Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 01.03.2011, 13:55:32
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
1.Da, sunt ortodoxa si da...cu PARUL vopsit...sufletul fiindu-mi veritabil
2. Sa fiu iertata dar abia s-au putut pune de acord cu similitudinile evangheliilor , multime de experti....Asa ca ce sau cine imi garanteaza mie, ca e asa cum scrie x, y, z? Pe cand cele "cuite" Bibliei imi sunt clare(chiar daca mai am mici nedumeriri)...
3. Cred CUVANTUL Lui asa cum il inteleg! Doamne ajuta!
4. Exista o diferenta vadita intre noi : eu imi exprim opinii, tu incerci sa le impui...

Pt ,,calator prin plaie" 1. Esti defapt o calatoare , nu stiam . Dar asta nu schimba cu nimic datele problemei doar ca ma semnalizezi ca poti fi si aspra . Cred ca nu este rau in anumite privinte .
2. Eu sunt mai slab cu duhul si nu cunosc notiunea de ,,experti" care s-au pus de acord in ce priveste similitudinile evangheliei . Eu cunosc doar parinti ai bisericii , numiti ,,sfinti parinti" care s-au ocupat cu tilcuirea evangheliei , cu similitudini dar si cu antinomii , precum si cu altele . Asadar, este bine sa-i cunoastem , sa-i citim si in masura in care ne si dorim , sa-i retinem !
3. Cu toate ca a avea parul vopsit ar putea insemna o masura a elegantei si a grijii pt. tine , totusi in felul acesta eu cred (este un fel de a spune, o maniera !) ca il afrontezi pe D.zeu rasvratindu-te impotriva-i cum ca el nu te-a facut chiar asa de frumoasa cum ai putut TU sa te faci ! Si asta parca nu suna bine ! Dar ce mai conteaza cind relativitatea lui Einstein ne-a cuprins pe toti iar D.zeu este un batrinel ,,nume-de-poveste" !
4. Intr-adevar, diferenta vadirii sau vadirea diferentei dintre noi exista si arata ca in timp ce tu iti exprimi opinii eu sunt categoric cu ceea ce stiu bine si corect . Nu pot insa sa si impun ceea ce stiu pt. ca nu am instrumentele necesare unui mediu ca acesta . Daca as avea aceasta posibilitate probabil ca ar fi o sansa in plus pt. ca forumul sa devina ortodox.

Pt Mari S : Sora Anna21 a pus punctul pe ,,I" in legatura cu subiectul nostru in discutie : ,,...citi in Hristos v-ati botezat, in Hristos v-ati si imbracat " !
Smerenia este o moneda universala si buna la orice discutie ca sa o invoci, in orice situatie , pt. orice exemplu , la orice intilnire si dialog, arhi, arhi, arhi... oriunde si la orice ... numai la acest pasaj pe care il invocati, nu ! Nu, deoarece haina de nunta este alta si nu smerenia . De aceea nu ati inteles cum unii ,,demnitari" au fost respinsi iar altii ,,nevoiasi si sarantoci" au fost primiti !
Aceasta regula, infintata de catre Hristos (precum am mai spus : citit ultimele 10 versete din evanghelia de la Matei si o sa va lamuriti ... dar trebuie sa le cititi !) v-a ramine valabila in veci vecilor indiferent daca esti avorton, prunc, flascaiandru, matur sau la senectute ! Cit de repede ati uitat de haina de nunta desi la polemica v-ati repezit !!!
Am vrut doar sa fac o precizare si nu sa va fac o invitatie la dialog sau polemica !

