Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.04.2009, 08:45:31
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihnea45 Vezi mesajul
Iertare ca vin cu asemenea intrebare dar tot citesc si aud ,nu te ruga cu deznadejde,sau nu daznadajdui,ce inseamna mai concret acest cuvant,daca aveti exemple m-as bucura sa le spune-ti.
[COLOR=green]Puteai să deschizi un dicționar și ai fi aflat fără multă bătaie de cap... Așa, ai dat pe aici nou prilej de copy/paste...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.04.2009, 09:11:44
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Puteai să deschizi un dicționar și ai fi aflat fără multă bătaie de cap... Așa, ai dat pe aici nou prilej de copy/paste...[/COLOR]
O dimineata buna si tie,Silvia!

dar,poate ca Mihnea a aflat astfel ceva mai mult decat in dictionare - pe care,intre noi vorbind,cred ca le-a consultat inainte - sau,daca nu, ne va spune chiar el....
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.04.2009, 19:40:27
mihnea45
Guest
 
Mesaje: n/a
Post Multumesc

In primul rand tin sa multumesc tuturor celor ce mi-au raspuns,desgur ca am deschis si un dictionar,dar eu am intrebat cu sufletul,caci sant clipe in viata cand chiar de sti multe parca ti se incetoseaza mintea si toate o iau razna,te simti gol si sufleteste si fizic,si parca nu mai poti deosebi multe.
Multumesc,asta doream raspunsuri sincere cu sufletul,acum stiu ca nu sant singur si ma bucur ca exista-ti,e minunat sa simti ca oameni nu sant toti reci si indiferenti,ca pot gasi o clipa sa se gandeasca sau sa se roage ,sa te invete,sa te ajute sa vezi iar drumu drept.
Din pacate Silvia(silverstar)ai ramas aceiasi,rece,dura,nemiloasa,de ce Silvia?e atata dragoste in juru tau,prin oricate ai trecut in viata important e sa ramai OM,sa nu iti pierzi caldura sufleteasca,intelegerea pentru cei din jur,sa nu pierzi clipa in care poti darui un zambet.aduce o bucurie cat de mica, chiar doar cu o vorba poti face atat de multe.
Te rog iarta-ma Silvia,nu am vrut sa te supar.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.04.2009, 19:51:45
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihnea45 Vezi mesajul
In primul rand tin sa multumesc tuturor celor ce mi-au raspuns,desgur ca am deschis si un dictionar,dar eu am intrebat cu sufletul,caci sant clipe in viata cand chiar de sti multe parca ti se incetoseaza mintea si toate o iau razna,te simti gol si sufleteste si fizic,si parca nu mai poti deosebi multe.
Multumesc,asta doream raspunsuri sincere cu sufletul,acum stiu ca nu sant singur si ma bucur ca exista-ti,e minunat sa simti ca oameni nu sant toti reci si indiferenti,ca pot gasi o clipa sa se gandeasca sau sa se roage ,sa te invete,sa te ajute sa vezi iar drumu drept.
Din pacate Silvia(silverstar)ai ramas aceiasi,rece,dura,nemiloasa,de ce Silvia?e atata dragoste in juru tau,prin oricate ai trecut in viata important e sa ramai OM,sa nu iti pierzi caldura sufleteasca,intelegerea pentru cei din jur,sa nu pierzi clipa in care poti darui un zambet.aduce o bucurie cat de mica, chiar doar cu o vorba poti face atat de multe.
Te rog iarta-ma Silvia,nu am vrut sa te supar.
Ce greu este să simți omul cu sufletul...!Îți respect părerea dar între o persoană amabilă și una "rece,dură,nemiloasă" dar cerebrală eu aș alege-o pe ultima.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.04.2009, 20:06:36
mihnea45
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit multumesc dorinastoica14

între o persoană amabilă și una "rece,dură,nemiloasă" dar cerebrală
Da e parerea mea,si raman la ea,cred ca nui greu sa simti cu sufletul o persoana,dar poti si descoperi prin vorbele ei acea persoana,si ma bucur sincer ca mi-ai raspuns.
Poate ca ar fii bine in asa vremuri ce traim sa fim cat mai multi ca Silvia,ca tine,poate mi-as dori din cand in cand sa fiu asa si eu dar brrrrrrr mai bine nu,e prea multa raceala ,prea multa uitare fata de calitatea de a fii OM.Sper sa nu te supere ultimile vorbe.nu am vrut sa jignesc pe nimeni,caci aici sant foarte multi OAMENI adevarati ,carora le multumesc ca exista.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.04.2009, 20:30:25
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihnea45 Vezi mesajul
între o persoană amabilă și una "rece,dură,nemiloasă" dar cerebrală
Da e parerea mea,si raman la ea,cred ca nui greu sa simti cu sufletul o persoana,dar poti si descoperi prin vorbele ei acea persoana,si ma bucur sincer ca mi-ai raspuns.
Poate ca ar fii bine in asa vremuri ce traim sa fim cat mai multi ca Silvia,ca tine,poate mi-as dori din cand in cand sa fiu asa si eu dar brrrrrrr mai bine nu,e prea multa raceala ,prea multa uitare fata de calitatea de a fii OM.Sper sa nu te supere ultimile vorbe.nu am vrut sa jignesc pe nimeni,caci aici sant foarte multi OAMENI adevarati ,carora le multumesc ca exista.
[COLOR=green]Văd că nu te oprești în a mă judeca. După tine, ce înseamnă a fi om?[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.04.2009, 22:04:04
cristinateodora11's Avatar
cristinateodora11 cristinateodora11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2008
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Am sa iti raspund cu niste pilde :

Nu iese ulei, dacă măslinele nu sunt stoarse... Nici vin, dacă strugurii nu sunt presați... Nici parfum, dacă florile nu sunt strivite... Ai simțit vreo presiune în viața ta, azi? Nu-ți fă griji... Dumnezeu tocmai scoate ce-i mai bun din tine!

A iubi inseamna a suferi si cum multi fug de suferinta putini stiu sa iubeasca. E valabil si pentru deznadejde....

Cand o usa a prieteniei ,se inchide, o alta se deschide; dar deseori ne uitam atat de mult la usa inchisa ca nu o mai vedem pe cea care s-a deschis pentru noi.

Vor exista mereu oameni care te vor răni, așa că trebuie să-ți păstrezi încrederea și doar să ai mai multă grijă în cine ai încredere și a doua oară!
Întotdeauna fă bine. Aceasta va mulțumi pe câțiva și va surprinde pe restul.


Multa lume confunda iubirea cu nevoia de a stapini o alta fiinta umana, nevoie ce rezida din frica de singuratate care vine din frica de moarte. Cand nu iti va mai fi frica de moarte, nu iti va mai fi frica de singuratate.
Singuratatea apare cind nu gasesti nimic de facut care sa iti ocupe intelectul, sa iti produca satisfactii si rezultate dincolo de egoismul personal.
Atunci cind atingi starea asta, esti liber cu adevarat
Cind pricepi ca nimeni nu se desparte de nimeni. Ca marea majoritate a relatiilor sunt cu scop educativ si nu pe viata
Si cind se termina, sa le lasi sa se duca……….atunci e lectia invatata si treci la alt nivel
Iubirea neconditionata e ceva care nu se termina, oricit si oricui ai da, se intoarce inzecit, in forme nebanuite, care te umplu de bucurie.


Deznadejdea apare din lipsa de iubire, din lipsa de intelegere.

Iar aici : http://www.ioanguradeaur.ro/724/dezn...-si-nepasarea/ gasesti vorbele intelepte ale lui Ioan Gura de Aur despre "deznadejde si nepasare".
__________________
"Rămâi cu noi Doamne, că este spre seară și s-a plecat ziua." - Luca 24, 29.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.04.2009, 23:54:34
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Deznadejdea duhovniceasca apare atunci cand, dupa savarsirea unui pacat, vine diavolul si ne insufla ganduri de felul acesta:,,De-acum esti pierdut.", ,, De acum esti pacatos." , ,, Degeaba te mai rogi! "etc.

Mesajul Sfantului Siluan Athonitul, primit de la insusi Mantuitorul, (,,Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui!" este de o profunzime aparte. Se refera la starea sufleteasca a omului care lupta cu sine si cu ispitele, se roaga, posteste etc. In aceasta situatie poate sa apara mandria cea pierzatoare de suflet. Crestinului poate sa i se para ca a ajuns la masuri inalte datorita rugaciunii lui , nu datorita milei lui Dumnezeu. In aceasta situatie, caderea in mandrie atrage dupa sine caderea in pacat ca urmare a indepartarii ajutorului lui Dumnezeu. Caderii in pacat ii urmeaza deznadejdea, caci diavolul pe unul care a ajuns in aceasta stare cauta sa-l piarda duhovniceste facandu-l sa supradimensioneze pacatul in care a cazut si sa minimalizeze posibilitatea de a mai fi iertat.

