Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.07.2011, 17:00:04
Marinela Marinela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 16
Question casatorie civila= concubinaj?

Vreau sa intreb pe cei mai cunoscatori ca mine, daca un cuplu casatorit doar civil face acelasi pacat (desfranare, curvie) ca un alt cuplu care traiesc in concubinaj. Sunt judecati la fel de catre Dumnezeu? Stiu ca, casatoria trebuie sa fie si religioasa, dar totusi, este o mare diferenta intre casatorie civila si concubinaj. Ce parere aveti? Se poate spune care cuplu pacatuieste mai mult?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.07.2011, 17:21:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Judecata lui Dumnezeu nu o putem sti dar pacatul este identic si la fel, cel putin Biserica nu face distinctie.

Dar daca totusi se hotarasc sa vina la spovedanie, cei casatoriti civil ar putea primi un canon mai usor, dar in ambele cazuri conditia primara este sa se cunune (si asta implica si casatoria civila).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.07.2011, 17:27:49
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marinela Vezi mesajul
Vreau sa intreb pe cei mai cunoscatori ca mine, daca un cuplu casatorit doar civil face acelasi pacat (desfranare, curvie) ca un alt cuplu care traiesc in concubinaj. Sunt judecati la fel de catre Dumnezeu? Stiu ca, casatoria trebuie sa fie si religioasa, dar totusi, este o mare diferenta intre casatorie civila si concubinaj. Ce parere aveti? Se poate spune care cuplu pacatuieste mai mult?
Căsătoria în Biserică e un legământ sfânt înaintea lui Dumnezeu. E, totodată, și o unire cu El și o primire a harului sfințitor.

Căsătoria civilă nu are nimic sfânt. E doar un contract civil. În sensul ăsta e totuna cu a trăi împreună și e păcat, pentru că păcatul înseamnă despărțire de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.07.2011, 17:30:47
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Eu am sa va propun o discutie bazata pe intrebari si raspunsuri . Daca doriti sa o purtam astfel ii vom da curs daca nu fiecare cu treaba lui .

Deci :
1. Inaintea cui, pt. cine , intre casatoria civila si concubinaj este o mare diferenta ?
2. Cum ma puteti aprecia pe mine ca sunt mai cunoscator ca dvs, si deci sa imi luati in consideratie sfaturile si sa nu facem doar birfa intre noi ?
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.07.2011, 17:42:51
Marinela Marinela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Eu am sa va propun o discutie bazata pe intrebari si raspunsuri . Daca doriti sa o purtam astfel ii vom da curs daca nu fiecare cu treaba lui .

Deci :
1. Inaintea cui, pt. cine , intre casatoria civila si concubinaj este o mare diferenta ?
2. Cum ma puteti aprecia pe mine ca sunt mai cunoscator ca dvs, si deci sa imi luati in consideratie sfaturile si sa nu facem doar birfa intre noi ?
1. Inaintea lui Dumnezeu si pentru Dumnezeu. Dumnezeu le stie pe toate, deci stie si daca un cuplu a dat pe la primarie si au semnat un act si astfel si-au asumat niste responsabilitati sau daca nu vor sa-si asume nici o responsabiliate.(... juramintele de fidelitate, sa fie impreuna la bine si la rau etc) . Aceste juraminte facute la primarie nu au nici o valoare in fata lui Dumnezeu?

2. Suntem pe un forum si am cerut o parere. Nu pretind ca le stiu pe toate, deaceea intreb pe altii. Cu siguranta sunt persoane mai invatate ca mine. Multumesc
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.07.2011, 18:49:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marinela Vezi mesajul
1. Inaintea lui Dumnezeu si pentru Dumnezeu. Dumnezeu le stie pe toate, deci stie si daca un cuplu a dat pe la primarie si au semnat un act si astfel si-au asumat niste responsabilitati sau daca nu vor sa-si asume nici o responsabiliate.(... juramintele de fidelitate, sa fie impreuna la bine si la rau etc) . Aceste juraminte facute la primarie nu au nici o valoare in fata lui Dumnezeu?
Ba sigur ca au valoare, dar nu pentru ele au sa fie judecati (decat daca au sa le incalce) ci pentru pacatele care ii opresc sa calce in biserica pentru a primi binecuvantarea lui Dumnezeu.

Dar ca sa nu vorbim la modul general, pana la urma care este motivul pentru care nu se casatoresc religios?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.07.2011, 20:14:28
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marinela Vezi mesajul
1. Inaintea lui Dumnezeu si pentru Dumnezeu. Dumnezeu le stie pe toate, deci stie si daca un cuplu a dat pe la primarie si au semnat un act si astfel si-au asumat niste responsabilitati sau daca nu vor sa-si asume nici o responsabiliate.(... juramintele de fidelitate, sa fie impreuna la bine si la rau etc) . Aceste juraminte facute la primarie nu au nici o valoare in fata lui Dumnezeu?