Pt. Fany : Pt. cei care nu pot alege , am spus-o de zeci si poate sute de ori : aleg parintii, nasii, duhovnicii ei purtind tot o data si raspunderea . Numai daca nu vrei nu vei vedea asta ! Cind copilul este nou nascut il lasi nealimentata sau neimbracat sau netratat in boala din cauza ca nu-si poate exprima vointa ? Aoleu ce prostii insinuezi !!!! Si crezi ca Hristos nu stia si nu a incredintat soarta precum si raspunderea celor fara posibilitatea de a-si manifesta vointa , parintilor lor sau nasilor sau duhovnicilor parintilor ? Doamne , cite dracii dracesti puteti inventa doar ...pt. ca asa voiti voi !
Dar de ce nu pot face legatura pe care tu o incriminezi cind cuvintele lui Hristos ca si sfintele canoane sunt clare ! Aaaaa, ca nu vrei tu ? Pai asta este doar treaba ta !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 01.03.2011 at 14:01:06.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 01.03.2011, 13:56:38
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Pai nu vad de ce ar face o autocritica.
Pe mine nu ma deranjeaza formularea, eu ma simt. Daca dvs. considerati altfel va puteti sustrage foarte usor.
Nu cred ca ai urmarit discutia noastra, Diana.
Cum adica sa ma sustrag?
Anna spunea ca haina reprezinta botezul. Tocmai, ca daca as fi de acord cu ea m-as sustrage, ca as zice ca nu ma priveste aceasta rugaciune.
ma priveste, tocmai, pentru ca arata ca nu mi-am imbracat destul haina sufletului cu lumina lui Hristos, chiar daca sunt botezata.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #153  
Vechi 01.03.2011, 13:59:44
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Pt. Fany : Pt. cei care nu pot alege , am spus-o de zeci si poate sute de ori : aleg parintii, nasii, duhovnicii . Numai daca nu vrei nu vei vedea asta 1 Cind copilul este nou nascut il lasi nealimentata sau neimbracat sau netratat in boala din cauza ca nu-si poate exprima vointa ! Aoleu ce prosti spui !!!! Si crezi ca Hristos nu stia si nu a incredintat soarta precum si raspunderea celor fara posibilitatea de a-si manifesta vointa , parintilor lor sau nasilor sau duhovnicilor parintilor ? Doamne , cite dracii dracesti puteti inventa doar ...pt. ca asa voiti voi !
Dar de ce nu pot face legatura pe care tu o incriminezi cind cuvintele lui Hristos ca si sfintele canoane sunt clare ! Aaaaa, ca nu vrei tu ? Pai asta este doar treaba ta !
Adica, predestinare. Banuiam eu.

Aici vorbim de soarta vesnica a acestor copii, nu de viata pe acest pamant, care sigur depinde de hotararea parintilor.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #154  
Vechi 01.03.2011, 14:01:35
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu cred ca ai urmarit discutia noastra, Diana.
Cum adica sa ma sustrag?
Anna spunea ca haina reprezinta botezul. Tocmai, ca daca as fi de acord cu ea m-as sustrage, ca as zice ca nu ma priveste aceasta rugaciune.
ma priveste, tocmai, pentru ca arata ca nu mi-am imbracat destul haina sufletului cu lumina lui Hristos, chiar daca sunt botezata.
Am citit, dar cred ca am inteles gresit. Imi cer scuze!
Mi s-a parut ca raspunsul dvs. se aplica pentru "lacrimi de pocainta NU avem sa o spalam" si ca v-a deranjat utilizarea pluralului "nu avem", sugerandu-i sa utilizeze "nu am". In sensul sa se refere la propria persoana, fara sa generalizeze. M-am inselat se pare.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #155  
Vechi 01.03.2011, 14:02:48
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Am citit, dar cred ca am inteles gresit. Imi cer scuze!
Mi s-a parut ca raspunsul dvs. se aplica pentru "lacrimi de pocainta NU avem sa o spalam" si ca v-a deranjat utilizarea pluralului "nu avem", sugerandu-i sa utilizeze "nu am". In sensul sa se refere la propria persoana, fara sa generalizeze. M-am inselat se pare.
Nu, nu la asta ma refeream, dar nu-i nimic, fii pe pace. Noi discutam despre ce simbolizeaza haina.
De alktfel continuarea acelui tropar, pe care il iubesc foarte mult, este 'lumineaza haina sufletului meu, ca sa intru in Imparatie si sa ma mantuiesc' daca nu ma insel.'
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 01.03.2011 at 14:05:45.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 01.03.2011, 14:11:30
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit Haina de nuntă este veșmântul credinței și al faptelor bune

