Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.08.2012, 18:39:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ceai de gălbenele, trei frați pătați, soc, pătlagina, scai vânăt, coada soricelului, mușetel... frunze de țelină, pătrunjel, mărar, busuioc, cimbru... echinaceea, hrean, usturoi (prinre cele mai puternice antibiotice naturale), ceapă, țelină, pătrunjel, ridiche neagră și alte plante și legume care au propietăți antiseptice.

Patrunjelul s-a dovedit o adevarata minune pentru multe afectiuni . Se poate consuma ca atare si da o respiratie proaspata si un miros placut al gurii !
Pacat ca uitam pe zi ce trece de " Farmacia verde ". . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.08.2012, 15:48:58
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Patrunjelul s-a dovedit o adevarata minune pentru multe afectiuni . Se poate consuma ca atare si da o respiratie proaspata si un miros placut al gurii !
Pacat ca uitam pe zi ce trece de " Farmacia verde ". . . !
Grrr, de cand ma stiu, puneam patrunjelul pe marginea farfuriei la fiecare masa. Imi place mai mult hasmatuchi, ruda sa mai parfumata.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.08.2012, 17:08:59
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Patrunjelul s-a dovedit o adevarata minune pentru multe afectiuni . Se poate consuma ca atare si da o respiratie proaspata si un miros placut al gurii !
Pacat ca uitam pe zi ce trece de " Farmacia verde ". . . !
Așa este... pătrunjelul este un bun antiseptic. Păcat că nu ne folosim de aceste medicamente naturale...în schimb la farmacii e plin de oameni care dau tone de bani pe medicamente.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.08.2012, 18:04:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Așa este... pătrunjelul este un bun antiseptic. Păcat că nu ne folosim de aceste medicamente naturale...în schimb la farmacii e plin de oameni care dau tone de bani pe medicamente.
Da,pentru ca oamenii se prezinta la doctor in ultimul timp,asta si pt ca unele afectiuni sunt atat de hoate si nu dau semne decat in faza finala.
Atunci,la urgente,nu scapi cu patrunjel,usturoi,ceapa si hrean ci cu medicamente de sinteza.
Cu aceste produse trebuie sa ai o relatie lunga ca sa-si arate roadele,un an,doi.
La primele semne de raceala,la mine nici o medicatie naturista nu-si face efectul
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.08.2012, 19:20:10
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
La primele semne de raceala,la mine nici o medicatie naturista nu-si face efectul
ca la mai toti oamenii...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.08.2012, 13:38:55
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da,pentru ca oamenii se prezinta la doctor in ultimul timp,asta si pt ca unele afectiuni sunt atat de hoate si nu dau semne decat in faza finala.
Atunci,la urgente,nu scapi cu patrunjel,usturoi,ceapa si hrean ci cu medicamente de sinteza.
Cu aceste produse trebuie sa ai o relatie lunga ca sa-si arate roadele,un an,doi.
La primele semne de raceala,la mine nici o medicatie naturista nu-si face efectul
Păi dacă ai avea o alimentație sănătoasă...racela spre exemplu nu ar mai avea putere asupra ta. Un sistem imunitar puternic greu poate fi doborât și chiar dacă este doborât, raceala are doar o formă ușoară, pe care o rezolvi pe cale naturistă. Dar ca să ajungi aici trebuie să te faci prieten cu prietenii sistemului imunitar. Noi suntem cei care dăm curs bolilor. Așadar nu virușii și bolile sunt de vină, ci noi oamenii. La fel se poate transpune și în planul spiritual.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.08.2012, 19:48:03
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Păi dacă ai avea o alimentație sănătoasă...racela spre exemplu nu ar mai avea putere asupra ta. Un sistem imunitar puternic greu poate fi doborât și chiar dacă este doborât, raceala are doar o formă ușoară, pe care o rezolvi pe cale naturistă. Dar ca să ajungi aici trebuie să te faci prieten cu prietenii sistemului imunitar. Noi suntem cei care dăm curs bolilor. Așadar nu virușii și bolile sunt de vină, ci noi oamenii. La fel se poate transpune și în planul spiritual.
Ei,de mic copil am fost mai sensibila.Probabil ca totul a inceput cu pneumonia pe care am avut-o la numai 10 luni de viata.Asta si faptul ca mama nu m-a alaptat.Am dezvoltat alergii si am un sist. imunitar...hmmm.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.08.2012, 19:55:00
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ei,de mic copil am fost mai sensibila.Probabil ca totul a inceput cu pneumonia pe care am avut-o la numai 10 luni de viata.Asta si faptul ca mama nu m-a alaptat.Am dezvoltat alergii si am un sist. imunitar...hmmm.
Alăptatul are un rol foarte important în dezvoltarea imunității pruncului. Dar totuși trecutul poate fi frânat ... dar am observat că alimentația ta e una care se bazează pe multe acidități care fac sistemul imunitar ușor de penetrat.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.08.2012, 20:06:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Alăptatul are un rol foarte important în dezvoltarea imunității pruncului. Dar totuși trecutul poate fi frânat ... dar am observat că alimentația ta e una care se bazează pe multe acidități care fac sistemul imunitar ușor de penetrat.
Posibil... Dar la ce aciditati va referiti?
Sucurile de fructe? Citricele? Rosiile?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.08.2012, 20:23:49
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Posibil... Dar la ce aciditati va referiti?
Sucurile de fructe? Citricele? Rosiile?
Roșiile, vinetele, ardeii creează un dezechilibru atât în planul biochimic cât și cel bioenergetic. Și citricile, spre exemplu, ananas se recomandă a se consuma 2/7, adică 2 zile pe săptămână. Am mai vorbit eu de ciuperci care sunt de bază pentru majotritatea vegetarienilor, eu unul însă nu le recomand.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Care sunt "gaurile" stiintei? Bast-et Teologie si Stiinta 28 19.09.2010 10:30:28
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42