Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.07.2011, 12:12:50
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Prietenie

Nu de mult timp am inceput sa ma apropiu mai mult de Biserica si credinta. Intamplarea face ca unii din prietenii mei sa aleaga alte cai: doi dintre ei merg la Gnoza, unul merge la Prananadi (pe scurt au la baza reincarnarea si calatoriile in vis sau meditatie), iar unul dintre ei nici nu vrea sa auda de discutii despre credinta. Eu sunt constient ca ceea ce fac ei nu e bine si ca e o ratacire de a lor (nici eu nu sunt mai presus decat ei, dar acum ma straduiesc). Cand ma intalnesc cu ei, prezenta lor imi este draga, dar practicile lor, modul lor de gandire si modul lor de traire a vietii ma tin departe de ei. Doresc sa precizez ca ei nu sunt rau intentionati adica ei chiar vor sa avanseze spiritual (cei care merg la Gnoza si Prananadi).

Ce ai face daca ai fi in locul meu? Ai metine relatia cu ei sau ai cauta un alt cerc de prieteni?

Last edited by ovidiu b.; 23.02.2012 at 19:22:50.
  #2  
Vechi 23.07.2011, 13:20:48
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

1. As cauta sa ma apropii eu de Dumnezeu
Cea mai importanta persoana din ecuatia asta esti tu.
Este nevoie ca tu insuti sa te intaresti in credinta, sa ai o viata de rugaciune si citire a Bibliei, de inchinare si comuniune cu Dumnezeu.
2. As cauta un grup de prieteni cu aceleasi preocupari ca si mine
Fiecare crestin are nevoie de frati si surori cu care sa se indemne la fapte bune su umblare pe Calea lui Dumnezeu. Cu ei te poti ruga, poti invata din Cuvantul Domnului, poti sa te impartasesti cu Trupul si Sangele Domnului. Ei sunt Biserica.
3. As menține relatia cu prietenii mei actuali.
Ruperea relatiei cu fostii tai prieteni nu este o idee buna. Hristos ne-a invatat sa fim „sarea pamantului”. Sarea are valoare atunci cand poate avea influenta. Daca ramane in ocna de sare nu valoreaza nimic. Cel mai potrivit om care le poate prezenta evanghelia prietenilor tai esti tu. Pe tine te cunosc, in tine au incredere, tu ai relatie cu ei.


Viata crestina de desfasoara pe patru coordonate: doua pe verticala in relatia cu Dumnezeu, doua pe orizontala in relatia cu oamenii. In relatia cu Dumnezeu tu ii vorbesti lui prin rugaciune si El iti vorbeste tie prin Biblie. Pe orizontala esti in relatia cu oamenii care-l iubesc pe Dumnezeu (impreuna cu ei te dezvolti spiritual si esti mentorat) si cu oamenii care nu-l cunosc pe Dumnezeu (lor le vestesti Evanghelia).

Toate cele patru dimensiuni sunt importante.
Daca lipseste una dintre ele se pierde echilibrul.
  #3  
Vechi 23.07.2011, 13:34:14
paprika
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

minunat sfat ai primit de la penticostal :) nu-ti intoarce fata de la prietenii tai pt ca vei regreta. atata timp cat nimeni nu incearca sa converteasca pe celalalt puteti avea o frumoasa prietenie. daca incepi sa te indepartezi de ei, apoi vei gasi defecte in toti prietenii, unul va fi prea fumator, altul prea ateu, altul prea habotnic sau altul prea penticostal :)) fii un prieten bun dar pastreaza-ti convingerile .
  #4  
Vechi 23.07.2011, 13:43:30
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu de mult timp am inceput sa ma apropiu mai mult de Biserica si credinta. Intamplarea face ca unii din prietenii mei sa aleaga alte cai: doi dintre ei merg la Gnoza, unul merge la Prananadi (pe scurt au la baza reincarnarea si calatoriile in vis sau meditatie), iar unul dintre ei nici nu vrea sa auda de discutii despre credinta. Eu sunt constient ca ceea ce fac ei nu e bine si ca e o ratacire de a lor (nici eu nu sunt mai presus decat ei, dar acum ma straduiesc).

