Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.08.2010, 03:47:21
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit Nu ne iubim suficient

[COLOR=#000000]"Te-ai gândit vreodată că nu te iubești destul? Sau poate ești dintre aceia care consideră că nu este nevoie să se iubească deloc pe ei înșiși, că aceasta este chiar un act imoral sau ne-spiritual – singura datorie a căutătorului Adevărului fiind aceea de a-i iubi pe ceilalți și de a se neglija mereu pe el însuși.
Ei bine, dacă gândești astfel, s-ar putea să te înșeli.
Există autori, precum Lise Bourbeau – fondatoarea celei mai renumite școli de dezvoltare personală din Quebec, a cărei filosofie de viață este difuzată azi în 22 de țări și în 9 limbi – care afirmă că bolile sunt semnalul de alarmă pe care corpul nostru îl trage pentru a ne avertiza că nu ne iubim suficient.
Cu alte cuvinte, aglomerația din policlinici și spitale poate fi considerată un barometru al iubirii pe care oamenii din societatea actuală o au pentru ei înșiși!"


ASTA NU VINE IN CONTRACTIE CU SMERENIA, SA TE LASI TU MAI PREJOS, SI ALTELE CARE TE AJUTA SA TE SUBESTIMEZI CONDUCANDU-TE ELEGANT SI RAPID CATRE DEPRESIE? EU NU MAI INTELEG NIMIC...MIE MI SE PARE NORMALA TEORIA DE MAI SUS
[/COLOR]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.08.2010, 08:05:55
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Boala este urmarea savarsirii pacatului, asadar, cu cat am avea mai multa grija sa nu pacatuim, cu atat iubirea fata de noi insine ar fi vizibila. Cred ca doar din acest punct de vedere putem vorbi de iubirea fata de sine, cand le-am implinit pe toate celelalte...
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.08.2010, 22:05:37
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

In ultimul timp suntem asaltati in mass-media si printre cunostinte cu filozofia asta de viata a ,,iubirii de sineŽŽ, a ,,gandirii pozitiveŽŽ. In principiu, sunt de acord cu asta , dar intrebarea mea este: unde apare Hristos in filozofia asta?
In aparenta , pare f ofertanta o astfel de filozofie, numai ca ce-i lipseste ei este Hristos.
Ni se propune , cu alte cuvinte , sa ajungem la o imbunatatire spirituala si fizica, dar fara Hristos, doar prin fortele proprii. Reteta practicarii virtutilor in colaborare cu Hristos e inlocuita cu iubirea de sine si gandirea pozitiva. Scopul nu mai e unirea cu Hristos , ci o viata cat mai de calitate aici pe pamant si atat . Harul ( energia necreata divina) a fost inlocuit de ,,energii pozitive sau negativeŽŽ care nu se stie de unde , de la cine provin.
Personal , sunt de acord cu iubirea de sine, dar in inteles crestin. Un om se iubeste pe sine atunci cand se straduieste din tot sufletul sa se uneasca cu Dumnezeu si sa ajunga la fericirea promisa de Hristos.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.08.2010, 23:29:15
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
In ultimul timp suntem asaltati in mass-media si printre cunostinte cu filozofia asta de viata a ,,iubirii de sineŽŽ, a ,,gandirii pozitiveŽŽ. In principiu, sunt de acord cu asta , dar intrebarea mea este: unde apare Hristos in filozofia asta?
In aparenta , pare f ofertanta o astfel de filozofie, numai ca ce-i lipseste ei este Hristos.
Ni se propune , cu alte cuvinte , sa ajungem la o imbunatatire spirituala si fizica, dar fara Hristos, doar prin fortele proprii. Reteta practicarii virtutilor in colaborare cu Hristos e inlocuita cu iubirea de sine si gandirea pozitiva. Scopul nu mai e unirea cu Hristos , ci o viata cat mai de calitate aici pe pamant si atat . Harul ( energia necreata divina) a fost inlocuit de ,,energii pozitive sau negativeŽŽ care nu se stie de unde , de la cine provin.
Personal , sunt de acord cu iubirea de sine, dar in inteles crestin. Un om se iubeste pe sine atunci cand se straduieste din tot sufletul sa se uneasca cu Dumnezeu si sa ajunga la fericirea promisa de Hristos.
Foarte bun comentariul. Subscriu. Rezum printr-un paradox:
Omul se iubeste pe sine daca se leapada de sine ca sa lumineze
in el chipul lui Hristos.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.08.2010, 23:37:02
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Boala este urmarea savarsirii pacatului, asadar, cu cat am avea mai multa grija sa nu pacatuim, cu atat iubirea fata de noi insine ar fi vizibila. Cred ca doar din acest punct de vedere putem vorbi de iubirea fata de sine, cand le-am implinit pe toate celelalte...
Deci boala e urmare a pacatului..!!Ai vazut vreodata stimata doamna un spital cu copii bolnavi de cancer?Sau cei bolnavi de SIDA..?Cand spuneti prostii asa de mari..mai pune si capul la contributie.Boala poate avea o multitudine de cauze..iar acei copii nu au nici o vina.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.08.2010, 23:44:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Harul ( energia necreata divina) a fost inlocuit de ,,energii pozitive sau negativeŽŽ care nu se stie de unde , de la cine provin.
Asta este amprentă New Age.
Cum, nu se știe de unde provin ? Energiile pozitive provin de la Ființele de Lumină, iar energiile negative provin de la cei care încă nu rezonează cu Energia Eliberatoare a Universului. Dacă nu pricepeți un lucru atât de simplu, mă tem că nu ați intrat încă în Zodia Vărsătorului.

