Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.09.2009, 11:35:43
Henric_al's Avatar
Henric_al Henric_al is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.09.2009
Mesaje: 24
Implicit Sfanta Scriptura in lumina Documentarelor Discovery

Frati crestini, asistam in ziua de astazi la o noua metoda de argumentare intr-o chestiune stiintica, chiar cu implicatii teologice. Ivirea inevitabilul moment cand noi sau interlocutorul nostru ne spune "Am vazut pe Discovery..." cutare lucru. De multe ori la auzirea unei asemenea vesti, ne blocam nu mai stim ce sa mai spunem sau daca replicam punem cuvantul nostru impotriva postului Discovery, lucru care nu ne avantajeaza.
Sa continui cu o lunga prelegere acuma, nu are rost ... pe masura timpului vom puntea diseca subiectul, insa va voi spune ce am ajuns sa cred:

1. Manipularea prin televiziune a ajuns la un asemenea grad in care, omul de rand se increde mai mult in stirea de pe Discovery decat in Sfanta Scriptura, cand vine vorba de religie.
2. Caracterul Scripturii de "Scriere Inspirata" s-a transformat in cazul postului Discovery in "Documentar Inspirat"

Permite-mi sa ma socheze acest fapt. Increderea de care s-a bucurat acest post de televizune intr-o vreme, le-a permis sa atenteze la tot ceea ce tine de Scriptura. Cred ca populatia de factura crestina, ar trebui sa ia atitudine in acest sens.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.09.2009, 11:44:05
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Spui "Discovery" si tragi apa. Nenorocirea e ca multa lume il percepe ca pe un post "stiintific", cand, de fapt, e unul de divertisment, cu ceva iz stiintific, dar nu prea mult, ca stiinta adevarata e plictisitoare si fara poze.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.09.2009, 12:11:50
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Cred ca te referi la history channel? Multe documentare cu scopul de a demonstra si a ataca credinta crestina.Nu sunt bune sa te uiti la ele , toate au un caracter demontator si distrugator, mai mult sunt realizate de oameni sceptici si care pun la indoiala existenta lui Dumnezeu si a religiei crestine.Cat despre multe din documentarele astea , sunt fara de sens , caci multe lucruri sunt stiute si pastrate de Biserica prin Sfanta Traditie si prin Scriptura.Ma refer la chestii de genul locul mormantului lui Iisus , unde este acum Biserica Sfantului Mormant din Ierusalim , unde vine Lumina Sfanta.Daca observi multe dintre documentarele astea sunt directionate ca atac spre Biserica si spre credinta ortodoxa(dreapta credinta).Incearca sa ne spuna(dovedeasca) ca Iisus ar mai fi avut frati , apoi ca Iisus ar fi avut o relatie amoroasa cu Maria Madgalena , si fel de teorii legate de moartea , invierea, mormantul Sau , "minciunile" apostolilor.Nu prea sunt bune , pentru ca fix cu scopul asta sunt create ca sa surmonteze credinta crestina.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.09.2009, 12:59:02
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

De o buna vreme nu mai urmaresc documentare pe teme religioase difuzate de Discovery sau National Geographic deoarece, in majoritatea cazurilor, prezinta unilateral si deformat lucrurile.

Nu ma regasesc in niciun fel in crestinismul afirmat si prezentat de ei. Realizatorii acestor documentare nu si-au propus ca prin ele sa zideasca, ci doar incearca sa ofere raspunsuri la diverse "curiozitati".
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.09.2009, 13:07:44
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Marius, crestinul nu are curiozitati fata de cele sfinte, ci foame. El nu merge la biserica din curiozitate: sa vada ce vesmant va purta preotul, cate persoane sunt prezente... ci vine sa se hraneasca cu Trupul si Sangele Domnului. Asa ca eu te inteleg.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.09.2009, 13:35:30
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Acum eu ma gandesc la alt aspect.
Noi crestinii ortodocsi le luam pe toate asa cum sunt scrise in Biblie (Noul Testament), bun sau ra, a fost asa sau altfel, noi asa le luam si le respectam.
Noi nu stim cum a fost din punct devedere istoric in acea epoca. Nu prea exista izvoare, documente.
Si in Israel te duci cu gandul la cele scrise in Biblie. Daca fapta s-a petrecut in acel loc, sau mai sus putin, daca era piatra aia acolo, sau ruina, sau etc., noi nu stim si n-avem cum sa verificam.
Lacul Vitezda (orbul si tulburarea apei) de ex. nu mai exista si multi de acolo nu stiu sa fi fost.
Fiecare cum a citit si cum simte.
Exista insa oameni care doresc sa afle partea istorica, reala: ruine, monezi, vase, mai stiu eu, marturii etc., cum traiau oamenii pe atunci, ce mancau, cum se imbracau, etc.
Scripturile religioase nu s-au oprit asupra acestor elemente.
Nici viata lui Iisus sau a Mariei, sau a apostolilor nu este clara si completa. Lipsesc perioade lungi, sau elemente si oamenii incearca sa si le completeze dupa puterea mintii omenesti.
Oamenii isi doresc de ex. sa-l considere pe Iisus ca om intru totul, deci si cu sentimente de iubire pentru o femeie, sau casatorie si copii.
La fel si cu Maria sau Iosif, sau mai stiu eu.
Zic si eu.
Si noi credinciosii ortodocsi ne mai putem intrebari asupra celor ce nu sunt sau nu sunt clare in scripturi: ce-a mai facut Iisus in acei 30 ani, sau ce-a mai facut Maria cu Iosif, sau viata apsotolilor, a Magdalenei, etc.
Marturisesc ca si eu am astfel de intrebari si ganduri.
Asa cu ma intreb mereu cine si cum traiau aceia care au creat biserica crestina si canoanele ei, etc. Si nu gasesc scris.
Na curiozitate omeneasca.
Da, unii poate gresesc in ceea ce afirma, dar nimeni nu stie de fapt lucruri de acum 2000 de ani si mai bine. Cine stia sa scrie atunci, cine stie sa citeasca azi limba de atunci?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.09.2009, 13:37:40
Henric_al's Avatar
Henric_al Henric_al is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.09.2009
Mesaje: 24
Implicit

