Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 24.07.2011, 01:10:55
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Este o recomandare a unor duhovnici, nu o regula universal valabila, nu te arunca mai sus decat poti duce, ca si cu postul negru.



Cam aceeasi judecata se aplica si in chestiunea pentru care ai deschis topicul asta.
Incearca sa gasesti tu pe cineva care macar sa accepte ideea ca nu se folosesc anticonceptionale si nu se face avort intr-o familie crestina si chiar e foarte bine..
In rest, nu esti obligata sa-i spui nimic din ce nu te intreaba si daca eventual intreaba dupa casatorie intreaba-l daca isi poate asuma raspunsurile desi de bun simt ar fi ca atunci sa nu mai intrebe chestii..diverse.



Daca a avut grija sa afle si altii ca ea tine cele 3 zile de post negru, cam degeaba le-a tinut.
Daca mai emite si judecati in dreptul altora care nu tin ca ea..apai cam tot postul degeaba e.
Merci pentru sfaturi. :)

Legat de persoana aceea, eu am vrut sa dau un exemplu. Adica sa-i raspund sophiei. Ca este irelevant ce cred eu, ca daca altii nu tin casatoria asa sunt nu stiu cum. Nu ca as crede ceva, dar n-ar trebui sa ne pese de parerea celorlalti despre noi si sa facem dupa putinta. Eu vorbeam despre ce "planific" pentru mine sau pentru viitoarele sotii/mame sau in general, pareri despre casatorie.

Doar ca gluma: aticonceptionalele nu mi le poate baga pe gat si avortul la fel.
Mai ramane prezervativul. Hmmmm. :))
Reply With Quote
  #52  
Vechi 24.07.2011, 01:12:07
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Talking

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sau, mai intai, pe cineva care sa accepte sa pastreze "curatia" pana la nunta...
:)) :D Merci pentru comment.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 24.07.2011, 02:12:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul
Merci pentru sfaturi. :)
Eu vorbeam despre ce "planific" pentru mine sau pentru viitoarele sotii/mame sau in general, pareri despre casatorie.
Stii tu, planificarile astea sunt ca si ambitia unui baiat, foarte de treaba, asa ca tine, care te-ar cunoaste intr-o buna zi si ti-ar zice ca se casatoreste cu tine doar daca tii cele 3 zile de post negru la inceputul fiecarui post..
Sau poate o saptamana. Ca el poate. Si asa si-o planificat.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 24.07.2011, 02:59:03
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
... doar daca tii cele 3 zile de post negru la inceputul fiecarui post..
Sau poate o saptamana. Ca el poate. Si asa si-o planificat.

Aveți umor.
Problema este că în clipa în care ne mândrim cu o virtute pe care credem că o avem, o putem pierde și putem cădea în ispită....oh, atât de ușor.
__________________

Reply With Quote
  #55  
Vechi 24.07.2011, 14:35:45
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mai intai te rog sa-ti completezi la profil confesiunea/religia.

Pe urma eu am citit in mai multe locuri, inclusiv la Par. Cleopa (care mi se pare ca a gresit mult(e)) si nici macar dansul nu scrie ca oamenii casatoriti trebuie musai sa tina posturile de peste saptamana. Este peste tot doar o recomandare, in rest scrie clar ca se face cu acordul partenerului totul.
Nu mai exista "eu" ci "noi", intr-o casnicie.

In al treilea rand ceea ce gandesti si scrii tu aici despre casatorie este jignitor la adresa celor casatoriti. Ii consideri ne-ortodcsi si sa nu mai spun cum, daca nu se rezuma numai la anumite 2 zile fixe din saptamana.

