Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #671  
Vechi 12.11.2014, 03:38:24
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Macovei nu era implicata in politica si inainte de 89? Nu era impotriva huliganilor care protestau in 90?
Apoi, ea sustine ce sustine UE, adica homosexualitate, educatia sexului a copiilor de gradinita etc. Si din moment ce Macovei il sustine pe Klaus, se poate intelege ca si el sustine asa ceva, nu?
Vă mai aduceți aminte cine l-a propulsat pe Remus Cernea în Parlament? Dacă nu vă amintiți, vă ajut eu: PSD.

Sau cine a fost unul dintre sfătuitorii lui "marelui ortodox" Victor Ponta în 2012?

Iaca:

http://www.romanialibera.ro/politica...i-ponta-264997
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #672  
Vechi 12.11.2014, 07:01:18
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nimeni nu-i perfect.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #673  
Vechi 12.11.2014, 07:36:53
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa fim cu luare-aminte , sa nu ne facem partasi la pacate straine. Sa avem in minte cuvintele paslmistului:


Psalmul 49

1. Dumnezeul dumnezeilor, Domnul a grăit și a chemat pământul, 2. De la răsăritul soarelui până la apus. Din Sion este strălucirea frumuseții Lui. 3. Dumnezeu strălucit va veni, Dumnezeul nostru, și nu va tăcea. 4. Foc înaintea Lui va arde și împrejurul Lui vifor mare. 5. Chema-va cerul de sus și pământul, ca să judece pe poporul Său. 6. Adunați-I Lui pe cuvioșii Lui, pe cei ce au făcut legământ cu El pentru jertfe. 7. Și vor vesti cerurile dreptatea Lui, că Dumnezeu judecător este. 8. "Ascultă, poporul Meu și-ți voi grăi ție, Israele!... Și voi mărturisi ție: Dumnezeu, Dumnezeul tău sunt Eu. 9. Nu pentru jertfele tale te voi mustra, iar arderile de tot ale tale înaintea Mea sunt pururea. 10. Nu voi primi din casa ta viței, nici din turmele tale țapi, 11. Că ale Mele sunt toate fiarele câmpului, dobitoacele din munți și boii. 12. Cunoscut-am toate păsările cerului și frumusețea țarinii cu Mine este. 13. De voi flămânzi, nu-ți voi spune ție, că a Mea este lumea și plinirea ei. 14. Oare, voi mânca carne de taur, sau sânge de țapi voi bea? 15. Jertfește lui Dumnezeu jertfă de laudă și împlinește Celui Preaînalt făgăduințele tale. 16. Și Mă cheamă pe Mine în ziua necazului și te voi izbăvi și Mă vei preaslăvi". 17. Iar păcătosului i-a zis Dumnezeu: "Pentru ce tu istorisești dreptățile Mele și iei legământul Meu în gura ta? 18. Tu ai urât învățătura și ai lepădat cuvintele Mele înapoia ta. 19. De vedeai furul, alergai cu el și cu cel desfrânat partea ta puneai. 20. Gura ta a înmulțit răutate și limba ta a împletit vicleșug. 21. Șezând împotriva fratelui tău cleveteai și împotriva fiului maicii tale ai pus sminteală. 22. Acestea ai făcut și am tăcut, ai cugetat fărădelegea, că voi fi asemenea ție; mustra-te-voi și voi pune înaintea fetei tale păcatele tale. 23. Înțelegeți dar acestea cei ce uitați pe Dumnezeu, ca nu cumva să vă răpească și să nu fie cel ce izbăvește. 24. Jertfa de laudă Mă va slăvi și acolo este calea în care voi arăta lui mântuirea Mea".
Sursa:
http://bibliaortodoxa.ro/carte.php?cap=49&id=65
  #674  
Vechi 12.11.2014, 08:13:04
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Sa fim cu luare-aminte , sa nu ne facem partasi la pacate straine. Sa avem in minte cuvintele paslmistului:


