Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #451  
Vechi 16.04.2014, 01:31:01
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bandidos Vezi mesajul
prigoana credintei ortodoxe.
Prigoana a inceput demult, dinaintea venirii lui Hristos, dar s-a accelerat
cand Dumnezeu Fiul s-a intrupat ca Om.

Citat:
vor incepe pe fata
Scopul ecumenismului nu este prigoana pe fata, pt ca multi si-ar da seama.Scopul ecumenismului
este sa-ti toarna picatura cu picatura o otrava care sa fie dulce la gust, astfel incat sa nu-ti dai
seama .

Last edited by oaie_cugetatoare; 16.04.2014 at 01:34:50.
Reply With Quote
  #452  
Vechi 24.05.2014, 04:08:52
Badescu's Avatar
Badescu Badescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2014
Locație: Tirgu Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Stiti cum vad eu lucrurile in legatura cu ecumenismul? Dumnezeu este adevarul absolut, iar razele acestui adevar se revarsa catre omenire, mai exact Ortodoxia, adica Ortodoxia, care este firea omului, este ce-a mai aproape de un adevar absolut. Toate aceste secte sau culte care sunt in momentul de fata pe pamant nu pot fi cladite doar pe minciuna si iluzie, fiecare are cate o farama de adevar, oricat de mic ar fi el, destul ca sa starneasca interesul anumitor persoane. Dar ce folos ca afirmi ca exista un Dumnezeu iar cand te gandesti la Dumnezeu te gandesti la un zeu maimuta de exemplu? Nu are absolut nici o relevanta, un adevar absolut e un adevar absolut. Chiar daca catre Ortodoxie ajung doar razele acestui adevar absolut, dar acela e un adevar absolut. Un subiect format din 100 de enunturi dintre care 99 sunt adevarate si 1 falsa, nu este un adevar absolut !

Ecumenismul e ca si cum 2 persoane ar discuta pe tema a 30 de subiecte, amandoua persoanele cad de acord cu 29 dintre ele iar la ultima au opinii diferite, daca la 29 au fost de acord si la una nu, inseamna ca amandoi cred in acelasi lucru? daca ultimul subiect e "un mar", persoana "x" afirma ca e rotund, persoana "y" afirma ca e patrat, cum pot cadea de acord aici? In concluzie, au opinii diferite, e clar ca unul din doi sau niciunul nu detine adevarul, cert e ca amandoi nu au cum sa il detina. Acelasi exemplu se poate da si pentru o discutie pe tema "adevar absolut" vs "adevar relativ" .. Daca eu zic ca marul e rotund, tu zici ca e patrat, cum imi poti spune ca eu cred in ceva, tu in ceva dar trebuie sa afirmam ca amandoi avem dreptate, de vreme ce exista o realitate care spune ca marul este rotund?... e o aberatie, greu de inteles pentru unii oameni din cate am observat...

Am scris in legatura cu tema acestui topic, nu am citit posturile anterioare.

Doamne ajuta!
__________________
Aceasta pagina vine in ajutorul adevarului. Este creata pentru combaterea minciunilor, demascarea inselatoriilor si a lucrarilor intunericului. http://demascarea-inselatoriei.blogspot.ro
Reply With Quote
  #453  
Vechi 07.08.2014, 17:37:56
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

https://www.youtube.com/watch?v=tot84eIW2ko
Reply With Quote
  #454  
Vechi 14.09.2014, 17:45:49
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Predici ale IPS Serafim de Pireu:
http://www.apologeticum.ro/2014/09/v...ti/#more-38102
Reply With Quote
  #455  
Vechi 14.09.2014, 20:27:17
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Scopul ecumenismului este sa-ti toarna picatura cu picatura o otrava care sa fie dulce la gust, astfel incat sa nu-ti dai seama .
Hopa! Iar n-o să fii de acord, dar rezolvarea e simplă, să știi: mergem tot în AA, că acolo sunt experți în dezvățarea de otrăvile dulci pe gât.
Eu cred că ecumenismul este, ca și alte chestii decadente, umbra căzută a mișcării ecumenice în istorie. Nimic nou sub soare: ceea ce primește omul de la Dumnezeu începe repede să fie prelucrat de tovarăsu dracu. Așa o fost și cu Inchiziția, de pildă. Ba chiar și cu inocenții (mai bine zis nerăbdătorii și curioșii) aceia din Rai...
Reply With Quote
  #456  
Vechi 21.01.2015, 19:48:21
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa nu ne ascundem dupa citate din Biblie pentru a trada Ortodoxia:

http://ziarullumina.ro/actualitate-r...ie-respectului

Noi suntem datori sa aparam ortodoxia, nu sa ne comparam cu Iisus. Am putea sa le aratam altora frumusetea Ortodoxiei. Ce frumos ar fi!

Suntem cu adevarat interesati de binele celorlalti? Daca da, atunci trebuie sa le spunem adevarul. Ortodoxia nu are doar valoare culturala ca si celelalte religii, ci este cu totul altceva. Ori tocmai acest ,,altceva" vrem sa-l dam la o parte, ca sa fim in rand cu lumea. Insa nu lumea ne mantuieste.

Canoanele lasate de Sfintii Parinti trebuie pastrate si de sluga si de stapan. Patriarhul trebuie sa fie un garant al respectarii canoanelor, nu un inovator al acestora.
Reply With Quote
  #457  
Vechi 21.01.2015, 23:17:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Canoanele lasate de Sfintii Parinti trebuie pastrate si de sluga si de stapan. Patriarhul trebuie sa fie un garant al respectarii canoanelor, nu un inovator al acestora.
Acuma, ca m-ati facut sa citesc articolul, fiti buna si raspundeti-mi la o intrebare: prin ce anume este Patriarhul un inovator al canoanelor si prin ce anume a dovedit ca nu este un garant al respectarii lor ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #458  
Vechi 21.01.2015, 23:33:16
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Acuma, ca m-ati facut sa citesc articolul, fiti buna si raspundeti-mi la o intrebare: prin ce anume este Patriarhul un inovator al canoanelor si prin ce anume a dovedit ca nu este un garant al respectarii lor ?
Prin asta: "Săptămâna de Rugăciune pentru Unitatea Creștină a debutat luni, 19 ianuarie, la Catedrala Patriarhală, cu slujba Vecerniei, săvârșită de Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor, în prezența Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, și a mai mulți reprezentanți ai cultelor creștine din București."

Last edited by crinrin; 21.01.2015 at 23:35:34.
Reply With Quote
  #459  
Vechi 21.01.2015, 23:40:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Prin asta: "Săptămâna de Rugăciune pentru Unitatea Creștină a debutat luni, 19 ianuarie, la Catedrala Patriarhală, cu slujba Vecerniei, săvârșită de Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor, în prezența Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, și a mai mulți reprezentanți ai cultelor creștine din București."
Adica Saptamana de Rugaciune pentru Unitatea Crestina nu este canonica ? Daca asa stau lucrurile, atunci de ce nu reactioneaza ceilalti membri ai Sinodului ? De ce nu reactioneaza preotii ? Nici organizatiile laicatului BOR ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #460  
Vechi 21.01.2015, 23:53:16
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Adica Saptamana de Rugaciune pentru Unitatea Crestina nu este canonica ? Daca asa stau lucrurile, atunci de ce nu reactioneaza ceilalti membri ai Sinodului ? De ce nu reactioneaza preotii ? Nici organizatiile laicatului BOR ?
Cu cata candoare puneti aceste intrebari..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17