De aceea, e important ca omul care se roaga sa se fereasca in primul rand de mandrie, adica sa-si tina mintea in iad, adica sa stie ca e posibil sa greseasca in orice clipa daca ajutorul lui Dumnezeu se retrage. Apoi cu cat cineva este mai sporit duhovniceste cu atat se autoanalizeaza mai atent si descopera ca are motive sa-i ceara iertare lui Dumnezeu: pentru pacate cu gandul , cu vorba ori chiar cu fapta.

A doua parte a indemnului ,,si nu deznadajdui" se refera la increderea pe care trebuie s-o aiba crestinul in mila lui Dumnezeu. In astfel de situatii, crestinul trebuie sa lupte impotriva gandurilor diavolesti si sa aiba nadejdea cea buna ca Iisus S-a rastignit pentru fiecare dintre noi, deci ne poate salva din orice pacat, cu conditia sa ne spovedim si sa ne pocaim.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.04.2009, 00:07:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Deznadejdea duhovniceasca apare atunci cand, dupa savarsirea unui pacat, vine diavolul si ne insufla ganduri de felul acesta:,,De-acum esti pierdut.", ,, De acum esti pacatos." , ,, Degeaba te mai rogi! "etc.

Mesajul Sfantului Siluan Athonitul, primit de la insusi Mantuitorul, (,,Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui!" este de o profunzime aparte. Se refera la starea sufleteasca a omului care lupta cu sine si cu ispitele, se roaga, posteste etc. In aceasta situatie poate sa apara mandria cea pierzatoare de suflet. Crestinului poate sa i se para ca a ajuns la masuri inalte datorita rugaciunii lui , nu datorita milei lui Dumnezeu. In aceasta situatie, caderea in mandrie atrage dupa sine caderea in pacat ca urmare a indepartarii ajutorului lui Dumnezeu. Caderii in pacat ii urmeaza deznadejdea, caci diavolul pe unul care a ajuns in aceasta stare cauta sa-l piarda duhovniceste facandu-l sa supradimensioneze pacatul in care a cazut si sa minimalizeze posibilitatea de a mai fi iertat.

De aceea, e important ca omul care se roaga sa se fereasca in primul rand de mandrie, adica sa-si tina mintea in iad, adica sa stie ca e posibil sa greseasca in orice clipa daca ajutorul lui Dumnezeu se retrage. Apoi cu cat cineva este mai sporit duhovniceste cu atat se autoanalizeaza mai atent si descopera ca are motive sa-i ceara iertare lui Dumnezeu: pentru pacate cu gandul , cu vorba ori chiar cu fapta.

A doua parte a indemnului ,,si nu deznadajdui" se refera la increderea pe care trebuie s-o aiba crestinul in mila lui Dumnezeu. In astfel de situatii, crestinul trebuie sa lupte impotriva gandurilor diavolesti si sa aiba nadejdea cea buna ca Iisus S-a rastignit pentru fiecare dintre noi, deci ne poate salva din orice pacat, cu conditia sa ne spovedim si sa ne pocaim.
Bun și foarte corect, dar când te cuprinde spaima obsesivă de cipuri, spre exemplu, nu miroase oare a deznădejdie, Antonia ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.04.2009, 11:55:26
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
A deznadajdui, inseamna pentru mine, un suflet gol. Acel suflet nu a dobindit nimic duhovniceste la acel moment din viata unei persoane. Daca acel suflet a avu nadejdea in Dumnezeu si a pierdut-o, atunci insemna ca mintea este prea preocupata cu griji lumesti, iar sufletul rataceste in acel moment.

Este cea mai urita stare pe care un suflet o poate avea. Acesta este si momentul propice pentru boli psihice, fiind un rezultat al bolii sufletului. Aici doctorii nu pot face nimic sint neputinciosi practic, doar un preot poate ajuta cu slujbe, apoi multe rugaciuni te vor scoate din starea aceasta. Aceasta este si explicatia faptului ca unii se simt nervosi, fara motiv, altii se simt abandonati, altii se sinucid.
Frumos spus. Omul care este incercat de deznadejde este doar acela care isi simte sufletul gol.

Personal, cred ca deznadejdea este roada necomuniunii si a singuratatii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna? VladCat Spiritualitatea ortodoxa 42 17.12.2011 00:11:19
Ce inseamna? florin.oltean75 Generalitati 8 24.07.2011 10:59:13
ce inseamna...? victortiti89 Din Vechiul Testament 1 18.05.2011 11:51:40
Ce inseamna.... Noesisaa Generalitati 6 31.03.2011 13:10:17
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42