Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.01.2007, 01:16:19
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Ptr.dmb ,
eu cind am scris , am citit in diagonala parerile de mai anainte , nu a fost un raspuns personal.
Uite , am citit undeva ca un staret spunea calugarului sau : " daca tu nu te mantuiesti nici eu nu ma voi mantui ca nu ma primeste Hristos fara tine "(din amintiri).
Asa iti spun si eu , pentru ca ai o parere exagerata despre mine (nu stii ca petrec in lene si lipsa de lucrare) .OK.
Crezi ca asi putea ajunge la Iisus punandu-ti tie o piedica , nicidecum ?
S-ar putea sa ai dreptate ca tu ai nevoie de o anumita randuiala , eu nu pot sa anteleg
dar e numai parerea mea , nu trebuie sa fie valabila .
Sant Biserici fara cor si n-am auzit pe cineva vreodata sa spuna "nu canta" egal unde esti . Dar cum spuneam , tu zici de o anumita randuiala , schimbare .
Pe de alta parte vezi cum se pune problema cu ecumen .
Se aduc in discutie pe rand :
preotii , icoanele , moastele , maslu , lumanari , tamaie corul etc.
Si crestinul vede in orice propunere sau discutie de genul acesta un fel de manifestare a tendintei de a schimba totul . Si atunci reactia noastra e vehementa .
Cred ca ar fi mult mai indicat daca s-ar spune din capul locului cine santem , ce vrem ce reprezentam , ce deranjaza si propuneri , apoi discutii .
Asa, se vorbeste de la coada la cap si se fac numai confuzii .
Nimeni nu stie intr-adevar despre ce e vorba sau ce se urmareste .
Iar de la cei mari nu auzim mai nimic .
Atunci intervine nesiguranta , neancrederea poate chiar panica .
(e vorba de Biserica ,nu de credinta sa nu fiu rastalmacita )
Poate ma antelegi putin !
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.01.2007, 09:55:51
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

In primul rind hai sa definim corul.
Pentru ca exista coruri si coruri. In bisericile noastre de mir sint constituite mai ales din femei, in ale rusilor doar din barbati, in ale sirienilor doar copii samd.
Apoi sint coruri simple si coruri pe multe voci. Cu solisti si fara. Un cor simplu te poti tine de el cintind impreuna. El exista este datator de ton si o "siguranta" pentru preot ca-i raspunde cineva (am vazut si preoti nevoiti sa-si dea singuri raspunsurile).In momentul in care corul este mai evoluat, cu intrari la anumite momente de un anumit nivel si eventual un solist nu mai poti participa pentru ca "deranjezi" (nu poti face parte dintr-un cor fara sa participi la repetitii)ori incepi prea repede, ori prea tare, ori pe partea solistului samd.
Apoi raspunsurile astea cintate trebuie date de toti nu doar de cot "tie doamne" "pe tine te laudam" samd spunem toti nu doar reprezentantii nostrii CORUL. Liturghia este a tuturor. Este rugaciune comuna. Este impartasire nu doar cu Dumnezeu ci si intre noi. CIneva spunea mai sus ca se roaga cu rugaciunea inimii si nu mai aude nimic in jur. Nu stiu daca-i bine sau nu, sincer cred ca nu. Liturghia este rugaciunea comuna. Iisus nu a cinat singur. Cind a spus "luati , mincati....." a spus cuiva!Toate rugaciunile(cu exceptia celor de taina ale preotului) sint adresate de "noi" . Asta-i biserica. Comuniune. Ma rog ar trebuii sa fie.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.02.2007, 22:09:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Ce parere aveti despre corul care da raspunsul la Liturghie? Personal sint impotriva lui deoarece nu mai exista o participare a tuturor in actul liturgic. Este frumos un cor pe mai multe voci dar nu este de folos. Intr-un fel corul "fura" Liturghia celor multi. Am vazut multe biserici in care credinciosii (mare parte) deveneau spectatorii corului....
Raspunsurile la Liturghie zic eu (si nu numai) ca trebuie date de fiecare....
