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.09.2013, 17:50:13
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dar ce are una cu alta?
Citeste postarile d-lui doctor. Dinsul postuleaza chestia asta, cum ca o femeie "in unclean state" nu se poate atinge, sa zicem, de gogosarii meniti preschimbarii in muraturi. Va sa zica, cind a mea imi gateste o ciorba, si este in acele zile speciale, eu sunt...care e termenul? cazut din har, sau cum? Eu am luat astazi niste fideluta verde. Va sa zica, daca ar veni acele zile, va trebui sa le prepar eu, nu ea. Mie, intimplator, imi place enorm bucataria (cei mai buni bucatari sunt dintre barbati) si pentru mine nu e o corvoada: imi plac provocarile. Insa...in general nu cred ca asa o situatie aduce armonie in cuplul ortodox. Ce ziceti, domnule doctor si Dragos?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.09.2013, 18:34:12
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Spun că fratele Zaharia are dreptate.
Și mai spun că cei mai buni bucătari sunt cei pregătiți.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.09.2013, 18:41:32
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Spun că fratele Zaharia are dreptate.
Și mai spun că cei mai buni bucătari sunt cei pregătiți.
Inteleg ca sunteti de acord. Ce nu inteleg este pe ce canon va bazati. Canon, nu vreo traditie difuza. Sf. Traditie e una, traditiile...numeroase. Prima trebuie respectata, celelalte pot fi trecute definitiv cu vederea.
Canonul, sinodul, indicatia numerica, textul.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.09.2013, 19:14:55
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Inteleg ca sunteti de acord. Ce nu inteleg este pe ce canon va bazati. Canon, nu vreo traditie difuza. Sf. Traditie e una, traditiile...numeroase. Prima trebuie respectata, celelalte pot fi trecute definitiv cu vederea.
Canonul, sinodul, indicatia numerica, textul.

Tot citind pe-aici mă "ademenește" trăirea schimnică din ce în ce mai mult. De aceea n-am nici suta de mesaje-n peste 700 de zile de când am contu' pe forum. Și nu mă refer la mesaju' sus-citat, ci la toate aceste speculații duhovnicești care sar din canoane.

Last edited by stireana; 19.09.2013 at 19:25:17.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.09.2013, 21:37:51
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
Tot citind pe-aici mă "ademenește" trăirea schimnică din ce în ce mai mult. De aceea n-am nici suta de mesaje-n peste 700 de zile de când am contu' pe forum. Și nu mă refer la mesaju' sus-citat, ci la toate aceste speculații duhovnicești care sar din canoane.
Foarte bine exprimat, doamna: chiar "sar din canoane". "Mi'a umplut nevasta mincarea de energie negativa ca era la ciclu" sau ceva de genul, e o fraza/atitudine care e ok pe un forum new-age. Aici insa, si, mai important, in viata de-zi-cu-zi a credinciosului, e pur si simplu un bolovan duhovnicesc de tipul "nu ne da Vrasmasul de lucru? las'ca ne dam noi".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare