Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.05.2010, 09:12:35
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Sa traiti bine!
Daca munciti bine!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.05.2010, 10:06:22
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
De ce nu vreți să veniți alături de noi la grupul de citire la Psaltire ? Mai avem câteva catisme disponibile!
Eu nu cred in acest grup.Un grup trebuie sa se uneasca in jurul unei idei de forta si a unui lider ,iar cei care fac parte din grup trebuie sa nutreasca aceleasi idei.Lucruri care nu cred ca sunt indeplinite in jurul acestei actiuni,fapt care l-am mai spus si in trecut.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.05.2010, 10:16:54
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Daca munciti bine!
Unde ? Unde ? Care ? Cine ? Ce-a facut ?
Ba stacojiilor, mai lasati balada asta cu munca...ca romanu' munceste pe branci, ca tractoru'i, si tot de o trompeta are parte, luati-va catrafusele si get lost unde vedeti cu ochii, ca de nu, va get lostam noi, cu paru', asa, adicatelea, crestineste, ca sa va vina si voua mintea'n capu' care trebe', ca uneori o bataie buna e rupta din rai.

p.s. luati-o si pe fli-flua de udrea cu voi si pe "tou.."-ul de base.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...

Last edited by eodor nastasa; 07.05.2010 at 10:19:11.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.05.2010, 10:23:42
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Unde ? Unde ? Care ? Cine ? Ce-a facut ?
Ba stacojiilor, mai lasati balada asta cu munca...ca romanu' munceste pe branci, ca tractoru'i, si tot de o trompeta are parte, luati-va catrafusele si get lost unde vedeti cu ochii, ca de nu, va get lostam noi, cu paru', asa, adicatelea, crestineste, ca sa va vina si voua mintea'n capu' care trebe', ca uneori o bataie buna e rupta din rai.

p.s. luati-o si pe fli-flua de udrea cu voi si pe "tou.."-ul de base.
Romanul munceste pe branci? Tu din ce epoca esti? Daca ar fi muncit pe branci am fi fost o mini-Germania si n-am fi impanzit Europa de cersetori.
Prea multi vor sa iasa la pensie repede si pensia sa fie cat mai mare ca sa fie valabil ce spui tu.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.05.2010, 10:28:32
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Romanul munceste pe branci? Tu din ce epoca esti? Daca ar fi muncit pe branci am fi fost o mini-Germania si n-am fi impanzit Europa de cersetori.
Prea multi vor sa iasa la pensie repede si pensia sa fie cat mai mare ca sa fie valabil ce spui tu.
Daca-i dai si bani(compreende amigos, dinero, arginti, gologani), ai...ca pi moaca s-a cam saturat...ai
Am fi fost daca nu era base,ili, si nase (tapu' nu se pune ca asta cand s-a trezit si el s-a terminat mandatu'), am impanzit europa tot din cauza lu aia di mai sus ai, asa ca vive la president, si, emigrati in cuba ai.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...

Last edited by eodor nastasa; 07.05.2010 at 10:30:57.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.05.2010, 10:48:13
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Eu gasesc inexplicabila atitudinea bugetarilor care au impresia ca locul de munca la stat le e destinat, garantat in vreun fel, ca statul e dator cumva sa le tina salariile la un anume nivel sau ca e obligat sa angajeze un numar anume de bugetari.

Haideti sa va spun o treaba: nu va place cat va plateste un angajator, fie el si statul? Plecati la un angajator privat. Plecati in alta tara. Deschideti-va o afacere. Reprofilati-va. ADAPTATI-VA, asa cum au facut-o angajatii din mediul privat. Eu am trecut printr-un somaj la sfarsitul anului trecut (dupa disponibilizare cu trei salarii compensatorii) si acum muncesc pe un salariu mai mic decat munceam inainte. A fost greu? A fost si este al dracului de greu. Dar nu ma plang, trag tare cu speranta ca intr-o zi lucrurile or sa fie mai bine. Mananc mai prost, cheltuiesc mai putin si ma bucur ca un copil cand imi cumpar chestii care inainte imi erau mult mai accesibile. E si o parte buna in asta, pentru ca apreciez si ma bucur de oamenii si lucrurile din jurul meu mai mult.

