Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 09.09.2015, 10:54:35
fallen fallen is offline
Senior Member

Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Angry Probleme cu botezul

Iata ca am gasit si nasa am stabilit si data, insa am primit o lovitura sub centura din partea cui ma asteptam mai putin, a institutiei in care aveam cea mai mare incredere ...

In primul rand parintele duhovnic m-a refuzat pe motiv ca nu mai are voie sa oficieze botezuri ( probabil nici cununii, inmormantari, etc) pt ca nu are parohie ci deserveste o alta institutie. Pe vremuri era voie sa mai oficieze doar pt personalul sau " clientii" institutiei ( elevi, studenti, bolnavi, puscariasi, etc) acum nu.

S-a dus soacra-mea la biserica de vizavi de casa ei ( unde merge mereu, vine si preotul la ea acasa, etc), si ce credet? I-a cerut 450 lei ...(stiam ca exista un tarif, dar sincer ma asteptam la maxim 200 lei...)

A zis al meu ca uite ce face biserica mea, eu ma duc de ani de zile, si acu, cand am nevoie, imi da un sut in fund, sau imi cere o caruta de bani ... poate sunt oameni care chiar nu au atatia bani, for Gd sake!

Am sunat la o biserica mai mica aici pe strada unde am mai fost si cunosc pr, neputand sa ma duc personal, si a zis ca sa vb la 40 zile, dar am vrut sa stiu din timp cat e tariful ca sa vad daca imi pot permite ( sau imi convine) sau nu, ca pe urma nu mai am timp sa caut in alta parte, si s-a suparat, a zis ca ce fac vreau sa-l inregistrez, ca cine intreaba asta n-a ost in viata lui la biserica, etc...bine stiam ca e cam recalcitrant parintele asta, dar nu ma asteptam hiar asa...

Si acum ma intreb: daca exista o taxa fixa impusa de patriarhie, sau daca fiecare parohie are dreptul sa isi stabileasca propriile tarife, de ce se feresc sa o spuna, atata timp cat e oficial???

Cu toate astea nu pt sa nu ma ntreb ce se intampla daca chiar nu ai atatia bani.... vreau sa zic ca la spital nu mi-a cerut nimeni de la obraz, si nici nu au comentat cat am dat, am dat cat si cui a, vrut si am putut, si asta dupa tratament nu inainte...toata sarcina am avut noroc sa nu cheltui mai nimic, si acum sa nu pot sa fac botezul ??? Pentru ce ???

Nu credeam ( adica speram sa nu ajung in situatia) sa negociez botezul copilului , la fel cum nu as vrea sa ajung sa negociez nici pt sanatatea lui...

Chiar daca vom pne mana de la mana sa platim de data asta, probabil mi se va interzice sa mai calc pe la biserica pe viitor ...( deja parintii mei au optat pt incinerare, fara slujba, probabil si sotul la fel, de cununie nici n se mai pune problema, nu stiu ce se va intampla peviitor cu fata si cu copiii ei...:

Si pana la urma are i el dreptate, nu e normal sa te duci ani de zile la biserica sa dai acatiste, liturghii, pomeniri samd, si apoi cand ai nevoie de ceva ( eventual mori) sa ti se ceara taxa...probabil de asta nici nu calca majoritatea oamenlor pe la biserici, pt ca considera ca cat au platit la nunta/botez le ajunge sa fie pomeniti toata viata, si daca nu diferenta o platesc la inmormantare...

Last edited by fallen; 09.09.2015 at 11:28:07.
Reply With Quote
Vechi 09.09.2015, 10:56:29
Macoveanu Costin Macoveanu Costin is offline
Junior Member

Data înregistrării: 21.01.2013
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Iata ca am gasit si nasa am stabilit si data, insa am primit o lovitura sub centura din partea cui ma asteptam mai putin, a institutiei in care aveam cea mai mare incredere ...

In primul rand parintele duhovnic m-a refuzat pe motiv ca nu mai are voie sa oficieze botezuri ( probabil nici cununii, inmormantari, etc) pt ca nu are parohie ci deserveste o alta institutie. Pe vremuri era voie sa mai oficieze doar pt personalul sau " clientii" institutiei ( elevi, studenti, bolnavi, puscariasi, etc) acum nu.

S-a dus soacra-mea la biserica de vizavi de casa ei ( unde merge mereu, vine si preotul la ea acasa, etc), si ce credet? I-a cerut 450 lei ...(stiam ca exista un tarif, dar sincer ma asteptam la maxim 200 lei...)