Psalmul 49

1. Dumnezeul dumnezeilor, Domnul a grăit și a chemat pământul, 2. De la răsăritul soarelui până la apus. Din Sion este strălucirea frumuseții Lui. 3. Dumnezeu strălucit va veni, Dumnezeul nostru, și nu va tăcea. 4. Foc înaintea Lui va arde și împrejurul Lui vifor mare. 5. Chema-va cerul de sus și pământul, ca să judece pe poporul Său. 6. Adunați-I Lui pe cuvioșii Lui, pe cei ce au făcut legământ cu El pentru jertfe. 7. Și vor vesti cerurile dreptatea Lui, că Dumnezeu judecător este. 8. "Ascultă, poporul Meu și-ți voi grăi ție, Israele!... Și voi mărturisi ție: Dumnezeu, Dumnezeul tău sunt Eu. 9. Nu pentru jertfele tale te voi mustra, iar arderile de tot ale tale înaintea Mea sunt pururea. 10. Nu voi primi din casa ta viței, nici din turmele tale țapi, 11. Că ale Mele sunt toate fiarele câmpului, dobitoacele din munți și boii. 12. Cunoscut-am toate păsările cerului și frumusețea țarinii cu Mine este. 13. De voi flămânzi, nu-ți voi spune ție, că a Mea este lumea și plinirea ei. 14. Oare, voi mânca carne de taur, sau sânge de țapi voi bea? 15. Jertfește lui Dumnezeu jertfă de laudă și împlinește Celui Preaînalt făgăduințele tale. 16. Și Mă cheamă pe Mine în ziua necazului și te voi izbăvi și Mă vei preaslăvi". 17. Iar păcătosului i-a zis Dumnezeu: "Pentru ce tu istorisești dreptățile Mele și iei legământul Meu în gura ta? 18. Tu ai urât învățătura și ai lepădat cuvintele Mele înapoia ta. 19. De vedeai furul, alergai cu el și cu cel desfrânat partea ta puneai. 20. Gura ta a înmulțit răutate și limba ta a împletit vicleșug. 21. Șezând împotriva fratelui tău cleveteai și împotriva fiului maicii tale ai pus sminteală. 22. Acestea ai făcut și am tăcut, ai cugetat fărădelegea, că voi fi asemenea ție; mustra-te-voi și voi pune înaintea fetei tale păcatele tale. 23. Înțelegeți dar acestea cei ce uitați pe Dumnezeu, ca nu cumva să vă răpească și să nu fie cel ce izbăvește. 24. Jertfa de laudă Mă va slăvi și acolo este calea în care voi arăta lui mântuirea Mea".
Sursa:
http://bibliaortodoxa.ro/carte.php?cap=49&id=65
Adica ce doriti sa spuneti ?
De exemplu eu am avut o zi mai grea si nu inteleg unde bateti saua...
Cu atat mai mult nu prea sunt la curent nici cu politica romaneasca din ultimii ani dar imi dau silinta!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #675  
Vechi 12.11.2014, 08:30:46
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
O fi original. Eu nu imi schimb parerea.
Te sustin pentru ca si eu am impresia ca este platit sa faca asta.
Original sau nu, este exagerat, oricum.
  #676  
Vechi 12.11.2014, 08:32:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Adica ce doriti sa spuneti ?
De exemplu eu am avut o zi mai grea si nu inteleg unde bateti saua...
Cu atat mai mult nu prea sunt la curent nici cu politica romaneasca din ultimii ani dar imi dau silinta!
Am vrut sa spun ca in aceasta campanie electorala, putem gresi. De aceea, aduc in atentie cateva tipuri de pacate, printre care si pacatele straine:

Cele șapte păcate de moarte:
1. Mândria
2. Zgârcenia
3. Desfrânarea
4. Lăcomia

5. Mânia
6. Zavistia
7. Lenea și neîngrijirea sufletului

Păcatele împotriva Duhului Sfânt
1. Încrederea prea mare și nesocotită în harul lui Dumnezeu
2. Desnădejdea sau neîncrederea chibzuită în mila lui Dumnezeu
3. Împotrivirea la adevărul stabilit, arătat și dovedit al religiei creștin-ortodoxe
4. Lepădarea de credința ortodoxă