Te invit cu tot dragul,pe tine si pe toti care o pot face,sa vina la SF. LITURGHIE , la biserica SF.MERCURIE din Bucuresti si o sa-ti schimbi parerea.Din potriva trairea este mult mai mare iar slujba devine intradevar divina.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.02.2007, 22:57:26
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Multumesc.Am ascultat coruri frumoase de ex Simonospertas pe Athos sau l-am auzit pe Crasnarul de Pasti cintind Ingerul a strigat samd Desigur iti curg lacrimile la astfel de ocazii dar nu din traire ci din frumusetea artei. Trairea nu are nevoie nici de cor nici de strana de nimic.....vine sau nu. Referirea mea era mai mult indreptata spre latura participoare activa sau pasiva la Liturghie
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.02.2007, 02:54:03
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Ce parere aveti despre corul care da raspunsul la Liturghie? Personal sint impotriva lui deoarece nu mai exista o participare a tuturor in actul liturgic. Este frumos un cor pe mai multe voci dar nu este de folos. Intr-un fel corul "fura" Liturghia celor multi. Am vazut multe biserici in care credinciosii (mare parte) deveneau spectatorii corului....
Raspunsurile la Liturghie zic eu (si nu numai) ca trebuie date de fiecare....
Frate, daca raspunsurile la Liturghie le da fiecare din sala iasa un talmes balmes .
Pe linga altarul frumos impodobit , vesmintele preotilor , MUZICA face slujba frumoasa.
Ce vrei trei mosi la strana care hirie acolo te plictisesc da nu stai nici pina sfirsitu slujbei .
Deci muzica din bisericile ortodoxe te inalta la cer.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.02.2007, 07:12:09
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

F. interesant. Eu am trait pina acum doua biserici in care se dau raspunsurile de fiecare si nu numai ca nu-i deloc un talmes-balmes dar este mult mai liniste , ordine si mai putina foiala ca trebuind sa stea atent la cind si care raspuns se da, omul este mai putin deschis la gindul viclean : sa ma mai duc eu sa aprin o luminare; uite-o si pe aia ce fusta scurta are; na Gheorghe are o camase necalcata....
Am fost la Casin anul trecut (in Bucuresti). Un cor superb sus iar jos in biserica era Gara de Nord
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.02.2007, 13:25:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford
Citat:
În prealabil postat de dmb
Ce parere aveti despre corul care da raspunsul la Liturghie? Personal sint impotriva lui deoarece nu mai exista o participare a tuturor in actul liturgic. Este frumos un cor pe mai multe voci dar nu este de folos. Intr-un fel corul "fura" Liturghia celor multi. Am vazut multe biserici in care credinciosii (mare parte) deveneau spectatorii corului....
Raspunsurile la Liturghie zic eu (si nu numai) ca trebuie date de fiecare....
Frate, daca raspunsurile la Liturghie le da fiecare din sala iasa un talmes balmes .
Pe linga altarul frumos impodobit , vesmintele preotilor , MUZICA face slujba frumoasa.
Ce vrei trei mosi la strana care hirie acolo te plictisesc da nu stai nici pina sfirsitu slujbei .
Deci muzica din bisericile ortodoxe te inalta la cer.
Doamne ajuta.
Corul, muzica din biserica in general te inalata la cer. Corul creeaza un ambient care te face sa traiesti fiecare clipa din slujba, indemnind pe toti sa cinte la unison. Veniti daca nu credeti la SF.Liturghie la biserica SF.MERCURIE din Bucuresti.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.02.2007, 13:25:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford
Citat:
În prealabil postat de dmb
Ce parere aveti despre corul care da raspunsul la Liturghie? Personal sint impotriva lui deoarece nu mai exista o participare a tuturor in actul liturgic. Este frumos un cor pe mai multe voci dar nu este de folos. Intr-un fel corul "fura" Liturghia celor multi. Am vazut multe biserici in care credinciosii (mare parte) deveneau spectatorii corului....
Raspunsurile la Liturghie zic eu (si nu numai) ca trebuie date de fiecare....
Frate, daca raspunsurile la Liturghie le da fiecare din sala iasa un talmes balmes .
Pe linga altarul frumos impodobit , vesmintele preotilor , MUZICA face slujba frumoasa.