Contrastati va rog cu bugetarul ceferist, de exemplu, care de 40 de ani munceste in acelasi loc de munca. In acesti 40 de ani nu a vrut sub nici o forma sa se adapteze la realitatile pietei muncii. Nu s-a perfectionat, nu a evoluat, nu a fost promovat pe criterii de competenta. Pur si simplu a incremenit intr-un post timp de 40 de ani si acum racneste ca din gura de sarpe "unde ma duc daca ma dau astia afara?". Pai unde sa te duci, prietene? Daca tie nu ti-a pasat timp de 40 de ani si visai sa iesi la pensie sugand de la tata statului pana la batranete, de ce sa-mi pese mie acum de tine? Am ramas cu gura cascata cand am vazut ce pretentii aveau disponibilizatii de la stat: 20-40 de salarii compensatorii. Adica doi ani de munca platiti pe degeaba. E ceva fantastic.

La ce patron ati avea tupeul ca bugetari sa va duceti sa cereti asa ceva? Cine din mediul privat v-ar aproba asemenea ineptii? De ce statul trebuie sa fie el mereu angajatorul ala special, pe care-l sa-l puteti fraieri asa cum vreti voi?

Si cand statul se gandeste intr-un final sa faca reforma, pentru ca are cutitul FMI la os si nu se mai poate altfel, va treziti sa faceti greve. Faceti, insa am impresia ca nu intelegeti situatia in care va aflati, sau nu vreti s-o intelegeti. Sau va incredeti in ce va indruga liderii de sindicat care vor sa ramana populari printre voi.

Insa de data asta nu mai merge. Gata. A-ntarcat balaia. Statul e fortat, e obligat sa faca reforma si o va face pentru ca nu are de ales.

Pensiile au fost oricum marite in 2008 la niste niveluri nesustenabile, din cauza presiunilor electorale. Acum a venit nota de plata. Ce nu inteleg pensionarii e ca vrem sa trecem de la sistemul comunist unde plateai ca salariat pensia pensionarilor, la un sistem in care fiecare va cotiza intr-un cont personal din care-si va primi la batranete banii, atatia cati vor fi ei in momentul pensionarii. Nu se mai poate in continuare pe vechiul sistem, pentru ca sunt mai putini salariati decat pensionari. Intr-un sistem in care cotizezi exact la propria pensie nu mai pot exista discutii, fiecare primeste inapoi ce-a bagat.

O sa fie trecerea asta dureroasa pentru cei care sunt acum pensionari? Da. O sa fie dureroasa trecerea asta pentru cei ca mine, pentru ca in loc sa primeasca la pensionare exact banii cotizati, o sa fiu obligat sa primesc cam jumatate de la stat, atat cat o sa decida el ca merit. Si jumatatea asta de pensie o sa fie tot la mana statului, asa cum e azi, cand statul o poate reduce dupa bunul plac. Bine or sa o duca cei de dupa mine, care vor primi intreaga pensie de la fondul privat de pensii. Asa ca acum e rau pentru toata lumea, nu va mai plangeti.

Sunt astea masuri care trebuiau luate? Da. Era bine daca se luau din timp? Categoric. Intentia e buna? Da. Ce ne ramane de facut? Sa implementam corect aceste reduceri. Guvernul trebuie sa managerieze acum intr-un mod profesionist aceste taieri de costuri, pentru ca altminteri degeaba vom fi taiat conducta cu bani. Apoi, daca reducerea cheltuielilor va fi facuta haotic si disproportionat, putem sa-l injuram cat vrem. Dar nici nu incape discutie ca masurile anuntate ieri trebuie implementate.