Sfinții Părinți ne spun că haina aceasta este harul lui Hristos primit la Botez, după cum ne spune mai întâi Sfântul Apostol Pavel zicând: "Câți în Hristos v-ați botezat, în Hristos v-ați și îmbrăcat" (Gal. 3, 27). Ne-am îmbrăcat în Hristos în sensul că prin Botez ne îmbrăcăm cu haina harului Său, a prezenței Sale luminoase și sfințitoare, în noi și în jurul nostru. De aceea, la Botez se cere: "Haină luminoasă, dă-mi mie, Dătătorule de lumină". Haina luminoasă este harul iubirii lui Hristos, Care Se bucură de cel ce devine creștin și Îi poartă numele. Haina luminoasă este "harul Domnului nostru Iisus Hristos, dragostea lui Dumnezeu Tatăl și împărtășirea Duhului Sfânt" (cf. II Cor. 13, 13). Când cerem și primim harul Domnului nostru Iisus Hristos, dragostea milostivă a lui Dumnezeu Tatăl și împărtășirea Sfântului Duh, sufletul nostru este îmbrăcat cu haină de nuntă. Când însă uităm de Preasfânta Treime, când nu ne mai rugăm, când nu mai ascultăm cuvântul Evangheliei lui Hristos, când păcătuim cu gândul, cu vorba și cu fapta, atunci haina luminoasă primită la Botez se întunecă și se urâțește. Ca să redobândim această haină luminoasă de nuntă dăruită nouă la Botez, pentru a participa la ospățul euharistic, trebuie să ne pocăim de păcate și să alungăm întunericul din gândurile noastre, din cuvintele noastre și din faptele noastre, înlocuindu-le cu gânduri bune, cuvinte și fapte ale credinței pline de harul Mântuitorului Iisus Hristos, de dragostea milostivă a lui Dumnezeu Tatăl, de lumina Duhului Sfânt. Iar toate acestea se realizează mai ales prin rugăciune și spovedanie, considerată a fi un Botez al lacrimilor. De aceea, fețele oamenilor care se roagă mult se luminează, iar unii dintre marii rugători s-au învrednicit încă din lumea aceasta să vadă sau chiar să fie văzuți îmbrăcați în lumina necreată a harului, în slava care s-a arătat pe muntele Tabor când Hristos Domnul S-a schimbat la Față "arătând ucenicilor slava Sa pe cât li se putea".


www.ziarullumina.ro
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #157  
Vechi 01.03.2011, 14:13:22
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Adica, predestinare. Banuiam eu.

Aici vorbim de soarta vesnica a acestor copii, nu de viata pe acest pamant, care sigur depinde de hotararea parintilor.
Nu stiu de ce te urmareste aceasta predestinare desi ti-am explicat de multe ori . Mai incerc o singura data : in ce consta noua predestinatie ?


Ba tocmai , mintuirea noastra sau dobindirea raiului depinde numai de ceea ce facem in lumea aceasta (sau ce fac altii pt. noi atunci cind inca nu ne putem manifesta vointa), de cum il iubim pe Hristos , cit de devotati ii suntem si mai ales cum ne lucram mintuirea . Ai uitat : credinta si fapte _ Sf. Iacov ruda domnului ! Numai acestia nu vor muri ci vor trece de la moarte la viata vesnica ! Ai auzit tu ca soarta vesnica sau mai corect, viata vesnica nu are nici o legatura cu viata de pe pamint ? Vai de mine !
Te rog mult sa ma ierti , dar ori esti obosita , ori esti in ispita staruitoare care nu-ti da pace , ori ai alte probleme care te irita sau cine mai stie ce este deoarece am impresia (este un fel de a spune) ca ne-ai pregatit acest regal antiHristos bine ticluit si asa, persuasiv, discret dar sustinut si fara intentia de a renuntam, de multa vreme .
In orice caz , pe mine ma iumeste prestatia ta !
Deja incepi sa ignori lucrui capitale din cuvintele Mintuitorului !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 01.03.2011 at 14:15:43.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 01.03.2011, 14:16:50
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Nu stiu de ce te urmareste aceasta predestinare desi ti-am explicat de multe ori . Mai incerc o singura data : in ce consta noua predestinatie ?