Ce ai face daca ati fi in locul meu? Ai metine relatia cu ei sau ai cauta un alt cerc de prieteni?
Banuiesc ca prietenia dumneavoastra s-a legat pe anumite considerente, ce n-au avut legatura cu religia propriu-zisa, nu? Nu vad de ce ar trebuie sa va izolati acum de ei, cand v-ati apropiat mai mult de Biserica. Religia nu trebuie sa desparta oamenii, ci din contra, sa-i apropie. Faptul ca ei sunt deschisi spre dezvoltarea naturii spirituale e imbucurator, cu totii avem un lung drum de parcurs, nu intotdeauna iti gasesti locul, trebuie sa experimentezi, sa traiesti, pentru a putea constientiza adevarul unui crez. Daca sunteti crestin-ortodox nu inseamna sa va inchideti in d-voastra, sa nu cititi sau sa nu-i asculti pe altii ce gandesc diferit , insa indiferent de ce va spun ei, dumneavoastra judecati totul din perspectiva normei crestine. Un prieten adevarat este cel care stie sa asculte, iar poate ei simt nevoia sa impartaseasca cuiva experientele lor, poate au nevoie de un sfat sau pur si simplu au nevoia de a fi ascultati. Scopul nu e de a va contrazice reciproc si a va certa, ci de a accede impreuna spre o spiritualitate verticalizata spre lumina cunostintei.

Last edited by ioanna; 23.07.2011 at 13:48:39.
  #5  
Vechi 23.07.2011, 13:55:17
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Intradevar sfaturi bune , si eu am prieteni inclinati spre spiritualitate care au diferite cai spirituale si imi dau seama ca tocmai acest lucru ne leaga fara sa ne dam seama -nazuinta spirituala- si poate si duhul sfint in mod nevazut.

La rindul lor unii dintre ei au incercat mai multe cai pina sa gaseasca una potrivita lor. Insa nici una dintre cele din prezent nu are in docrina calatoria spatiala- iesirile din corp sau alte minunatii)
Ideal ar fi fost sa aveti o cunoastere care sa cuprinda si bzele doctrinei lor si sa ii convingeti prin intermediul ei ca unele lucruri sint gresite indicindu-le si alte optiuni -mai bune.
  #6  
Vechi 23.07.2011, 14:25:10
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ce ai face daca ati fi in locul meu? Ai metine relatia cu ei sau ai cauta un alt cerc de prieteni?
Si una, si alta. As mentine relatia de prietenie cu ei, dar nu as atinge subiecte duhovnicesti (si nici ei banuiesc ca nu fac asta), in acelasi timp, as incerca sa imi fac si un grup de prieteni ortodocsi, de la care sa am ce invata.

Te departezi de ei doar daca vor sa te atraga in grupul lor "ocult", atata tot. Sunt pe o cale gresita, dar ei nu constientizeaza, nu trebuie sa ii parasesti doar pentru ca tu L-ai gasit pe Hristos si ei nu. Ti-as sugera sa nu incerci sa ii convertesti, pentru ca e foarte posibil sa dai chix, ci sa le propovaduiesti credinta ortodoxa nu prin vorbe, ci prin fapte, prin atitudinea ta de zi cu zi fata de ei si fata de altii...

Iata ce zice par. Paraian:

"-Care trebuie sa fie comportamentul unui credincios fata de un eretic sau fata de unul care e certat cu morala Bisericii?
-Draga, CU BUNAVOINTA. Noi n-avem pe nimeni de exceptat, pe nimeni de exclus. Imprtant este sa ne tinem la distanta, in sensul asta, sa nu ne influenteze. Si ca sa ne intelegem ca oamenii, luam in consideratie numai lucrurile care tin de credinta comuna, sa zicem. N-are rost sa te pui in discutii... Sunt unii care cauta situatii din astea. Sf. Ap. Pavel zice ca de omul eretic sa te feresti (Tit, 3,10). Dar in viata sociala sunt oameni care au in familia lor astfel de persoane,si atunci cum sa iiexcluda, cum sa ii ocoleasca? Asa incat facem ce putem, in conditiie noastre. E un banc potrivit caruia protestantii si catolicii, cand se intalnesc, ca sa nu se certe, vorbesc despre fotbal."