Forța fie cu voi !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.08.2010, 12:11:17
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Da, propovaduitorii noii filozofii sustin ca religia este perimata si ca trebuie sa adoptam o alta forma de spiritualizare , superioara religiei . Dar ce observ eu e ca si-au creat o religie a lor , cu terminologie specifica.
Pe Hristos L-au inlocuit cu ,,DivinitateaŽŽ( in sens abstract), participarea la cult( slujbele bisericii) cu participarea la sesiuni de ,,armonizariŽŽ si meditatii, practicarea virtutilor cu atitudinea pozitiva ( care e diferenta: virtutile sunt rezultatul conlucrarii omului cu Dumnezeu, pe cand ,,atitudinea pozitivaŽŽ este o actiune pusa exclusiv pe seama omului), postul l-au inlocuit printr-o preocupare excesiva pt. ,,hrana sanatoasaŽŽ ( unii au ajuns sa sustina ca se hranesc numai cu ...lumina).
Cunosc cazuri personal de oamnei pe care aceasta filozofie i-a indepartat cu totul de trairea in Hristos: nu mai merg la Biserica , nu se mai spovedesc si impartasesc, nu isi mai fac cruce ( desi inainte faceau toate astea) spunand ca sunt lucruri inveschite care nu il ajuta pe om sa treaca intr-o dimensiune (?!) superioara.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.08.2010, 12:35:47
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Cu cat te iubesti mai mult pe tine,cu atat de indepartezi mai mult de Mantuire si Paradis.Cu cat iti iubesti mai mult aproapele si cauti sa il ajuti atunci cand este in necaz,cu atat esti mai aproape de Hristos si Paradis.
Nu stiu ce zice o filozofie sau alta,dar aparitia bolii nu are nici o legatura cu neiubirea de sine ci mai degraba este un avertisment trimis de Dumnezeu omului pacatos,pentru a-l obliga (aproape) sa se intoarca de la caile pacatoase.Iubirea de sine in sens fizic,lumesc,gen ingrijiri corporale,masaje,sedinte de frumusete,creme,balsamuri,machiaje,etc,nu vor mai avea nici o relevanta atunci cand ne va sosi ceasul.....toti vom putrezi la fel.

Ceea ce ramane insa pentru vesnicie sunt FAPTELE BUNE,milostenia,credinta,iubirea aproapelui,iar adevarata iubire de sine inseamna de fapt iubirea celui de langa tine,conform poruncii Mantuitorului.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.08.2010, 12:54:28
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti !

Daca nu ma iubesc pe mine, in ce fel imi voi iubi aproapele ?

Daca ma las prada viciilor, disperarii, nu inseamna ca nu ma iubesc pe mine insumi ?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.08.2010, 13:51:35
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit Pt voxdei

Iti raspund printr-o vorba din batrani- Parintii mananca agurida si copiilor li se strapezesc dintii. Vei gasi raspunsuri similare in NT.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce Il iubim pe Dumnezeu alexdu Generalitati 26 03.11.2017 15:13:40
Cand putem sa-l iubim pe aproapele ca pe noi insine? florin.oltean75 Generalitati 5 09.08.2011 07:47:14