Am vorbit si eu despre acest subiect cu preotul meu si mi-a explicat clar ca nu se pune problema in acest fel. Chiar s-a suparat ca denaturez Taina Cununiei.
Mi-a spus ca oamenii se casatoresc in fata lui Dumnezeu, in cadrul unei Taine pe care El ne-a dat-o tocmai ca sa fim casatoriti, impreuna, sa avem relatii si sa facem prunci si nu sa stam feciori ca la manastire.
Ca nu trebuie sa facem desfrau este una, dar ca trebuie sa ne retinem de la relatiile cu sotia/sotul pe motive din astea nu este corect.

Si ca sa se ajunga la divort din astfel de motive, este un pacat si mai mare.

In rest, eu iti doresc sa ajungi sa cunosti un baiat bun, ortodox, daca vrei tu, sa va iubiti si apoi ai sa vezi daca mai ajungi sa mai institui reguli.

Si mai scrie la canoane ca nici macar preotii nu au voie sa se abtina in cadrul casatoriei de la relatii cu sotia, in afara pregatirii pentru slujbe, (fara a fi de comun acord).
Suntem chemati la infranare, la asceza vietii cu totii... la mantuire. Si sunt 2 cai de infranare, calugaria, sau casnicia. Insusi Mantuitorul recomanda, cine poate calugaria, e mai bine pentru sufletul sau sa se calugareasca, cine nu, sa se casatoreasca. Deci relatiile astea trupesti (din Taina Casatoriei) sunt ca o alternativa a slabiciunii trupesti... de neinfranare totala.

Daca te-ai casatorit nu inseamna ca ai liber la desfranare. Multi asa considera... ne-am casatorit, avem voie sa facem de toate in numele "iubirii"... dar cu Dumnezeu si cu voia Lui ce facem?

Si sa zicem ca sotul nu vrea sa tina cont de post, tu ce faci, faci voia lui, sau a Domnului... pe cine iubesti mai mult. De-ti iubesti sotul mai mult, nu esti vrednica de Dumnezeu. (viceversa este valabila)

Mirii sunt si ei chemati la infranare cat pot ei de multa, deci impreunarea ar trebui sa fie cat mai rara cu putinta, dar nu absenta, ca nu mai e cununie... si de 2 ori pe saptamana cred ca e de ajuns, zic.

Totusi intr-adevar nu cred ca doi miri care sunt abia la inceputul dragostei, al relatiei, se pot infrana asa de mult, pentru ca sunt abia la inceputul urcusului duhovnicesc impreuna. Poate doar daca amandoi sunt "antrenati" duhovniceste mai inainte.
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu
Reply With Quote
  #56  
Vechi 24.07.2011, 17:22:48
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de LittleSparrow Vezi mesajul
Aveți umor.
Problema este că în clipa în care ne mândrim cu o virtute pe care credem că o avem, o putem pierde și putem cădea în ispită....oh, atât de ușor.
Adevarat. Se vede din prima postare. :)

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Stii tu, planificarile astea sunt ca si ambitia unui baiat, foarte de treaba, asa ca tine, care te-ar cunoaste intr-o buna zi si ti-ar zice ca se casatoreste cu tine doar daca tii cele 3 zile de post negru la inceputul fiecarui post..
Sau poate o saptamana. Ca el poate. Si asa si-o planificat.
:D Pai ideea e sa iau unul care si-a planificat si el.

Acum cu postul e ceva mai personal, nu ii implica pe amandoi. Dar am inteles ce vrei sa spui.

Dar sunt baieti si fete care stiu de "reguli" si asta vor, adica asta stiu ce trebuie sa faca. Consider, fiind curati, sa-si caute acelasi lucru. Si nu sa se imprieteneasca cu cineva si vad ei dupa, ca de indragostit e usor. Sa fie siguri ce vor si ce au langa ei.