"Draga, in general, cand e vorba de o prietenie, nu se pun probleme de nationalitate, de religie etc. E adevarat ca e bine ca prieteniile sa includa tot ce e pozitiv. [...] Daca prietenia este cumva in afara de chestiuni religioase - doar stiti ca sunt atatia oameni care nu pun problema religioasa, in general, nu numai cand e vorba de prieteni sau neprieteni - nu se pune problema,adica te imprietenesti cu cineva care e cum e, iar daca te potrivesti cu el, nu se mai pune problema aceasta, a credintei. In sfarsit, oamenii vad ce pot face..."
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #7  
Vechi 23.07.2011, 14:28:27
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Un singur mar stricat , intr-o lada cu mere mari , frumoase, sanatoase si inca nevatamate de nimic, le va strica pina la urma sigur pe toate, daca sunt lasate multa vreme impreuna !

Este lucru garantat si stiut de toata lumea . Cine nu crede, sa probeze !

Faptul ca esti botezat ortodox , nu inseamna nimic ; faptul ca mergi la biserica iarasi nu inseamna nimic ; Fatul de a crede ca exista Dumnezeu , nu inseamna nimic ; Faptul ca observi minuni in viata ta , ca te insemnezi cu semnul sfintei cruci, faptul ca spui altora infiormatii despre Dumnezeu, ca mai spui uneori rugaciuni si ca atunci cind ai chef mai si postesti ... Toate acestea nu inseamna nimic pt. tine ca om .
Doar cind te pui sub ascultarea unui duhovnic imbunatatit care sa te invete si sa te oblige sa implinesti toate poruncile credintei ortodoxe si sa traiesti in fiecare ceas Evanghelia lui Hristos... ei, abia de atunci in colo poti spune ca esti ortodox , ca ai o legatura strinsa cu Hristos !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
  #8  
Vechi 23.07.2011, 16:26:00
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va multumesc pentru sfaturile voastre. Fiecare din ele imi sunt de folos. Un lucru pentru mine era cert ca nu trebuie sa renunt, dar se pare ca aceasta este o incercare, iar acest gand ar fi trebuit sa il alung inainte de a deschide topicul...probabil ca am avut nevoie si de sfaturile dumneavoastra de a ma intari.
As da dovada de lasitate renuntand la ei....as fi dovedit de fapt ce "prieten" le sunt eu. Ei au nevoie de mine.....si intradevar ma straduiesc prin rugaciuni, prin purtarile mele sa-i aduc mai aproape de Dumnezeu si de Adevar.

Doamne ajuta !

Last edited by ovidiu b.; 28.02.2013 at 15:45:38.
  #9  
Vechi 23.07.2011, 16:31:59
valer.cosma valer.cosma is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Mesaje: 59
Implicit

nu ne putem permite sa folosim expresii ca; faptul ca suntem botezati ortodox nu inseamna nimic.... pt.ca intram in contradictie cu texte din Sf. Scripturi , ca de exemplu :1Petru3,21 unde citim: " icoana aceasta va mantuieste acuma pe voi,si anume botezul, care nu este o curatire de intinaciunile trupesti, ci marturia unui cuget curat inaintea lui D-zeu, prin invierea lui Iisus Hristos", iar despre Sf. Ioan Botezatorul citim la Mt.11,11, lucruri care ni se par incredibile, tocmai din pricina faptului ca nu a avut botez in numele Sf. Treimi.
este important si botezul, si mersul la biserica, si ascultarea de un duhovnic priceput si multe altele, pt ca acete lucruri sunt suma crestinismului din noi.
  #10  
Vechi 23.07.2011, 16:35:06
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am o intrebare care nu are legatura cu topicul. Observ la majoritatea ca lasa citate sub acea linie "foot note". Daca e cineva disponibil va rog sa-mi lase o explicatie ...cum se procedeaza sa scrii acel mesaj sub linia respectiva?
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Renuntarea la prietenie IonelaC Generalitati 20 23.06.2011 20:54:32
Despre prietenie mirela1990 Generalitati 42 24.03.2011 10:28:46
cu dragoste si prietenie catalin_ Secte si culte 20 21.05.2010 16:13:33
prietenie aida975 Umanitare 10 14.02.2010 04:12:08
Despre prietenie si dragoste 14carol06 Generalitati 17 16.02.2009 01:22:45