Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.01.2011, 17:58:10
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Arca lui Noe !

Inainte de potop Dumnezeu i a spus lui Noe din cate imi amintesc sa ia din fiecare specie de animale ,mascul si femela si sa le imbarce in arca pentru a perpetua viata pe pamant dupa potop deoarece Dumnezeu voia sa distruga lumea din cauza pacatelor.Viata pe pamant e destul de complexa , sunt mii de specii de vietuitoare , cum Noe le a gasit pe toate si le a imbarcat in arca,?a luat chiar toate speciile de animale , ? pare un non sens
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.01.2011, 18:01:15
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Inainte de potop Dumnezeu i a spus lui Noe din cate imi amintesc sa ia din fiecare specie de animale ,mascul si femela si sa le imbarce in arca pentru a perpetua viata pe pamant dupa potop deoarece Dumnezeu voia sa distruga lumea din cauza pacatelor.Viata pe pamant e destul de complexa , sunt mii de specii de vietuitoare , cum Noe le a gasit pe toate si le a imbarcat in arca,?a luat chiar toate speciile de animale , ? pare un non sens
cred ca intrebarea ar fi: cum au incapt toate ?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.01.2011, 18:05:26
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
cred ca intrebarea ar fi: cum au incapt toate ?
cam asa ceva , dar nu ma refer numai la asta stiu ca o arca e ceva destul de mare , de urias , darnu cred ca a stat si a adunat toate speciile de serpi de exemplu, sarpele fiind un animal discriminat , urat ,cred ca stii din ce cauza , chiar si in ziua de azi.
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.01.2011, 18:10:31
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Inainte de potop Dumnezeu i a spus lui Noe din cate imi amintesc sa ia din fiecare specie de animale ,mascul si femela si sa le imbarce in arca pentru a perpetua viata pe pamant dupa potop deoarece Dumnezeu voia sa distruga lumea din cauza pacatelor.Viata pe pamant e destul de complexa , sunt mii de specii de vietuitoare , cum Noe le a gasit pe toate si le a imbarcat in arca,?a luat chiar toate speciile de animale , ? pare un non sens
Arca era enorma.
Se apreciaza ca ar fi fost cam 135 m lungime, peste 22 me latime, peste 13 m inaltime.
Daca nu-ti dai seama de proprtii, doar inaltimea ei era cam patru etaje ale unei cladiri din zilele noastre.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.01.2011, 18:17:28
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Arca era enorma.
Se apreciaza ca ar fi fost cam 135 m lungime, peste 22 me latime, peste 13 m inaltime.
Daca nu-ti dai seama de proprtii, doar inaltimea ei era cam patru etaje ale unei cladiri din zilele noastre.
Nu ma indoiesc de asta , de marime , o fi fost asa de mare , ci de animale , pai daca Noe uita vreun animal distrugea destule ecosisteme dupa potop , si nu cred ca , teoretic vorbind Noe sa gandit si pana la ultima specie de insecta din Madagascar :)) dau un exemplu
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.01.2011, 18:29:50
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Nu ma indoiesc de asta , de marime , o fi fost asa de mare , ci de animale , pai daca Noe uita vreun animal distrugea destule ecosisteme dupa potop , si nu cred ca , teoretic vorbind Noe sa gandit si pana la ultima specie de insecta din Madagascar :)) dau un exemplu
Cred ca faci o confuzie.
Nu Noe a planificat si a strans animalele.. ci puterea lui Dumnezeu a facut asta.
Parintele Cleopa povesteste ca trei zile Noe a batut toaca in jurul barcii, iar animalele au venit singure.. si erau toate blande ca ele simteau mania lui Dumnezeu asupra lumii.

Evident ca Noe a muncit la arca multi ani, dar l-a ajutat Dumnezeu.
Cred ca Dumnezeu l-ar fi putut salva pe Noe si familia lui si fara arca.
Dar arca este preinchipuirea bisericii crestine, singura in care poti gasi salvarea.
Precis si pe vremea lui Noe venea lumea sa se mire sau sa-l batjocoreasca deoarece construieste o barca in ses.. asa cum si azi sunt luati in ras cei care cred Bisericii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.01.2011, 18:43:04
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Arca era enorma.
Se apreciaza ca ar fi fost cam 135 m lungime, peste 22 me latime, peste 13 m inaltime.
Daca nu-ti dai seama de proprtii, doar inaltimea ei era cam patru etaje ale unei cladiri din zilele noastre.
enorma da. pentru a cea vreme.
dar astazi sunt vase de croaziera aproape duble ca lungime, iar ca volum ...
si au 5 mii si ceva de pasageri plus o mie si ceva echipaj.
vei spune ca au camere de lux, ca au cazinouri, teatre, mai e sala motoarelor, etc.
bun. cate animale crezi ca ar incapea pe un astfel de vas?
de 10 ori mai multe? de 100 de ori?
tot ar fi o mica parte din toate speciile existente. nu uita de insecta. se estimeaza ca ele depasesc animalele ca masa totala.
sunt sute de milioane de specii.
nu uita ca multe specii au disparut de atunci.
si ma e ceva. arca lui Noe era, cum spuneam, la jumatatea acestui vas.
unde incapeau toate aceste vietuitoare?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.01.2011, 18:43:26
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cred ca faci o confuzie.
Nu Noe a planificat si a strans animalele.. ci puterea lui Dumnezeu a facut asta.
Parintele Cleopa povesteste ca trei zile Noe a batut toaca in jurul barcii, iar animalele au venit singure.. si erau toate blande ca ele simteau mania lui Dumnezeu asupra lumii.

Evident ca Noe a muncit la arca multi ani, dar l-a ajutat Dumnezeu.
Cred ca Dumnezeu l-ar fi putut salva pe Noe si familia lui si fara arca.
Dar arca este preinchipuirea bisericii crestine, singura in care poti gasi salvarea.
Precis si pe vremea lui Noe venea lumea sa se mire sau sa-l batjocoreasca deoarece construieste o barca in ses.. asa cum si azi sunt luati in ras cei care cred Bisericii.
Da ma m lamurit multumesc de informatii, in sfarsit cineva care aduce argumente
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.01.2011, 21:32:26
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Arca era enorma.
Se apreciaza ca ar fi fost cam 135 m lungime, peste 22 me latime, peste 13 m inaltime.
Daca nu-ti dai seama de proprtii, doar inaltimea ei era cam patru etaje ale unei cladiri din zilele noastre.
Consider ca e bine sa tinem seama si de faptul ca unii Sfinti Parinti propun interpretarea dimensiunilor in sens simbolic. Clement Alexandrinul, spre exemplu, scrie: "Unii spun ca cei trei sute de coti sunt simbolul semnului Domnului (T - litera taf cu care vechii greci notau numarul 300 simbolizand Crucea). Cei 50 de coti sunt simbolul nadejdii si al iertarii date in ziua Cincizecimii; iar cei 30 de coti arata predicarea Evangheliei, ca Domnul a inceput predica Sa cand era de 30 de ani. Corabia e larga jos, unde stau dobitoacele, si stramta sus, unde sta omul rational".
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.01.2011, 00:26:30
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Mai greu de inteles e cum au supravietuit pestii...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arca lui Noe - descoperita? colaps Generalitati 0 28.04.2010 17:22:05