Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.01.2011, 12:14:09
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Parintele Cleopa povesteste ca trei zile Noe a batut toaca in jurul barcii, iar animalele au venit singure.. si erau toate blande ca ele simteau mania lui Dumnezeu asupra lumii.
e o poveste atonita. o poveste si atat.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.01.2011, 16:01:06
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Mai greu de inteles e cum au supravietuit pestii...
Nu are nimeni nicio idee? Cum de nu au murit pestii si toate animalele acvatice??
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.01.2011, 16:48:54
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Nu are nimeni nicio idee? Cum de nu au murit pestii si toate animalele acvatice??
explicatiilor creationiste cu privire la straturile fosiliere, spun ca au murit si pesti si animale marine. bineinteles ca nu sunt de acord cu aceste explicatii.
nu am inteles insa, de ce unele specii au disparut cu totul.

am vorbit la inceput de numarul mare de specii de animale si imposibilitatea construirii unui vas in care sa incapa toate.
dar am uitat un lucru. tot puhoiul acela imaginar, trebuie inmultit cu 7. asa spune Biblia.
cred ca Noe ar fi avut nevoie de o flota imensa.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.01.2011, 16:54:30
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Chestia e ca unii pesti (si vietati acvatice) sunt de apa dulce iar altele de apa sarata. Pana la urma care si cum au supravietuit? Oricum eu nu vreau sa ma indoiesc de ce zice Scriptura! Pana la urma puterea lui Dumnezeu este infinita si depaseste cu mult capacitatea noastra de intelegere,asa ca mai bine prefer sa merg pe principiul "crede si nu cerceta" decat sa dau seama. Chiar si Iisus i-a spus lui Toma dupa ce a vazut ceea ce (initial) ii parea imposibil,ne neinteles: "Si nu fi necredincios,ci credincios!"

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.01.2011, 16:58:56
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu nu mi-am pus niciodata aceasta intrebare - cum de au incaput toate vietuitoarele in corabia lui Noe. Si asta pentru ca nu-L vad pe Dumnezeu astazi ca putand toate si maine ca fiind lipsit de putere. Adica astazi poate aduce totul de la nefiinta la fiinta si maine se chinuie sa pastreze in viata ceea ce a creat. Nu acesta e Dumnezeu. El e cel ce poate totul oricand. Nu mai stiu la ce parinte am intalnit talcuirea ca pamantul respecta si acum porunca data de Dumnezeu - de a da din sine verdeata, ....
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.01.2011, 17:20:25
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Consider ca e bine sa tinem seama si de faptul ca unii Sfinti Parinti propun interpretarea dimensiunilor in sens simbolic. Clement Alexandrinul, spre exemplu, scrie: "Unii spun ca cei trei sute de coti sunt simbolul semnului Domnului (T - litera taf cu care vechii greci notau numarul 300 simbolizand Crucea). Cei 50 de coti sunt simbolul nadejdii si al iertarii date in ziua Cincizecimii; iar cei 30 de coti arata predicarea Evangheliei, ca Domnul a inceput predica Sa cand era de 30 de ani. Corabia e larga jos, unde stau dobitoacele, si stramta sus, unde sta omul rational".
subscriu la cele afirmate.

insa problema ridicata este urmatoarea: cum au putut intra cate "7 perechi din fiecare specie de animale curate si cate o pereche din speciile de animalele necurate". ca sa nu mai vorbim de speciile de plante... (speciile de plante si animale din adacurile marii si cele de pe varfurile muntilor).

ca animalele inteligente au venit singure asta e clar, caci au fost conduse de Duhul lui Dumnezeu... dar cum ramane cu vietatile marine si cu plantele?

concret: cum de nu s-a pierdut nici o specie de plante si animale din cele create de Dumnezeu inainte de potop? nu e oare mai intelept sa spunem ca Dumnezeu a salvat doar o parte din speciile de plante si animale iar dupa potop a asigurat iar aparitia unei diversitati de specii (asa cum a facut la creatie)?
Daca la Creatie, la porunca LUI, pamantul (tarana) a dat de la sine viata biologica, nu putea oare sa fie la fel si dupa potop?

omul (prin poluare in primul rand, dar si prin vanatoare excesiva etc.) a distrus si distruge in contiunare multe specii de plante si animale. alte specii noi apar... e un fapt dovedit stiintific.

asadar sa luam aminte la viata bilogica, care este facuta pentru om iar omul este trupeste inrudit cu aceasta.

doar omul are suflet rational si nemuritor primit direct de la Dumnezeu.

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.01.2011, 17:23:45
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Eu nu mi-am pus niciodata aceasta intrebare - cum de au incaput toate vietuitoarele in corabia lui Noe. Si asta pentru ca nu-L vad pe Dumnezeu astazi ca putand toate si maine ca fiind lipsit de putere. Adica astazi poate aduce totul de la nefiinta la fiinta si maine se chinuie sa pastreze in viata ceea ce a creat. Nu acesta e Dumnezeu. El e cel ce poate totul oricand. Nu mai stiu la ce parinte am intalnit talcuirea ca pamantul respecta si acum porunca data de Dumnezeu - de a da din sine verdeata, ....
foarte clar si frumos spus adevarul. subscriu la cele afirmate.

aceasta explica fara echivoc diversitatea speciilor de dupa potop, chiar daca in arca nu au fost salvate toate speciile de plante si animale.

Doamne ajuta.

Last edited by Eugen7; 18.01.2011 at 17:41:03.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.01.2011, 17:58:42
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Chestia e ca unii pesti (si vietati acvatice) sunt de apa dulce iar altele de apa sarata. Pana la urma care si cum au supravietuit? Oricum eu nu vreau sa ma indoiesc de ce zice Scriptura! Pana la urma puterea lui Dumnezeu este infinita si depaseste cu mult capacitatea noastra de intelegere,asa ca mai bine prefer sa merg pe principiul "crede si nu cerceta" decat sa dau seama. Chiar si Iisus i-a spus lui Toma dupa ce a vazut ceea ce (initial) ii parea imposibil,ne neinteles: "Si nu fi necredincios,ci credincios!"

Doamne-ajuta!
"crede si nu cerceta" nu este un principiu sanatos. nici macar nu este crestin.
dar de ce nu mergi pe "cauta si vei afla"?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.01.2011, 18:14:57
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Mai greu de inteles e cum au supravietuit pestii...
=))))) Io fi pus in niste boluri , acvarii ,dar balenele? , aici ma cam blochez
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.01.2011, 18:19:59
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
=))))) Io fi pus in niste boluri , acvarii ,dar balenele? , aici ma cam blochez
daca ne gandim doar la balena albastra, cea mai mare fiinta de pe pamant, a carei limba are greutatea si dimensiunea unui elefant adult, este greu sa ne imaginam unde ar fi incaput fie si o pereche, nu 7.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arca lui Noe - descoperita? colaps Generalitati 0 28.04.2010 17:22:05