2. Suntem pe un forum si am cerut o parere. Nu pretind ca le stiu pe toate, deaceea intreb pe altii. Cu siguranta sunt persoane mai invatate ca mine. Multumesc
1. Nu ati aflat pina in prezent ca Dumnezeu nu are nici o legatura cu lume aceasta ? Ca stapinul lumii acesteia este altul decit Dumnezeu ? Ca primaria nu este a lui Dumnezeu ci a lumii, a lui Dumnezeu este biserica . Nu incurcati lucrurile . Pe timpuri, in Tara Romaneasca , cind nu existau primarii si consilii locale ci doar stapinii boieri ca reprezentanti locali de putere , oamenii se casatoreau doar la biserica ! Aceea era cununia a doi soti , atit ! Cununia civila , adica la sfatul popular este o inventie aparuta dupa Revolutia Franceza si ajunsa in Romania abia pe vremea lui Cuza. Dar stim, cei care stim si ne-a interesat atunci cind ni s-a predat la scoala , ca Revolutia Franceza , revolutie francmasona a avut scopul principal de a -l scoate pe Dumnezeu din lumea sa , separidu-l de viata publica civila. De atunci si pina in ziua de astazi Dumnezeu a ramas separat de stattul ateu ! Deci concluzionind :
casatoria civila este la fel de rea, de pacatoasa ca si concubinajul tocmai pt. ca nici concubinajul si nici casatoria civila nu au nici o legatura cu Dumnezeu, nici o intelegere cu Acesta, nici o binecuvintare si nici un juramint al sotilor binecuvintat de Creator. Fara discutii !

2. V-ati eschivat si nu ati vrut sa raspundeti la intrebare .
Atunci am sa va profetesc si eu ceva in legatura cu soarta dvs. pe acest forum : multi, f. multi frati, asemeni dvs., au intrat pe forum in dorinta de a primii acceptul si toleranta si a altora pt. pacatele lor crezind ca toata lumea este la fel de pacatoasa si vanitoasa in ceea ce priveste vietuirea in ziua de astazi . Dar intrind pe forum , spre surprinderea lor, au existat si useri care le-au spus verde in fata ca modul lor de a trai este extrem de pacatos si ca ei nu au nici o legatura cu Dumnezeu decit tupeul lor de a se crede ca totusi si ei sunt niste credinciosi . Dupa mai multe socuri si polemici aici, pe forum, s-au dat atinsi, s-au simtit lezati, jigniti , neintelesi si ofensati si au parasit astfel forumul . Este f. posibil sa evoluati la fel , daca dorinta dvs. in a afla adevarul nu este sincera ! Sinceritatea va pazeste pe dvs. si nu pe ceilalti useri!
Deci daca ati intrat ca sa aflati adevarul despre viata dvs. va trebui sa suportati multa si ampla critica in cazul in care viata pe care o duceti nu este adevarat crestina !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 15.07.2011 at 20:23:24.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.07.2011, 20:36:45
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Deci daca ati intrat ca sa aflati adevarul despre viata dvs. va trebui sa suportati multa si ampla critica...
Sau mai bine, căutați un duhovnic și întrebați-l pe dânsul....
__________________

Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.07.2011, 20:41:45
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LittleSparrow Vezi mesajul
Sau mai bine, căutați un duhovnic și întrebați-l pe dânsul....
Da, este cel mai corect .

Defapt este timpul sa reprecizam :
cartea, adica substanta de teologie, informatia se invata din carti ; modul de a trai in Hristos se invata si el de la duhovnic ; pe forum doar se sta la birfa numita pompos : socializare ... asta este !!
Si toate acestea pt. ca asa vor userii si nu din alte motive !!
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.07.2011, 22:06:58
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Daca nu v-ati casatorit la Biserica inseamna ca sunteti impreuna legal, e in esenta un contract social. Dar poate gresesc, cel mai bine e sa vorbiti cu duhovnicul!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
nunta religioasa si civila Anna Nunta 26 04.01.2013 20:35:22
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 17.08.2011 00:45:58
Ajutor!..25 de ani de la cucunia religioasa sau civila?? masmaya Generalitati 6 25.07.2010 21:46:52
cununie civila gongutza Nunta 8 02.02.2009 02:04:40
Logodna inainte de casatoria civila? tomi Nunta 9 03.10.2007 00:55:10