Sunt intru totul de acord.
As adauga ca solutia asta nu ii face pe cei de la putere sau pe cel care si-a asumat-o ieri, prin declaratii, mai bun(i) sau mai apt(i). Au luat-o la presiunea opiniei publice. Ramane de vazut in ce masura o vor pune in practica.
Pe de alta parte, nici razboiul dintre bugetari si privati nu e de dorit. Unii poate asta urmaresc. E drept insa ca in sistemul public trebuie cernuta faina. Chiar si in invatamant sau in sistemul de sanatate unde nu mai conteaza competenta.
Sunt adepta statului minimalist care ar trebui sa isi externalizeze toate serviciile. Insa mai e cale lunga pana acolo. Si fara o strategie sau viziune pe termen lung, o sa cadem in continuare in capcana ajutoarelor sociale si a asistentei patriarhale a statului. Bine ne pare cand are cineva grija de noi.
Suntem precum tinerii care nu se vor apuca de munca serios pana cand mama si tata nu or sa ne mai dea bani pe degeaba. atunci sa vezi nevoie.
__________________
"În inima ce și a pierdut vechile certitudini, cântarea lumii pătrunde mai ușor."
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.05.2010, 10:56:17
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Daca-i dai si bani(compreende amigos, dinero, arginti, gologani), ai...ca pi moaca s-a cam saturat...ai
Am fi fost daca nu era base,ili, si nase (tapu' nu se pune ca asta cand s-a trezit si el s-a terminat mandatu'), am impanzit europa tot din cauza lu aia di mai sus ai, asa ca vive la president, si, emigrati in cuba ai.
Nu emigrati, nu fiti lasi. Ramaneti in tara ca sa muncim cu totii impreuna.
Banii care au tot venit de afara in ultimii ani nu au insemnat decat o crestere artificiala. Ne-au facut pe noi cei din tara sa credem ca o ducem bine, daca avem un frate sclav prin afara care cotizeaza la bugetele altor tari. De unde mai pui ca multi lucreaza si la negru...si ca banii astia ca au ajuns in romania sau nu, nu au fost impozitati. Si trai neneaica pe banii babachii: ajutoare sociale, plus putina munca cu ziua pe unde apuci-venituri nedeclarate, bani primiti de la sotia din Italia pe care iar nu ii declari si sa vezi ce vila imi trag!
Si sta prostul la privat din fabrica cu morcovul la spate cu 8-12 milioane (daca nu e inginer), cu doi copii pe la scoala sau pe la facultate...si isi mai plateste si toate darile. si mai face si ore suplimentare...si lui i se mareste si varsta de pensionare....
Plecati si mai vedem noi cine o sa mai intretina pensionarii astia (ca si aici, nu toti sunt batraneii de peste 65 de ani, stim noi bine).
__________________
"În inima ce și a pierdut vechile certitudini, cântarea lumii pătrunde mai ușor."
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.05.2010, 11:15:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Mai oameni buni, una e sa scazi dintr-un salariu de 20 milioane vechi si sa ramai cu 15, te mai descurci, mananci mai prost, reduci cheltuielile, vorba lui Hmiron, dar alta e sa reduci un salariu de 7-8 milioane (cat are un debutant in invatamant, de exemplu) la 5-6 milioane! Aceia ce economie sa mai faca sau cum sa mai traiasca?! O sa spuneti ca ar trebui sa se reorienteze, sa isi ia un alt job... unde?! Daca ai peste 40 de ani nu prea te mai angajeaza nimeni.
Si pensionarii? Sunt oameni care au muncit 40 de ani si nu au nici macar 10 milioane pensie! Aceia unde sa se mai angajeze?
Sunt de acord sa se cearna niste lucruri in sistemul public, stiu ca unii stau numai la cafele si la discutii, dar cei care vor avea de suferit vor fi tot oamenii cinstiti, fara pile, care risca sa isi piarda si locurile de munca. Tot cei cu salariile / pensiile mici vor fi cei mai afectati. Daca tot trebuie sa se faca o scadere, sa se faca diferentiat! Dar lucrurile s-ar rezolva foarte simplu daca s-ar reduce cheltuielile celor doua palate.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.05.2010, 11:16:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Motivul:
http://www.realitatea.net/basescu--p...ie_712430.html
Pensiile vor fi scazute cu 15% iar salariile bugetarilor (la care se includ medicii,invatatorii si profesorii cu salarii deja foarte mici) cu 25%.
La salariile bugetarilor se includ si salariile profesorilor si invatatorilor si medicilor care si asa erau foarte mici.
..si sa-i inlocuiasca cu ce?
Un guvern de ingeri?

Numa' sa nu fie din aia cu coditza.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.05.2010, 11:35:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Schimbarea domniilor, bucuria....
..prostilor.

La obiect.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea pentru celalalt sardamira Pocainta 4 01.10.2012 01:03:49
O rugaminte pentru cei din Bucuresti Florin-Ionut Pictura si Sculptura Bisericeasca 1 01.05.2011 10:37:22
Avionul presedintelui Poloniei s-a prabusit Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 43 30.04.2010 11:33:10
ANTI-CIP: Scrieti PRESEDINTELUI! marturisitor Generalitati 20 02.04.2010 15:33:40