Intr-adevar cred ca aceste documentare isi propun urmatoarele lucruri :

1. Atentarea la caracterul de scriere inspirata a Bibliei, prin diferite tematici .
2. Banalizarea Sf. Scripturi prin modul de cercetare si de descriere a Bibliei.

Cred ca episodul cu Maria Magdalena, sotia Mantuitorului, se poate asemana usor cu episodul Elodia.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.09.2009, 13:58:34
Henric_al's Avatar
Henric_al Henric_al is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.09.2009
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Acum eu ma gandesc la alt aspect.
Noi crestinii ortodocsi le luam pe toate asa cum sunt scrise in Biblie (Noul Testament), bun sau ra, a fost asa sau altfel, noi asa le luam si le respectam.
Noi nu stim cum a fost din punct devedere istoric in acea epoca. Nu prea exista izvoare, documente.
Si in Israel te duci cu gandul la cele scrise in Biblie. Daca fapta s-a petrecut in acel loc, sau mai sus putin, daca era piatra aia acolo, sau ruina, sau etc., noi nu stim si n-avem cum sa verificam.
Lacul Vitezda (orbul si tulburarea apei) de ex. nu mai exista si multi de acolo nu stiu sa fi fost.
Fiecare cum a citit si cum simte.
Exista insa oameni care doresc sa afle partea istorica, reala: ruine, monezi, vase, mai stiu eu, marturii etc., cum traiau oamenii pe atunci, ce mancau, cum se imbracau, etc.
Scripturile religioase nu s-au oprit asupra acestor elemente.
Nici viata lui Iisus sau a Mariei, sau a apostolilor nu este clara si completa. Lipsesc perioade lungi, sau elemente si oamenii incearca sa si le completeze dupa puterea mintii omenesti.
Oamenii isi doresc de ex. sa-l considere pe Iisus ca om intru totul, deci si cu sentimente de iubire pentru o femeie, sau casatorie si copii.
La fel si cu Maria sau Iosif, sau mai stiu eu.
Zic si eu.
Si noi credinciosii ortodocsi ne mai putem intrebari asupra celor ce nu sunt sau nu sunt clare in scripturi: ce-a mai facut Iisus in acei 30 ani, sau ce-a mai facut Maria cu Iosif, sau viata apsotolilor, a Magdalenei, etc.
Marturisesc ca si eu am astfel de intrebari si ganduri.
Asa cu ma intreb mereu cine si cum traiau aceia care au creat biserica crestina si canoanele ei, etc. Si nu gasesc scris.
Na curiozitate omeneasca.
Da, unii poate gresesc in ceea ce afirma, dar nimeni nu stie de fapt lucruri de acum 2000 de ani si mai bine. Cine stia sa scrie atunci, cine stie sa citeasca azi limba de atunci?
Stiinta a evoluat foarte mult, chiar daca dificultatile nu sunt putine. Insa daca te intereseaza cu adevarat sa studiezi acele vremuri, iti pot da cateva indicatii bilbiografice care sa respecte obiectivitatea. Acele cercetari pe care le intreprind cercetarii de pe Discovery, de unde credeti ca sunt finantate ? Ma indoiesc ca din buna intentie a sefilor postului ....
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.09.2009, 15:07:38
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Principala staruinta a postului TV Discovery si in principal a tata mass-media este de a transforma Sfanta Scriptura intr-o carte de "Basme si Povestiri". Frontul pe care se insista cel mai mult este acela de a nega adevarurile scripturistice prin certitudine "stiintifica", aspect cu mare influenta asupta omului sec XXI modernizat si secularizat.
Nu-mi pot sterge din memorie una din ultimele colegii ale ziarului X : "Mituri Biblice". Cred ca titlul vorbeste de la sine...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.09.2009, 11:56:27
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

E clar pentru oricine deschis la minte ca Biblia poate fi perceputa intr-un sens religios, dar si intr-un sens stiintific. Discovery, insa, nu incearca sa faca nici una, nici alta, ci doar sa senzationalizeze. Ei din asta traiesc. Nu cred ca au o agenda ascunsa, pur si simplu vor sa faca bani.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Scriptura EDI Despre Sfanta Scriptura 0 09.06.2008 14:19:49
Tatal in Sfanta Scriptura samuel Despre Sfanta Scriptura 0 13.05.2008 01:23:37
Sfanta Scriptura danyel Despre Sfanta Scriptura 22 12.11.2007 23:39:18
Sfanta Scriptura Dodi Despre Sfanta Scriptura 6 24.03.2007 03:27:38