Ba tocmai , mintuirea noastra sau dobindirea raiului depinde numai de ceea ce facem in lumea aceasta (sau ce fac altii pt. noi atunci cind inca nu ne putem manifesta vointa), de cum il iubim pe Hristos , cit de devotati ii suntem si mai ales cum ne lucram mintuirea . Ai uitat : credinta si fapte _ Sf. Iacov ruda domnului ! Numai acestia nu vor muri ci vor trece de la moarte la viata vesnica ! Ai auzit tu ca soarta vesnica sau mai corect, viata vesnica nu are nici o legatura cu viata de pe pamint ? Vai de mine !
Ideea sublinta a nu este ortodoxa; ci o interpretare a ta. As vrea sa ne arati ce baze ai pentru ea.
In rest, sigur ca viata vesnica depinde de viata de pe pamant. Daca ai avut-o.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 01.03.2011 at 14:43:25.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 01.03.2011, 14:25:06
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ideea sublinta a nu este ortodoxa; ci o interpretare a ta.
In rest, sigur ca viata vesnica depinde de viata de pe pamant. Daca ai avut-o.
Esti imposibila ! Dar totusi nu ai reusit sa ma enervezi ! Nu stiu de ce , dar intotdeauna si in spatele tuturor lucrurilor constat ca-mi placi ! Uneori , si acum este uneori, ma faci sa zimbesc si culmea chiar sa ma destind .
Pacat ca nu putem discuta si despre altceva sau nu putem folosi si pe alta tema cunostinta noastra . Poate ca ar fi mai rodnica !
Dar ma rog, asta este realitatea !

Bine , sa fi iubita si sa ai o zi cu pace . Eu ma opresc aici . Imi este de ajuns pt. astazi !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #160  
Vechi 01.03.2011, 14:45:36
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

[quote=zaharia_2009;343320]Pt ,,calator prin plaie" 1. Esti defapt o calatoare , nu stiam . Dar asta nu schimba cu nimic datele problemei doar ca ma semnalizezi ca poti fi si aspra . Cred ca nu este rau in anumite privinte .
2. Eu sunt mai slab cu duhul si nu cunosc notiunea de ,,experti" care s-au pus de acord in ce priveste similitudinile evangheliei . Eu cunosc doar parinti ai bisericii , numiti ,,sfinti parinti" care s-au ocupat cu tilcuirea evangheliei , cu similitudini dar si cu antinomii , precum si cu altele . Asadar, este bine sa-i cunoastem , sa-i citim si in masura in care ne si dorim , sa-i retinem !

***AICI...numeam pe cale indirecta sfintii parinti....Si am citit, spre surprinderea ta ...Si-am retinut ce m-a interesat...
3. Cu toate ca a avea parul vopsit ar putea insemna o masura a elegantei si a grijii pt. tine , totusi in felul acesta eu cred (este un fel de a spune, o maniera !) ca il afrontezi pe D.zeu rasvratindu-te impotriva-i cum ca el nu te-a facut chiar asa de frumoasa cum ai putut TU sa te faci ! Si asta parca nu suna bine ! Dar ce mai conteaza cind relativitatea lui Einstein ne-a cuprins pe toti iar D.zeu este un batrinel ,,nume-de-poveste"
***
Imi place sa ma intretin si fizic vorbind , nu doar spiritual...Iar a-ti ingriji parul nu e deloc neplacut Lui...Iar EL..nu este pentru mine un "batranel"....ci mult mai mult, greu de descris in cuvinte, dar n-ai de unde sa stii tu asta...

!
4. Intr-adevar, diferenta vadirii sau vadirea diferentei dintre noi exista si arata ca in timp ce tu iti exprimi opinii eu sunt categoric cu ceea ce stiu bine si corect . Nu pot insa sa si impun ceea ce stiu pt. ca nu am instrumentele necesare unui mediu ca acesta . Daca as avea aceasta posibilitate probabil ca ar fi o sansa in plus pt. ca forumul sa devina ortodox.
****
"bine" si "corect" sunt atat de relative...apoi adevarurile categorice si absolute, zau, nu ne apartin....si pt ai adus vorba despre relativitate...ce pentru cineva este o "realitate" certa, pentru altul e simpla posibilitate....

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42