Păcate strigătoare la cer
1. Uciderea săvârșită cu voie
2. Sodomia (homosexualii, lesbienele, relațiile împotriva firii între bărbat și femeie)
3. Asuprirea săracilor, a orfanilor sau a văduvelor
4. Oprirea pe nedrept a simbriei lucrătorilor



Păcate străine de care se face responsabil creștinul atunci:
1. Când sfătuiește pe altul să păcătuiască
2. Când poruncește altuia să păcătuiască
3. Când se învoiește cu altul la păcat
4. Când ajută altuia să păcătuiască

5. Când laudă pe cel ce face păcatul
6. Când știe, dar tace de păcatul altuia
7. Când poate, dar nu voiește să împiedice pe altul de a face păcatul


Sursa: http://www.ortodoxia.md/descopera/9-...ele-apte-pcate
  #677  
Vechi 12.11.2014, 08:36:43
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Cred ca in dezbatere am putut observa diferenta dintre cei doi candidati din punct de vedere diplomatic. Ponta intrerupea incontinuu si vorbea si peste Iohannis, si peste moderator, si peste jurnaliste. Johannis a fost mai cugetat, mai retinut cu atacurile la persoana, vorbind intr-un mod calm cu toata lumea.

Eu cred ca este evident care dintre ei are stofa de presedinte, si care dintre ei ar fi un reporter bun la un ziar de scandal.
Iohanis? Stofa de presedinte? A fi presedinte nu inseamna sa fii searbad, molesit, mediocru si penibil. (Doamne iarta-ma!!)

Ne dorim un astfel de presedinte?

Chiar daca, de dragul copiilor mei care inclina spre Iohanis, am cochetat cu ideia de a-l alege, ei bine, dupa confruntarea de aseara m-am hotarat:
NU mersi!
  #678  
Vechi 12.11.2014, 08:43:56
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Nu inghit nici protestele ptr. cei din Disapora. Cabinele de vot s-au deschis la ora 7 si s-au inchis la ora 21. PNL au fost cei care au organizat voturile din dispora, nu Ponta, plus ca trebuie luat in considerare tara gazda. Cand a iesit a doua oara Basescu, au fost trasi la raspundere romanii din dispora, acum sunt sustinuti, nu mai sunt capsunari.
Dacă a organiza bine o sectie de vot în Consulatul General de la New York înseamnă a aloca doar 4 stampile s™i 1 (una) singură persoană care să facă înscrierile ... Si unii zic că asta înseamnă că s-a făcut treabă bună din partea MAE, lăsând oamenii să stea la coada 4-5 ore pentru a putea vota.... ce să mai zic?!!

Eu una vroiam duminica asta să votez când ies de la biserică, că asa se cade : mai întâi Dumnezeu s™i apoi Cezarul. Dar pentru că nu vreau să pierd timpul am să fac tocmai invers.. adică am să mă înfiintez la sectia de votare la 8 dimineata. Si când o da Domnul o să ajung si la biserică.... :) Go for Klaus!
  #679  
Vechi 12.11.2014, 08:47:43
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Iohanis? Stofa de presedinte? A fi presedinte nu inseamna sa fii searbad, molesit, mediocru si penibil. (Doamne iarta-ma!!)

Ne dorim un astfel de presedinte?

Chiar daca, de dragul copiilor mei care inclina spre Iohanis, am cochetat cu ideia de a-l alege, ei bine, dupa confruntarea de aseara m-am hotarat:
NU mersi!
Altii sunt de altă părere, din fericire.

http://www.reportervirtual.ro/2014/1...-continua.html

Last edited by mirela.t; 12.11.2014 at 08:50:22.
  #680  
Vechi 12.11.2014, 08:50:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Si când o da Domnul o să ajung si la biserică.... :) Go for Klaus!
Cu alte cuvinte iubim mai mult omul decât pe Dumnezeu.
Nu prea e bine, secția de votare tot acolo o fi, dar Liturghia s-ar putea termina.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Subiect închis