Legat de spus detalii. Pentru unul "normal"(care a avut relatii inainte) este irelevant. Dar pentru unul curat cu adevarat este important cu e sotia. Adica cred ca l-ar afecta putin. :D

Cred ca intrebam in primul post, ce sa fac, daca cunosc unul normal, in astept pe cel bun? Adica ma uit la el si daca nu-mi dau seama din detalii si din ce spune il intreb direct cam ce-si "planifica" el de la casnicie, si stiu cum e. Si celalalt daca vine poate fuge.......Dar dupa cum ati spus, mai vad si la fata locului. Poate nu fuge. :D Mai sunt lemne drepte care isi iau lemne strambe.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 24.07.2011, 17:25:37
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de korinna Vezi mesajul
Suntem chemati la infranare, la asceza vietii cu totii... la mantuire. Si sunt 2 cai de infranare, calugaria, sau casnicia. Insusi Mantuitorul recomanda, cine poate calugaria, e mai bine pentru sufletul sau sa se calugareasca, cine nu, sa se casatoreasca. Deci relatiile astea trupesti (din Taina Casatoriei) sunt ca o alternativa a slabiciunii trupesti... de neinfranare totala.

Daca te-ai casatorit nu inseamna ca ai liber la desfranare. Multi asa considera... ne-am casatorit, avem voie sa facem de toate in numele "iubirii"... dar cu Dumnezeu si cu voia Lui ce facem?

Si sa zicem ca sotul nu vrea sa tina cont de post, tu ce faci, faci voia lui, sau a Domnului... pe cine iubesti mai mult. De-ti iubesti sotul mai mult, nu esti vrednica de Dumnezeu. (viceversa este valabila)

Mirii sunt si ei chemati la infranare cat pot ei de multa, deci impreunarea ar trebui sa fie cat mai rara cu putinta, dar nu absenta, ca nu mai e cununie... si de 2 ori pe saptamana cred ca e de ajuns, zic.

Totusi intr-adevar nu cred ca doi miri care sunt abia la inceputul dragostei, al relatiei, se pot infrana asa de mult, pentru ca sunt abia la inceputul urcusului duhovnicesc impreuna. Poate doar daca amandoi sunt "antrenati" duhovniceste mai inainte.
Multumesc pentru mesaj. :)


P.S. Pai daca nu vrea sa tina post, nu-l oblig. Poate ajunge sa tina pana la urma. Dar daca nu tine postul de mancare si mai greu de altele. :)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 26.07.2011, 23:52:10
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul
Adevarat. Se vede din prima postare. :)
La care postare te referi?
Eu ma refeream la mândrie....
__________________

Reply With Quote
  #59  
Vechi 27.07.2011, 00:33:37
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LittleSparrow Vezi mesajul
La care postare te referi?
Eu ma refeream la mândrie....
La asta :"Inca ceva, am facut candva o "specie de malahie". Nu conteaza detaliile. Ideea e, ca daca ii spui asta unui baiat feciorelnic, care ar tine Nunta Curata si asta isi doreste, sigur fuge si el din motivul de mai sus."
Reply With Quote
  #60  
Vechi 27.07.2011, 02:29:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul
La asta :"Inca ceva, am facut candva o "specie de malahie". Nu conteaza detaliile. Ideea e, ca daca ii spui asta unui baiat feciorelnic, care ar tine Nunta Curata si asta isi doreste, sigur fuge si el din motivul de mai sus."
Motivul pentru care i-ai spune ar fi..care?
Tu l-ai intreba chestii din astea?

Tu ai fugi din cauza asta? Daca da, logica fiind..care?

Last edited by AlinB; 27.07.2011 at 02:37:40.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nunta honney Nunta 27 27.04.2011 19:25:22
Sfântul Ioan Botezătorul, îndemn la viață curată NECTARIE Generalitati 0 03.01.2011 14:29:47
Biserica ortodoxa marturiseste ca impreunarea din casatorie este foarte curata! mihailt Nunta 23 02.11.2010 21:03:03
campania pt o biserica curata initiata de webmaste sofiaiuga Stiri, actualitati, anunturi 2 08.03.2008 22:00:11
Casnicie curata nicoleta34 Nunta 35 03.07.2007 21:53:44