Ce vrei trei mosi la strana care hirie acolo te plictisesc da nu stai nici pina sfirsitu slujbei .
Deci muzica din bisericile ortodoxe te inalta la cer.
Doamne ajuta.
Corul, muzica din biserica in general te inalata la cer. Corul creeaza un ambient care te face sa traiesti fiecare clipa din slujba, indemnind pe toti sa cinte la unison. Veniti daca nu credeti la SF.Liturghie la biserica SF.MERCURIE din Bucuresti.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.02.2007, 14:53:08
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Am vazut oameni plingind in timpul Sf. Liturghii , stand inghesuiti intr-un scaun sa nu-i vada nimeni . Am vrut sa intervin crezind ca-i este rau (persoanei) , dar mi-a facut semn cu mana rizind ca nu e cazul .
Iata ca participarea nu depinde nici de cor , nici daca cinti sau nu , ci de inima fiecaruia si de mila lui Dumnezeu .
Unii se pling ca copii fac prea mare galagie . Sint ce-i care " sint imprastiati " oricum , si cu copii si fara copii .
Normal ca oamenii sint neputinciosi ,vor invata cu timpul ce inseamna "participare".
Dar sa nu cautam motive copilarest fratilor , hai sa mai fim si sinceri din cind in cind !
Doamne ajuta !
Copii bineinteles ca se plictisesc. Trebuie sa aiba si ei locusorul lor si cineva sa le vorbeasca despre Hristos. Asa cum sint in alte tari au clase. Dar ma rog in Romania se interpreteaza altfel. Aici unde sint eu grecii au clase si unele doamne dintre laici se ocupa de educatia lor religioasa .Au si ei locuri in biserica si 10 minute parintele se ocupa si de ei apoi merg in liniste din nou la clase si cind e vremea impartasirii vin pe rind cu profesorii lor, si va spun ca nu se mai gata rindul asa de multi sint.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.02.2007, 15:05:52
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de Hartford
Citat:
În prealabil postat de dmb
Ce parere aveti despre corul care da raspunsul la Liturghie? Personal sint impotriva lui deoarece nu mai exista o participare a tuturor in actul liturgic. Este frumos un cor pe mai multe voci dar nu este de folos. Intr-un fel corul "fura" Liturghia celor multi. Am vazut multe biserici in care credinciosii (mare parte) deveneau spectatorii corului....
Raspunsurile la Liturghie zic eu (si nu numai) ca trebuie date de fiecare....
Frate, daca raspunsurile la Liturghie le da fiecare din sala iasa un talmes balmes .
Pe linga altarul frumos impodobit , vesmintele preotilor , MUZICA face slujba frumoasa.
Ce vrei trei mosi la strana care hirie acolo te plictisesc da nu stai nici pina sfirsitu slujbei .
Deci muzica din bisericile ortodoxe te inalta la cer.
Doamne ajuta.
Corul, muzica din biserica in general te inalata la cer. Corul creeaza un ambient care te face sa traiesti fiecare clipa din slujba, indemnind pe toti sa cinte la unison. Veniti daca nu credeti la SF.Liturghie la biserica SF.MERCURIE din Bucuresti.
Eh aici este si datoria preotului sa atentioneze oamenii sa pastreze liniste sau cei care se ocupa de administrarea bisericii. Pe aici pe la noi se cheama comitet . Cind se citeste din Leturghie nimeni nu mai intra pe usa si nimeni nu mai vb sau pune luminari.
Omul trebuie educat si cum sa stea in biserica si ca nu e bine sa vb si asa mai departe,unii chiar nu stiu regulile astea in biserica ortodoxa, si noi ii judecam.


Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catarea in Biserica-impreuna sau numai corul mihaiB Sfanta Liturghie 4 27.08.2012 17:37:32
Corul Predania ady_neagu21 Muzica Bisericeasca 1 13.07.2011 20:25:17
concert corul SYMBOL doinitaneamtu Stiri, actualitati, anunturi 0 23.05.2009 00:03:29
corul seminariilor padrevicentiu Generalitati 6 18.11.2008 05:32:05