A zis al meu ca uite ce face biserica mea, eu ma duc de ani de zile, si acu, cand am nevoie, imi da un sut in fund, sau imi cere o caruta de bani ... poate sunt oameni care chiar nu au atatia bani, for Gd sake!

Am sunat la o biserica mai mica aici pe strada unde am mai fost si cunosc pr, neputand sa ma duc personal, si a zis ca sa vb la 40 zile, dar am vrut sa stiu din timp cat e tariful ca sa vad daca imi pot permite ( sau imi convine) sau nu, ca pe urma nu mai am timp sa caut in alta parte, si s-a suparat, a zis ca ce fac vreau sa-l inregistrez, ca cine intreaba asta n-a ost in viata lui la biserica, etc...bine stiam ca e cam recalcitrant parintele asta, dar nu ma asteptam hiar asa...

Si acum ma intreb: daca exista o taxa fixa impusa de patriarhie, sau daca fiecare parohie are dreptul sa isi stabileasca propriile tarife, de ce se feresc sa o spuna, atata timp cat e oficial???

Cu toate astea nu pt sa nu ma ntreb ce se intampla daca chiar nu ai atatia bani.... vreau sa zic ca la spital nu mi-a cerut nimeni de la obraz, si nici nu au comentat cat am dat, am dat cat si cui a, vrut si am putut, si asta dupa tratament nu inainte...toata sarcina am avut noroc sa nu cheltui mai nimic, si acum sa nu pot sa fac botezul ??? Pentru ce ???
Când va zic ca preoți sunt hoții toata lumea sare pe mine!
Reply With Quote
Vechi 09.09.2015, 11:29:48
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member

Data înregistrării: 26.03.2014
Implicit

Pentru că tragi concluzii greșite, Costin. Taxele pe care parohiile le cer cu ocazia săvârșirii anumitor slujbe - și pe care și eu le consider cu totul neavenite - nu sunt impuse de preoți, ci de consiliile parohiale. Prin urmare, banii aceia probabil sunt folosiți pentru cheltuielile parohiei, nu ale preotului personal.
Reply With Quote
Vechi 09.09.2015, 11:33:00
fallen fallen is offline
Senior Member

Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Macoveanu Costin Vezi mesajul
Când va zic ca preoți sunt hoții toata lumea sare pe mine!
Asta din pacate sustine toata familia si cunostintele mele ..

Acum nu stiu dc ma vor sfatui sa nu mai fac botez, sau ma vor sfatui doar sa nu mai calc pe la biserica pe viitor...

Si acum nici nu stu unde m-as mai putea duce: la cei care m-au refuzat, la cei care mi-au cerut 500 lei, sau la cel care mi-a zis ca vreau sa-l inregistrez si ca n-am credinta ???

Vreau sa zic ca dej sunt disperata, oscilez intre ai aborda pe ortodocsii raspopiti ( desi ma tem ca si aia sunt spagari) si adventisti sau alt cult..
Reply With Quote
Vechi 09.09.2015, 11:35:01
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member

Data înregistrării: 23.03.2011
Implicit

Citat:

Nu credeam ( adica speram sa nu ajung in situatia) sa negociez botezul copilului , la fel cum nu as vrea sa ajung sa negociez nici pt sanatatea lui...

Chiar daca vom pne mana de la mana sa platim de data asta, probabil mi se va interzice sa mai calc pe la biserica pe viitor ...( deja parintii mei au optat pt incinerare, fara slujba, probabil si sotul la fel, de cununie nici n se mai pune problema, nu stiu ce se va intampla peviitor cu fata si cu copiii ei...:

Si pana la urma are i el dreptate, nu e normal sa te duci ani de zile la biserica sa dai acatiste, liturghii, pomeniri samd, si apoi cand ai nevoie de ceva ( eventual mori) sa ti se ceara taxa...probabil de asta nici nu calca majoritatea oamenlor pe la biserici, pt ca considera ca cat au platit la nunta/botez le ajunge sa fie pomeniti toata viata, si daca nu diferenta o platesc la inmormantare...
Dacă n-ai suma respectivă, dă-mi un mesaj privat și o rezolvăm noi cumva.
P.S. Cine "să-ți interzică"? Ești sclava cuiva?
Reply With Quote
Vechi 09.09.2015, 11:46:16
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member

Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Implicit

Draga Fallen,
Nu te mai lasa tulburata de toate ispitele astea. Daca voi naste cu bine si vom boteza in biserica si al doilea copil al nostru ( si nu de urgenta in spital) noi vom da doar o suma modica la botez...nimeni nu ne cere nimic. Scrie- mi mp daca vrei.
Vechi 09.09.2015, 14:00:34
Macoveanu Costin Macoveanu Costin is offline
Junior Member

Data înregistrării: 21.01.2013
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Pentru că tragi concluzii greșite, Costin. Taxele pe care parohiile le cer cu ocazia săvârșirii anumitor slujbe - și pe care și eu le consider cu totul neavenite - nu sunt impuse de preoți, ci de consiliile parohiale. Prin urmare, banii aceia probabil sunt folosiți pentru cheltuielile parohiei, nu ale preotului personal.
Hristos sau cei 12 apostoli au cerut bani pentru botez?

Eu dacă vreau sa ma însor biserica nu ma ajuta cu nimic.

Si întrebare ii următoare dece sa mai fiu ortodocs dacă la necaz Biserica îmi întoarce spatele?

"Si a intrat Iisus in Templu si a alungat pe toti cei ce vindeau si cumparau in Templu si a rasturnat mesele schimbatorilor de bani si scaunele celor care vindeau porumbei. Si a zis lor: Scris este: "Casa Mea, casa de rugaciune se va chema, iar voi o faceti pestera de talhari!" Si au venit la El, in templu, orbi si schiopi si i-a facut sanatosi" (Matei 21, 12-13).
Valabil pentru Biserica Ortodoxa Romana
Reply With Quote
Vechi 09.09.2015, 14:10:48
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member

Data înregistrării: 23.03.2011
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Macoveanu Costin Vezi mesajul
Hristos sau cei 12 apostoli au cerut bani pentru botez?
1. Domnul Hristos n-a botezat.
2. Nu știm dacă apostolii au cerut sau nu bani. Cert e că până și ei mai aveau nevoie din când în când de mâncare.
Citat:
Eu dacă vreau sa ma însor biserica nu ma ajuta cu nimic.
Ai întrebat Biserica și Ea ți-a dat cu flit?
Citat:
Si întrebare ii următoare dece sa mai fiu ortodocs dacă la necaz Biserica îmi întoarce spatele?
Poate doar în filmele lu' Moise și ale lu' roacăru'.
Citat:
"Si a intrat Iisus in Templu si a alungat pe toti cei ce vindeau si cumparau in Templu si a rasturnat mesele schimbatorilor de bani si scaunele celor care vindeau porumbei. Si a zis lor: Scris este: "Casa Mea, casa de rugaciune se va chema, iar voi o faceti pestera de talhari!" Si au venit la El, in templu, orbi si schiopi si i-a facut sanatosi" (Matei 21, 12-13).
Valabil pentru Biserica Ortodoxa Romana
Pe onoarea ta.
Reply With Quote
Vechi 09.09.2015, 14:11:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member

Data înregistrării: 29.01.2007
Implicit

Citat:
Fiecare biserica are o contributie anuala care se plateste. De asta stiai, ai platit-o vreodata?
"acatiste, liturghii, pomeniri" nu se incadreaza aici, sunt niste servicii care se platesc separat.

La adventistii/baptisti se pretinde 10% din veniturile BRUTE realizate in familie, LUNAR nu de 2 ori in viata si credinciosii lor tot dau saptamanal pe la "adunare".

Fa o socoteala si ai sa vezi ca atat cat platesti tu cu botez+nunta+inmormantare nu se ridica nici macar la cat plateste intr-un an o familie cu venitul minim pe economie.

Asadar daca nu dai cu anii pe la biserica sau dai si nu platesti contributia anuala, n-ai de ce sa te plangi ca iti ia la un serviciu din asta cat contributia pe 10 ani.

In orice caz, probabil vei reusi sa economisesti vreo 200 lei (o nimica toata fata de cat ai dat in cele 9 luni la ginecolog, pentru confortul tau psihic, la o adica) daca alergi ceva mai mult, sunt suficiente parohii in capitala, nu se poate sa nu gasesti una cu tariful asteptat.
Vechi 09.09.2015, 14:13:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member

Data înregistrării: 29.01.2007
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
P.S. Cine "să-ți interzică"? Ești sclava cuiva?
Pai sunt pretentiile sponsorului financiar si donatorului de sperma, pardon, a "sotzului" :)
Pentru pacea in "familie", sanatatea mentala a copilului, etc. - nu stii povestea?

Thread Tools
Moduri de afișare